Альфа й омега будь-яких знань

Поділитися: 
Дата події: 
23-04-2021

Знаєте, що варто зробити саме сьогодні? Подарувати книгу. Комусь або й навіть собі.

Кожного 23 квітня, починаючи з 1996 року, відзначається Всесвітній день книги та авторського права, який було встановлено на 28-й сесії ЮНЕСКО 15 листопада 1995 року. За мету ця організація ставила привернення уваги урядових органів і громадськості до книжок як до джерел отримання знань, засобів для комунікації, освіти, розвитку критичного мислення, збереження та збагачення культури кожної держави. Одна з головних цілей заходу – промоція читання і книговидання, привернення уваги до культури писемного слова, а також до питань авторського права й захисту інтелектуальної власності.

Своїм святом День книги по праву вважають автори, видавці, бібліотекарі, книгорозповсюджувачі  й усі причетні до друкованого слова. Його відзначають майже у 200 країнах світу. А вперше відсвяткували в 1996 році в іспанській Каталонії, де уже понад 80 років існує традиція дарувати в цей день книжки і троянди.

Звичайно, діяльність, пов’язана з популяризацією книг та читання, не може обмежитися лише одним днем. Але саме 23 квітня відбувається багато заходів, які привертають увагу до книжкової справи. В усьому світі цього дня купують, дарують і, звісно, читають книжки, проводяться зустрічі з авторами, читання уривків із улюблених книг, конкурси, акції на захист книги, фестивалі, розпродажі книг тощо. Це знаменний день для авторів-літераторів, книговидавців, бібліотекарів, для кожного, хто отримує задоволення від читання і поважає працю людей, які сприяли популяризації книг. Кожен, хто бере в руки книгу, не просто отримує доступ до знань, а й відкриває злет людської думки, торкається скарбу моральних і духовних цінностей, закладених у ній, глибини й краси життя.

Нині часто чуємо думки про те, що в  сучасному світі новітні засоби передачі інформації можуть замінити книгу, виконуючи різні її функції. Але всім зрозуміло, що то лише часткова заміна. Навіть систематична оглядова інформація (монографії, академічні видання, енциклопедії) спирається на книгу. А назагал для багатьох любителів книг їх неповторне відчуття, доторк до сторінок, усвідомлення подиху вічності при спогляданні кількасотлітнього раритету не здатне замінити ніщо… До того ж, мудрі люди, аналізуючи  роль і функціональні особливості,  книги,  визначили її як елемент культури і в умовах книжково-документального суспільства, і в сучасному інформаційному середовищі. Шануються й творці цієї інтелектуальної й культурної власності – на суспільному та законодавчому рівні.

Наша Бібліотека, для якої це свято особливе й хвилююче, пишається найменням скарбниці знань і мудрості. Коронавірус, звісно, вносить свої жорсткі корективи у дії й плани шанувальників книг, та колектив НБУВ наполегливо працює над впровадженням нових форм взаємин, щоб не припинялися так необхідні нині комунікації між книгами, де сконцентровано досвід віків, та їх читачами.

«Книги – мов ріки, які наповнюють собою весь світ; це джерело мудрості, в книгах – бездонна глибина», – так  написано ще в давньому нашому літописі «Повість минулих літ». А Стефан Цвейг вважав: "Книга є альфа й омега будь-яких знань, початок початків кожної науки".

У Всесвітній день книги і авторського права колектив Національної бібліотеки України імені  В. І. Вернадського бажає всім науковцям, творцям і поціновувачам книг нових відкриттів і натхнення! Нехай книга як джерело знань і надалі служить збереженню та примноженню наукового й духовного багатства світу! Зі святом, друзі!