«Кричати! Кликати! Горіти!» — українська кінореклама 1920-30-х років

Поділитися: 
Дата події: 
4-08-2020

30 липня в Музеї кіно Довженко-Центру відкрито безпрецедентну, можна навіть сказати – грандіозну – виставку українського кіноплаката 1920-30-х років «Кричати! Кликати! Горіти!». Її організатори – Національний центр Олександра Довженка (Довженко-Центр) та Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (НБУВ).

Відвідувачам виставки презентовано близько 100 унікальних плакатів із фондів відділу образотворчих мистецтв Інституту книгознавства НБУВ, створених українськими художниками до вітчизняних фільмів, а також зарубіжних кінокартин, що надходили у тогочасний український прокат. Ці раритетні графічні документи, які свого часу стали свідками зародження та розвитку нового мистецтва кіно, сьогодні є несподіваним відкриттям для глядачів. Адже вони сприймаються не лише як оригінальні мистецькі твори та джерела дослідження історії кіно, а й унікальні знаки славнозвісної епохи творчих пошуків та експериментів.

В експозиції представлено творчість художників, які, будучи професіоналами різних галузей, долучилися до реклами «найважливішого», за відомим висловом, на той час мистецтва кіно. Це, зокрема, ілюстратори та оформлювачі книг і періодичних видань – К. Болотов, Я. Леус, А. Бондарович, художники агітмасового мистецтва  –А. Фіногенов та І. Літинський, живописці – М. Івасюк, А. Мартинов, Ф. Красицький, О. Сиротенко, І. Лось, карикатурист Л. Каплан, театральні художники – О. Бобровников, Ю. Кордиш. Цінними експонатами виставки є роботи кінорежисера, письменника О. Довженка, який стояв біля витоків мистецтва кіноплаката. Саме йому належать і перші логотипи ВУФКУ, з яким була пов’язана його діяльність від 1924 року.

Сучасний відкритий експозиційний простір дозволяє споглядати експонати з різних ракурсів, що сприяє їх широкому та різнобічному представленню. Варто відзначити науково-дослідницький підхід у побудові експозиції, зокрема застосування одночасно декількох принципів систематизації представлених на виставці плакатів: за персоналіями митців, художніми прийомами та засобами, жанровим спрямуванням фільмів тощо. Це сприяє відтворенню цілісної картини тогочасного кінопроцесу, а також допомагає простежити художньо-стилістичні особливості творчості окремих майстрів.

Вдалим доповненням виставки є різноманітні супровідні тексти, відеопроекції, документи з кіноархіву Довженко-Центру: буклети, лібрето, листівки, друкована реклама з періодичних видань 1920-30-х  років, присвячених кіномистецтву, обкладинки журналу «Кіно», який був друкованим органом Всеукраїнського фотокіноуправління  (ВУФКУ) і, разом з тим, вміщував інформацію про кінематограф не лише вітчизняний, а й багатьох зарубіжних країн.

Застосування новітніх технічних засобів дає можливість відвідувачу побачити своє рухоме зображення на тлі спроектованого на екран плаката, що створює враження їх участі, як персонажів відтвореного сюжету. Цікавою знахідкою виставки, допоміжним елементом у трактуванні того чи іншого плакатного образу є відеопроекції оригінальних фрагментів художніх фільмів, які розміщені в зоні експонування тих плакатів, що рекламують презентований кінотвір.

Саме такий креативний підхід до оформлення експозиційного виставкового простору створює особливу атмосферу, яка дозволяє зацікавити глядача презентованими матеріалами, а також більш глибоко пізнати, відкрити та зрозуміти унікальність артефактів, дбайливо збережених для наступних поколінь шанувальників і дослідників графічного мистецтва та кіно.

Відвідування виставки дарує справжній вир вражень та емоцій, цілковите занурення  в епоху, надзвичайно різнобічно відтворену в кіно, адже, рекламуючи чорно-білі, німі кінокартини, митці створювали яскраві, динамічні художні образи, які несподівано вражають та викликають бажання подивитися фільм, які хочеться споглядати знову і знову.

Інформуємо також, що виставка працюватиме з 30 липня по 27 вересня 2020 року (з 12:00 до 19:00). Вихідні дні: понеділок, вівторок.

Виставковий простір доступний для людей з інвалідністю.

Квитки можна придбати в касі Довженко-Центру (Музей кіно Довженко-Центру,  вул. Васильківська, 1, м. Голосіївська). Пільговий квиток – для школярів з 11 років, студентів та пенсіонерів за наявності дійсного посвідчення.

 Вхід вільний для співробітників музеїв, дітей до 10 років, осіб з інвалідністю 1-2 груп, учасників бойових дій за наявності дійсного посвідчення.

З правилами безпечного перебування у Музеї кіно та Довженко-Центрі можна ознайомитися на сайті www.dovzhenkocentre.org 

 

Фотоматеріали: