Повернення трьохсотлітнього раритету – як це було

Поділитися: 
Дата події: 
3-06-2020

Рік тому сталася ця подія, а ще й досі хвилююче відлунює вона в пам’яті всіх учасників. І переповнює вдячність німецьким колегам та українським ученим – адже до України повернувся унікальний раритет, який вважався втраченим назавжди.  Завдяки неабияким зусиллям багатьох учених, державних та громадських діячів у Німеччині та Україні, свідомих важливості й високого історичного та культурного масштабу документа й події загалом, нашій державі було повернуто оригінал Грамоти Петра І від 1708  року про поставлення на  Київську митрополію Іоасафа Кроковського.

Грамота була вивезена під час окупації Києва в роки Другої світової війни з колекції рукописного відділу Бібліотеки Академії наук України (нині Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського), зокрема із колекції документів Софійського монастиря, у складі котрого зберігалися грамоти Київської митрополії та колекції Софійської митрополичої ризниці. Унікальний раритет опинився після війни в Тюбінґені, в Інституті східноєвропейської історії та регіональних досліджень Тюбінґенського університету імені Ебергарда Карла (земля Баден-Вюртемберґ, Німеччина). Внаслідок багаторічної спільної дослідницької роботи українських та німецьких науковців і експертів, завдяки діяльності Змішаної українсько-німецької комісії з питань повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей, створеної при Міністерстві культури України, а також, звичайно, й завдяки зусиллям багатьох інших фахівців дипломатичних, наукових кіл, посадових осіб вдалося досягти згоди і повернути Грамоту додому.

30 травня 2019 року було проведено низку урочистих заходів з нагоди повернення до фондів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського цього раритету. І от тепер ми можемо ознайомити вас із детальною розповіддю про ці події. Фахівцями НБУВ підготовлено видання, яке ми пропонуємо вашій увазі в електронному вигляді. Маємо надію, що побачить світ також і друкована його версія.

Отже – дізнавайтесь, який унікальний документ повернувся до фондів Бібліотеки і якою була ця дивовижна історія.

Фотоматеріали: