Місія бібліотеки – бути простором знань, які формують цінності для суспільства

Поділитися: 
Дата події: 
14-11-2019 до 15-11-2019

14–15 листопада 2019 року відбулась Міжнародна наукова конференція «Бібліотеки 21-го сторіччя: традиції та інновації», присвячена 100-літньому ювілею від дня заснування Національної бібліотеки Литви імені Мартінаса Мажвідаса (НБЛ, м. Вільнюс, Литовська Республіка). Конференція залучила до участі керівників бібліотек, бібліотекарів, книгознавців, бібліографів та істориків з Албанії, Болгарії, Боснії і Герцоговини, Великобританії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Польщі, Португалії, України, Чехії, Швеції та інших країн. Нашу країну на конференції представляла завідувачка відділу науково-бібліографічної інформації Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського Тетяна Василівна Добко.

14 листопада відбулася святкова урочиста церемонія сесії «Життя бібліотеки», присвячена 100-річчю НБЛ, однієї з найбільших наукових бібліотек країни (близько  7 млн. одиниць зберігання) і найвідоміших у Європі та світі. У ній взяли участь Президент Литви Ґітанас Науседа, члени уряду і сейму Литовської Республіки,  національні лідери, представники литовських публічних бібліотек, видавці, фахівці з питань комунікації та інформації, партнери, друзі.

З промовами виступили: Президент Литви Ґітанас Науседа, відомий литовський політик, державний і громадський діяч Вітаутас Ландсберґіс, міністр культури Литви Міндаугас Квєткаускас, доктор Євгеніюс Йовайша, генеральний директор НБЛ професор Ренальдас Гудаускас. Промовці підкреслювали велике значення бібліотеки для розвитку культури, науки, освіти. Було високо оцінено модернізацію бібліотеки і впровадження комп’ютерних технологій, а разом із цим дбайливе збереження традицій, історико-культурної спадщини. Спектр функцій НБЛ надзвичайно широкий. Бібліотека є державним універсальним сховищем литовських, литуаністичних і зарубіжних документів та національним архівним фондом опублікованих у Литві документів. Вона є й парламентською бібліотекою, депозитною бібліотекою Європейського Союзу, Світового банку, МАГАТЕ та інших міжнародних організацій. Бібліотека також виконує функції національної бібліографії, реєстрації та статистичного обліку опублікованих у Литві видань, бібліографування литуаністичних видань, надання та реєстрації міжнародних стандартних номерів книг та серіальних видань. Здійснюється  науково-інформаційна діяльність з соціальних та гуманітарних наук,  економіки та культури, координація науково-дослідної та методичної роботи бібліотек країни. Бібліотека розширює спектр послуг, що надаються, та мережу інституційних партнерів. НБЛ створює й розвиває Інтегровану Інформаційну Бібліотечну Систему Литви (Lietuvos integralios bibliotekų informacijos sistemos LIBIS).

Вітаючи колектив Національної бібліотеки Литви, учасників конференції і гостей,  Президент Литви Ґітанас Науседа висловив подяку всім бібліотекам за їх внесок у зближення суспільства, зменшення культурного відчуження та створення містків між минулим і сьогоденням. Він підкреслив життєво важливе значення бібліотек для регіонів, адже саме тут вони є найближчим, найдоступнішим культурним центром та центром освіти для всіх. За словами Президента, надаючи простір для освітніх заходів, дискусій, бібліотека стає впливовішою та виконує соціальну місію. «Сьогодні ми можемо пишатися тим, що бібліотека – це не лише будівля та книги, унікальні рукописи, інші видання. Це публічна святиня книг, де просто добре бути. Бібліотека – це також громада, яка об'єднує людей різних поколінь, вірувань та захоплень», – сказав Президент. Він висловив задоволення, що сучасна та новаторська бібліотека Мартінаса Мажвідаса змогла водночас зберегти традиції. Президент подякував за найбільший актив бібліотек – їхній персонал. Він побажав, щоб національна бібліотека, що стала невід'ємною частиною захоплюючого та жвавого культурного життя столиці, завжди залишалася відкритою для людей, які читають, самовиражаються та розвиваються, а ідеї, народжені там, будуть успішно реалізовані та розповсюджені по всій Литві.

Під час конференції «Бібліотеки 21 століття: традиції та інновації» у доповіді генерального директора НБЛ професора Ренальдаса Гудаускаса «Життя Бібліотеки як модель» ішлося про те, що поважна річниця Бібліотеки є сприятливою можливістю оцінити накопичений досвід та з новою енергією й ідеями продовжити історію успіху Бібліотеки. Він зазначив, що у час соціальних перетворень основна діяльність бібліотек спрямована на управління змінами. Важливо, щоб бібліотеки враховували тенденції розвитку суспільства і стали активними учасниками цих тенденцій. Навіть зважаючи на зміни в епоху оцифрування, великих обсягів інформації та штучного інтелекту, Національна бібліотека Литви імені Мартінаса Мажвідаса неухильно виконує свою місію збереження та управління тим, що створювалося протягом століть у всій країні. Бібліотека пропонує творчий бібліотечний простір, що живить демократичне суспільство грамотних та обізнаних громадян Литви. Бачення НБЛ – стати невід'ємною частиною прогресу країни в галузі інформаційної політики, культури, освіти, науки та економіки. Місія бібліотеки – бути простором знань, що формують цінності для суспільства.

У роботі головної сесії конференції взяли участь завідувач кафедри політичної комунікації Інституту журналістики факультету зв'язку Вільнюського університету професор доктор Андріус Вайшнис, професор політехнічного інституту Томара (Португалія), генеральний секретар Міжнародної ради філософії та гуманітарних наук (International Council for Philosophy and Humanistic Studies, CIPSH) ЮНЕСКО Луїс Остербек, головний бібліотекар Британської бібліотеки Ліз Джоллі, старший академічний бібліотекар з питань наукових досліджень Національної бібліотеки Швеції доктор Яніс Кресліш та інші.

Обговорювалося широке коло питань бібліотечно-інформаційної діяльності, кооперації та обміну інформаційними ресурсами. Висвітлювалися проблеми цифровізації, електронних технологій, ролі бібліотек у забезпеченні доступу до інформації та культури, їхньої місії як центрів формування національної пам’яті, співпраці для поширення знань. Обговорювалися питання щодо важливості партнерства та його потенціалу, взаєморозуміння між бібліотекарями, партнерами та лідерами, впливу інформаційно-комунікаційних змін на розширення спектру бібліотечної діяльності та бачення майбутнього розвитку бібліотек у 21 столітті. Серед учасників дискусії були заступник міністра культури Литви, доктор Інгріда Велюте, генеральний директор Національної бібліотеки Естонії Янне Андресо, генеральний директор Національної бібліотеки Польщі доктор Томаш Маковський.

Генеральний директор НБЛ професор Ренальдас Гудаускас тепло подякував Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського за привітання зі столітнім ювілеєм, вітальну адресу за підписом генерального директора НБУВ, член-кореспондента НАН України Л. А. Дубровіної, яку від імені нашої бібліотеки вручила Т.В Добко, і висловив надію, що наші партнерські стосунки будуть розвиватися й міцнішати.

Конференція слугувала ідеальною платформою для професійного спілкування, пошуку відповідей на виклики сучасності, обміну найкращим досвідом та визначенню перспектив на майбутнє.

Фотоматеріали: