Від удосконалення порталу – до енциклопедій

Поділитися: 
Дата події: 
19-11-2019

19 листопада відбулося розширене засідання Вченої ради Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

З доповіддю «Структура порталу НБУВ: принципи організації та перспективи удосконалення» виступила директор Інституту інформаційних технологій  Катерина  Вілентіївна Лобузіна. Вона відзначила, що портал НБУВ та його сайти – це складні веб-інструменти, які мають підтримуватися відповідними спеціалістами. Аналіз півсотні документів з підтримки сайтів різних наукових установ та навчальних закладів засвідчив необхідність виокремленої групи спеціалістів для такої роботи. Наразі в Інституті інформаційних технологій створена група фахівців з підтримки матеріалів офіційного сайту НБУВ, розробляються відповідні документи для оптимізації її роботи.

Вона також детально зупинилась на складових порталу, питаннях відвідування його електронних ресурсів, таких як «Електронний каталог НБУВ», інформаційний портал «Наука України: доступ до знань», е-бібліотека «Наукова періодика України», реферативна база даних «Україніка наукова», е-бібліотека «Україніка». Саме зазначені електронні ресурси, наголосила К.В. Лобузіна, є найбільш популярні й відвідувані з понад 60 онлайнових баз даних.

Пропонуючи шляхи вдосконалення структури та пошукових можливостей порталу НБУВ, доповідачка назвала, зокрема, такі: розділити інформацію для користувачів бібліотеки та інформацію про наукову діяльність НБУВ; виокремити сегмент інформації про науково-дослідну діяльність НБУВ; створити інформативний реєстр електронних ресурсів НБУВ, зробити їх докладний опис, орієнтований на користувачів; організувати сервіс підтримки наукових досліджень учених України на базі цифрової інформаційної платформи «ResearchUA»; розробити та впровадити засоби наскрізного пошуку у всіх е-ресурсах порталу НБУВ; регламентувати способи підготовки інформації для розміщення на порталі тощо.

Про відображення опублікованих матеріалів про Національну бібліотеку імені В.І. Вернадського у Вікіпедії, Енциклопедії Сучасної України, Українській бібліотечній енциклопедії доповіли завідувачка відділу науково-бібліографічної інформації Тетяна Василівна Добко та учений секретар Інформаційно-бібліотечної ради НАН України Галина Іванівна Солоіденко. Було відзначено, що в Енциклопедії Сучасної України, Українській бібліотечній енциклопедії та Вікіпедії є багато гідних прізвищ як нинішніх, так і колишніх співробітників НБУВ. У той же час трапляється, що на сторінках в Енциклопедії Сучасної України Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського представлена людьми, котрі внесли вагомий вклад в бібліотечну науку, але їхніх прізвищ чомусь немає в  Українській бібліотечній енциклопедії, у Вікіпедії, або навпаки. І ці питання потребують синхронізації. Є також приклади того, коли співробітники НБУВ, посилаючись на різні причини, не бажають надавати даних про себе. Така позиція не є відповідальною, зазначили учасники обговорення, адже робота з інформацією до енциклопедій, до «Бібліотечного вісника» – вагомий внесок у популяризацію нашої установи та справи, якою займаються її співробітники.

Про затвердження Правил прийому до аспірантури й докторантури для здобуття ступеня доктора філософії та доктора наук у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського в 2020 році доповіла завідувачка відділу з охорони інтелектуальної власності  Тетяна Юріївна Гранчак. Було відзначено, що треба скоригувати ці правила відповідно до актуальних вимог наукової  діяльності.

Великий інтерес викликав у присутніх змістовний та ілюстрований звіт про міжнародні наукові відрядження завідувачки відділу науково-бібліографічної інформації Тетяни Василівни Добко. Вона побувала на Міжнародній науково-практичній конференції «Бібліотеки як мобільні інформаційні центри», що проходила в рамках шостої Бакинської міжнародної книжкової виставки-ярмарки з 26 по 30 вересня в місті Баку (Азербайджан), а також на Міжнародній конференції, присвяченій 100-річчю Національної бібліотеки Литви імені Мартінаса Мажвідаса 14-16 листопада у місто Вільнюс (Литовська Республіка).

На цих престижних фахових міжнародних заходах наша бібліотека була представлена дуже достойно: чималою колекцією цікавих книг про Україну та її видатних особистостей, ілюстративними матеріалами, українськими сувенірами тощо. Також Т. В. Добко від імені адміністрації Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського щиро подякувала Азербайджанській Національній Бібліотеці та Національній бібліотеці Литви імені Мартінаса Мажвідаса за теплі прийоми, чудову організацію перебування гостей з різних країн, високий науковий рівень заходів, можливість обмінятися досвідом бібліотечно-інформаційної роботи й подаровані до фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського книжки.