Всеукраїнська нарада редакторів – кожен номер газети має залишитись в історії

Поділитися: 
Дата події: 
12-02-2019

У лютому 2019 року в Національній спілці журналістів України зібрались редактори більш як 120 газет, щоб обговорити проблеми, пов’язані з майбутнім української друкованої преси. А це майбутнє, наголосили вони, – під загрозою, зокрема, через відсутність державної фінансової підтримки реформованих друкованих засобів масової інформації (ЗМІ), значне підняття тарифів на поштові послуги, брак доступного за ціною паперу, проблеми, котрі виникають  з друком та розповсюдженням періодичних видань, особливо в сільській місцевості.

У форумі редакторів узяла участь завідувач відділу формування та використання газетних фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського ­ Наталія Носкіна. У своєму виступі вона зазначила, що сьогоденні проблеми преси майже співзвучні з проблемами, котрі обговорювалися на першому "Всеукраїнському з’їзді діячів преси" у червні 1918 року: брак паперу, технічного устаткування, попередня цензура, проблеми з розповсюдженням друкованих ЗМІ, закриття газет, зменшення тиражу і кількості сторінок через фінансові труднощі. Одна з популярних на той час київських газет, "Киевская мысль", висловилася з приводу закриття газет дуже промовисто: "Как думает правительство управлять страной без прессы? Нет в расположении власти тех органов, которые сколько-нибудь могли бы заменить печать. Когда газеты станут, – катастрофичность этого все почувствуют". До речі, ця цитата настільки була співзвучною нинішній ситуації з друкованими ЗМІ в країні, що її навів у своїй кореспонденції на сайті Національної спілки журналістів України  головний редактор тижневика "Вісті Донбасу" Владислав Леошко. При  цьому він зазначив, що історія має властивість повертатися бумерангом. Звісно, сьогодні з’явилось багато інших, набагато сучасніших, засобів масової інформації. Однак з роками газета не втрачає своєї цінності, а стає, за висловом митця Леся Танюка, "дзеркалом епохи, літописом духовного спротиву і надії народу".

Діяльність відділу формування та використання газетних фондів НБУВ, разом з науковим підрозділом – відділом пресознавства, спрямована на формування національного інформаційного фонду, створення державної бібліографії друкованих ЗМІ (газет та журналів), його збереження й  надання в користування. Сьогодні фонд відділу налічує понад 247 000 річних комплектів газет – це один з найбільших в Україні і найпопулярніших відділів Бібліотеки. Щороку відділ відвідують понад 4 500 користувачів,  серед котрих науковці, краєзнавці, історики, біографісти тощо.

Наталія Носкіна наголосила, що фонд відділу формується, в основному, через надходження обов’язкового примірника, тому дуже важливо, щоб видавці вчасно надсилали до Національної бібліотеки України свої видання. Правовою підставою для цього є Закон України «Про обов’язковий примірник документів» та інші законодавчі акти. Журналісти й керівники ЗМІ поставились до її побажання з розумінням.

Учасники Всеукраїнської наради редакторів підготували звернення до Уряду України із закликом вжити невідкладних заходів для подолання кризової ситуації в українських медіа.

Фотоматеріали: