Побачити сакральність у звичному

Поділитися: 
Дата події: 
14-10-2018

14 жовтня в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського відкрилась виставка заслуженого художника України Василя Красьохи з промовистою назвою «Сакральна буденність».

Прикметно, що виставка розпочала роботу «на перетині» кількох свят, що збіглися в часі, – Покрови Пресвятої Богородиці, Дня захисника Вітчизни та Дня художника. Напевно, саме тому сакральність стала визначальною в тематиці представлених творів художника. Втім, як і в його творчості загалом. Член Національної спілки художників України Василь Красьоха є автором сотень творів, які зібрані в тематичні серії, – зокрема «Карпати», «Волинь», «Корч», «Ікони», «Квіти та інші. Він експонував свої роботи більш як на 40 персональних та багатьох колективних виставках, його полотна знаходяться в музеях та приватних колекціях України, Польщі, Японії, США та інших країн. Але найсильніше духовне сприйняття світу в художніх образах митець виразив у картинах, що й представлені в експозиції під назвою «Сакральна буденність».

Історія світового живопису знає безліч видатних творів на релігійні теми, але, як стверджує мистецтвознавець Олеся Гощук, досі ще ніхто не зображував Богоматір в образі простої селянки, яка згрібає жито в полі. Вочевидь не дивно, що на таке наважився саме українець, адже для нашої національної традиції земля і хліб завжди були головними священними символами життя.

24 представлених полотна майстра – це відображення буття, в якому певною мірою стираються межі між світом земним і світом небесним, адже всі сакральні сюжети художник подає у звичній для українців побутовій атмосфері. Серія створена за тематикою головних православних свят із перенесенням їх на повсякденне життя селян: «Різдво Богородиці», «Стрітення», «Вознесіння», «Богоявлення» тощо. Домінантною лінією полотен є включення у їх композиції мотивів копиць, перевезення соломи, збирання врожаю та загалом активне відображення людей праці. І в той же час постаті на картинах безликі – вони дають зрозуміти, що в кожному з нас є частинка Божа, що всі ми своєю щоденною працею служимо Богові й засвідчуємо це сповідуванням християнських заповідей.

За допомогою колористики пейзажів та сюжетних символів митець створює цілу симфонію різноманітних емоцій – чорно-сірі й холодні, власне трагічні мотиви картини «Голгофа», золото сонячного проміння й щедрі літні покоси у творі «Зішестя Духа Святого», хрести й образ драбини – дороги до духовного світу на полотні «Введення до храму»…

Всі роботи об’єднують енергетична наповненість, духовна глибина, пристрасне  прагнення художника за допомогою близьких і зрозумілих нам образів показати нерозривність сакрального й буденного в кожному дні буття.

З виставкою можна ознайомитись у холі конференц-залу Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського щодня з 9.15 до 17.30, крім суботи й неділі.



Фотоматеріали: