Супрасльське кириличне друкарство: ремесло та мистецтво

Супрасльський Благовіщенський монастир – відома православна святиня, розташована на українських етнічних землях на території сучасної Польщі. Заснована 1498 р., у 1631 – 1839 обитель належала до греко-католицької церкви, була монастирем Чину св. Василія Великого.

Друкарню до Супрасля було перенесено з Вільнюса близько 1695 р. митрополитом Кипріяном Жоховським, а 1803 р. було продано приватному власнику. За час своєї діяльності Друкарня Супрасльського Благовіщенського монастиря випустила близько 100 кириличних видань і понад 300 видань латинським шрифтом. Її продукцію характеризує своєрідне художнє оформлення, що поєднує традиційні українські та новітні західноєвропейські мотиви у графіці, використання шрифтів різного кеглю для зорової організації тексту, активне застосування червоної фарби – цинобри. Супрасльська друкарня на свій час була однією з небагатьох, що мали технічні засоби для нотного друку. Книжкові та аркушеві видання тут виходили церковнослов’янською, книжною українською, польською та латинською мовами. Стосовно кириличних видань, основною аудиторією друкарні були читачі з етнічних українських та білоруських земель, їм була призначена україномовна катехітична, повчальна, також богословська література (літургійні книги виходили традиційно церковнослов’янською мовою). Крім того, починаючи з 1780 р. Супрасльська друкарня випустила низку видань на замовлення старообрядців.

НБУВ у своїх фондах має понад 25 супрасльських кириличних видань та значну кількість латиношрифтних. На виставці представлено майже всі кириличні та одне латиношрифтне видання, що зберігаються у відділі стародруків та рідкісних видань.

Будь-яка друкарня поряд зі своєю високою просвітницькою місією неминуче працює як підприємство, що заробляє кошти для свого власника (наприклад, монастиря), для оплати працівникам та для розвитку виробництва на майбутнє. Рутинна праця з виробництва книг як матеріальних предметів у Супрасльській друкарні гармонійно поєднувалася з мистецтвом оформлення. А надруковані на узбіччі «кириличного світу» в Супраслі книги, зокрема і представлені на виставці, активно побутували передусім на українських землях, знаходячи вдячних читачів, користувачів і поціновувачів.

 

Виставку підготувала с. н. с. відділу стародруків та рідкісних видань Наталія Заболотна

Контактна інформація