Запрошення до таємничого світу Олени Блаватської

Поділитися: 

Днями у Національній бібліотеці України імені В.І.Вернадського відкрилася експозиція «Невичерпне джерело», підготовлена Теософським товариством в Україні на вшанування пам’яті всесвітньовідомої співвітчизниці Олени Блаватської (18311891).

У церемонії урочистого відкриття взяли участь члени Теософського товариства в Україні, Української духовної республіки, дослідники творчості О.П. Блаватської, представники управління культури, туризму та охорони культурної спадщини Голосіївської в м. Києві РДА, співробітники НБУВ, зацікавлені гості.

Ім'я Олени Петрівни Блаватської належить до числа видатних діячів культури нашої країни і світу. Теософське товариство, біля витоків створення якого стояла А. П. Блаватська, сьогодні діє в багатьох країнах світу всіх континентів, акредитоване при Організації об'єднаних націй. Його секція є і в нашій країні.

Твори О.П. Блаватської перекладені всіма мовами світу. Багато видатних діячів культури, науки і мистецтва спиралися в своїй творчості на її праці. А. Білий, Н. К. та Є. І. Реріхи, Г. Уеллс, А. Скрябін, Л. Толстой, А. Ейнштейн, К. Ціолковський, М. Меттерлінка, Т. Еддісон, М. Волошин, Сібеліус, Дж. Рассел, В. Кандинський, Дж. Лондон і ще ціла плеяда їх сучасників черпали наукові і духовні знання з праць нашої співвітчизниці.

Організаторів експозиції та гостей церемонії урочистого відкриття у стінах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського привітала провідний бібліотекар сектору соціокультурної комунікації НБУВ Антоніна Шеремет.

Ідейний задум виставки представив модератор церемонії віце-президент Київського центру Теософського суспільства Микола Щербина. Він, зокрема, зазначив, що минулий, 2016 рік  був ювілейним для вшанування пам'яті Олени Блаватської, яка внесла безцінний внесок у скарбницю світової думки, сприяла духовному відродженню людства і започаткувала формування нового наукового світогляду на сучасному етапі еволюції людства. Це рік 125-річчя від дня смерті (8 травня) і 185-річчя від дня її народження (12 серпня). З цієї нагоди Теософське товариство в Україні підготувало пересувну експозицію, яка за словами М. Щербини, упродовж року встигла побували  у виставкових залах не лише столичних культурних і освітніх установ, а й багатьох інших міст України.

Про роль О. Блаватської у світовій культурі йшлося у виступі керівника Київського центру Теософського товариства в Україні Володимира Петрова. Паралелі між світоглядними ідеями Блаватської та науковим вченням Володимира Вернадського провела д-р сільгосп. наук Тетяна Єгорова.

З вітальними словами виступили: від Української духовної республіки – вдова провідника організації Олеся Бердника Валентина Бердник; від Міжнародної академії універсології  – координатор Ольга Ціпуринда.

Огляд експозиції зробила її куратор Олена Мерліц. Вона зауважила, що експозиція представлена виставкою видань теософського товариства та творів О.П.Блаватської, а також низкою тематичних документальних стендів, що відображають її життєвий і творчий шлях. Один із виставкових стендів, зазначила пані Олена, стосується дитинства Олени Блаватської в Дніпрі (на той час – Катеринославі) і музейного центру, який існує зараз. Також з історією Олени Петрівни Блаватської пов'язане ще одне місто України – Одеса, якому присвячено інший стенд. В Одесі жила близька подруга – Надія Фадєєва, і Олена Блаватська неодноразово відвідувала місто навіть після того, як перебралася жити за кордон. Інші стенди присвячені внутрішньому містичному світові Олени Блаватської, її літературній спадщині, філософським працям, а також діяльності  започаткованого нею  теософського товариства.

Поетичні присвяти Олені Блаватській й чарівливі мелодії, що звучали під час заходу, створювати атмосферу емоційного піднесення й духовної насолоди.

Запрошуємо всіх зацікавлених відвідати виставку до 25 вересня у виставковому холі головного корпусу НБУВ (просп. Голосіївський, 3).

Прес-служба НБУВ

Фотоматеріали: