До 100-річчя від дня народження Степана Гутянського (1916–1979)

Поділитися: 

На початку серпня виповнилося 100 років від дня народження Степана Корнійовича Гутянського (1916–1979) – українського історика, дослідника історії культури України, кандидата історичних наук, заслуженого працівника культури УРСР, директора Центральної наукової бібліотеки АН УРСР у 1969–1979 роках.

Степан Гутянський закінчив історичний факультет Житомирського педагогічного інституту. У 1955–1958 роках навчався в аспірантурі в Інституту історії АН УРСР. Після її закінчення, у 1958–1964 роках, працював молодшим науковим співробітником, а пізніше – старшим науковим співробітником відділу історіографії та джерелознавства Інституту історії АН УРСР.

До його основних наукових праць (у співавторстві) належать зокрема видання «История Центральной научной библиотеки Академии наук УССР» (К., 1979), «З історії книги на Україні» (К., 1978) та «Розвиток історичної науки на Україні за роки радянської влади» (К., 1973).

Степан Гутянський і Центральна наукова бібліотека АН УРСР

Степана Гутянського було призначено на посаду директора Центральної наукової бібліотеки АН УРСР (нині – НБУВ) 15 травня 1969 року. За часи його керівництва ЦНБ АН УРСР отримала статус науково-дослідної установи (1971).

У структурі бібліотеки були створені п’ять наукових відділів: відділ теорії і методології культури, історії книги та бібліотечної справи; відділ наукової бібліографії; відділ наукової інформації та довідково-бібліографічного обслуговування; відділ рукописів та науково-методичний відділ.

Степан Гутянський сконцентрував науковий потенціал бібліотечних фахівців на поглибленні роботи з інформаційного забезпечення наукових закладів, розробці актуальних питань взаємозв’язків бібліотекознавства та інформаційно-бібліографічної роботи, дослідженні історії книги та бібліотечної справи.

У бібліотекознавчих працях Степан Гутянський висвітлював досвід ЦНБ АН УРСР щодо бібліотечно-інформаційного забезпечення наукових досліджень у системі АН УРСР, напрямів використання фондів наукової бібліотеки; стану поточної та ретроспективної бібліографії з природничих наук та ін.

Прес-служба НБУВ

Фото з Меморіального сайту пам’яті Арсена Каспрука

 

Для підготовки матеріалу використано:

  1. Гутянський Степан Корнійович [Електронний ресурс] // Українська бібліотечна енциклопедія.
  2. Дубровіна Л.А. Історія Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського / Л.А. Дубровіна, О.С. Онищенко. – К., 2008. – 273 с.
  3. Ковальчук Г. Керівники ВБУ–НБУВ (1918–1998) // Бібл. вісн. – 1998. – № 5. – 18–28.
Фотоматеріали: