«Повість врем’яних літ». Нове факсимільне видання у фондах НБУВ

Поділитися: 

Нещодавно Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського отримала в дар від Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України, Предстоятеля Української Православної Церкви, священноархимандрита Святої Успенської Києво-Печерської Лаври  Онуфрія унікальну книжку – факсимільне видання «Повісті врем’яних літ».

«Повість врем’яних літ» – історична і літературна пам’ятка Давньої Русі, в якій преподобний Нестор викладає історію Православ’я на Русі в найважливіших моментах його становлення: створення слов’янської грамоти святими рівноапостольними Кирилом і Мефодієм, хрещення Київської княгині Ольги в Константинополі, Хрещення Русі, поява Печерської обителі та ін.

Цей стародавній рукописний твір завжди був у центрі уваги дослідників. Він перекладений сучасною українською, російською, французькою, шведською, німецькою, румунською, англійською, чеською та польською мовами.

У чому ж унікальність книжки, подарованої нашій бібліотеці? Як зазначають її укладачі, «Основною метою видання було прагнення передати читачу красу давньоруської мови й письма, доступно донести зображувальні засоби цього твору, думку, особливості письма літописця…». Для підготовки факсимільного видання «Повісті врем’яних літ» було використано Іпатіївський літопис, надрукований у виданні «Полное собрание русских летописей» (Т. ІІ, СПб, 1908). У наборі збережено граматику переписчика, відрізняється написання одного й того ж слова в різних місцях. У зносках наведено необхідні пояснення.

У виданні представлено відреставровані художні копії мініатюр із Радзивіловського літопису, що «…мають як іконографічну красу, так і відтворюють унікальні деталі подій і світосприйняття того часу». Окрім того довідковий апарат книжки містить переліки правителів Київської Русі (у Києві) в описі «Повісті врем’яних літ», Київських митрополитів періоду «Повісті врем’яних літ», Рюриковичів періоду «Повісті врем’яних літ».

Безперечно, основна цінність книжки в її змісті – богословському осмисленні нашої історії.

Прес-служба НБУВ

за матеріалами

сайту Святої Успенської Києво-Печерської Лаври

Фотоматеріали: