Головна бібліотека держави в загальноакадемічній акції протесту відстоює своє право на гідне життя

Поділитися: 

Працівники Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського взяли участь у загальноакадемічній акції протесту проти знищення вітчизняної науки, відстоюючи  своє право на гідне для головної бібліотеки країни життя. Захід відбувся в Києві 19 квітня  2016 року за ініціативою профспілки працівників НАН України.

Участь в акції, яка за інформацією прес-служби Національної академії наук України стала наймасовішою з часу наукового протесту 1994 року, взяли вчені Національної академії наук України, Національної академії педагогічних наук України, Національної академії медичних наук України та Національної академії аграрних наук України.

Протестувальники зібралися на мітинг біля будівлі Верховної Ради України з двома основними вимогами до Уряду й Парламенту:

  • внести зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», збільшивши базове фінансування діяльності установ Національної академії наук і національних галузевих академій наук;
  • під час підготовки проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» взяти до виконання статті 36 і 48 нової редакції Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», поступово збільшуючи до 1 січня 2020 року посадові оклади науковим працівникам до встановленого цим же законом рівня та загальні обсяги базового фінансування наукової сфери до 1,7% ВВП – відповідно.

Розпочинаючи акцію, голова профспілки працівників НАН України кандидат філософських наук Анатолій Широков розповів про надзвичайно скрутну ситуацію, в якій опинилася вітчизняна наукова сфера з огляду на її значне базове недофінансування, яке цьогоріч стало ще гіршим, ніж у попередній період, та виклав основні вимоги, з якими вчені зібралися на протест проти державної політики у сфері науки.

Поспілкуватися з протестувальниками прийшли народні депутати України та міністр освіти і науки України Лілія Гриневич. Звертаючись до учасників акції протесту, вона  підкреслила, що їхні вимоги є цілком справедливими, а стан науки – і справді надзвичайно критичний та потребує невідкладного вжиття відповідних заходів. Урядовець також зазначила, що розвиток науки є складовою забезпечення національної безпеки, і закликала наукову громадськість до конструктивної співпраці з органами державної влади.

Далі представників Національної академії наук і національних галузевих академій наук було запрошено на зустріч із головою Верховної Ради України Андрієм Парубієм. За підсумками цієї зустрічі протестувальникам повідомили, що сторони дійшли згоди в питанні необхідності збільшення державних видатків на науку. Планується, що пропозиції із додаткового фінансування розглядатимуться депутатами парламенту вже у червні – в рамках загального пакету змін до державного бюджету на поточний рік. Крім того, Голова Верховної Ради України А. Парубій пообіцяв організувати зустріч науковців із Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом.

Як ми вже повідомляли, Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського, як і решта підпорядкованих НАН України інституцій, потерпає від скрутного матеріального становища й вимушена вдаватися до непопулярних заходів, які неминуче призведуть до втрат кадрового потенціалу, згортання важливих напрямів діяльності, обмеження умов обслуговування користувачів.

Задекларована Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» оптимізація мережі наукових установ, для національної бібліотеки, що виконує функції головного бібліотечно-інформаційного й науково-дослідного центру держави, може мати непередбачувані наслідки.

«Ми вимушені вживати непопулярних заходів. Адже будь-яка оптимізація поєднує модернізацію й руйнування того, що вже є. Однак, у нас іншого шляху ніж розвиватися – немає», – заявив генеральний директор НБУВ Володимир Попик на засіданні Вченої ради НБУВ, де обговорювали заходи з оптимізації діяльності Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського.

Прес-служба НБУВ
фото Тетяни Добко
Фотоматеріали: