«Світ має знати як тяжко, як тужно моєму народу трагедія ця й досі болить». Виставка газетних публікацій до 30-х роковин Чорнобильської катастрофи

Поділитися: 

26 квітня Україна та світ широко відзначатимуть 30-ті роковини найбільшої техногенної катастрофи XX століття – аварії на Чорнобильській АЕС.

З метою гідного вшанування подвигу учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, посилення уваги суспільства й світової спільноти до проблем подолання наслідків цієї техногенної катастрофи Указом Президента України «Про заходи у зв'язку з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи»  в Україні 2016 рік оголошено Роком вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам'яті жертв Чорнобильської катастрофи.

З цієї нагоди у відділі газетних фондів Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського розгорнуто експозицію газетних публікацій «Світ має знати як тяжко, як тужно моєму народу трагедія ця й досі болить».

На виставці широко представлені газетні публікації з української преси про початок будівництва Чорнобильської атомної електростанції, перші повідомлення про аварію на ЧАЕС та заходи з ліквідації наслідків аварії, а також низка публікацій про соціальні, екологічні та економічні проблеми, пов’язані з аварією на ЧАЕС.

За інформацією організаторів виставки – завідувача сектору обслуговування відділу газетних фондів Наталії Носкіної та провідного бібліотекаря Станіслава Малюка, усі публікації у радянській пресі, що стосувалися аварії на ЧАЕС, були доволі стриманими: розповідали про героїчні дії пожежників, рятувальників і співробітників атомної станції під час ліквідації аварії («Сражение на линии фронта», «Рубежи мужества…», «Випробування на мужність…»); роботу медиків («Как в боевой обстановке действуют медики в районе Чернобыльской АЭС»), турботу країни про переселенців, безкорисливу допомогу багатонаціональної радянської держави («Простягли руку братерської допомоги…»), ініціативи комуністів у подоланні наслідків аварії («Испытание на крепость выдержали советские люди в борьбе с последствиями аварии на ЧАЭС»,  «Життя триває. Чорнобиль сьогодні», «Радиационная обстановка улучшается», «Ситуация стабилизируется»); про дослідження українських вчених з проблем атомної енергетики, про відновлення роботи електростанції, будівництво саркофагу («Є Саркофаг!»), ймовірні причини аварії, про брехливу західну пресу («Осуждение дезинформации и клеветы», «Недостойная пропагандистская кампания на западе») та ін.

І лише у пострадянській пресі почалося відкрите обговорення причин і наслідків аварії на ЧАЕС. Слово «Чорнобиль» не сходить зі сторінок газет. Воно нагадує людям зокрема і про відповідальність влади, і про екологічну загрозу, яку несе некерований атом, його вплив на здоров’я людей і тварин. У пресі постійно обговорюються питання соціального захисту населення і проблеми ліквідаторів аварії на ЧАЕС, які постраждали від наслідків аварії, у полі зору преси стереотипи, міфи і табу на використання атомної енергетики та необхідність сконцентрувати зусилля науки і техніки на гарантуванні безпечного освоєння і використання атомної енергії.

До проблем, пов’язаних з аварією на ЧАЕС та її наслідками постійно повертаються українські та іноземні вчені, письменники, громадські й партійні діячі. Зацікавлений читач знайде на виставці численні публікації Бориса Патона (президент НАН України), Олександра Сердюка (президент Нац. акад. мед. наук), Миколи Тронька (директор ін-ту ендокринології та обміну речовин ім. В. Комісаренка), Івана Вишневського (дир. Ін-ту ядер. дослідж. НАН України), Любомира Пирога (доктор медичних наук, член-кореспондент НАН України, академік Академії медичних наук України), а також Ліни Костенко, Бориса Олійника та багатьох інших.

Ознайомитися з експонатами виставки можна на порталі НБУВ в розділі «Електронні виставки» за лінком: http://nbuv.gov.ua/node/2888, або ж безпосередньо відвідавши відділ газетних фондів у корпусі НБУВ за адресою вул. Володимирська, 62 згідно з графіком роботи читальної зали (понеділок-субота з 9-15 до 18-00).

Прес-служба НБУВ
за матеріалами відділу газетних фондів

 

 

 

Фотоматеріали: