День соборності України в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського

Поділитися: 

20 січня цього року в рамках комплексного науково-просвітницького заходу до Дня соборності України в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського відбулася презентація першого тому енциклопедії Визвольної боротьби «“Подєбрадський полк” Армії УНР», укладачами якого є Роман Коваль і Віктор Моренець.

Ця подія викликала неабияке зацікавлення всіх, хто цікавиться історією України 20–30-х рр. минулого століття, прагне відкривати правдиві сторінки нашої історії і повертати несправедливо забуті імена славетних співвітчизників – борців за незалежність держави. Участь у заході взяли перший заступник голови Національної спілки письменників України Володимир Шовкошитний і заслужений артист України співак-бандурист Тарас Силенко.

Модераторами заходу стали Тетяна Добко, керівник Центру науково-бібліографічної інформації, завідувачка відділу довідково-бібліографічного обслуговування, д-р наук із соціальних комунікацій та Олена Воскобойнікова-Гузєва, завідувач відділу комплексних наукових і науково-інформаційних проектів, д-р наук із соціальних комунікацій.

Презентував видання Роман Коваль – лікар за освітою, а от за покликом серця – цілеспрямований і заповзятий історик-дослідник визвольного руху в Україні. Окрім того Роман  Коваль  – громадський діяч, краєзнавець, очільник історичного клубу «Холодний Яр» і письменник, відомий, зокрема, за такими книжками, як: «Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею», «Шевченкіана Михайла Гаврилка», «Філософія українства», «Сто історій Визвольної війни», «Тиха війна Рената Польового» та ін.

Представляючи нове видання, Роман Коваль зауважив, що підґрунтям для укладання першого тому енциклопедії  Визвольної боротьби «“Подєбрадський полк” Армії УНР» став фонд Української господарської академії в Подєбрадах (Чехія), що зберігається в Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України. «Виявилося, що крім мене цей фонд опрацьовував ще один історик Віктор Моренець. Якось ми, не вмовляючи один одного, дійшли думки про об’єднання зусиль. Обидва зрозуміли, що це шанс реалізувати мрію», – зазначив Роман Коваль.

Українська господарська академія в Подєбрадах, за словами Романа Коваля, відіграла величезну роль у становленні української державності. Євген Маланюк (один з її випускників) назвав Подєбрадську академію «Національною політехнікою»,  «лабораторією, де культивувався тип новітнього українця». За всі роки в її стінах навчалося майже 700 студентів – вояків регулярних та іррегулярних українських збройних формувань першої половини ХХ ст. Серед них було чимало тих, хто у подальшому стали державними і громадськими діячами, ославили науку та культуру різних країн.

400 людських доль… Саме стільки біографій, фрагментів спогадів, цитат життєписів, епізодів з життя студентів і випускників Української господарської академії, читачі знайдуть у першому томі енциклопедії Визвольної боротьби. Найвідомішими з них є Євген Маланюк та Леонід Мосендз. А от з рештою життєвих історій широкому загалу необхідно ознайомитися, аби, як зазначив Роман Коваль, «вивести наше покоління з мороку невігластва і безпам’ятства на вершину, з якої ми побачимо велику Україну та її народ, сповнений національної честі та гідності».

Ця енциклопедія відрізняється від звичних наукових видань. Автори-упорядники окрім біографій наводять світлини вояків, документів, що засвідчують їх службу в українській армії, печаток військових формувань, автографів. Усе це зберігає автентичність епохи і робить образи героїв живими.

На завершення презентації Роман Коваль передав примірники цього та інших видань до фондів НБУВ, тож наші користувачі незабаром зможуть з ними ознайомитися.

Усі, хто цього дня відвідав Національну бібліотеку України імені В.І. Вернадського, мали можливість:

  • побувати на відкритті персональної фотовиставки Євгена Шваба «Овруч – перлина древлянського краю», що розповідає про історію і сучасність міста Овруча Житомирської області, якому цього річ виповнюється 1070 років з дня першої писемної згадки;
  • ознайомитися з книжковими виставками «Історична регіоналістика та історичне краєзнавство: Волинь» та «Скарби України» (видання з ФПУ).

 

Валентина Здановська,
прес-служба НБУВ
Відео YouTube: 
Фотоматеріали: