Тернистий і довгий «Шлях до відродження». Презентація зібрання творів Левка Лук’яненка

Поділитися: 

19 листопада в рамках заходів, присвячених Дню Гідності та Свободи, в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського відбулася презентація тринадцятитомного зібрання творів Героя України, видатного діяча українського національного руху, філософа і публіциста Левка Григоровича Лук’яненка.

Зібрання має назву «Шлях до відродження». На переконання Левка Григоровича цей шлях розпочався саме 19 листопада 1989 року, коли всі свідомі українці зібралися біля Софії Київської, аби пройти скорботною ходою і гідно поховати на Байковому кладовищі в Києві славних синів нашого народу, українських політв’язнів Василя Стуса, Юрія Литвина й Олексу Тихого. «Коли ми побачили скільки людей приєднується до нашої ходи на кожному кроці, ми зрозуміли – вже ніщо не зупинить поступ України до незалежності», – зазначив Левко Лук’яненко.

Унікальним прикладом в сучасній українській літературі, де охоплено значний і важливий період історії української нації на правдивій біографічно-документальній основі, назвав збірку творів Левка Лук’яненка Василь Овсієнко, український громадський діяч, публіцист, історик дисидентського руху, який тричі відбував покарання за свої політичні погляди. Він розповів про роботу над презентованим виданням наголосивши, що в тринадцяти томах зібрано майже все написане Левком Лук’яненком, починаючи від програми Української робітничо-селянської спілки, яка, власне, була ґрунтовною політичною програмою українського визвольного руху. Саме в цій програмі вперше прозвучала ідея проведення референдуму на предмет виходу України з СРСР, за яку Левко Григорович отримав нещадний вирок – смертну кару.

Свою розповідь про твори і документи, що увійшли до презентованого видання, Василь Овсієнко  рясно перемежовував зі спогадами про своє перебування в мордовських таборах, про багатьох українських патріотів, які так само відбували покарання за свою любов до України і бажання бачити її самостійною.

Багато теплих і шанобливих слів на адресу Левка Лук’яненка висловила заступник генерального директора Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, канд. пед. наук Тетяна Павлуша. Вона зауважила: «Можливість поспілкуватися з такою людиною як Левко Лук’яненко – це подарунок долі. Тож цією нагодою радо скористалися і співробітники бібліотеки, і читачі, і студенти вишів, і всі, хто прагнув зустрітися з Людиною – символом нашої незалежності, взірцем незламної гідності, борцем за свободу України». Тетяна Павлуша акцентувала увагу присутніх на потужній просвітницький діяльності Левка Григоровича, яка реалізується, зокрема, через дарування ним своїх книжок вітчизняним бібліотекам. «Із величезною вдячністю можу сказати, що за останні роки Левко Лук’яненко безкоштовно передав до НБУВ більше 13 тис. примірників своїх історико-філософських і просвітницько-публіцистичних творів. Ми розповсюджуємо їх серед державних і обласних наукових бібліотек, бібліотек вишів і наукових установ НАН України, зарубіжних партнерів НБУВ за міжнародним документообміном», – сказала заступник генерального директора НБУВ.

Сам Левко Лук’яненко відзначив, що в просвітницькій роботі з розширення історичного знання про Україну дуже важливою є взаємодія дослідників, бібліотек, шкіл, вузів, телебачення, кінематографа. «Стан нації залежить від рівня національної свідомості. Стан української нації є на надзвичайно низькому рівні», – констатував пан Левко. Він запевнив, що презентоване видання може змінити цю ситуацію, адже вдумливе прочитання вміщених у ньому творів сприятиме перетворенню малоросів і хохлів в українців. Кожний читач знайде в ньому відповіді на запитання чому Україна є такою, якою ми її бачимо, чому її історичний розвиток відбувається саме так, а не інакше, чому сталася анексія Криму і окупація окремих районів Сходу України.

«В цьому виданні багато спогадів про славних синів української нації. Деякі розповіді варті кінофільму. Окремі твори присвячено історико-філософському осмисленню дійсності, діяльності Української Гельсінської Групи, моїй діяльності на посаді Посла України в Канаді», – охарактеризував свій доробок Левко Григорович.

Учасники презентації із задоволенням спілкувалися з Левком Лук’яненком, ставили багато запитань щодо значимих віх у розвитку нашої держави, новітньої історії України, можливих шляхів підвищення рівня свідомості українців, патріотичного виховання дітей і молоді. Були й питання, скажімо, особистого характеру, приміром: «24 серпня перший тост в родині Лук’яненків за незалежність України чи за іменинника?». Відповідь пана Левка була однозначною: «За незалежність! Прийде час і ми дістанемо справжню свободу!».

На запитання «Чи важко бути дружиною невтомного борця за вільну Україну?» відповіла Надія Лук’яненко: «Така людина як Левко Григорович повинна мати тил і можливість для роботи. Я розуміла за кого йшла заміж і повністю підтримувала його. Нас поєднує любов до України, за яку боролися мої діди, і за яку Левко відсидів 27 років. Я задоволена, що причетна до цих книжок, 26 років я є свідком написання цих творів».

Презентація завершилася автограф-сесією, під час якої кожний охочий отримав книжку з дарчим написом Левка Григоровича Лук’яненка.

 

Прес-служба НБУВ

Фотоматеріали: