Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Македонія в Україні Й.В. пан Столе Змейкоскі відвідав Національну бібліотеку України імені В.І.Вернадського

Поділитися: 

27 березня 2015 року генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського член-кореспондент НАН України Володимир Попик зустрівся з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Македонії в Україні Його Високоповажністю паном Столе Змейкоскі.  На зустрічі також була присутня завідувач відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків НБУВ пані Тетяна Арсеєнко. Під час зустрічі  були обговорені актуальні питання українсько-македонської співпраці в галузі науки, культури, книжкового обміну, співпраці між Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського та Національною і університетською бібліотекою імені Св. Климента Охридського, Національною академією наук України та Македонською академією наук і мистецтв.

Вітаючи високого гостя, Володимир Попик висловив задоволення та вдячність, що НБУВ стала однією з перших установ, з якими пан Посол розпочав знайомство та налагодження спілкування й співпраці на початку своєї дипломатичної місії в Україні.

Генеральний директор НБУВ поінформував Посла Республіки Македонії в Україні про вагомий позитивний досвід багаторічної українсько-македонської співпраці в галузі науки, зокрема:

  • обмін науковою інформацією;
  • проведення спільних наукових форумів;
  • реалізацію спільних науково-дослідних і видавничих проектів (приміром, «Українсько-македонський науковий збірник»);
  • організацію книжково-інформаційних виставок у рамках Угоди про наукове співробітництво, укладеною між національними бібліотеками України та Республіки Македонії (приміром, виставка з нагоди  80-річчя відомого македонського вченого в галузі історії, слов'янознавства, літературознавства, лінгвістики, культурології акад. Блаже Ристовскі;
  • книгообмін між національними бібліотеками двох країн, а тепер ще й обмін електронними ресурсами.

Володимир Попик відзначив, що свідченням плідної наукової співпраці між Україною та Македонією є перший в історії українсько-македонської лексикографії «Українсько-македонський словник» (2008 р.), укладений співробітниками НБУВ, Українського мовно-інформаційного фонду НАН України та Інституту української мови НАН України імені О. Потебні, додавши, що нині завершується робота над укладанням великого «Македонсько-українського словника» з реєстром близько 40 000 слів та усталених виразів.     

Посол Македонії висловив задоволення і захоплення розвитком співпраці й тісних дружніх контактів між українськими та македонськими вченими, підкресливши особливе значення реалізації спільних наукових проектів, що є своєрідним підґрунтям для розширення та поглиблення економічного співробітництва. У цьому контексті пан Столе Змейкоскі розповів про діяльність підприємства з українськими інвестиціями «Констандиноскі», що проводить геологічні розвідки в східній та північно-східній частині Республіки Македонії з метою виробництва міді.          

Співрозмовники також обговорили можливості розширення спектру українсько-македонського наукового та освітнього співробітництва. Зокрема, йшлося про:

  • подальші кроки щодо активізації проведення спільних наукових досліджень у сфері гуманітарних та природничих наук із залученням та використанням науково-технологічного потенціалу обох країн;
  • використання українськими науковцями досвіду їх македонських колег щодо співпраці з Євросоюзом, як-от у програмах Євросоюзу з наукових досліджень та інновацій;
  • стипендіальної підтримки українських студентів, що мають намір навчатися в Республіці Македонії, у рамках державної програми Уряду Республіки Македонії.  

У продовження розмови, керівник відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків Тетяна Арсеєнко висловила своє задоволення рівнем представлення та розвитку македоністики в НБУВ і загалом в Україні. Пані Арсеєнко наголосила на можливостях наповнення культурного напряму українсько-македонської співпраці, що передбачає проведення виставки македонської книги, етнографічних виставок македонської кераміки, національного одягу, музичних інструментів, творів македонських митців. У цьому контексті учасники зустрічі також обговорили можливості щодо:

  • організації візиту до України македонських діячів культури та мистецтв, письменників, публіцистів, а також проведення круглів столів, диспутів, читань за їх участю;
  • передання до Македонії колекцій книжок про Україну (у цьому сенсі Тетяна Арсеєнко висловила сподівання бібліотекарів створити бібліотеку українських книжок для громади українців, що проживають у Республіці Македонії).

Його Високоповажність пан Столе Змейкоскі щиро подякував за теплу зустріч, підкресливши свою налаштованість і в подальшому всебічно сприяти розвитку українсько-македонських взаємин у всіх галузях і на всіх рівнях, й запросив генерального директора НБУВ Вододимира Попика відвідати Посольство Республіки Македонії в Україні. Зі свого боку, Володимир Попик подякував панові Послу за запрошення і за відкритість до співпраці, висловивши свої запевнення у продовженні плідної партнерської взаємодії між Україною та Республікою Македонія в царині науки та культури.

На завершення зустрічі генеральний директор НБУВ Володимир Попик вручив на згадку Надзвичайному і Повноважному Послу Республіки Македонія пану Столе Змейкоскі комплект із шести випусків «Українсько-македонського наукового збірника» та «Українсько-македонський словник». Керівник відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків пані Тетяна Арсеєнко провела для пана Посла оглядову екскурсію по НБУВ.

Про свої враження від зустрічі та перебування в Україні пан Посол Столе Змейкоскі написав у пам’ятному записі в Книзі почесних гостей Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського.

Прес-служба НБУВ

Фотоматеріали: