ГРАФІКА ОЛЕНИ КУЛЬЧИЦЬКОЇ

Відома українська художниця Олена Львівна Кульчицька народилася 15 вересня 1877 р. в місті Бережани, тепер Тернопільської області, в родині юриста. Художню освіту здобувала спочатку у Львівській ремісничо-промисловій школі на художньому відділенні у аквареліста А. Стефановича, у 1902 р. навчалася в студії Станіслава Батовського і Романа Братковського, а з 1903 р. у Віденській художньо-промисловій школі, де отримала ґрунтовні знання в галузі рисунка, живопису, освоїла різні графічні техніки, основи оформлення книги, мистецтво кераміки. Вчителями Олени Львівни були відомі художники і педагоги – живописець і скульптор Герман Геллер, майстер монументально-декоративного живопису, ілюстратор книги Антон Кеннер, блискучий рисувальник, живописець портретист, майстер історичного жанру Франц Ціжек.

Після захисту диплому 1908 р. Олена Кульчицька здобула першу премію конкурсу Торгово-промислової палати Австрії за шкатулку, виконану у техніці емалі. Ця перемога надала їй можливість відвідати музеї і галереї Мюнхена, Парижа і Лондона та деякий час творчо працювати на узбережжі Ла-Маншу.

Вже на початку самостійної творчості Олена Львівна Кульчицька чітко визначила свій шлях художника-громадянина, відданого Україні і національним традиціям в мистецтві. Наскрізною темою її творчості стає життя українського народу, його історія. Вона багато подорожує по Україні, вивчає побут селян, пам‘ятки народної архітектури, народний одяг, витвори декоративно-прикладного мистецтва. Техніка акварелі, графітний олівець, туш, перо та інші графічні матеріали й інструменти у таких подорожах були незамінними у роботі. У цих подорожах було створено безліч начерків, етюдів, ескізів композицій, які потім ставали основою живописних полотен і графічних серій. «Виступивши своїм творчим дебютом на початку ХХ століття, – читаємо у видатного українського графіка Василя Касіяна, – Кульчицька стала невтомною пропагандисткою графічних мистецтв на Україні, зокрема мистецтва гравюри і офорту… Живлячись з невичерпних джерел народного образотворчого мистецтва, Кульчицька створила численні художні праці, в яких прагнула правдиво відтворити характер, думки і мрії народу, його протест проти соціального і національного гноблення. В її гравюрах, офортах, акварелях і рисунках глядач знаходить образи народних героїв, сцени народного побуту і звичаїв, мальовничу красу народного одягу, народної архітектури і захоплюючі краєвиди рідної землі». В історії українського образотворчого мистецтва Олені Кульчицькій належить одне з почесних місць.

На виставці «Графіка Олени Кульчицької» експонуються високоякісні й факсимільні репродукції з альбомів, підготовлених і виданих київським видавництвом «Мистецтво».

Виставку можна оглянути 1–30 жовтня 2012 р. (з 9. 15 до 17. 30) у фойє Філії 1 Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (Володимирська 62, тел. 234- 95-11).