10 листопада – Всесвітній день науки в ім'я миру та розвитку

Поділитися: 
 
Міжнародна ініціатива Всесвітнього дня науки
 
Щорічно 10 листопада в усьому світі відзначають Всесвітній день науки (World Science Day) або більш офіційно — Всесвітній день науки в ім'я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development).  Мета цієї акції – відновлення національних та міжнародних зобов'язань в галузі науки за мир і розвиток, а також наміри підкреслити відповідальне використання науки на благо суспільства. Водночас Всесвітній день науки за мир і розвиток спрямований на підвищення рівня поінформованості громадськості про важливість науки і ліквідацію розриву між наукою і суспільством. Цей день – ще й чудова нагода, аби вшановувати наукові традиції, популяризувати досягнення вчених, залучати молодь до світу науки.
 
Тема Всесвітнього дня науки в ім'я миру та розвитку 2014 року «Якісна наукова освіта: забезпечимо стійке майбутнє для всіх». Її ключові тези:
якісна наукова освіта розвиває допитливість з раннього віку
якісна наукова освіта використовує останні досягнення ІКТ
якісна освіта в галузі фундаментальних наук є ключовим фактором інновацій
якісна наукова освіта допомагає вирішити проблеми як світового, так і місцевого значення
якісна наукова освіта сприяє розширенню прав дівчаток
 
За інформацією офіційного сайту ЮНЕСКО проведення Всесвітнього дня науки було рекомендовано 1999 року на Всесвітній науковій конференції (нині – Всесвітній науковий форум, World Science Forum) у Будапешті, де була висловлена необхідність поглиблення взаємодії між наукою й суспільством. Офіційно Всесвітній день науки проголошено ЮНЕСКО на загальній конференції 2001 року. А вже наступного, 2002 року, свято було вперше відзначено на глобальному рівні і  відтоді широко відзначається в усьому світі. 
 
ЮНЕСКО щорічно проводить велику роботу з урядовими організаціями, науковими та навчальними колективами, населенням задля поширення знань про значення Всесвітнього дня науки. 
 
З-поміж традиційних святкових заходів на підтвердження важливої ролі науки в досягненні миру та розвитку – організація днів відкритих дверей, круглих столів та семінарів, відвідування музеїв і тематичних виставок з метою підкреслити вплив науки і технології на повсякденне життя; поширення у навчальних закладах, університетських містечках і місцевих громадських організаціях плакатів, які розповідають про Всесвітній день науки; відвідування загальноосвітніх шкіл і професійно-технічних закладів для проведення лекцій про науку та її роль у суспільстві.
Окрім цього, уряди деяких країн приурочують до Всесвітнього дня науки прийняття програм на підтримку науки та наукових ініціатив, розпочинають нові науково-технічні проекти спільно з науковими інституціями, школами та університетами.
 
Учасники відзначення Всесвітнього дня в ім'я миру та розвитку мають змогу поінформувати світову спільноту про організовані ними заходи та акції, опублікувавши відповідні матеріали на сайті Дня, а також завантажити та роздрукувати офіційний плакат для використання під час святкування.
 
Наукові установи України долучаються до відзначення Всесвітнього дня науки
 
Долучаючись  до міжнародної ініціативи Всесвітнього дня науки, Ради молодих учених відділень НАН України за підтримки вітчизняних університетів запланували низку комплексних науково-популярних заходів, основною метою яких є популяризація сучасної науки у суспільстві, ознайомлення широкого загалу відвідувачів з досягненнями українських науковців, створення позитивного іміджу вченого та зацікавлення дітей і молоді науковою роботою.   
 
Так, від 30 жовтня до 30 листопада в ТВК «Метроград», 12 квартал (Бесарабська площа, 2) відкрита  виставка наукової фотографії «Мистецтво науки», де експонуються унікальні роботи з дослідів українських вчених. 
 
Окрім цього, 8–9 листопада у містах Києві та Харкові  передбачено низку заходів для школярів старших класів і студентів вишів у рамках «Днів науки». У програмі заходів  – відвідання музеїв Київського Національного  університету імені Тараса Шевченка та оглядова екскурсія астрономічною обсерваторією закладу, ознайомлення з Головною астрономічною обсерваторією НАН України, демонстрація експериментів та читання лекцій вченими наукових установ НАН та університетів.
 
У рамках відзначення Всесвітнього дня науки заплановано низку заходів і в Національній бібліотеці України імені  В. І. Вернадського. Так, на базі Австрійської бібліотеки НБУВ незабаром відбудеться конференція «Віденський модерн і Український авангард», а фахівці культурно-просвітницького центру готують творчу зустріч із провідним співробітником Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Рильського НАН України,  професором історії мистецтва Київської духовної академії, професором історії культури Українського вільного університету в Мюнхені Дмитром Степовиком.
 
Користуючись нагодою, щиросердно вітаємо зі святом усіх науковців, викладачів, майбутніх вчених – студентів та аспірантів! Зичимо нових творчих відкриттів заради миру і процвітання нашої незалежної України!
 
Корисні посилання:
 
                                                                                                                                                 Прес-служба НБУВ
 

 

Додаткові матеріали: