Круглий стіл «Довідково-інформаційне обслуговування в електронному середовищі»

Поділитися: 

Міжнародна наукова конференція Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (2014)

У засіданні круглого столу «Довідково-інформаційне обслуговування в електронному середовищі», що відбулося 22 жовтня у рамках міжнародної наукової конференції «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору»,   взяли участь провідні фахівці НБУВ, Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В.О. Сухомлинського, Інституту енциклопедичних досліджень НАН України, Національної парламентської бібліотеки України, Державної архітектурно-будівельної бібліотеки, Національного авіаційного університету, Рівненського державного гуманітарного університету та ін.
 
Вступним словом засідання відкрила керівник Центру науково-бібліографічної інформації НБУВ, докт. наук. із соціальних комунікацій Т.В. Добко. Вона визначила основні тенденції довідково-бібліографічного обслуговування (ДБО) у наукових бібліотеках – розширення сфери надання консультаційних послуг, насамперед, щодо використання електронних інформаційних ресурсів, стирання меж між ДБО та іншими формами бібліотечного обслуговування, комплексність задоволення інформаційних запитів користувачів бібліотек (бібліографічною, фактографічною і повнотекстовою інформацією), ширше використання соціальних мереж для надання послуг та інформування про науково-інформаційну діяльність установ, нові інформаційні ресурси та можливості інформаційного пошуку. 
 
Досвід Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О. Сухомлинського у створенні електронних бібліографічних ресурсів висвітлила в. о. директора ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського Л.О. Пономаренко. 
 
Питання обслуговування користувачів розглядалися системно в комплексі з проблемами підготовки та використання бібліографічних, довідково-інформаційних продуктів. Декілька доповідей було присвячено проблематиці бібліографічного дослідження життя та творчості Т.Г. Шевченка. Її історичні аспекти висвітлив у своєму виступі проф. Національного авіаційного університету, канд. пед. наук М.В. Геращенко. Про стан та перспективи створення всеукраїнського електронного ресурсу «Бібліографічна Шевченкіана» доповіли зав. відділу НБУВ, докт. іст. наук, проф. В.Ю. Омельчук та наук. співробітник НБУВ Л.С. Новосьолова. Наукові співробітники НБУВ Л.В. Бєляєва та І.Д. Войченко захопили слухачів своїм глибоким дослідженням видань «Кобзаря» Т.Г. Шевченка мовами народів світу та розповіли про особливості підготовки бібліографічного покажчика «Кобзар» Т. Г. Шевченка у фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського» та його представлення на сайті НБУВ.
 
Досвідом створення біобібліографічних покажчиків з метою бібліотечно-інформаційного забезпечення агроекологічної галузі на прикладі Житомирської області поділилася директор бібліотеки Житомирського національного агроекологічного університету М.В. Ігнатюк. 
 
Значне зацікавлення викликала доповідь директора Інституту енциклопедичних досліджень НАН України М.Г. Желєзняка, у якій  розглядається широке коло проблем, пов’язаних зі створенням та підтримкою української онлайн-енциклопедії – «Енциклопедія Сучасної України (ЕСУ)».
 
Концепціям інтернет-варіанту енциклопедичного словника «Чернігівці ХХ—ХХІ століть» та покажчика «Науковці України ХХ—ХХІ століть. Метабібліографія» були присвячені виступи молодшого наукового співробітника  цього Інституту В.С. Мухи та головного бібліотекаря Р.В. Руденко. Питання ролі та значення електронного каталогу Бібліотеки Інституту енциклопедичних досліджень НАН України було розглянуто у доповіді головного редактора Інституту С.І. Очеретянко. 
 
Розповідь про систему довідково-інформаційного обслуговування, у тому числі й надання платних послуг, в Австрійській національній бібліотеці прозвучала у доповіді зав. відділу НБУВ Т.І. Арсеєнко та наук. співробітника М.А. Вороб’я. 
 
Тематичні колекції веб-ресурсів як важливу складовою сучасного інформаційного середовища та ресурсну базу онлайнового ДБО розглянула зав. сектором НБУВ Н.В. Добра. Вона зазначила, що бібліотеки України активно використовують досвід зарубіжних колег щодо корпоративної взаємодії у напрямі створення та формування колекцій веб-ресурсів за визначеною тематикою, що дозволяє  уникнути дублювання ресурсів в процесі їх оцінки та відбору, а також забезпечує максимальну повноту представлення інформації.
 
Велике зацікавлення і неформальне обговорення викликала доповідь зав. відділу НБУВ В.М. Чупріни про зростаючі можливості надання інформаційних послуг віддаленим користувачам за допомогою функціонування служби міжбібліотечного абонемента (МБА) і доставки документів (ДД) з використанням сучасних інформаційних технологій.
 
Про участь Відділу національної бібліографії НБУВ у міжнародному корпоративному проекті доповів наук. співробітник Д.В. Устиновський. Діяльність з поповнення бази даних «Международного сводного кататалога русской книги (1918–1926)» є продовженням роботи Відділу зі створення національної бібліографії України в російськомовному зрізі. Питання формування українського бібліографічного репертуару висвітлила наук. співробітник НБУВ, канд. іст. наук І.Г. Лиханова. Вона розповіла про створення та використання покажчика «Книга в Україні. 1861–1917», що виходить за матеріалами суттєво доповненої картотеки відомого книгознавця С.Й. Петрова.
 
Стан та перспективи розвитку відкритого електронного архіву як засобу забезпечення бібліографічною інформацією висвітлив у своєму виступі провідний бібліограф НБУВ П.М. Штих. Доповідач закликав наукові бібліотеки, насамперед, НАН України, до участі у формуванні ресурсу, який дозволить ширше представити міждисциплінарне знання, літературу з усіх галузей науки і техніки, наблизити ретроспективну інформацію до науковців.
 
Бібліографія проблематики світової економічної кризи була темою виступу молодшого наукового співробітника В.А. Шкаріної. Електронні бібліографічні ресурси з історії України віддаленого доступу як об’єкт бібліографічного опису розглянула молодший науковий співробітник НБУВ А.М. Колесніченко. 
 
Директор бібліотеки Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету О.І. Шкира висвітлила інноваційні форми обслуговування. Доповідачка торкнулася проблеми взаємодії національних, академічних та бібліотек ВНЗ, високо оцінила співпрацю з НБУВ щодо оперативного комплексного задоволення інформаційних запитів користувачів. 
 
Учасники круглого столу обговорили тенденції та пріоритетні напрями довідково-бібліографічного обслуговування у наукових бібліотеках, його нові та перспективні форми (онлайнове обслуговування, «віртуальні довідкові служби», веб-орієнтовані бази даних довідкової інформації; БД найчастіших запитань), наголосивши на важливості активізації міжвідомчої взаємодії головних академічних бібліотек і бібліотек наукових установ НАН України, координації та кооперації з національними галузевими бібліотеками та науково-інформаційними установами зі створення на корпоративних засадах національного інтегрованого довідково-бібліографічного ресурсу України. 
 
Віталіна Шкаріна,
                                                                                                                              мол. наук. співробітник НБУВ
 
Фотоматеріали: 
. Наукові керівники круглого столу: Тетяна Добко, керівник Центру науково-бібліографічної інформації НБУВ, д-р наук з соц. комунікацій, с. н. с. та Лариса Пономаренко, заст. директора ДНПБ України імені В. О. Сухомлинського
Учасники круглого столу «Довідково-інформаційне обслуговування в електронному середовищі»
Микола Желєзняк презентує  онлайн-версію Енциклопедії сучасної України
Виступає Вікторія Чупріна, завідувач відділу НБУВ
Учасник круглого столу директор Переяслав-Хмельницького педагогічного університету Ольга Шкира