До 100-ЛІТТЯ ПОЧАТКУ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

Поділитися: 

Ольга Керзюк, Британська Бібліотека

До 100-ліття початку Першої світової війни у Британській Бібліотеці в Лондоні відкрилася невелика безплатна виставка під назвою «Enduring War: Grief, Grit and Humour» («Випробування війною: біль, мужність і гумор»). Ця виставка зроблена на базі фондів бібліотеки, лише один експонат (частина картотеки про військовополонених) випозичена в Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Із багатих фондів бібліотеки куратори відібрали 80 експонатів, котрі дають відвідувачам уявлення про різні аспекти життя на фронті і в тилу. Виставка в першу чергу подає інформацію про життя в Британії під час війни та перебіг воєнних подій на Західному фронті. Зі «Східного фронту» на виставці є лише кілька експонатів: плакат Казимира Малевича з текстом Маяковського, котрий висміює німецького імператора Вільгельма, та дві літографії Наталії Гончарової. На жаль, інші слов’янські книгозбірні не мають у фондах колекцій плакатів чи листівок часів Першої світової. Саме тому важливо докупити такі колекції для майбутніх дослідників.

Останнім часом українська колекція Британської бібліотеки збагатилася новою літературою про Першу світову війну та участь українців у цій війні (в арміях обох імперій). Відзначу дуже цінну книгу «Світова війна у поштових листівках з колекції Івана Снігура» (Чернівці: Зелена Буковина, 2014). Ця надзвичайна збірка мистецтвознавця і краєзнавця Снігура супроводжується трьома передмовами про поштівки. Наприклад, Володимир Заполовський написав інформативну статтю «Поштівка як засіб пропаганди у часи війни 1914–1918 рр.». На виставці можна побачити поштівки із текстами солдатів британської армії до рідних та коханих, а також почути тексти на листівках у виконанні акторів. Як завжди, виставка в бібліотеці – мультимедійна. Детальніше про виставку – на сайті: http://www.bl.uk/whatson/exhibitions/enduring-war/index.html

До 100-ліття початку Першої світової війни куратори бібліотеки підготували навчальний вебсайт «World War One», на котрому можна знайти згадки про Україну. Наприклад, у статті проф. Дейвіда Стівенсона «Aftermath of World War One» («По закінченні війни» – http://www.bl.uk/world-war-one/articles/aftermath), у статті Ванди Вілкокс «Mountain warfare in the Italian theatre of war» (http://www.bl.uk/world-war-one/articles/mountain-warfare), у статті д-ра Матью Шова «Animals and war» («Тварини і війнa» – http://www.bl.uk/world-war-one/articles/animals-and-war) і в описі плакату Малевича з 1914 року «The Butcher came along to Łodz..» (http://www.bl.uk/collection-items/the-butcher-came-along-to-odz-we-said-my-good-sir)

Виставка супроводжується низкою заходів, присвячених різним аспектам Першої світової. Усі заходи вже оголошені на сайті бібліотеки (до листопада 2014 р. включно). Наприклад, у бібліотеці відбудеться дводенна міжнародна конференція на тему «Музика під час війни» (http://www.bl.uk/whatson/events/event162458.html). Вже почалася реєстрація на участь у цій конференції.