Стратілат Микола Іванович

Один з провідних майстрів української сучасної графіки заслужений художник України Микола Іванович Стратілат 26 січня 1998 р. безкоштовно передав до Відділу образотворчих мистецтв 236 кращих своїх гравюр. Він вважає, що «в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського має бути якнайповніше представлена українська графіка. Не можна допустити, аби все краще за безцінь продавалося за кордон, а національні збірки не поповнювалися творами сучасних українських художників. Упустимо час... і наші нащадки нас не зрозуміють. Їм буде байдуже, були чи не були в державному бюджеті гроші».

Микола Іванович народився 1942 р. в с. Макіївці, що на Чернігівщині. За порадою сільського вчителя Степана Музиченка вступив до Київського художньо-ремісничого училища. Потім – служба в армії, робота будівельником, навчання в Українському поліграфічному інституті ім. І. Федорова. Дипломну роботу Стратілата – серію гравюр «Купальські пісні» – було високо оцінено державною екзаменаційною комісією. Вже в цій серії чітко виявилися основні грані таланту митця – віртуозна техніка гравірування, тяжіння до поетичності образів, м‘якого ліризму, спрямованість на національну українську тематику. З роками художник набував творчого досвіду, майстерності, але у всі часи вирізнявся витонченістю виконання чорно-білої гравюри.

1974 р. в столиці Чехії з великим успіхом відбулася перша персональна виставка Миколи Стратілата під назвою «Шляхами братерства». Це стало справжнім відкриттям таланту киянина, який одразу зайняв належне місце серед провідних майстрів української, а згодом і європейської графіки.

«Прозорий світ його образів, – читаємо в одному з каталогів, – немовби зітканий з прозорих спостережень, наповнених високою емоційною силою».

Колекція, яку художник подарував НБУВ, містить створені ним за 30 років серії станкових гравюр, книжкових ілюстрацій, екслібриси. Серед них - книжковий знак М. Міненка, який Стратілат награвірував ще 1968 р., коли навчався в поліграфічному інституті. А прекрасний екслібрис С. Блощаневича – праця 1998 року. Всього митець передав до бібліотеки 106 віртуозно виконаних і надзвичайно цікавих за адресатом книжкових знаків.

Станкові твори в колекції представлені гравюрами з відомих серій «Думи мої, думи», «Розквітай, гуцульський краю», «Пісня про Київ», «Київ. Сторінки історії», триптихами «Хата моя, біла хата», «Нічні роздуми» та багатьма окремими аркушами. Є в збірці графічні інтерпретації образу «Богородиця Печерська» із зображенням засновників Києво-Печерської лаври Антонія та Феодосія, чудотворної ікони «Успіння Божої Матері Печерської».

Серед творів книжкової графіки виділяються, насамперед, широковідомі серії ілюстрацій до поетичних збірок В. Сосюри, В. Симоненка, М. Мушинки.

Час плине швидко. За тринадцять років творчий доробок Миколи Івановича збагатився визначними здобутками. Відбулося чимало персональних виставок. Створено чудові графічні серії. За втілення архітектурних пам'яток Києва художника нагороджено орденом Св. архістратига Михайла від Української православної церкви та Патріарха Філарета. 2008 р. йому було присвоєно почесне звання Народного художника України.

Національна Бібліотека України імені В. І. Вернадського вдячна Миколі Івановичу Стратілату за його безцінний дар, що поповнив національну скарбницю України. Завдяки щирому альтруїзму художника-патріота оригінали його чудових творів стали доступними широкому колу шанувальників таланту мистця.

Гліб Юхимець
Член НСХУ, кандидат
мистецтвознавства, художник