Подвійний ювілей: сьогодні виповнюється 95 років від часу заснування Національної академії наук України і святкує свій день народження її президент академік Борис Євгенович ПАТОН

Поділитися: 

27 листопада 1918 р. відбулися установчі Загальні збори Української академії наук, на яких першим її президентом було обрано видатного вченого В.І. Вернадського. Розроблена ним концепція дозволила сформувати в Україні унікальний за широтою діапазону дослідницький комплекс, що органічно поєднав ефективну розробку фундаментальних наукових проблем з розв’язанням актуальних завдань науково-технологічного, економічного, суспільно-політичного і духовно-культурного розвитку. Протягом багаторічної історії президентами Академії обиралися М.П. Василенко (1921-1922), О.І. Левицький (1922), В.І. Липський (1922-1928), Д.К. Заболотний (1928-1929), О.О. Богомолець (1930-1946), О.В. Палладін (1946-1962). З 1962 р. її очолює Борис Євгенович Патон (читати далі про Академію…)
Б.Є. ПАТОН - видатний український вчений у галузі зварювання, металургії і технології металів, матеріалознавства, організатор науки, державний і громадський діяч, академік Національної академії наук України, Академії наук СРСР, Російської академії наук, професор, заслужений діяч науки і техніки УРСР, лауреат Ленінської премії і державних премій СРСР та України, двічі Герой Соціалістичної Праці СРСР, Герой України, учасник Великої Вітчизняної війни, ліквідатор аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
Б.Є. Патон 60 років є директором Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України, з 1962 р. - беззмінним президентом Академії наук УРСР, сьогодні Національної академії наук України, а також вже два десятиріччя - президентом Міжнародної асоціації академій наук, яка об‘єднує національні академії наук і ряд провідних наукових центрів країн СНД, Грузії та В’єтнаму.
Зійшовши 27 лютого 1962 року на високу посаду президента Академії, Борис Євгенович більше 50 років всі свої сили, глибокі знання і колосальний досвід віддавав і віддає зростанню науки України, підвищенню її національного і міжнародного авторитету. Найважливішим напрямом організаторської діяльності Б.Є. Патона на чолі НАН України став розвиток цілеспрямованих фундаментальних досліджень і створення на їх основі новітніх технологій для широкого промислового застосування. Під його керівництвом Національна академія наук України стала одним з найбільших наукових центрів у Східній Європі і широко відомою в усьому світі.
Яскравим відзеркаленням піввікової титанічної роботи Б.Є. Патона як керманича Академії наук є десятки відкриттів та інших високих досягнень академічних вчених, сотні прогресивних технологій, винаходів, численні ліцензії і контракти, укладені з вітчизняними і зарубіжними партнерами. Багато наукових і технологічних новацій, розроблених в Академії під керівництвом Б.Є. Патона, знайшли та продовжують знаходити широке практичне використання в Україні, а також у країнах близького і далекого зарубіжжя.
Поряд з виконанням високих президентських обов’язків академік Б.Є. Патон очолює всесвітньо визнаний науково-технічний центр - Інститут електрозварювання ім.Є.О. Патона, де протягом шести десятиліть розроблено передові технології нероз’ємного з’єднання й обробки металів і неметалів у різних умовах і середовищах — в атмосфері, під водою і в космосі. В останній період під керівництвом Бориса Євгеновича Патона був створений і дістав практичного використання принципово новий метод з’єднання живих тканин шляхом високочастотного електрозварювання. Цей спосіб і відповідне обладнання вже широко використовуються в багатьох клініках України та зарубіжжя.
Світова наукова громадськість надзвичайно високо оцінила неосяжні і багатогранні здобутки президента НАН України. Б.Є. Патон – почесний президент Міжнародної інженерної академії, член Академії Європи, почесний член Римського клубу, Міжнародної академії технологічних наук, Міжнародної академії наук, освіти та мистецтв, Міжнародної астронавтичної академії. Він є іноземним членом академій наук і науково-технічних товариств багатьох країн.

Матеріали опублікували: Прес-служба НАН України