Репортаж з Міжнародної наукової конференції «Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів»

Назва ЗМІ: 
Національна радіокомпанія України
Дата публікації: 
10 жовтня 2013 р.

Із понад 18-ти тисяч українських бібліотек лише невелика частина має можливість оцифрувати свої фонди. Причиною цього самі представники бібліотечної справи називають насамперед зависоку вартість відповідного обладнання, на яке більшість бібліотек не має грошей. Водночас, створення електронних інформаційних ресурсів необхідне з одного боку для спрощення доступу користувачів до інформації, а з іншого, - для кращого збереження раритетних стародруків. Розповідає Катерина Шевцова.

Кореспондент: Дедалі більше бібліотек прагне перетворитися на великий електронний інформаційний центр. Скажімо, читальну залу однієї з найбільших книгозбірень світу - Національної бібліотеки України імені Вернадського - щодня відвідують майже шістсот читачів, водночас, її електронними ресурсами користуються майже 50-т тисяч людей з усього світу, розповідає її генеральний директор Володимир Попик:

Попик В.: у нас в Інтернеті виставлено 1800 укр. Наукових журналів - з ними можна ознайомитися і вільно скачати на комп'ютер, у нас 15 млн.200 тис. документів:

Кореспондент: За українським законодавством, видання підлягають оцифруванню тільки з дозволу авторів. Тому працівники бібліотеки оцифровують ту літературу, яка не перебуває у рамках авторського права, - яка була написана понад 75 років тому,  -  пояснює представник міжнародної асоціації електронних бібліотек в Україні Лев Руцький:

Руцький Л.: таким образом они решают два вопроса: находяться в рамках авторского права и за 75 лет решают вопрос сохранности фонда.

Кореспондент: Експерти нагадують: дедалі популярнішими стають електронні формати, які підтримують портативні пристрої для читання. Отож, працівники бібліотечних установ розмірковують, як надати можливість читачам книгозбірень завантажувати тексти до електронної книги чи комп'ютера.

Продовжує віце-президент Української бібліотечної асоціації Валентина Пашкова:

Пашкова В.: Це означає,  що маючи читацький  квиток користувач може на свій електронний рідер чи комп’ютер скачати через веб-сайт бібліотеки електронну книжку, прочитати її і потім ця книжка зникає -  через кілька тижнів.

Кореспондент: Щоправда, для запровадження такої новації потрібно розв'язати чимало юридичних питань, зокрема, пов'язаних із авторським правом.

Катерина Шевцова