«У Всеукраїнський день бібліотек Національна бібліотека імені Вернадського відзначає ювілей»

Назва ЗМІ: 
Перший національний канал України
Дата публікації: 
30 вересня 2013 р.

   Свято книгозбірень. У Всеукраїнський день бібліотек Національна бібліотека імені Вернадського відзначає ювілей - їй виповнюється 95 років. Вона входить до двадцятки найбільших у світі й налічує близько 15-ти мільйонів книжок. А головна гордість її працівників - це стародруки. Найдавніші датують 15-м століттям. У справжній інтелектуальній скарбниці українського народу побувала Євгенія Токар.

Євгенія Токар, журналіст:

- Рідкісні видання, листівки та мініатюрні книжки. Тут зберігається понад 60 тисяч стародруків, серед яких - і перша Біблія, надрукована в Україні. Їй вже більш ніж 400 років. 

   Понад шість сотень аркушів паперу - справжні ювелірні вироби. Це один із найбільших скарбів бібліотеки Вернадського. Всього у світі збереглося лише 250 видань цієї Біблії, 18 із них - саме тут.

Галина Ковальчук, завідувач відділу стародруків:

- Це так звана Острозька Біблія, надрукована Іваном Федоровим у 1581 році. Оригінал він має ще й таке сакральне значення, і є духовною святинею українського народу, ця Біблія. Не тільки українського, а й всіх слов'янських народів, безперечно, бо мова тут старослов'янська.

   А от найменші за розміром, та не значимістю - мініатюрні видання. Їх називають "ліліпутами". Завбільшки вони в 10 сантиметрів. Усього в бібліотеці таких книжок близько тисячі. Серед них - англійський словничок та Коран арабською мовою. Завідувач каже, відвідувачі беруть їх до рук дуже рідко, адже читати можна лише з лупою.

Галина Ковальчук, завідувач відділу стародруків:

- Сам факт, що у 19-му столітті, коли вони були видані, поліграфісти вже могли друкувати такі книжечки, свідчить про їх високу майстерність.

   Працівники відділу стародруків приймають читачів із самого ранку. Олена працює в бібліотеці не так давно, та на пам'ять знає всю колекцію. Її найулюбленіша - енциклопедії Дені Дідро. Видані у 18-му сторіччі у Франції, вони відразу стали забороненими, бо проливали світло на науковий прогрес та відображали просвітницьку ідеологію в політиці та релігії. Проте, були надзвичайно популярними.

Олена Курганова, працівник відділу стародруків:

- Ми в окрему вітрину підібрали різні ілюстрації, щоб показати, наскільки різноманітним був змістенциклопедій. Наприклад, можете подивитися - ілюстрація з історії костюму, гідравлічна машина, дуже цікава ілюстрація з розділу анатомії.

   Усі стародруки зберігають у окремому сховищі, у спеціальних кейсах. Та скористатися рідкісною книгою має змогу кожен відвідувач. У читальному залі можна ознайомитися із каталогами й вибрати потрібне вам видання. Також більшість екземплярів можна прочитати в електронному вигляді на сайті бібліотеки. Та працівники книгосховища радять: замість сидіти за комп'ютером - прийти й, гортаючи сторінки стародруків, по-справжньому зануритися в атмосферу давнини.

Автор: Євгенія Токар. Оператор: Роман Пух. Перший Національний.

Контактна інформація