Феномен української еміграції та діаспори як частини світового українства (за публікаціями в пресі української діаспори)

До уваги читачів – виставка, присвячена феномену української еміграції та діаспори як частини світового українства (за публікаціями в пресі української діаспори).

На виставці представлені такі матеріали:

  1. Реклама агенцій, які пропонували еміграцію з Галичини до США, Канади та Мексики (опублікована в газеті «Український емігрант» (Львів, 1924));
  2. Матеріали про життя українців в США, Канаді, Парагваї, Бразилії, Австралії тощо. Так, в статті Михайла Лозинського «Старий край а американські русини» у газеті «Свобода» (США) 1904 р. автор:

а) наводить причини еміграції з Галичини до Америки;

б) пише про користь та шкоду від еміграції для старого краю і самих емігрантів;

в) роздумує про збереження віри та національної свідомості. Автор вважає, що збереження національної свідомості українців в Америці – під питанням.

У публікації А. Реміняки в газеті «Українець на Зеленому Клині» (Владивосток, 1917) розповідається про життя українців в Благовіщенську.

Газета «Соборна Україна» (Відень, 1922) наводить дані про життя української еміграції в Чехословаччині.

До цієї ж групи належать статті газети «Українське слово» (Бльомберг, Німеччина, 1949) «Тут взагалі все цікаве» (Лист з Австралії) та «Бразилія очима скитальця», в яких автори-емігранти чесно описують умови перебування в цих країнах. На відміну від агентів, які могли спокушати потенційних емігрантів тим, що в Бразилії ледь не золото під ногами валяється, а земля дає по 2-3 врожаї на рік.

Газета «Вільний світ» (Вінніпег, 1972) пише про місця проживання українців в Парагваї, діяльність у цій країні «Просвіти» та релігійних громад.

В статті «Ювілейна конференція Варшавської україністики» (Наше слово. – Варшава, 2023) надруковано матеріал про 70-річчя кафедри україністики Варшавського університету. Наводиться історія цього закладу та короткий виклад доповідей ювілейної конференції.

  1. Життєписи окремих представників української еміграції в різних країнах – публікація газети «Вільний світ» (Вінніпег, 1972) про першого українця, що 1917 р. закінчив Саскачеванський університет; стаття в газеті «Українські новини» (Алмати, 1995) про Миколу Слісарчука «В степу безкраїм, за Уралом… »; спогади Ольги Г. Порохівської про батька Гната Порохівського – «великого українського патріота, керівника української еміграції в Румунії в періоді між першою і другою світовими війнами» («Вільне слово». – Бухарест, 1997) тощо.

Виставка буде корисна всім, хто цікавиться історією України, історією української діаспори, пресознавством.

Кого зацікавила ця тема – також слухайте подкаст «Локальної історії» «Наші люди» про українців в Бразилії:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLjhjDQTF1TWsobGSoqfhT-KEAbiPWrTOK.

Виставку підготували головний бібліотекар Дмитро Захаров та провідний бібліотекар Станіслав Малюк.

Додаткові матеріали: 
ДолученняРозмір
PDF icon vystawka-ukrainska_emigracija-bibliografia.pdf201.08 КБ

Контактна інформація