«Зробити якнайбільше користі моїй батьківщині...»: до 200-річчя від дня народження Костянтина Дмитровича Ушинського

«Зробити якнайбільше користі моїй батьківщині – ось єдина мета мого життя, і до неї я повинен спрямовувати всі свої здібності»

К. Ушинський (1849)

 

Історія розвитку педагогіки та народної освіти знає багатьох великих мислителів і новаторів, які сміливо руйнували старі, віджиті традиції та підносили педагогіку на височінь наукового знання. До таких новаторів належить і Костянтин Дмитрович Ушинський. Творець «Детского мира», «Родного слова», «Педагогической антропологии» ввійшов у пам’ять нащадків як великий народний педагог. К. Д. Ушинський вдихнув у народну школу нове життя, підніс її своїми книгами для читання на рівень передових західноєвропейських шкіл, а своєю дидактикою та методикою початкового навчання, перейнятих не лише науковістю, але якоюсь чарівною жвавістю й гуманністю до особистості дитини. Костянтин Дмитрович заслуговує на те, щоб бути поставленим поруч з великими новаторами дидактики та методистами.

Народ із величезною любов’ю вшановує пам’ять К. Д. Ушинського – борця за просвітництво, батька народної школи та вчителя вчителів. На думку Я. С. Гогебашвілі Ушинський був обдаровиний не тільки глибокою всебічною освітою, а й від природи самобутнім творчим талантом, і як наслідок – всіма без вилучення визнаним патріархом педагогіки.

Костянтин Дмитрович Ушинський народився у Тулі 19 лютого (3 березня, за новим стилем) 1823 р. Ця дата була зазначена в «Увольнительном свидетельстве», яке було видано К. Д. Ушинському з Новгород-Сіверської гімназії. За іншими даними К. Д. Ушинський народився в 1824 р. (саме цей рік зазначено у багатьох стародруках, які зберігаються у фондах НБУВ).

Батько його – Дмитро Григорович здобув дворянське звання в 1838 р. після багаторічної служби в армії та в різних установах Тули, Полтави, Петербурга, Олонця, Вологди, Новгород-Северського (скарбником губернського земства, повітовим суддею тощо). Мати – Любов Степанівна Гусак-Капніст походила з родини відомого письменника В. В. Капніста, який народився і жив в селі Обухівка Миргородського повіту Полтавської губернії. У приватному листі до відомого педагога і свого приятеля Л. М. Модзалевського від 9 грудня 1863 р. Костянтин Дмирович Ушинський називає себе українцем. Він писав: «Я – українець: рід наш старовинний, малоросійський, дворянський. Всі родичі, діди, дядьки і батьки були українцями, народилися й поховані в українській землі…».

У 1840 р. К. Д. Ушинський вступив до Московського університету на юридичний факультет. У 1844 р. блискуче закінчив курс юридичного факультету Московського університету у званні кандидата і вже у 1846 р., у віці 23 років, обійняв посаду професора камеральних наук: кафедри енциклопедії законознавства, державного права та науки фінансів у Ярославському Демидівському юридичному ліцеї. У формулярному списку «Увольнительное свидетельство» («Звільне свідчення») було зазначено, що К. Д. Ушинський затверджений на цій посаді 2 серпня 1846 р. Костянтин Дмитрович Ушинський незабаром виявив себе як цілком зрілий вчений. Але перед тим, як приступити до своїх обов’язків Костянтин Дмитрович ще два роки провів у Московському університеті, готуючись до магістерського екзамену. Костянтин Ушинський був найбільшим вченим свого часу, який мав великі знання в різних галузях науки.

У 1954 р. К. Д. Ушинський дістав посаду викладача російської мови та інспектора класів у Гатчинському сирітському інституті, де працював до січня 1859 р. Тут широко проявилися його організаторські та педагогічні здібності. У 1857–1858 рр. в «Журнале для воспитания» К. Д. Ушинський опублікував статті «Про користь педагогічної літератури», «Три елементи школи», «Про народність у суспільному вихованні», «Шкільна реформа в Північній Америці» та ін. Костянтин Дмитрович Ушинський уже був відомим визначним педагогом-реформатором, коли його запросили на посаду інспектора Смольного інституту шляхетних дівчат (1859). Водночас К. Ушинський працював редактором «Журнала Министерства народного просвещения», в якому в 1860–1862 рр. опублікував статті: «Праці в її психічному і виховному значенні», «Недільні школи», «Питання про народні школи», «Рідне слово», «Проект учительської семінарії».

У 1862 р. К. Д. Ушинський залишив роботу в Смольному інституту, тому що зміни, які він вніс у навчально-виховний процес, призвели до ускладнення його стосунків із керівництвом. Побоючись громадського суду за погане ставлення до К. Д. Ушинського, Міністерство освіти відрядило його за кордон для вивчення досвіду жіночої освіти. 1861 та 1864 рр. Костянтином Дмитровичем були написані чудові підручники для початкового навчання дітей в елементарних школах і сім’ях «Дитячий світ» (1861) і «Рідне слово» (1864), а також хрестоматію та методичні посібники до них.

У листі до Л. М. Модзалевського К. Д. Ушинський написав: «В наступному році думаю переїхати до себе на батьківщину – до Києва». У середині 1867 р. Костянтин Дмитрович Ушинський повернувся на Батьківщину. Майже половину свого життя Костянтин Дмитрович прожив в Україні. Він добре знав українську мову та її діалектичні форми, добивався відкриття українських шкіл.

У жовтні 1870 р. К. Д. Ушинський поїхав на лікування до Криму. По дорозі застудився та зупинився в Одесі в готелі «Північний». Смерть застала його о другій годині ночі з 2 на 3 січня 1871 р. за правкою рукопису «Педагогічної антропології». Тяжка хвороба легенів обірвала плідну діяльність великого вченого, педагога. 9 січня труну з тілом К. Ушинського перевезли до Києва, згідно з його заповітом. Поховали видатного педагога у некрополі Видубицького чоловічого монастиря (Георгієвський собор) на мальовничих кручах Дніпра.

Поруч із ним поховали згодом і його дружину Надію Семенівну та онуку Олену. У 1936 р. могили були знищені, по них проклали асфальтову дорогу…

Вшановуючи видатного педагога Павло Тичина написав:

«В роки царської сваволі
Він жадав народу волі,
Працював для Батькіщини,
Душу розумів дитини,
Школу добував з безодні,
Став безсмертним він сьогодні»
.

Твори К. Д. Ушинського видавалися у нашій країні неодноразово. У передмові немає необхідності говорити про складність і суперечливість світогляду Костянтина Дмитровича Ушинського. Про це докладно можна прочитати у статті «Педагогічна спадщина К. Д. Ушинського». З перших рядків ми побачимо, наскільки оригінальними, надзвичайно чіткими, важливими, перспективними були педагогічні позиції та ідеї вченого. Ці ідеї об’єднували величезне різноманіття незрівнянних раніше явищ і фактів в струнку педагогічну теорію. Роботи К. Д. Ушинського закладали міцний фундамент будівлі педагогічної антропології, до будівництва якої лише через сто років приступила педагогічна наука.

Основне завдання матеріалу, представленого на сайті НБУВ, полягає в тому, щоб донести до читача багатство педагогічної спадщини минулого. Ознайомлення з цією спадщиною та її критичне осмислення з позицій сучасності, безсумнівно, відіграє значну роль в утвердженні передового педагогічного світогляду, у збагаченні педагогічної культури українського вчительства. Видання робіт найбільшого з педагогів допоможе зорієнтуватися у складній боротьбі ідей, у боротьбі прогресивних і реакційних громадських сил довкола проблем виховання та освіти.

Ми можемо пишатися тим, що К. Д. Ушинський став великим педагогом, учителем учителів. У нього вчилися найкращі грузинські, вірменські, фінські, татарські та болгарські педагоги. Встановлена срібна медаль українця К. Д. Ушинського, якою нагороджують науковців і кращих педагогів.

Класик педагогіки К. Д. Ушинський залишив багату педагогічну спадщину, яка для педагогічної науки та школи має велике позитивне значення. На сайтах багатьох бібліотек України до 200-річчя від дня народження Костянтина Дмитровича Ушинського створено електронні виставки видань, які знайомлять із життям та педагогічною діяльністю славетного педагога. Взаємозв’язок між бібліотечними установами та взаємопідтримка допоможуть, використовуючи сучасні технології зі сканування друкованих видань, поповнити фонди бібліотек відсутніми виданнями К. Д. Ушинського.

Бібліографічний опис видань здійснено за мовою оригіналу. Матеріал згруповано за розділами, у межах розділу – за хронологією та за алфавітом.

 

Список літератури
(1861–2023 рр.)

 

Твори К. Д. Ушинського

 

  1. Воскресныя школы. Письмо въ провинцію К. Ушинскаго / К. Д. Ушинский. – СПб. : Тип. Іосафата Огризко, 1861. – [2], 25 с. – Изъ «Журн. М-ва Нар. Просвѣщенія».

Шифр НБУВ: В251361

 

  1. «Дѣтскій міръ» и «Хрестоматія»: книга для класснаго чтенія, приспособленная къ постепеннымъ умственнымъ упражненіямъ и наглядному знакомству съ предметами природы. (Назначается для дѣтей отъ 8-ми до 12-ти лѣтъ) : в 2 ч. / сост. К. Д. Ушинскій. – СПб. : Тип. т-ва «Обществ. польза», 1861. – 562 с. : 1 л. ил.

Шифр НБУВ: Во127668

Перевидання:

1) СПб., 1861. – ХІV, VІІ, 365 с., 162 с. (разн. паг.)

Шифр НБУВ: Фунд. б-ка П. Галагана Словесн. № 53.

2) Ч. ІІ. – Изд. 14-е, окончат. испр. и доп. – СПб. : Тип. А. М. Котомина, 1873. – [4], 292, 89, ІІІ с.

Шифр НБУВ: Во97875/2

3) Ч. 1. – Изд. 15-е, окончат. испр. и доп. – СПб., 1875. – [4], ІV, 196, 67 с. : 105 рис. в тексте.

Шифр НБУВ: Во97877/1

4) Ч. ІІ. – Изд. 19-е, окончат. испр. и доп. – СПб., 1883. – [2], 292, 94, V с. : рис.

Шифр НБУВ: Во97879/2

5) Ч. ІІ. – Изд. 22-е, окончат. испр. и доп. – СПб., 1888. – [4], 296, 94, V с. : 105 рис. в тексте.

Шифр НБУВ: Во97878/2

6) Ч. І. – Изд. 35-е, пересмотр. К. К. Сент-Илером. – СПб. : Изд. Н. С. Ушинской, 1901. – [2], ІV, 200, 74 с. : рис.

Шифр НБУВ: Во24936/1

7) Ч. ІІ. – Изд. 36-е, переосмысл. Я. Н. Наумовым. – СПб., 1907. – [2], VІ, 304, 103 с. : рис., 1 вкл. л. карта.

Шифр НБУВ: Во97873/2

8) Часть І. – Изд. 44-е, пересмотр. Я. Н. Наумовым. – СПб. : Изд. Н. С. Ушинской, 1909. – [2], ІV, 200, 74 с. : рис.

Часть ІІ. – Изд. 44-е, пересмотр. Я. Н. Наумовым. – СПб. : Изд. Н. С. Ушинской, 1909. – [2], V, 103 : рис., карты.

Шифр НБУВ: Во97873/1,2

9) Ч. ІІ. – Изд. 38-е, пересмотр. Я. Н. Наумовым. – СПб., 1911. – [2], VІ, 304, 103 с.

Шифр НБУВ: Во127303/2

 

  1. Родное Слово: книга для учащихъ: совѣты родителямъ и наставникамъ о первоначальномъ преподаваніи вообще и о первоначальномъ преподаваніи роднаго языка по учебнику «Родное слово». Годъ первый / сост. К. Д. Ушинскій. – СПб. : Тип. Глав. артил. упр., 1864. – [4], 91, [2] с.

Шифр НБУВ: Во130782

 

  1. Человѣкъ какъ предметъ воспитанія. Опытъ педагогической антропологіи Константина Ушинскаго : в 2 т. / Константин Ушинскій. – СПб. : Тип. Ф. С. Сущинскаго, 1868–1869.

Т. 1. – 1868. – VII, L, 562 с.

Т. 2. – 1869. – (2), Х, V, 516 с.

Шифр НБУВ: В151164/1–2; 1 Гімн. ХVІ А. 97/Т.1 ; Сікорська ІVа.9/Т.1

Перевидання:

1) Т. 1. – Изд. 2-е. – СПб. : Тип. А. М. Котомина, 1871. – [2], ХХХVІІІ, 437 с. : рис.

Т. 2. – Изд. 2-е. – СПб. : Тип. А. М. Котомина, 1871. – 390 с.

Шифр НБУВ: В5598/1,2

2) Т. І. – Изд. 4-е, напеч. без перемен со 2-го изд., испр. авт. – 1871. – [4], VІІІ, ХL, 482 с. : рис., 1 вкл. л. рис.

Т. ІІ. – Изд. 2-е. – 1879. – [4], Х, ІV, 390 с.

Шифр НБУВ: Во82756/1,2

3) Т. 1 / предисл. [7 декабря 1867 г.] К. Ушинскій. – Изд. 3-е без перемѣнъ. – СПб. : Тип. А. М. Котомина, 1873. – ХL, 482 с. : рис.

Т. 2 / предисл. [20 марта 1869 г.] К. Ушинскій. – Изд. 3-е без перемѣнъ. – СПб. : Тип. А. М. Котомина, 1873. – 434 с. : рис.

Шифр НБУВ: Гал.32. Філос. Педаг./1,2

4) Т. І / предисл. К. Ушинскій. – Изд. 4-е. – СПб. : Тип. Н. А. Лебедева, 1879. – [4], VІІ, ХL, 482 с.

Т. ІІ. – Изд. 4-е. – СПб. : Тип. Н. А. Лебедева, – 1871. – [4], 390, Х с. : рис.

Шифр НБУВ: Во82756/1,2

5) Т. 1. – Изд. 5-е. – СПб. : Тип. Н. А. Лебедева, 1881. – 482 с. : рис., портр. авт.

Т. 2. – Изд. 5-е. – СПб. : Тип. Н. А. Лебедева, 1881. – 434 с.

Шифр НБУВ: 1 Гімн. ХVІ А.97.

6) Т. 1. – Изд. 6-е. – СПб., 1885. – [2], ХLІІ, VІІІ, 499 с. : 1 вкл., портр. (у фонді НБУВ відсутній).

Т. 2. – Изд. 6-е. – СПб. : Тип. М. Меркушева, 1885. – VІІІ, 444 с.

Шифр НБУВ: В152614/2

7) Т. 1. – Изд. 7-е, напечат. без перемен со 2-го изд., испр. самим авт. – СПб., 1890. – [2], VІІ, ХLІ, 499 с.

Т. 2. – Изд. 7-е, напечат. без перемен со 2-го изд., испр. самим авт. – СПб., 1890. – VІІІ, Х, 444 с.

Шифр НБУВ: В151165/1–2

8) Т. І. – Изд. 11-е. – СПб., 1907. – [4], VІІІ, ХLІІ, 499 с. : 1 вкл. л. портр.

Шифр НБУВ: Во158244/1

9) Т. І. – Изд. 12-е. – СПб., 1912. – [4], ХLІІ, 499 с. : рис.

Т. ІІ. – Изд. 12-е. – СПб. : Тип. М. Меркушева, 1911. – [2], XIV, 444 с.

Шифр НБУВ: Во80322/1,2

10) Т. ІІ. – Изд. 13-е. – СПб. : Тип. М. Меркушева, 1916. – [4], ХІV, 444 с.

Шифр НБУВ: Во43177/2

 

  1. «Родное Слово» для дѣтей младшаго возраста / сост. К. Д. Ушинскій. – 1870–1884.

Годъ первый: Азбука и первая послѣ азбуки книга для чтенія, съ прописями, образцами для первоначальной рисовки и картинками въ текстѣ / сост. К. Д. Ушинскій. – Изд. 49-е. – СПб. : Изд. Н. С. Ушинской, 1881. – ІV, 100 с. : рис.

Руководство къ преподаванію по «Родному слову». Ч. 1. Приложеніе к первому и второму году «Родного Слова» / сост. К. Ушинскій. – Изд. 9-е. – СПб. : въ тип. Ф. С. Сущинскаго, 1870. – [2], ІІ, 111 с. : рис.

Годъ второй : Вторая послѣ азбуки книга для чтенія и съ картинками въ текстѣ / сост. К. Д. Ушинскій. – Изд. 51-е. – СПб. : Изд. Н. С. Ушинской, 1884. – [2], 164, ІV с. : рис.

Год третій. Отдѣл первый – грамматическій. Первоначальная практическая грамматика с хрестоматіею / К. Д. Ушинский. – Изд. 4-е. – СПб. : Тип. А. М. Котомина, 1872. – [2], VІ, 224 с. – Авт. на тит. л. не указан.

Бібліографічний опис видання здійснено згідно сучасної орфографії. Папір, на якому надруковане «Родное Слово», містить водяні знаки.

Шифр НБУВ: Во127302

Перевидання:

1) Годъ первый : Азбука и первая послѣ азбуки книга для чтенія, съ прописями, образцами для первоначальной рисовки и картинками въ текстѣ. – Изд. 11-е. – СПб. : Тип. А. М. Котомина, 1871. – ІV, 100 с. : рис.

Шифр НБУВ: Во127322/1

Годъ третій. Отдѣлъ первый – грамматический. Первоначальная практическая грамматика съ христоматіею. – Изд. 11-е. – СПб., 1881. – – [2], VІ, 224 с. – Авт. указан. на корешке.

Шифр НБУВ: Во127739

2) Год первый : Азбука и первая после азбуки книга для чтения, с прописями, образцами для первоначальной рисовки и картинками в тексте. – Изд. 53-е. – СПб., 1882. – ІV, 100 с. : рис.

Шифр НБУВ: Во306404

3) Год ІІ : Вторая после азбуки книга для чтения. – Изд. 78-е. – СПб., 1894. – [2], 188, ІV с. : ил.

Шифр НБУВ: Во433501

4) Год 3. Отдел первый-грамматический. Первоначальная практическая грамматика с хрестоматией. Изд. 17-е. – СПб., 1895. – [2], VІ, 224 с.

Шифр НБУВ: Во470296

5) Год ІІІ. Отдел первый-грамматический. Первоначальная практическая грамматика с хрестоматией. Изд. 21-е. – СПб., 1903. – [2], VІ, 224 с. – Авт. на тит. л. не указан. – Комп. № 4.

Шифр НБУВ: Во97931/3

6) Год первый : Азбука и первая после азбуки книга для чтения, с прописями, образцами для первоначальной рисовки и картинками в тексте / сост. К. Д. Ушинский. – Изд. 131-е. – СПб., 1905. – ІV, 108 с. : рис.

Шифр НБУВ: Во127567

7) Год ІІІ. Отдел первый-грамматический. Первоначальная практическая грамматика с хрестоматией. – Изд. 23-е. – СПб., 1907. – [4], VІ, 232 с.

Шифр НБУВ: Во127512/3

8) Кн. 2 : Год второй: Вторая после азбуки книга для чтения / сост. К. Д. Ушинский. – 123-е изд. – СПб. : Изд. Н. С. Ушинской, 1910. – 192 с. : ил.

Опис здійснено згідно норм сучасної орфографії.

Шифр НБУВ: Во348421/2

9) Год ІІ : Вторая после азбуки книга для чтения / сост. К. Д. Ушинский. – Изд. 130-е. – Петербург, 1916. – [2], 188, ІV с. : рис.

Шифр НБУВ: Во127568/2

 

  1. Руководство къ преподаванію по «Родному Слову» / сост. К. Ушинскій.

Ч. ІІ : Приложеніе къ 1 отдѣлу третьяго года «Родного Слова», къ практической грамматикѣ. – Изд. 3-е. – СПб. : Тип. А. М. Котомина, 1871. – [2], ІІ, 116 с.

Шифр НБУВ: Во80560/2

Перевидання:

1) Ч. ІІ : Приложеніе к 1-му отдѣлу третьяго года «Родного Слова» къ практической грамматикѣ. – Изд. 4-е. – СПб. : Тип. А. М. Котомина, 1873. – [2], ІІ, 116 с.

Шифр НБУВ: Во97888/2; Во132229

2) Ч. 1 : Приложение к І и ІІ году «Родного слова». – Изд. 12-е. – СПб., 1875. – [2], ІІ, 100 с.

Шифр НБУВ: Во97940

3) Ч. 1 : Приложеніе къ первому и второму году «Родного Слова». – Изд. 13-е. – СПб. : Тип. И. П. Попова, 1877. – [2], ІІ, 100 с.

Шифр НБУВ: Во7260/1

4) Ч. ІІ : Приложеніе к 1-му отдѣлу третьяго года «Роднаго Слова», къ практической грамматикѣ. – Изд. 7-е. – СПб. : Тип. Н. А. Лебедева, 1887. – [2], ІІ, 116 с.

Шифр НБУВ: В242980/2

5) Ч. 1 : Приложение к І и ІІ году «Родного слова». – Изд. 17-е. – СПб., 1875. – [2], ІІ, 100 с.

Шифр НБУВ: В242382/1

6) Ч. 1 : Приложение к І и ІІ году «Родного слова». Изд. 20-е. – СПб., 1897. – [2], ІІ, 100 с. – Комп. № 4.

Шифр НБУВ: Во98195; Во80566/1

7) Ч. 1 : Приложение к 1-му и 2-му году «Родного слова». – Изд. 21-е. – СПб., 1899. – [2], ІІ, 100 с.

Шифр НБУВ: Во94726/1

8) Ч. ІІ : Приложение к 1-му отд. 3-го года «Родного Слова» к практической грамматике. – Изд. 12-е. – СПб., 1908. – [2], ІІ, 116 с.

Шифр НБУВ: Во97946/2

9) Ч. 1 : Приложение к 1-му и 2-му году «Родного слова». – Изд. 24-е. – СПб., 1911. – [2], ІІ, 116 с.

Шифр НБУВ: Во127647/1

 

  1. Собрание педагогических сочинений Константина Дмитріевича Ушинскаго / К. Д. Ушинский. – СПб. : Тип. А. М. Котомина, 1875. – 11, /2/, 624 с., 4 вкл. л. табл.

Шифр НБУВ: В173702; В115604

 

  1. Собраніе педагогическихъ сочиненій Константина Дмитріевича Ушинскаго / К. Д. Ушинській. – СПб. : Тип. А. М. Котомина, 1875. – 624 с.

Справжнє видання далеко не повне. До нього не увійшли різні нотатки, вміщені без підпису автора в газетах. Видання містить матеріал, надрукований за життя автора в різних журналах Міністерства освіти, де він працював деякий час редактором.

Шифр НБУВ: 1 Гімн. ХVІ А.161.

 

 

  1. Человѣкъ какъ предметъ воспитанія. Опытъ педагогической антропологіи Константина Ушинскаго / К. Д. Ушинскій ; под ред. и с предисл. К. К. Сентъ-Илера, Л. Н. Модзалевскаго. – Изд. 8-е, сокр. – СПб. : Тип. Н. А. Лебедева, 1894. – [4], ХІІ, ХLVІ, 495 с. : 1 л. фронт. (портр.).

Шифр НБУВ: Во80233

Перевидання:

1) Изд. 10-е, сокр. – СПб. : Тип. М. Меркушева, 1900. – [4], ХІІ, ХLVІ, 495 с. : 1 л. фронт. (портр.).

2) Изд. 11-е, сокр. – СПб., 1903. – ХІІ, ХL, VІ, 495 с. : портр.

3) Изд. 12-е, сокр. – Петербург : Тип. М. Меркушева, 1907. – [4], ХІІ, ХLVІ, 495 с. : 1 л. фронт. (портр. авт.).

4) Изд. 13-е, сокр. – Петербург : Тип. М. Меркушева, 1913. – [4], ХІІ, ХLVІ, 495 с. : 1 л. фронт. (порт. авт.).

Шифр НБУВ: В173580 (вид. 10-те); Кротевич1839 (вид. 11-те); Гал.516.Філос. (вид. 12-те); Во131047 (вид. 13-те)

 

  1. О нравственномъ элементѣ въ русскомъ воспитаніи К. Д. Ушинскаго : изъ «Собранія педагогическихъ сочиненій» / К. Д. Ушинскій. – СПб. : Тип. М. Меркушева, б. Н. Лебедева, 1894. – 54 с. : портр., автограф.

Шифр НБУВ: В165560

 

  1. Трудъ въ его психическомъ и воспитательномъ значеніи / К. Д. Ушинскій. – СПб. : Тип. Н. А. Лебедева, 1894. – 22 с. – (Изъ «Собранія педагогическихъ сочиненій»).

У статтях порушуються питання цікаві не для одних викладачів, фахівців у галузі психології, виховання, але й для кожної освіченої людини, особливо для сімейних людей, спантеличених правильним вихованням молодого покоління.

Шифр НБУВ: В165715

 

  1. О пользѣ педагогической литературы К. Д. Ушинскаго : изъ «Собранія педагогическихъ сочиненій» / К. Д. Ушинскій. – СПб. : Тип. М. Меркушева, 1895. – 29 с.

Наприкінці видання зазначено, що в усіх магазин продаються брошури К. Д. Ушинського, зокрема: «Трудъ въ его психическомъ и воспитательномъ значеніи», «О нравственномъ элементѣ въ русскомъ воспитаніи», «О пользѣ педагогиической літературы».

Шифр НБУВ: В165651

 

  1. Собраніе педагогическихъ сочиненій Константина Дмитріевича Ушинскаго / К. Д. Ушинскій. – 2-е изд. – СПб. : Тип. М. Меркушева, 1905. – ІV, 380 с.

Шифр НБУВ: В173578; Галагана 484 Педаг.

Перевидання:

Т. 1. – 3-е изд. – СПб. : Тип. М. Меркушева, 1909. – ІV, 584 с.

Шифр НБУВ: Во40466/1

 

  1. [Собраніе неизданных сочиненій К. Д. Ушинского]. Т. ІІІ : Матеріалы для Педагогической Антропологіи. Матеріалы для біографіи / предисл. А. Острогорскій. – СПб. : Книгопечатня Шмидтъ, 1908. – ІХ, [3], 238, 172 с. : 3 л. портр. (1859 р.). – Обкл. відсутня.

У цьому виданні надруковано: уривки з щоденника К. Д. Ушинського, які відносяться до його гімназичних років; щоденник К. Д. Ушинського 1844–1846 рр.; лекції, які читав К. Д. Ушинський в Ярославському ліцеї; листи К. Д. Ушинського про виховання Спадкоємця російського престолу.

Шифр НБУВ: В94055/3

 

  1. Чатыры жаданні (Четыре желания) / К. Ушынскі ; перекл. з рускай мовы. – Менск : ДВВ, 1938. – 16 с. : мал. – На белорус. яз.

Шифр НБУВ: Во133152

 

  1. Избранные педагогические сочинения / ввод. ст. [«Педагогическая система К. Д. Ушинского», с. 5–88] и прим. В. Я. Струминского. – Москва : Учпедгиз, 1939. – (Педагог. б-ка). – Напеч. в Свердловске.

Т. 1. – 2-е изд. – 416 с. : портр. – Библиогр.: с. 405–408.

У першому томі надруковано теоретичні праці з педагогіки за період 1857–1863 рр. Надано перелік робіт К. Д. Ушинського з загальних та педагогічних питань, які не ввійшли до цього тому.

Т. 2. – 472 с. : ил., 1 вкл. л. портр. – Прил. : В. Струминский «Родное слово» К. Ушинского как учеб. кн. для нач. шк., с. 440–463.

До другого тому включено методичні роботи. Статті та підручники, як і інші твори цього класика педагогічної думки, мають велике значення для історії та теорії педагогіки, а також для робітників шкіл. Критичне вивчення питань, які порушив К. Д. Ушинський у своїх творах і статтях, допоможе вчителю у вирішенні цілої низки актуальних методичних питань.

Шифр НБУВ: В244186/1,2.

 

  1. Об учебно-воспитательной работе в школе: отрывки из педагогических произведений / К. Д. Ушинский ; вступ. ст. В. Я. Струминского [«Историч. значение К. Д. Ушинского в рус. педагогике», с. 3–12] ; отв. ред. Ш. А. Хасбулатов. – Москва : «Учпедгиз» Наркомпроса РСФСР, 1939. – 100 с. : 1 вкл. л. портр. – (Б-ка учителя).

Книжка є збіркою витягів із педагогічних робіт К. Д. Ушинського. Видання охоплює лише деякі питання, над вирішенням яких працював представник передової педагогічної думки Ушинський. Критичне вивчення його праць допоможе вчителю свідомо підійти до вирішення багатьох актуальних методичних питань.

Шифр НБУВ: Во310805

 

  1. Избранные педагогические сочинения / К. Д. Ушинский ; сост. проф. В. Я. Струминский ; под ред.: Е. Н. Медынского, И. Ф. Свадковского ; вступ. ст. [«К. Д. Ушинский и его педагогическое наследство», с. 3–31] и прим. В. Я. Струминского ; Акад. пед. наук РСФСР. – Москва : Учпедгиз, 5-я тип. треста «Полиграфкнига» в Свердловске, 1945. – 567 с. : портр., 1 л. – (Пед. б-ка).

У вступній статті зазначено дату смерті К. Д. Ушинського, зокрема «22 грудня 1870 р. (за новим стилем 3 січня 1871 р.). Примітки автора, К. Д. Ушинського, до статей відмічено арабськими цифрами та друкуються у тексті. Наприкінці видання внесено редакційні доповнення до різних творів К. Д. Ушинського.

Шифр НБУВ: Во352459

 

  1. Избранные педагогические высказывания / К. Д. Ушинский ; вступ. ст. И. Штильберга [«Великий русский педагог К. Д. Ушинский», с. 5–14]. – Симферополь : Изд. и тип. Крымиздата, 1946. – 144 с. : портр. – Перед загл. авт.: К. Д. Ушинский.

Книжка є збіркою витягів та уривків із деяких педагогічних робіт К. Д. Ушинського. Вивчення цих педагогічних висловлювань допоможе вчителю школи вирішити багато дуже важливих методичних питань навчання та виховання дітей. При складанні цієї книги використані матеріали збірок, складених Афанасьєвим: «Хрестоматія з історії методів викладання російської мови» та «Про навчально-виховну роботу в школі» за редакцією Хазбулатова.

Шифр НБУВ: Во355702

 

  1. Избранные произведения / под ред. В. Я. Струминского, отв. ред. И. А. Каиров. – Москва ; Ленинград : Изд-во Акад. пед. наук РСФСР, тип. «Кр. Пролетарий», 1946. – Перед заглавием авт.: К. Д. Ушинский. – Прилож. к журн. «Советская педагогика», за 1946 г.

Вып. 1 : Родной язык в начальной школе. – 188 с. : ил.

До випуску включено чотири праці К. Д. Ушинського, зокрема: «Родное слово», «Предисловие к 1-му изданию “Детского мира”», «О первоначальном преподавании русского языка» и «Руководство к преподаванию по «Родному слову». У цих роботах висвітлено навчальне та виховне значення рідної мови – «цього величного народного педагога», висвітлено основні принципи, яким повинні слідувати у викладанні мови в школі, розроблена методика викладання в початковій школі, яка є фундаментом для подальшої освіти.

Проблеми, які поставив К. Д. Ушинський у зв’язку з розробкою питання про викладання рідної мови в початкових класах, не втратили своєї акутальності і у наш час.

Вып. 2 : Общие вопросы организации начальной школы. – 208 с. : портр.

Питання про початкову освіту вирішувалося К. Д. Ушинським згідно обліку тих потреб, які визріли у народних масах до середини ХІХ ст. з одного боку, та на основі вивчення того досвіду, який накопичився у країнах Західної Європи та Америки, з іншого боку.

Зміст: От редакции; Внутреннее устройство североамериканских школ; Воскресные школы; Вопросы о народных школах; Проект учительской семинарии; Педагогическая поездка по Швейцарии; Отчёт командированного для осмотра заграничных женских учебных заведений коллежского советника К. Ушинского; Необходимость ремесленных школ в столицах; Общий взгляд на возникновение наших народных школ.

Вып. 3 : Принципиальные вопросы русской педагогики. – Москва ; Ленинград : 13-я тип. треста «Полиграфкнига». – 260 с.

Зміст: От редакции; О пользе педагогической литературы; Три элемента школы; О народности в общественном воспитании; Труд в его психическом и воспитательном значении; О нравственном элементе в русском воспитании; Педагогические сочинения Н. И. Пирогова; Одна из тёмных сторон германского воспитания.

Вып. 4 : Человек как предмет воспитания. – Москва ; Ленинград : 13-я тип. треста «Полиграфкнига». – Кн. 1: Часть физиологическая; Часть психологическая. – 332 с. ; Кн. 2. – 168 с.

Шифр НБУВ: В253992/1–3, 4/1,2.

 

  1. Колобок : рус. нар. сказка / К. Д. Ушинский ; отв. ред. В. В. Нагач ; рис. А. Комарова. – Москва : Изд. Полиграф. диплома 3-й степени ф-ки Треста местной пром-сти, 1-я Образц. тип. треста «Полиграфкнига», 1948. – 16 с. : рис.

Шифр НБУВ: Попов 10249

 

  1. Педагогические статьи 1857–1861 гг. / К. Д. Ушинский // Собрание сочинений. – Москва ; Ленинград : Изд-во АПН РСФСР, 1948. – Т. 2. – С. 554–574. – Отд. отт., папка № 750.

Шифр НБУВ: Білодід І. К. № 1818/18

 

  1. Собрание сочинений : [в 11 т.] / К. Д. Ушинский ; сост. и подгот. к печати В. Я. Струминский ; редкол. : А. М. Еголин (гл. ред.) [и др.] ; АПН РСФСР, Ин-т теории и истории педагогики. – Москва : Изд-во АПН РСФСР, Образц. тип. Им. Жданова, 1948–1952.

Томи 1–8 у фонді НБУВ відсутні.

Т. 1 : Ранние работы и статьи (1846–1856 гг.). – 1948. – 738 с.

Т. 2 : Педагогические статьи (1857–1861 гг.). – 1948. – 655 с.

Т. 3 : Педагогические статьи (1862–1870 гг.). – 1948. – 691 с.

Т. 4 : «Детский мир» и «Хрестоматия». – 1948. – 679 с.

Т. 5 : Методические статьи и материалы к «Детскому миру». – 1949. – 591 с.

Т. 6 : Родное слово : кн. для детей (год первый и второй) : кн. для учащихся. – 1949. – 446 с.

Т. 7 : Родное слово (год 3-й). Руководство к преподаванию по «Родному слову». – 1949. – 328 с.

Т. 8, ч. 1 : Человек как предмет воспитания : опыт пед. антропологии. – 1950. – 776 с.

Т. 9, ч. 2 : Человек как предмет воспитания. Опыт педагогической антропологии. –1950. – 628 с. – Библиогр. справка об изд. «Педагогической антропологии»: с. 591–592 и в подстроч. примеч.

Т. 10 : Материалы к третьему тому «Педагогической антропологии». – 1950. – 668 с. – Библиогр.: с. 639–645 (132 назв.).

Т. 11 : Материалы биографические и библиографические. – 1952. – 728 с. : ил.

Шифр НБУВ: В261895/9–11.

 

  1. Вибрані педагогічні твори / К. Д. Ушинский ; передм. Ін-ту Педагогіки ; ред.: І. П. Тертичний, Д. Л. Ваккер, М. К. Зімбалевський ; М-во освіти УРСР, Укр. н.-д. ін-т педагогіки, Б-ка учителя. – Київ : Рад. шк., 1949. – 419 с. : іл., портр. – (Б-ка учителя).

«Вибрані педагогічні твори» містять незначну частину всієї педагогічної спадщини нашого великого педагога. Видання має передмову та чотири розділи: «Загально-педагогічні питання», «Питання методики», «Питання психології», «Додатки». Педагогічна наука дістала з рук К. Д. Ушинського багатющу спадщину, яка живила десятки років думки вчителів-практиків і теоретиків виховання. 1857 р. була надрукована перша теоретично-педагогічна робота Ушинського «Про користь педагогічної літератури» («Журнал для воспитания»). І з цього часу щороку почали з’являтися все нові й нові його праці – загальнопедагогічні, психологічні, методичні, навчально-посібні. Всього вийшло близько 60 педагогічних праць К. Д. Ушинського, окремими книгами – 9, а решта – статті, друковані в журналах.

Жити й працювати К. Д. Ушинському довелося в 1840–1860 рр. Це були роки загострення політичної реакції, посиленого паличного режиму Миколи І, період революційних заворушень 1848 р., далі громадянського піднесення та критики, що настали після кримської поразки царизму, деяких ілюзій у прогресивних колах суспільства і нової реакції 1860-х років, що сособливо загострилася після пострілу Каракозова (1866). Діяльність К. Д. Ушинського припадає на той час, коли Віссаріон Бєлінський нещадно бичував дворянсько-поміщицький лад, царизм на всі його інституції, коли почуття громадського обов’язку просякло кожне слово революціонерів-демократів О. Герцена, М. Добролюбова, М. Чернишевського, Т. Шевченка, які закликали до боротьби проти кріпацтва та кріпосників.

Шифр НБУВ: Во407062

 

  1. Твори : в 6 т. / пер. з рос. вид. Д. Бобиря, Є. Райцина ; вступ. ст. [«Питання психології почуттів і волі в «Педагогічній антропології» К. Д. Ушинського», с. 5–21] Г. С. Костюка ; відп. за укр. вид.: Г. С. Костюк, С. Х. Чавдаров. – Київ : Рад. шк., 1952–1955.

Т. 1 : Педагогічні статті. – 1954. – 446, 6 с. : іл., портр.

Т. 2 : Педагогічні статті та матеріали до «Детского мира» та «Родного слова». – 1954. – 560 с.

Т. 3 : «Детский мир» и «Хрестоматия». «Родное слово». – 1954. – 800 с. : ил.

Т. 4 : Людина як предмет виховання. Спроба педагогічної антропології. – 1952. – 520 с. : іл., рис., портр.

Т. 6 : Матеріали до третього тома «Педагогічної антропології». Психологічні статті. Біографічні матеріали / відп. за укр. вид.: Г. С. Костюк, С. Х. Чавдаров. – 1955. – 616 с.

Шифр НБУВ: В260841/1–4, 6.

 

  1. Избранные педагогические сочинения : в 2 т. / под ред. В. Я. Струминского ; подгот. к печати: В. Я. Струминский, Н. А. Сундуков ; ред. В. Н. Вишняков ; худ. П. М. Кузанян ; М-во просвещения РСФСР. – Москва : Учпедгиз, 1953–1954.

Т. 1 : Вопросы воспитания / вступ. ст. В. Я. Струминского «Проблемы воспитания в педагогической системе К. Д. Ушинского, с. 7–52. – 639 с. : ил.

Т. 2 : Вопросы обучения / вступ. ст. В. Я. Струминского «Проблемы обучения в педагогической системе К. Д. Ушинского дидактика, с. 5–58. –1954. – 735 с.

Шифр НБУВ: В260971/1,2

 

  1. Рассказы : [с рус.-азербайдж. словарём] / К. Д. Ушинский ; ред. О. Н. Щербенина ; обл. худ. Е. Шалыгиной ; техн. ред. В. Гаврилова. – Баку : Детюниздат, 1954. – 56 с. : ил. – (На обл.: В помощь изучающим русский язык).

Зміст: Четыре желания; Дедушка; Ветер и солнце; Умей обождать; Два козлика; Медведь и бревно; Пчёлки на разведках; Жалобы зайки; Орёл и кошка; Чужое яичко; Охотник до сказок; Проказы старухи-зимы; Лошадь и осёл; Бодливая корова; Гадюка.

Шифр НБУВ: Во611221

 

  1. Рассказы и сказки / К. Д. Ушинский ; ред. С. И. Ибрагимова ; худ. обл. З. Н. Хусаинов. – Казань : Таткнигоиздат, ред. юнош.-дет. лит., 1954. – 36 с. : ил.

Видання містить російсько-татарський словник і призначається для молодшого шкільного віку.

Зміст: Пчёлки на разведках; История одной яблоньки; Дети в роще; Умей обождать; Мышки; Бишка; Два козлика; Петушок с семьёй; Гусь и журавль; Заяц и ёж; Гуси; Орёл и кошка; Ворон и сорока; Спор животных; Лес и ручей; Пчёлы и муха; Два петуха; Курица и утята; Уточки; Ласточка; Ворона и рак.

Шифр НБУВ: Во609538

 

  1. Рассказы и сказки : для нач. шк. / К. Д. Ушинский ; ред.-сост. Ф. Б. Беспальцев. – Сталинабад : Таджикгосиздат, 1955. – 95 с. : ил. – (На обл. надпись: К. Ушинский. Рассказы и сказки. Хикоя ва афсонахо).

Зміст: Четыре желания; Пчёлки на разведке; Проказы старухи-зимы; Умей обождать; Жалобы зайки; Мужик и медведь; Лиса и кувшин; Журавль и цапля; Как аукнется, так и откликнется; Петух и собака; Плутишка кот; Лиса и козёл; Два козлика; Лошадь и осёл; Медведь и бревно; Орёл и кошка; Ветер и солнце; Дедушка; Трусливый Ваня; Варёный топор; Мена; Сивка-бурка; Никита Кожумяка; Слепая лошадь; Змей и цыган; Лихо одноглазое; Охотник до сказок; Учёный медведь; Дети в роще; История одной яблоньки; Гадюка; Чужое яичко; Бодливая корова.

Шифр НБУВ: Во631155

 

  1. Рассказы для маленьких / К. Д. Ушинский. – Алма-Аты : Казучпедгиз, 1958. – 59 с. : ил. – (Школьная б-ка для казах. школ).

Шифр НБУВ: Во711750

 

  1. Рассказы и сказки : для младш. и сред. возраста / К. Д. Ушинский. – Ереван : Армучпедгиз, 1958. – 43 с. : ил. – (Б-ка школьника). – На обороте тит. л. сост.: Алавердян М. Э.

Зміст: Умей обождать; Дети в роще; Орёл и кошка; Лошадь и осёл; Дедушка; Учёный медведь; Слепая лошадь; Бодливая корова; Гадюка; Варёный топор; Никита Кожумяка; Медведь и бревно; Мужик и медведь; Плутишка кот; Переводный словарь.

Шифр НБУВ: Во708230

 

  1. Архив К. Д. Ушинского / сост. и подгот. к печати В. Я. Струминский ; Акад. пед. наук РСФСР, Ин-т теории и истории педагогики. – Москва : Изд-во Акад. пед. наук РСФСР, 1959–1962.

Томи 3 та 4 у фондах НБУВ відсутні.

Назва цього видання «Архив К. Д. Ушинского» умовна. Вона означає, що в цьому виданні будуть друкуватися не тільки архівні рукописи К. Д. Ушинського, які досі не були надруковані, але також і ті з неопублікованих його праць, які до цього часу, виходячи з того, що автор із невідомих причин не підписав їх, залишалися невідомими впродовж багатьох років від дня смерті. Тільки через 40 років після смерті видатного педагога К. Д. Ушинського почалося систематичне збирання його творів. Збирання та систематичне вивчення спадку К. Д. Ушинського було на багато років призупинено подіями першої світової війни, а потім буржуазною та соціалістичною революціями, які на довгий час відволікли увагу педагогів від задач збирання та вивчення педагогічної спадщини видатного педагога. Перші два томи «Архива К. Д. Ушинского» присвячено виданню статей та матеріалів, вилучених із «Журнала Министерства народного просвещения».

Т. 1 : Материалы редакторской деятельности К. Д. Ушинского в «Журнале Министерства народного просвещения (1860–1861 гг.) и статьи его по вопросам школы и воспитания в Англии и Франции середины ХІХ в. – 1959. – 479 с.

Т. 2 : Статьи и материалы К. Д. Ушинского периода его редакторской деятельности в «Журнале Министерства народного просвещения» (1860–1861 гг.) по вопросам германского воспитания и русской школы середины ХІХ в. / сверка сост. К. С. Мокринской. ; ред. Н. А. Сундуков ; худ. ред. Л. В. Голубева. – 1960. – 464 с.

Т. 3 : Материалы и варианты «Педагогической антропологии» К. Д. Ушинского. – 1961. – 536 с.

Т. 4 : Ранние работы первого десятилетия научно-литературной деятельности. – 1962. – 720 с.

Шифр НБУВ: В306365/1,2

 

  1. Стаття К. Д. Ушинського «Рідне слово» / вступ. ст. Ф. Науменко [«К. Д. Ушинський про роль рідної мови у справі виховання», с. 3–7] ; М-во вищої та серед. спец. освіти УРСР, Львів. держ. ун-т. – Львів : Вид-во Львів. ун-ту, 1960. – 21 с. – (На допомогу студенту).

У статті К. Д. Ушинський (1824–1870) детально висвітлив роль рідної мови у справі виховання. Видання надруковано з нагоди 90-ої річниці від дня смерті видатного педагога К. Д. Ушинського. Стаття К. Д. Ушинського «Рідне слово» дає можливість скласти уявлення про основну ідейну спрямованість і демократизм педагогічних поглядів автора. У статті знайдуться окремі висловлювання, які застарілі, до яких потрібно поставитись критично. Однак ці місця не применшують глибокого педагогічного значення одного з видатних творів Ушинського. Стаття «Рідне слово» до наших днів залишається найкращим у світовій літературі гімном рідній мові.

Шифр НБУВ: Во799602

 

  1. Избранные педагогические произведения / К. Д. Ушинский ; предисл. В. Я. Струминского ; сост. Н. А. Сундуков. – Москва : Просвещение, 1968. – 557 с. : портр. – Пед. произведения К. Д. Ушинского и лит. о нём: с. 552–554.; Указ. предм.-темат. и имен.: С. 535–551.

Шифр НБУВ: Ва70263

 

  1. Поездки по России : очерки / сост., вступ. ст. (с. 5–29) и примеч. А. Н. Иванова ; ил. А. Князев. – Ярославль : Верх.-Волж. кн. изд., 1969 [вып. дан. 1970]. – 143 с. : ил.

Зміст: О географических очерках К. Д. Ушинского: вступительная статья А. Н. Иванова; Поездка в Ростов; Поездка за Волхов; Путешествие по Волге: письма к приятелю; Поездка в Самарскую губернию летом 1861 года. Примечание.

Очерки, об’єднані у виданні, написані К. Д. Ушинським у різний час, з 1848 по 1861 рр. Тільки один із них, «Путешествие по Волге», увійшов до «Детского мира», решта не мають прямого відношення до його педагогічних творів. Але, все ж таки, вони відображають світогляд, інтереси творця чудових навчальних книг – «Детский мир» і «Родное слово». Успіх книг К. Д. Ушинського більшою мірою залежав від того, що у них, крім підібраних та скомпонованих творів, написаних різними письменниками, було багато статей спеціально написаних самим автором. У викладацькій діяльності у школі К. Д. Ушинський перше місце відводив географії, як науки синтетичній, що об’єднує відомості з природознавства, історії та інших предметів в єдине ціле.

Шифр НБУВ: Ва133413

 

  1. Избранные педагогические сочинения : в 2 т. / К. Д. Ушинский ; сост. и коммент. Э. Д. Днепрова ; под ред.: А. И. Пискунова (отв. ред.), Г. С. Костюка, Д. О. Лордкипанидзе, М. Ф. Шабаевой ; редкол.: В. Н. Столетов (пред.) [и др.]. – Москва : Педагогика, 1974. – (Пед. б-ка). – В прилож.: Д. О. Лордкипанидзе, Э. Д. Днепров «Педагогическое наследие К. Д. Ушинского».

Запропоноване видання включає роботи, які найбільшою мірою розкривають два провідні, геніальні напрями педагогічної діяльності К. Д. Ушинського. Цими напрямами були розробка теоретичних основ педагогіки та боротьба К. Д. Ушинського за перетворення російської школи.

Т. 1 : Теоретические проблемы педагогики. – 584 с. – Указ. имен.: с. 570–581.

У першому томі зібрано твори К. Д. Ушинського присвячені розробці теоретичних проблем із загальних питань виховання та освіти, а також частини капітальної праці, що стала вершиною його педагогічної творчості, що не має собі рівних у світовій педагогічній літературі, – «Людина як предмет виховання. Досвід педагогічної антропології».

Т. 2 : Проблемы русской школы. – 438 с. – Список лит. / сост.: Д. О. Лордкипанидзе, Н. А. Рут, И. М. Гурич: с. 417–428. – Указ. имен.: с. 429–437.

Другий том знайомить із працями, у яких розкрито проблеми народної освіти у Росії. Представлено роботи, в яких відображено створення системи початкового навчання у школах. Загалом матеріали двотомника вводять читача у коло теоретичних пошуків великого педагога, знайомлять з основними рисами його творчості, з багатством педагогічних ідей, з його внеском у розвиток школи та педагогічної науки. Твори К. Д. Ушинського надруковано у повному обсязі. Виняток є «Педагогічна антропологія». Для тому відібрано лише ті її частини, які безпосередньо присвячені розгляду педагогічних проблем.

Шифр НБУВ: В324489/1,2.

 

  1. Про сімейне виховання / К. Д. Ушинський. – Київ : Рад. шк., 1974. – 152 с. – (Б-ка для батьків).

До збірника включено уривки з творів К. Ушинського, що стосуються питань виховання та навчання дітей у сім’ї та не втратили свого значення сьогодні. Видання розраховане на батьків і педагогів.

Шифр НБУВ: Ва243556

 

  1. История дошкольной педагогики России : хрестоматия : учеб. пособие для студентов пед. ин-тов / сост.: Е. А. Гребенщикова [и др.] ; под ред. М. Ф. Шабаевой. – Москва : Просвещение, 1976. – 432 с. : ил.

Зі змісту: Сжатый учебник по педагогике (отрывок) / К. Д. Ушинский. – С. 223–227; Отчёт о командировке за границу / К. Д. Ушинский. – С. 208–215; Педагогическая поездка по Швейцарии. Письмо третье / К. Д. Ушинский. – С. 202–208; Труд в его психическом и воспитательном значении (в сокращении) / К. Д. Ушинский. – С. 194–197; Человек как предмет воспитания. Опыт педагогической антропологии (в сокращении) / К. Д. Ушинский. – С. 215–223.

Шифр НБУВ: Ва277153

 

  1. Вибрані педагогічні твори : у 2 т. / редкол.: В. М. Столєтов (голова) [та ін.] ; пер. з рос. – Київ : Рад. шк., 1983. – (Педагогічна б-ка).

Т. 1 : Теоретичні проблеми педагогіки / склав в підгот. до друку Е. Д. Днєпров ; за ред. О. І. Піскунова (відп. ред.). – 488 с.

Т. 2 : Проблеми російської школи / за ред.: А. І. Пискунова (відп. ред.) [та ін.]. – 359 с. – Бібліогр.: с. 342–352.

У 2-му томі вміщено праці, присвячені проблемам розвитку шкільної справи в Росії та питанням виховання, навчання в початковій школі.

Шифр НБУВ: В332125/1,2.

 

  1. Курочка Ряба : рус. нар. сказка : фотоальбом для детей дошк. возраста / пересказ. М. Булатов. Колобок : рус. нар. сказка / пересказ. К. Ушинский. – Москва : Планета, 1988. – 28 л. : цв. фотоил. – Встреч. паг., зерк. расположение сказок.

Шифр НБУВ: Вс26463

Зберігається у відділі образотворчих мистецтв НБУВ (вул. Володимирська, 62).

 

  1. Педагогические сочинения : в 6 т. / К. Ушинский ; вступ. ст., сост., коммент., примеч. С. Ф. Егоров ; АПН СССР ; редкол.: М. И. Кондаков [и др.]. – Москва : Педагогика, 1988–1990.

Т. 1. – 1988. – 414 с. : портр.

Т. 2. – 1988. – 492, [2] с., [4] л. ил. : портр. – Указ. имен.: с. 491–493.

Т. 3. – 1989. – 511 с. : рис.

Т. 4. – 1989. – 528 с. : ил.

Т. 5. – 1990. – 528 с.

Т. 6. – 1990. – 528 с. : ил.

Твори К. Ушинського, одного з основоположників вітчизняної педагогічної науки, складають золотий фонд знань про виховання, навчання, освіту підростаючого покоління. В 6-томне видання включено основні праці великого педагога, які розкривають найважливіші ідеї його педагогічної концепції.

Шифр НБУВ: В335384/1–6.

 

  1. Два брата : сказки рус. писателей / сост. В. В. Нарушевич ; худож.-ил. Н. А. Попова ; худож.-оформ. В. Т. Миненко ; ред. Т. В. Мельникова. – Одесса : Маяк, 1990. – 254, [2] с. : ил.

Зі змісту: Ушинський К. Д. (1824–1870). Слепая лошадь. – С. 72–75 : ил.

Шифр НБУВ: Ва516488

 

  1. Воспитание человека : избранное : ст., произведения для детей / К. Ушинский ; сост. и авт. вступ. ст. С. Ф. Егоров ; науч. ред. С. В. Лыков, гл. ред. С. Н. Савушкин. – Москва : Изд. дом «Карапуз», 2000. – 256 с. : ил. – (Педагогика детства. Статьи. Произведения для детей).

До книги увійшли статті та фрагменти науково-педагогічних праць відомого педагога, які відносяться до виховання та розвитку дитини-дошкільника. Також збірник містить фрагменти його відомих книг для дитячого читання «Рідне слово» та «Дитячий світ». Книга є посібником із дошкільного виховання.

Шифр НБУВ: Ва605077

 

  1. Человек как предмет воспитания: опыт педагогической антропологии / К. Д. Ушинский ; предисл. от ред.: К. Сент-Илер, Л. Модзалевский ; дизайн обл. Е. Урибес дель Барко. – Москва : ФАИР-ПРЕСС, Гранд, 2004. – 575 с. : портр. – (Из классического наследия педагогики).

Друк здійснено згідно видання: К. Д. Ушинский. Человек как предмет воспитания. Опыт педагогической антропологии. – СПб. : Тип. М. Меркушева, 1900.

Ця фундаментальна праця К. Д. Ушинського адресована педагогам, які усвідомили необхідність вивчення психології для підвищення свого професійного рівня. На жаль, автор пішов із життя не завершивши свою працю, але і те, що він залишив сучасникам, було визнано найкращою книгою вітчизняної педагогіки, де розглянуто питання фізіології, нервової системи, звичок, рефлексів, інстинктів, відчуттів, свідомості, формування характеру і волі та підводить до аналізу процесу виховання, що дозволяє формувати цілісну особистість, готовить молоде покоління до самостійного життя.

Шифр НБУВ: Ва689560; В261895/8; В261895/9

 

  1. Історія української школи і педагогіки : хрестоматія / уклад.: О. О. Любар ; за ред. В. Г. Кременя. – Київ : Знання, 2005. – 767 с.

Зі змісту: К. Д. Ушинський (1824–1871): Про користь педагогічної літератури. – С. 198–211; Про народність у громадському вихованні. – С. 211–221; Праця в її психічному і виховному значенні. – С. 221–230; Рідне слово. – С. 230–237; Людина як предмет виховання. Спроба педагогічної антропології. – С. 237–246.

Шифр НБУВ: Вс41298/інв.1074-24

 

  1. Педагогічна майстерність : хрестоматія : навч. посіб. для студентів вищ. пед. навч. закл. / упоряд.: І. А. Зязюн [та ін.] ; за ред. І. А. Зязюна. – Київ : Вища шк., 2006. – 606 с.

Зі змісту: Людина як предмет виховання : [уривок передмови] / К. Д. Ушинський. – С. 275–276; Про користь педагогічної літератури : [твір скорочено] / К. Д. Ушинський. – С. 569–570.

Шифр НБУВ: Ва678369

 

  1. Чотири бажання : казки та оповід. для дітей / Костянтин Ушинський ; пер. з рос. О. П. Макаренко. – Тернопіль : Навч. книга – Богдан, 2012. – 36 с. : кольор. іл. – URL: https://www.bohdan-books.com/userfiles/file/books/lib_file_1872503668.pdf

Зміст: Бджілки на розвідці; Діти в гаю; Історія однієї яблуньки; Гусак і журавель; Качечки; Корівка; Лисичка-кума; Мишки; Півник із сім’єю; Зайчик і їжачок; Струмок; Як тварини засперечалися; Суперечка дерев; Умій почекати; Хліб; Як сорочка в полі виросла; Витівки бабусі Зими; Казка про козу і семеро козенят; Чотири бажання.

Шифр НБУВ: Р120042

 

  1. Чотири бажання : оповідання та казки : для мол. шк. віку / К. Д. Ушинський ; пер. з рос. М. Шумила ; післям. А. Погрібного ; іл. В. Дунаєвої. – Вид. 2-ге, без змін. – Київ : Нац. Кн. Проект, 2012. – 143 с. : іл. – (Б-ка шкільної класики. Позакласне читання. 2 клас).

До збірника ввійшли твори, які вже понад сто років захоплено читають маленькі школярі. Автор створив унікальний підручник, що у формі казок та оповідань знайомить допитливих діточок із величним, неповторним, різноманітним і цікавим світом довкола. Деякі казки Ушинський склав сам, а деякі, почуті у дитинстві, майстерно переказав. Твори подаються в перекладі відомого українського прозаїка М. Шумила. В оформленні використані малюнки Вікторії Дунаєвої.

Шифр НБУВ: Ва751876

 

  1. Гусак і журавель : оповідання / К. Д. Ушинський ; мал. Н. Мордас. – Тернопіль : Навч. книга-Богдан, 2015. – 32 с. : кольор. іл. – (Читання – це справді цікаво! 1 рівень: починаю читати 30–100 слів).

Шифр НБУВ: Р127888

Зберігається у відділі образотворчих мистецтв НБУВ (вул. Володимирська, 62).

 

Матеріали про К. Д. Ушинського

 

Законодавчі матеріали

 

  1. Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022–2023 роках : Постанова Верховної Ради України від 17 грудня 2021 року № 1982-IX // Верховна Рада України. Законодавство України : [офіц. портал]. – URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1982-20%23Text%2523Text#Text

Зі змісту: 3 березня – 200 років із дня народження Костянтина Ушинського (1823–1870), педагога, реформатора шкільної освіти.

 

  1. Про відзначення на території міста Києва пам’ятних дат і ювілеїв у 2023 році : рішення Київської міської ради від 27.10.2022 р. № 5461/5502 // Київська міська рада : [сайт]. – URL: https://kmr.gov.ua/uk/content/rishennya-kyyivskoyi-miskoyi-rady-7316

Зі змісту: 3 березня – 200 років із дня народження Костянтина Ушинського (1823–1870), педагога, реформатора шкільної освіти.

 

  1. Про присвоєння імені К. Д. Ушинського Чернігівському обласному інституту післядипломної педагогічної освіти : розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2009 р. № 1292-р, Київ // Верховна Рада України. Законодавство України : [офіц. портал]. – URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1292-2009-%D1%80 ; URL: https://www.kmu.gov.ua/npas/243140760

 

Автореферати, дисертації

 

  1. Федчишин С. К. Д. Ушинський о формах мышления : автореф. дис. … / С. К. Федчишин. – Львов, 1956. – 20 с.

Шифр НБУВ: Во651463

 

  1. Бакаленко І. М. Використання спадщини Ф. І. Буслаєва, К. Д. Ушинського та І. І. Срезнєвського у фаховій підготовці майбутніх учителів-словесників : автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / Бакаленко Ірина Миколаївна ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К. Д. Ушинського. – Одеса, 2000. – 20 с.

Шифр НБУВ: Ра308553

 

  1. Бакаленко І. М. Використання спадщини Ф. І. Буслаєва, К. Д. Ушинського та І. І. Срезнєвського у фаховій підготовці майбутніх учителів- словесників : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / Бакаленко Ірина Миколаївна ; Запоріз. держ. ун-т. – Запоріжжя, 2000. – 280 арк. – Бібліогр.: арк. 179–209.

Шифр НБУВ: Дс65573

 

  1. Довбня В. М. Проблема людини у філософській антропології Костянтина Ушинського : автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.05 / Довбня Віктор Миколайович ; Дніпропетров. нац. ун-т. – Дніпропетровськ, 2003. – 18 с.

Шифр НБУВ: Ра325269

 

  1. Довбня В. М. Проблема людини у філософській антропології Костянтина Ушинського : дис. ... канд. філос. наук : 09.00.05 / Довбня Віктор Миколайович ; Чернігів. держ. ін-т економіки і управління. – Чернігів, 2003. – 185 арк. – Бібліогр.: арк. 160–185.

Шифр НБУВ: Дс79646

 

  1. Шевчук С. В. Развитие идей православной педагогики в наследии К. Д. Ушинского : автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Шевчук Сергей Васильевич ; Ярослав. гос. пед. ун-т им. К. Д. Ушинского. – Ярославль, 2006. – 20 с. – На правах рукопису. – URL: https://nauka-pedagogika.com/viewer/154681/a ; https://nauka-pedagogika.com/pedagogika-13-00-01/dissertaciya-razvitie-idey-pravoslavnoy-pedagogiki-v-nasledii-k-d-ushinskogo

 

  1. Шевчук С. В. Развитие идей православной педагогики в наследии К. Д. Ушинского : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Шевчук Сергей Васильевич ; Ярослав. гос. пед. ун-т им. К. Д. Ушинского. – Ярославль, 2006. – 170 с. – Библиогр.: с. 147–165. – На правах рукопису. – URL: https://nauka-pedagogika.com/viewer/154681/d ; https://nauka-pedagogika.com/pedagogika-13-00-01/dissertaciya-razvitie-idey-pravoslavnoy-pedagogiki-v-nasledii-k-d-ushinskogo

Для ознайомлення наведено зміст автореферату дисертації.

 

 

  1. Корнейко Ю. М. Висвітлення зарубіжного педагогічного досвіду в творчій спадщині К. Д. Ушинського : автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Корнейко Юлія Миколаївна ; Харків. нац. пед. ун-т ім. Г. С. Сковороди. – Харків, 2007. – 22 с.

Шифр НБУВ: Ра351063

 

  1. Корнейко Ю. М. Висвітлення зарубіжного педагогічного досвіду в творчій спадщині К. Д. Ушинського : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Корнейко Юлія Миколаївна ; Харків. нац. пед. ун-т ім. Г. С. Сковороди. – Харків, 2007. – 245 арк. – Бібліогр.: арк. 204–222.

Шифр НБУВ: Дс103129

 

  1. Пікінер В. Ан. Розвиток педагогічних ідей К. Д. Ушинського у практиці сучасного дошкільного закладу : автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.08 / Пікінер Вікторія Анатоліївна ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К. Д. Ушинського. – Одеса, 2008. – 21 с.

Шифр НБУВ: Ра360593

 

  1. Пікінер В. Ан. Розвиток педагогічних ідей К. Д. Ушинського у практиці сучасного дошкільного закладу : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.08 / Пікінер Вікторія Анатоліївна ; Слов’ян. держ. пед. ун-т. – Одеса, 2008. – 245 арк. – Бібліогр.: арк. 197–219.

Шифр НБУВ: Дс110217

 

  1. Ваховський М. Л. Педагогічні ідеї Г. Манна та К. Ушинського: порівняльний аналіз : автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Ваховський Максим Леонідович ; Луган. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – Луганськ, 2009. – 20 с.

Шифр НБУВ: Ра364289

 

  1. Ваховський М. Л. Педагогічні ідеї Г. Манна та К. Ушинського: порівняльний аналіз : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Ваховський Максим Леонідович ; Луган. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – Луганськ, 2009. – 212 арк. : рис. – Бібліогр.: арк. 189–212.

Шифр НБУВ: Дс113738

 

  1. Волошанська І. В. Дитина як суб’єкт виховання у спадщині К. Д. Ушинського : автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Волошанська Ірина Володимирівна ; Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. І. Франка. – Дрогобич, 2009. – 20 с.

Шифр НБУВ: Ра368946

 

  1. Калита Н. І. Виховний ідеал у педагогічній спадщині Костянтина Ушинського : автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Калита Наталія Іванівна ; Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. Івана Франка. – Дрогобич, 2009. – 22 с. – https://repository.ldufk.edu.ua/bitstream/34606048/11450/1/kalyta_n_i.PDF

Шифр НБУВ: Ра369094

 

  1. Жаданова О. М. Розвиток ідей К. Д. Ушинського про духовно-моральне виховання у вітчизняній педагогічній думці (1857–1917 рр.) : автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Жаданова Олена Миколаївна ; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т педагогіки. – Київ, 2012. – 20 с.

Шифр НБУВ: Ра395150

 

  1. Жаданова О. М. Розвиток ідей К. Д. Ушинського про духовно-моральне виховання у вітчизняній педагогічній думці (1857–1917 рр.) : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Жаданова Олена Миколаївна ; Нац. акад. пед. наук України, Ін-т педагогіки. – Київ, 2012. – 209 арк. – Бібліогр.: арк. 166–209.

Шифр НБУВ: Дс131788

 

  1. Сеньків О. М. Спадщина К. Д. Ушинського в рецепції вітчизняних педагогів : автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Сеньків Ольга Михайлівна ; Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. І. Франка. – Дрогобич, 2013. – 19 с.

Шифр НБУВ: Ра401366

 

  1. Сеньків О. М. Спадщина К. Д. Ушинського в рецепції вітчизняних педагогів : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Сеньків Ольга Михайлівна ; Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. І. Франка. – Дрогобич, 2013. – 254 арк. : іл. – Бібліогр.: арк. 195–234.

Шифр НБУВ: Дс140381

 

  1. Марчук С. Ст. Ідеї фізичного виховання школярів у педагогічній спадщині К. Д. Ушинського : автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Марчук Сергій Степанович ; Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки. – Луцьк, 2015. – 24 с.

Шифр НБУВ: Ра420245

 

  1. Марчук С. Ст. Ідеї фізичного виховання школярів у педагогічній спадщині К. Д. Ушинського : дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Марчук Сергій Степанович ; Східноєвроп. нац. ун-т ім. Лесі Українки. – Луцьк, 2015. – 264 с. – Бібліогр.: 193–228. – URL: http://lpc-dspace.org.ua/bitstream/123456789/319/1/disertaciya_marchuka_s.pdf

 

Книжкові видання

 

  1. Константин Дмитриевич Ушинский : краткий биогр. очерк / сост. А. Фролков. – СПб. : Тип. М. М. Стасюлевича, 1881. – 65 с. : с гравиров. портр. – URL: https://library.pdpu.edu.ua/images/Ushynskiy/Ushynsky.pdf

Біографічний нарис вийшов до 10-річчя від дня смерті К. Д. Ушинського. Автор – особистий секретар Костянтина Дмитровича – скористався як своїми спогадами, так і вказівками та матеріалами родини Ушинського, а також уже надрукованими роботами – некрологами Рехневського та Стоюніна, спогадами Чалого, книгами Лядова та Семенова про Смольний монастир. Вихід у світ біографії К. Ушинського, першої закінченої та літературно опрацьованої біографії, мав велике значення і був зустрінутий співчутливо і зі схваленням.

Шифр НБУВ: Во96436

 

  1. Песковский М. Л. К. Д. Ушинскій: его жизнь и педагогическая дѣятельность: биогр. очеркъ / М. Л. Песковский. – СПб. : Тип. Ю. Н. Эрлихъ, 1893. – IV, 5, 80 с. : портр. – (Жизнь замѣчательныхъ людей. Біографическая б-ка Ф. Павленкова). – Библиогр.: с. IV.

Зміст: Вступление; Отцовский дом и школа; Университет; Первые неудачи в практической жизни; Начало педагогической деятельности Ушинского; Блестящий успех и жестокий удар; Научно-педагогическая деятельность; Последние годы жизни; Смерть и громкая слава.

Після смерті К. Д. Ушинського залишилося багато рукописів і коректурних відбитків статей, які не з’явилися на світ. На той час не весь матеріал був зібраний та оброблений, зокрема листи покійного Костянтина Дмитровича до різних видатних педагогічних російських та іноземних діячів, залишилися у невідомості нотатки К. Д. Ушинського вміщені у різних періодичних виданнях, головним чином у газетах, без його підпису. Це було непробачне недбайливе ставлення з боку російського суспільства до видатного педагога, оскільки система освіти багатьом зобов’язана К. Д. Ушинському (1824–1870), який створив розумну школу.

Шифр НБУВ: Ао222

 

  1. Маккавейский Н. К. Д. Ушинскій и его педагогическія идеи / Н. К. Маккавейский. – Кіевъ : Тип. Г. Т. Корчакъ-Новицкаго, 1896. – 98 с. – (Изъ журнала «Труды Кіевской дух. Академіи» за 1896 годъ).

У виданні, яке вийшло з нагоди вшанування пам’яті К. Д. Ушинського (1824–1870), розповідається про життя та педагогічні ідеї видатного педагога, який пішов з життя на 47 році життя. Надано інформацію про видання книг К. Ушинського. Зокрема, «Родное слово – годъ первый» мало 104 видання, «годъ второй» – 81 видання, «Дѣтскій міръ» по особливому розпорядженню було видалено зі шкіл Міністерства просвіти більше, ніж на 15 років, та не дивлячись на це, перша частина була надрукована вже 30-м виданням, а друга – 25-м. Навіть двотомна «Антропологія» надрукована 8-м виданням. Серед усіх навчальних посібників не знайдеться прикладу такого успіху, якого досягли праці К. Д. Ушинського.

Шифр НБУВ: В10783

 

  1. Ермилов В. Е. Нашъ родной учитель (К. Д. Ушинскій) : біогр. очеркъ / В. Е. Ермилов. – Москва : Изд. ред. журн. «Дѣтское чтеніе», Типо-литогр. Тов-ва И. Н. Кушнеревъ, 1899. – [2], 66 с. : 1 вкл. л. портр., рис. – (Б-ка «Дѣтскаго Чтеніе»).

Видання дає змогу читачам дізнатися з переписки К. Д. Ушинського, як тяжко йому жилося у Києві. «Хорошо ли мне в Киеве?», – писав він одному з друзів. – «Увы, не хорошо! Душит глушью, и ничего близкого сердцу. Но думаю, что для семьи моей будет лучше, чем где-нибудь. Обо мне уже думать нечего: моя песня, кажется, окончательно уже спета» (с. 62–63).

Шифр НБУВ: Во5080; Во391836; Во795.

 

  1. Попруженко М. К. Д. Ушинскій и его учебныя книги / М. Попруженко. – Одесса : Тип. «Одесскаго Листка», 1901. – [2], 8 с. – (Из № 328, № 329 «Одесского Листка»).

Публікація здійснена з нагоди 30-річчя від дня смерті К. Д. Ушинського (1824–1870).

Шифр НБУВ: Во301152

 

  1. Старосивильскій С. Константинъ Дмитріевичъ Ушинскій, его жизнь, общественная дѣятельность и педагогическія задачи / сост. С. Старосивильскій. – Варшава, 1902. – [2], 75 с. – (Изъ исторіи русской педагогіи). – На обл. указано: «Складъ настоящаго изданія въ книжныхъ магазинахъ Н. П. Карбасникова».

У виданні описана біографія К. Д. Ушинського. К. Д. Ушинський народився у 1824 р. в Тулі, але дитинство своє провів у садибі свого батька поблизу «Новгород-Сіверська, Чернігівської губернії. Життя його пройшло при сприятливих для морального та фізічного виховання умов. Його педагогічна діяльність продовжувалася біля 15 років (1855–1870), зокрема сім років приходиться на особову службову діяльність. (1855–1862) та решту вісім років – на літературно-педагогічну діяльність.

Зі змісту: Педагогическо-публицистические статьи. Отдельные педагогические издания и сочинения; Педагогика, как искусство воспитания и её отношение к наукам антропологическим, средства усовершенствования правилам воспитания и распространения педагогических идей; О недостатках русскаго семейного и общественного воспитания в прежднее время и при жизни К. Д. Ушинского; Цель, задачи и основы воспитания вообще и в частности нашего семейного и общественного воспитания; О назначении национальности в деле воспитания; О средствах для улучшения русского воспитания. Средства для улучшения семейного воспитания; Средства для возвышения уровня народного образования; Средства для улучшения воспитания в наших средне-учебных заведениях; Обзор содержания отдельных трудов К. Д. Ушинского.

Шифр НБУВ: В181416; Айзеншток № 7551

 

  1. Ельницкій К. К. Д. Ушинскій. Его жизнь, дѣятельность и педагогическіе труды : изъ публичной лекціи, прочитанной въ пользу Общества вспомоществованія учащимъ и учившимъ въ Акмолинской области / К. Ельницкій. – СПб. : Изд. Д. Д. Полубояринова, 1903. – 31 с.

Шифр НБУВ: Во2303

 

  1. Чернышевъ В. Забытые труды К. Д. Ушинскаго / В. Чернышев. – Санкт-Петербургъ, 1907. – 36 с. – (Извлечено изъ Журнала Министерства Народнаго Просвѣщенія за 1906 г.).

У виданні зазначено, що від дня смерті К. Д. Ушинського до випуску першого видання його педагогічних творів пройшло біля п’яти років. Метою статті є знайомство читачів із забутими працями талановитого педагога. Ці праці деякий час були недоступні багатьом, хто читає та любить автора «Родного слова».

Шифр НБУВ: В165511

 

  1. Ермилов В. Е. Нашъ родной учитель (К. Д. Ушинскій). Его дѣтство, юность, мечты и труды : біогр. очеркъ / В. Е. Ермилов. – 2-е испр. и доп. изд. – Москва : Изд. ред. журн. «Юная Россія», тип. К. Л. Меньшова, 1910. – 72 с. : портр., рис. – (Б-ка для семьи и школы).

У бібліографічному описі видання використана сучасна орфографія.

Шифр НБУВ: Во300899

 

  1. Грунский Н. К. Жизнь, деятельность и взгляды К. Д. Ушинского / Н. К. Грунский. – 2-е изд. – Юрьев : Изд. М. А. Тростникова, тип. Эд. Бергмана, 1912. – 71 с.

Костянтин Дмитрович Ушинський походив із дворянського малоросійського роду. Він хоч і народився в Тулі (1824), але Малоросію завжди вважав своєю батьківщиною, любив її пристрасно і згадував про неї із захопленням. Той, хто виявиться в змозі перейнятися поглядами К. Д. Ушинського на педагогічну справу та його вимоги, той зробить школу свою «майстернею гуманності», де не лише навчають дітей грамоті, а й виховують із них добрих і корисних членів суспільства.

Шифр НБУВ: В165503

 

  1. Волковичъ В. А. Національный воспитатель Константинъ Дмитріевичъ Ушинскій / В. А. Волковичъ. – Санкт-Петербургъ ; Москва : Изд. М. О. Вольфъ, Лештуковская Паровая скоропечатня П. О. Яблонскаго, 1913. – 235 с. : портр., фот.

Зміст: Предисловие. Глава І. Общий очерк истории русской педагогики; Глава ІІ. К. Д. Ушинский и Н. И. Пирогов. Их взаимоотношения; Глава ІІІ. Личность К. Д. Ушинского и условия, создавшие её; Глава ІV. Педагогическая система К. Д. Ушинского, как мировоззрение его; Глава V. К. Д. Ушинский – создатель педагогики науки; Глава VІ. Место К. Д. Ушинского в истории русской педагогики и его отношения к развитию Западно-Европейской педагогики; Глава VІІ. Значение К. Д. Ушинского в вопросе построения философии новой русской школы; Глава VІІІ. Философско-литературные выписки К. Д. Ушинского, изданные после его смерти; Глава ІХ. Заключение; Снимки.

Шифр НБУВ: В176941

 

  1. Ермилов В. Е. Нашъ родной учитель (К. Д. Ушинскій). Его дѣтство, юность, мечты и труды : біогр. очеркъ / В. Е. Ермилов. – 3-е изд. – Москва : Изд. ред. журн. «Юная Россія», тип. К. Л. Меньшова, 1916. – 64 с. : портр., рис. – (Б-ка для семьи и школы).

Шифр НБУВ: Во301117

 

  1. Медынский Е. Н. Великий русский педагог К. Д. Ушинский : стеногр. публ. лекц. действ. Чл. Акад. пед. наук РСФСР Е. Н. Медынского, прочит. 11 нояб. 1944 г. в Круглом зале Дома союзов в Москве / Е. Н. Медынский ; Лекц. Бюро при Ком. по делам высш. шк. при СНК СССР. – Москва : Тип. газ. «Правда» им. Сталина, 1945. – 25 с.

Зміст: Педагогическое движение шестидесятых годов ХІХ века в России; Жизнь и практическая деятельность К. Д. Ушинского; Народность как основа педагогической системы Ушинского; Роль родного языка в педагогической системе Ушинского; Ушинский как психолог; Дидактические взгляды Ушинского. Учебники Ушинского; Ушинский – учитель русских учителей; Критика Ушинским немецкой педагогики и борьба за самостоятельное развитие русской педагогической науки; Значение Ушинского. Его влияние на педагогику народов России.

Шифр НБУВ: Во342157

 

  1. Великий русский педагог К. Д. Ушинский : сб. ст. / отв. ред. А. М. Александров ; ред. изд-ва С. И. Семёнов. – Ростов-на-Дону : Ростиздат, 1945. – 68 с. – Библиогр.: с. 68.

Зміст: Г. Н. Савин. Великий русский педагог; Н. И. Бокарев. К. Д. Ушинский о воспитании и обучении; А. М. Александров. Основные проблемы преподавания русского языка в педагогических трудах К. Д. Ушинского; А. Д. Колбин. К. Д. Ушинский о значении психологии для учителя; Т. Н. Бондаревская. Овладеть педагогическим наследством К. Д. Ушинского.

Шифр НБУВ: Во351814

 

  1. Шамахов Ф. Ф. К. Д. Ушинский о воспитании / Ф. Ф. Шамахов ; ред. В. А. Хахлов. – Томск : Тип. № 1 Полиграфиздата, 1946. – 36 с. : портр. – (Обл. лекц. бюро). – Перед загл. авт.: Ф. Ф. Шамахов, доц. Томск. пед. ин-та.

Найголовнішою рисою величі вчення людини є життєвість його ідей. Людина вмирає, а ідеї її живуть. І чим довше живуть ідеї людини, тим більше величі представляє для нас її образ. К. Д. Ушинський живий, тому що ідеї великого педагога живуть у нашій сучасності.

Зі змісту: І. Общественно-педагогическое движение 60-х гг. ХІХ в. и жизнь К. Д. Ушинского; ІІ. Разработка основных вопросов теории воспитания: народность воспитания; родной язык – основное средство воспитания народности; борьба К. Д. Ушинского с формализмом в обучении и воспитании; роль труда в педагогической системе Ушинского.

Праця датується груднем 1945 р.

Шифр НБУВ: Во356754

 

  1. Материалы Алтайской краевой педагогической конференции, посвящённой К. Д. Ушинскому / отв. за вып. В. И. Котельников ; Алт. краев. отд. нар. образования, Ин-т усовершенствования учителей Алт. края. – Барнаул : Алт. Краев. кн.-журн. изд., тип. газ. «Бийский рабочий», 1947. – 155 с. – На обл. загл.: Сборник материалов Алтайской краевой педагогической конференции, посвященной К. Д. Ушинскому.

Зміст: Жизнь и педагогическая деятельность К. Д. Ушинского / В. И. Котельникова; К. Д. Ушинский о значении педагогической теории: доклад / И. Д. Кулякова; Дидактические принципы К. Д. Ушинского: доклад / О. М. Надлер; К. Д. Ушинский о воспитании памяти; Г. М. Шварова. Воспитание внимания: доклад / Л. Ф. Пекарская; Родной язык в педагогической системе Ушинского: доклад / О. Ф. Кахновская; Методика объяснительного чтения: доклад / В. Н. Львова; Значение труда Ушинского в преподавании физики: доклад / Н. Я. Савельева; Ушинский о самостоятельной работе учащихся: доклад / Н. Н. Емельяненко; К. Д. Ушинский о воспитании детей в сиротских воспитательных заведениях: доклад / А. И. Бердышева; К. Д. Ушинский об учителе / И. Д. Кулякова.

Шифр НБУВ: Во377655

 

  1. Медынский Е. Н. К. Д. Ушинский: жизнь и деятельность : 1824–1870 / Евгений Николаевич Медынский. – Сталинград : Обл. кн-во, тип. газ. «Колхозник Дона» в ст. Н.-Чирской, 1947. – 28 с.

Зміст: Педагогическое движение шестидесятых годов XIX века в России; Жизнь и практическая педагогическая деятельность К. Д. Ушинского; Народность как основа педагогической системы Ушинского; Роль родного языка в педагогической системе Ушинского; Ушинский как психолог; Дидактические взгляды Ушинского. Учебники Ушинского; Ушинский – учитель русских учителей; Критика Ушинским немецкой педагогики и борьба за самостоятельное развитие русской педагогической науки; Значение Ушинского. Его влияние на педагогику народов России.

Шифр НБУВ: Во358465

 

  1. Данилов М. А. Дидактика К. Д. Ушинского / М. А. Данилов ; под ред. Е. Н. Медынского. – Москва ; Ленинград : Изд-во Акад. пед. наук РСФСР, 1948. – 172 с. : портр., рис. – (Педагогическая б-ка учителя).

Зміст: Введение. Значение изучения дидактики К. Д. Ушинского и задачи исследования; Глава первая. Краткий обзор исследований дидактического наследства К. Д. Ушинского; Глава вторая. Ушинский о роли школы в просвещении народа; Глава третья. Теоретические основы дидактики в трудах Ушинского; Глава четвёртая. Процесс обучения и его сущность; Глава пятая. Дидактические положения и правила по Ушинскому; Глава шестая. Значение дидактики Ушинского для школьного обучения и ее общая характеристика. Указатель литературы.

Шифр НБУВ: Во381151

 

  1. Збірник наукових праць, присвячений тридцятій річниці Великої Жовтневої соціалістичної революції. Т. 1. Гуманітарні науки. Вип. 1. Філософія. Педагогіка. Психологія / Одес. ун-т ім. І. І. Мечнікова ; редкол.: М. В. Бєляєв, Ю. А. Гапонов, Є. Т. Мальований, Ф. М. Породко, М. П. Савчук (відп. ред.). – 67 с. – Одеса, 1948. – (Праці ОДУ ім. І. І. Мечникова, рік ХХVІІ ; т. І (52)).

Зі змісту: Ідея народності в педагогічному вченні К. Д. Ушинського / В. О. Дем’яненко. – С. 57–66.

Шифр НБУВ: Попов 16945

 

  1. Лордкипанидзе Д. О. Педагогическое учение К. Д. Ушинского / Д. О. Лордкипанидзе ; под ред. и с предисл. [с. ІІІ–VI] действ. чл. АПН РСФСР Е. Н. Мединского ; отв. ред. Н. А. Константинов ; Акад. пед. наук РСФСР. – Тбилиси : Изд-во ин-та пед. наук Грузин. ССР, 1948. – 448 с. : портр. – Библиогр.: с. 373–402.

Капітальна праця Д. О. Лордкіпанідзе, який зажадав більше 10-річного вивчення архівних джерел, ретельного аналізу філософських поглядів К. Д. Ушинського, його педагогічних поглядів і великої літератури про нього, є першою спробою всебічного висвітлення педагогічної системи великого педагога.

Шифр НБУВ: Во378600

Перевидання:

1) Ред. В. Н. Вишняков ; худ. Г. И. Фишер ; Акад. пед. наук РСФСР. – 2-е изд. – Москва : 3-я тип. «Красный пролетарий», 1950. – 368 с. : порт. – Библиогр.: с. 349–366.

Видання присвячено найбільшому вченому свого часу, який мав великі знання в різних галузях науки, К. Д. Ушинському. Книга містить 8 розділів, зокрема: «Філософські та суспільно-політичні погляди К. Д. Ушинського», «Учення Ушинського про громади про основи педагогіки», «Загальнопедагогічні ідеї Ушинського», «Дидактичне вчення Ушинського», «Учення Ушинського про виховання особистості», «Ушинський про вчителя школи», «Ушинський про директора школи», «Значення Ушинського у розвитку педагогічної думки в Грузії».

Шифр НБУВ: Во422922

2) 3-е изд. – Москва : Учпедгиз, 1954. – 368 с. : 1 л. портр. (Акад. пед. наук РСФСР). – Библиогр.: с. 349–366.

Шифр НБУВ: Во611401

3) 4-е изд. – Тбилиси : Изд-во Тбил. ун-та, 1974. – 441 с. : 1 л. портр. (Тбил. гос. ун-т). – «Сочинения К. Д. Ушинского, и лит. о нём»: с. 399–430. – Указ. имен.: с. 431–438.

Шифр НБУВ: Ва251026

 

  1. Тажибаев Т. Психология и педагогическая психология К. Д. Ушинского / Т. Тажибаев ; ред. К. Мелешко, техн. ред. С. Ищанов. – Алма-Ата : Казах. объед. гос. изд-во, 1948. – 207 с. : портр. – Библиогр.: с. 196–204.

Шифр НБУВ: Во377869

 

  1. Иванов А. Г. К. Д. Ушинский (1824–1870) : биограф. очерк / А. Г. Иванов ; ред. В. Рымашевский ; обл. худ. Н. Кирсанова. – [Ярославль], 1949. – 68 с. : портр. (1864 г.)

Зі змісту: Годы детства и отрочества; Московский университет; К. Д. Ушинский в Ярославле; В Петербурге; В изгнании; Смерть К. Д. Ушинского; Основы педагогической системы К. Д. Ушинского; Приложения. Документы, характеризующие профессорскую деятельность К. Д. Ушинского в Ярославском лицее.

Шифр НБУВ: Во399707

 

  1. Ушинский в портретах, иллюстрациях, документах : пособие / сост. В. К. Зажурило ; ред. и вступ. ст. Н. Г. Казанского ; ред. А. М. Гордин ; худ. Д. С. Данилов ; М-во Просвещения РСФСР, Ленинград. отд. – Ленинград ; Москва, 1950. – 132 с. : портр.

У виданні міститься портрет К. Д. Ушинського роботи І. М. Крамського, 1872 р. Альбом складається з 135 репродукцій, що супроводжується цитатами з творів, щоденників, листів К. Д. Ушинського, спогадів його сучасників і висловлювань про нього видатних вчених, громадських і політичних діячів.

Зміст: К. Д. Ушинский / ст. Н. Г. Казанского; Репродукции: 1824–1846, 1846–1859, 1859–1862, 1862–1870; Педагогическое наследие К. Д. Ушинского; Приложения: Основные даты жизни и деятельности К. Д. Ушинского; Список репродукцій.

Шифр НБУВ: Во430388

 

  1. Лордкипанидзе Д. О. Классик русской педагогики К. Д. Ушинский / Д. О. Лордкипанидзе ; Всесоюз. о-во по распространению полит. и науч. знаний. – Москва : Знание, 1954. – 32 с. – (Серия 2. № 37).

Шифр НБУВ: Во611510

 

  1. Хайкин А. Л. К. Д. Ушинский о развитии логического мышления у учащихся начальных классов / Александр Лазаревич Хайкин ; Тамбов. обл. отд. нар. образования, Обл. ин-т усовершенствования учителей. – Тамбов : Тамбов. Правда, 1955. – 36 с.

Шифр НБУВ: Во630208

 

  1. Масальский В. И. Русские революционеры-демократы и К. Д. Ушинский о языке и его изучении: очерк по истории развития передовой отечественной научной мысли / КГУ им. Т. Г. Шевченко. – Киев, 1956. – 156 с.

Шифр НБУВ: Во640663; Айзеншток № 7571; Білодід І. К. № 936; Ландкоф № 187.

 

  1. Струминский В. Я. Основы и система дидактики К. Д. Ушинского / Василий Яковлевич Струминский ; предисл. ; ред. А. М. Гукасова. – Москва : Учпедгиз, 1957. – 216 с. – Предм. указ.: С. 212–214.

Закінченого курсу дидактики К. Д. Ушинський не написав, але передбачав, що після закінчення свого великого психологічного дослідження «Людина як предмет виховання: досвід педагогічної антропології» він напише на його основі короткий курс педагогіки, який іноді називав «Моя дидактика». Цим К. Д. Ушинський підкреслював, що складовою, і до того ж істотною, частиною його педагогіки буде саме дидактика, предметом якої є обґрунтування правил чи законів процесу навчання. Короткий курс педагогіки внаслідок передчасної смерті не був написаний Ушинським, а водночас і курс дидактики залишився літературно неоформленим.

Шифр НБУВ: Во684093

 

  1. Педагог-демократ К. Д. Ушинський / редкол.: Ф. І. Науменко (відп. ред.), М. К. Година, Г. О. Паперна, С. Х. Чавдаров ; Львів. ун-т. – Львів : Вид-во Львів. ун-ту, 1959. – 136 с. – У надзагол.: МВО УРСР Львів. ДУ ім. І. Франка.

Шифр НБУВ: Во734820; Попов 16013

 

  1. Давыденков А. Я. Великий русский педагог К. Д. Ушинский (1824–1870 гг.) / А. Я. Давыденков ; Муром. гос. пед. ин-т М-ва просвещения РСФСР, Заоч. отд-ние. – Муром, 1960. – 22 с.

Шифр НБУВ: Во767408

 

  1. Струминский В. Я. Очерки жизни и педагогической деятельности К. Д. Ушинского : биография / Василий Яковлевич Струминский. – Москва : Учпедгиз, 1960. – 348 с. : ил., 1 л. портр.

Шифр НБУВ: Во761014

 

  1. Струминский В. Я. Великий русский педагог К. Д. Ушинский / В. Я. Струминский ; Всесоюз. о-во по распространению полит. и науч. знаний. – Москва : Знание, 1961. – 48 с. : портр. – (Серия 11. Педагогика. 17).

Шифр НБУВ: Во814737

 

  1. Иванов А. Н. Константин Дмитриевич Ушинский в Ярославле : исследования и документы о науч.-пед. и лит. деятельности / А. Н. Иванов ; Ярослав. гос. пед. ин-т им. К. Д. Ушинского ; Арх. отд. исполкома Яросл. Обл. (пром.) Совета депутатов трудящихся. – Ярославль : [Кн. изд.], 1963. – 492 с. – «Список соч. К. Д. Ушинского, написанных в 1846–1849 гг.» и лит. о нём: с. 428–465.

Шифр НБУВ: Во895621

 

  1. Психологічна спадщина К. Д. Ушинського : зб. ст. / за ред. Г. С. Костюка ; Н.-д. ін-т психології. – Київ : Рад. шк., 1963. – 234 с.

У збірнику подано загальну характеристику психологічних ідей К. Д. Ушинського, висвітлено його вклад у розробку питань психології, чуттєвого пізнання, пам’яті, асоціацій, уяви, мислення і мови, почуттів волі, навичок і звичок, темпераменту та характеру, самосвідомості особистості, психології навчання, виховання й розвитку дитини. В статтях, вміщених у збірнику, підкреслюється передусім те позитивне, передове у психологічній спадщині К. Д. Ушинського, що зберігає свою цінність у наші часи.

Шифр НБУВ: Во901754

 

  1. Лордкипанидзе Д. О. Педагогические основы «Родного слова» К. Д. Ушинского : к 100-летию со дня выхода в свет «Родного слова» / Давид Онисимович Лордкипанидзе. – Тбилиси : Тбилис. ун-т, 1964. – 24 с.

Шифр НБУВ: Во930487

 

  1. Педагогические идеи К. Д. Ушинского. – Москва : Знание, 1971. – 79 с.

Шифр НБУВ: Ва166378

 

  1. Методические рекомендации по изучению педагогического наследия К. Д. Ушинского / Владимир. обл. отд-ние Пед. о-ва РСФСР. – Владимир, 1972. – 36 с. – (В помощь учителю). – На обор. тит. л. сост.: А. В. Плеханов.

Шифр НБУВ: Р7660

 

  1. Иванов А. Н. К. Д. Ушинский. Гимназист. Студент. Профессор / Анатолий Николаевич Иванов. – Ярославль : Верх.-Волж. кн. изд-во, 1973. – 238 с. – Список лит. в примеч.: с. 230–235.

Шифр НБУВ: Ао203876

 

  1. Великий русский педагог К. Д. Ушинский : тез. докл., прочит. на Конф., посвящ. 150-летию со дня рождения К. Д. Ушинского, 26 февр. 1974 г. / М-во просвящения БССР, Респ. ин-т усовершенствования учителей, Науч.-исслед. ин-т педагогики. – Минск, 1974. – 23 с. – Списки лит. в конце докладов.

Шифр НБУВ: Р8018

 

  1. Вопросы обучения и воспитания в педагогическом наследии К. Д. Ушинского : материалы науч.-теорет. конф., посвящ. 150-летию со дня рождения К. Д. Ушинского / науч. ред. А. В. Плеханов ; Владимир. гос. пед. ин-т им. П. И. Лебедева-Полянского. – Владимир, 1974. – 81 с. – Список лит.: с. 74–80.

Шифр НБУВ: Ва255568

 

  1. Грищенко М. М. К. Д. Ушинський : до 150-річчя з дня народж. / М. М. Грищенко ; Т-во «Знання» УРСР. – Київ : Знання, 1974. – 62 с. – (Серія «Педагогічна»). – Бібліогр.: с. 60–61.

Шифр НБУВ: Р5565

 

  1. Гончаров Н. К. К. Д. Ушинский – великий педагог-гуманист : к 150-летию со дня рождения / Н. К. Гончаров. – Москва : Знание, 1974. – 56 с. – Библиогр.: с. 55–56 (29 назв.). – (В помощь лектору).

Шифр НБУВ: Ва242270

 

  1. Гончаров Н. К. Педагогическая система К. Д. Ушинского / Н. К. Гончаров. – Москва : Педагогика, 1974. – 272 с. : портр.

Шифр НБУВ: Ва237217

 

  1. Жизнь и деятельность великого русского педагога Константина Дмитриевича Ушинского : к 150-летию со дня рождения : метод. рекомендации лектору / Одес. обл. орг-ция о-ва «Знание», Науч.-метод. Совет по пропаганде пед. и психол. знаний. – Одесса, 1974. – 16 с. – На обороте обл. сост.: В. И. Литовченко.

Шифр НБУВ: Р6135

 

  1. К. Д. Ушинський і сучасна школа : метод. розробка доп. до 150-річчя від дня народж. / Харків. обл. Рада пед. т-ва, Каф. педагогіки і психології ХДПІ ім. Г. С. Сковороди. – Харків, 1974. – 19 с.

Шифр НБУВ: Р5726

 

  1. Константин Дмитриевич Ушинский (1824–1871): жизнь и деятельность в портретах, иллюстрациях и документах / [сост.: М. С. Гриценко]. – Киев : Вища шк., 1974. – 122 с. : ил. – На обороте тит. л. сост.: М. С. Гриценко.

Шифр НБУВ: Вс12248

 

  1. Костянтин Дмитрович Ушинський: 1824–1871 : життя і діяльність в портретах, ілюстраціях і документах / упоряд. М. С. Гриценко. – Київ : Вища шк., Голов. вид., 1974. – 122 с. : іл. – На звороті тит. л. упоряд. М. С. Гриценко.

Шифр НБУВ: Вс12162

 

  1. Педагогічні ідеї К. Д. Ушинського / редкол.: В. І. Войтко (відп. ред.), С. М. Полгородник, Н. П. Калениченко [та ін.]. – Київ : Вища шк., 1974. – 340 с.

Книга присвячена 150-річчю від дня народження видатного педагога К. Д. Ушинського. Автори статей – учені, педагоги та психологи, викладачі – висвітлюють величезний внесок вченого у розвиток педагогічної та психологічної науки, у справу боротьби за народну школу в дореволюційній Росії, зокрема його доробок із теорії виховання та навчання учнів, погляди на особу вчителя, а також той вплив, який справила педагогіка К. Д. Ушинського на розвиток педагогічної теорії та шкільної справи.

Шифр НБУВ: Ао205381

 

  1. Про сімейне виховання / К. Д. Ушинський ; упоряд. О. Губко. – Київ : Рад. шк., 1974. – 151 с. – (Б-ка для батьків).

У творчій спадщині видатного педагога К. Д. Ушинського немало праць, в яких він висловлює свої погляди на роль соціального середовища, зокрема, сім’ї, у формуванні особистості дитини. До збірника включено уривки з його творів, що стосуються питань виховання та навчання дітей у сім’ї і не втратили свого значення сьогодні.

Видання має передмову, «Мудрий порадник батьків» та дві частини: «Батьківське мистецтво виховання дітей», «Психологічні особливості дітей»

Шифр НБУВ: Ва243556

 

  1. Романовский А. К. Жизнь во имя будущего : очерк науч.-пед. и лит.-публицист. деятельности К. Д. Ушинского / А. К. Романовский, И. Я. Барсук ; под ред. В. И. Войтко. – Киев : Рад. шк., 1974. – 120 с.

Ця книга про класика вітчизняної педагогіки К. Д. Ушинського. В ній у популярній формі викладена світоглядна основа педагогіки, основні положення його педагогічної теорії, дано короткий нарис літературно-публіцистичної діяльності.

Шифр НБУВ: Ва245062

 

  1. К. Д. Ушинский и проблемы народного образования в Казахстане / под общ. ред. Г. М. Храпченкова ; НИИ пед. наук им. И. Алтынсарина. – Алма-Ата : Мектеп, 1975. – 92 с.

Шифр НБУВ: Ва264731

 

  1. К. Д. Ушинский и современность : сб. науч. тр. / ред. В. Н. Липник ; Ленинград. гос. пед. ин-т им. А. И. Герцена. – Лениниград : ЛГПИ, 1975. – 158 с. – Изд. «Трудов К. Д. Ушинского» и лит. о нём: с. 140–154. Имен. указ. авт. и назв.: с. 154–157.

Шифр НБУВ: Ва260739

 

  1. Грищенко М. М. Спадщина К. Д. Ушинського і питання педагогіки вищої школи : метод. робота / М. М. Грищенко. – Київ : КОЛДУ ім. Т. Г. Шевченка, 1975. – 166 с.

Шифр НБУВ: Ва259870

 

  1. Егоров С. Ф. К. Д. Ушинский : кн. для учащихся / Семен Филиппович Егоров. – Москва : Просвещение, 1977. – 143 с. : ил. – (Люди науки). – На обл. авт. не указан.

Шифр НБУВ: Ва297127

 

  1. Сальников Ю. В. Убеждение. [Ушинский]. Историческое повествование : для детей сред. шк. возраста / Юрий Васильевич Сальников. – Москва : Молодая гвардия, 1977. – 176 с. : ил. – (Пионер – значит первый ; вып. 56).

Шифр НБУВ: Ао216488

 

  1. Джобернадзе С. М. К. Д. Ушинский – выдающийся русский юрист / Серго Манасьевич Джобернадзе. – Тбилиси : Изд-во Тбил. ун-та, 1979. – 96 с. : портр. – В надзагл.: Тбил. гос. ун-т, Пед. о-во ГССР им. Я. С. Гогебашвили.

Шифр НБУВ: Ва355191

 

  1. Зажурило В. К. Ушинский в Петербурге : очерк-путеводитель / Вера Константиновна Зажурило. – Ленинград : Лениздат, 1979. – 191 с., 25 л. ил. – Библиогр.: с. 188–190.

Шифр НБУВ: Ао222214

 

  1. Педагогическое наследие К. Д. Ушинского в современной практике воспитания и обучения : сб. ст. / под. общ. ред. В. Б. Петровича. – Киев ; Одесса : Вища шк., Голов. изд-во, 1980. – 98 с.

Шифр НБУВ: Ва345790

 

  1. Романовский А. К. Жизнь во имя будущего: очерк науч.-пед. и лит.-публицист. деятельности К. Д. Ушинского / А. К. Романовский, И. Я. Барсук ; под ред. В. И. Войтко. – 2-е изд., перераб. и доп. – Киев : Рад. шк., 1980. – 198 с. – (Пед. б-ка).

Шифр НБУВ: Ва417632

 

  1. Романовский А. К. Жизнь во имя будущего : очерк науч.-пед. и лит.-публицист. деятельности К. Д. Ушинского / А. К. Романовский, И. Я. Барсук. – 2-е изд., перераб. и доп. – Київ : Рад. шк., 1984. – 198 с. – (Пед. б-ка).

Шифр НБУВ: Ва417632

 

  1. Жизнь и наследие К. Д. Ушинского : межвуз. сб. науч. тр. / Ярослав. пед. ин-т им. К. Д. Ушинского [и др.] ; редкол.: А. И. Иванов [и др.]. – Ярославль, 1986. – 124 с.

Шифр НБУВ: Ва464422

 

  1. К. Д. Ушинский: наука и исскуство воспитания / вступ. ст., сост. и коммент. С. Ф. Егорова. – Москва, 1994. – 208 с. – (Пед. наследие).

Шифр НБУВ: Ва563110

 

  1. Непознанный Ушинский : хрестоматия науч.-християн. педагогики / В. И. Ильченко, К. В. Деревянко (сост. и предисл.). – Луганск : Пресса, 1998. – 302 с. – 2000-летию Рождества Христова посвящается. – Библиогр.: с. 273–278.

Шифр НБУВ: Ва586735; Онищенко О. С./Ва1159

 

  1. К. Д. Ушинский и проблемы современного образования : сб. материалов межрегион. науч.-практ. конф., посвящен. 175-летию со дня рождения К. Д. Ушинского : в 2 ч. / С. А. Репин, С. Г. Молчанов (науч. ред.) ; Глав. упр. образования адм. Челяб. обл., Ин-т допт. проф. образования (повышения квалификации) пед. работников. – Челябинск : Образование, 2000.

Ч. 1. – 149 с. – Библиогр.: в конце статей.

Ч. 2. – 112 с.

Шифр НБУВ: В344214/1,2

 

  1. К. Д. Ушинський і сучасність: пріоритетні напрямки розвитку професійної освіти : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. 21–22 жовт. 2004 р. / О. Я. Чебикін [та ін.] (редкол.) ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К. Д. Ушинського (м. Одеса) – Одеса : ПДПУ ім. К. Д. Ушинського, 2004.

Т. 1. – 244 с. – Бібліогр. в кінці ст.

Т. 2. – 128 с. – Бібліогр. в кінці ст.

Шифр НБУВ: В348161/1,2

 

  1. Дровозюк Л. М. Костянтин Дмитрович Ушинський: біля основ наукової педагогіки й народної школи / / Лідія Миколаївна Дровозюк. – Київ : Простір, 2008. – 64 с. : іл. – (Стозір’я. Бібліотека української родини. Педагоги. Психологи. Медики). – Бібліогр.: с. 60–61.

Шифр НБУВ: Ва697543

 

  1. Терлецький В. В. Сіверянське коло К. Д. Ушинського / Віктор Володимирович Терлецький. – Суми : Мрія-1, 2010. – 114 с. : фот.

Шифр НБУВ: Ва740329

 

  1. Місія вчителя в сучасному світі = Миссия учителя в современном мире = Teacher’s mission in the modern world : матеріали II Міжнар. конгр., присвяч. 195-й річниці Південноукр. нац. пед. ун-ту ім. К. Д. Ушинського (27–30 верес. 2012 р.) / Півд. наук. центр Нац. акад. пед. наук, Південноукр. нац. пед. ун-т ім. К. Д. Ушинського [та ін.] ; редкол.: Олексій Чебикін (голов. ред.) [та ін.]. – Одеса : Букаєв Вадим Вікторович [вид.], 2013. – 276 с. : рис., табл. – Текст укр., рос. та англ. – Бібліогр. в кінці ст.

Шифр НБУВ: Табачник Д. В. Вс619; Со32628

 

  1. Ідеї К. Д. Ушинського в сучасній педагогіці : до 190-річчя від дня народж. К. Д. Ушинського : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 20–21 лют. 2014 р., м. Київ / М-во освіти і науки України, Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, Благод. орг. «Благод. фонд ім. К. Д. Ушинського», Благод. фонд сприяння розвитку освіти ім. Б. Грінченка ; редкол.: В. О. Огнев’юк [та ін.]. – Київ : Київ. ун-т ім. Бориса Грінченка, 2014. – 278 с. – Бібліогр. в кінці ст.

Зі змісту: Спадщина К. Д. Ушинського та її роль у становленні вітчизняної експериментальної педагогіки (кінець ХІХ – перша третина ХХ ст.) / І. В. Леонтьєва. – С. 76–81. – https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/4552/1/I_Leontyeva_02_14_GI.pdf (стаття продовжує цикл статей з історії розвитку експериментальної педагогіки кінця ХІХ – початку ХХ століття і присвячена вивченню передумов становлення вітчизняної експериментальної педагогіки, зокрема постаті К. Д. Ушинського та впливу його антропологічних ідей на новий науковий напрям); Місце дидактичних положень К. Д. Ушинського в системі сучасної вітчизняної педагогіки / Л. П. Петренко. – С. 99–106. – URL: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/4562/1/L_Petrenko_02_14_UK.pdf (у статті проаналізовано значення дидактичних положень К. Д. Ушинського для сучасної педагогіки України. Переосмислено основні принципи навчання, які виділив К. Д. Ушинський: науковості, доступності, наочності, свідомості й активності, послідовності, систематичності, міцності знань, народності, поєднання інтересу й відповідальності. Визначено актуальність зазначених принципів для сучасної вітчизняної освіти); Використання літературно-педагогічної спадщини К. Д. Ушинського в освітній підготовці майбутніх учителів-словесників / Л. О. Базиль. – С. 172–184. – https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/4554/1/L_Bazil_02_14_IPPO.pdf (у статті проаналізовано літературно-педагогічну спадщину видатного педагога К. Ушинського, виокремлено концептуальні погляди вченого щодо підготовки майбутніх учителів та визначено ідеї, які можуть бути екстрапольовані у систему фахової освіти майбутніх учителів української мови і літератури. На основі аналітичного огляду публіцистичних і літературно-критичних видань визначено особливості індивідуального стилю діяльності педагога); Ідеї народності у спадщині К. Д. Ушинського у вимірах сучасної освіти / В. І. Ковальчук. – С. 210–219. – URL: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/4569/1/V_Kovalchuk_02_14_IPPO.pdf (у статті проаналізовано принцип народності у педагогічній системі К. Д. Ушинського, яка базується на своєрідності кожного народу, зумовленій його історичним розвитком, соціальними умовами, географічними особливостями, любов’ю до батьківщини, рідної мови, вірою в могутні сили народу); Погляди К. Д. Ушинського на навчально-виховний процес у школі та підготовку вчителя до його реалізації / Н. В. Стаднік. – С. 118–126. – URL: https://elibrary.kubg.edu.ua/id/eprint/11179/1/sndt8008.pdf (у статті розглядаються педагогічні ідеї К. Д. Ушинського, пов’язані з оптимізацією навчально-виховного процесу в школі (зміст, організація навчання, методи викладання); основними напрямами підготовки майбутніх учителів початкової школи через забезпечення тісного зв’язку між педагогічною теорією та практикою).

Шифр НБУВ: Ва781263

 

  1. К. Д. Ушинський і сучасність: проблеми, пошуки, перспективи : зб. матеріалів Міжнар. наук.-практ. Інтернет-конф. / Чернігів. обл. ін-т післядиплом. пед. освіти ім. К. Д. Ушинського, Каф. педагогіки, дошк. та початк. освіти ; упоряд.: В. П. Антипець, О. О. Антипець. – Ніжин : Аспект-Поліграф, 2014. – 163 с. – Текст укр., рос.

Шифр НБУВ: Ва778006

 

  1. Костянтин Ушинський : наук. пр. / упоряд. та наук. ред.: Д. Герцюк, П. Сікорський ; Львів. крайове т-во «Рідна школа», Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, Каф. заг. та соц. педагогіки. – Львів : СПОЛОМ, 2014. – 210 с. – (Серія: Видатні українські педагоги ; вип. V). – Бібліогр.: в кінці ст. – URL: https://pedagogy.lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2018/12/Zbirnyk-Ushyns-kyy-Onovlenyy-1.doc

Серію наукових видань «Видатні українські педагоги» продовжує випуск збірника праць, в якому вміщено статті науковців, викладачів вищих навчальних закладів, учителів загальноосвітніх шкіл, присвячених діяльності та творчій спадщині видатного українського вченого, основоположника наукової педагогіки Костянтина Дмитровича Ушинського.

Зміст: Сікорський Петро. Принципи національного виховання учнів у педагогічній спадщині К. Д. Ушинського; Васянович Григорій. Принцип природовідповідності у педагогічній творчості К. Д. Ушинського; Черепанова Світлана. К. Ушинський: філософські рефлексії і мистецтво педагогіки; Онищенко Василь. Педагогічна антропологія К. Д. Ушинського в контексті фундаментальних педагогічних теорій; Максимович Ольга. Громадянська позиція Костянтина Ушинського; Матвеєва Наталія. Видатний педагог Костянтин Ушинський про мистецтво виховання; Камінецький Ярослав. Значення праці у професійному вихованні і підготовці молоді за педагогічною системою К. Д. Ушинського; Сікорський Петро. Дидактичні принципи у педагогічній спадщині К. Д. Ушинського; Біляковська Ольга. Гуманістичні концепти дидактики К. Д. Ушинського; Михайлишин Романа. Учитель та його професійна підготовка в педагогіці К. Д. Ушинського; Будник Олена. Соціально-педагогічний контекст творчості К. Ушинського; Кос Леся. Лінгводидактична концепція К. Д. Ушинського; Гадзало Галина. Літературні шедеври К. Д. Ушинського в розвитку духовності дитини; Пилипів Ольга. Організація навчально-виховного процесу в приватних загальноосвітніх школах І ступеня в контексті ідей К. Д. Ушинського; Казакова Наталія, Пісоцька Леоніда. Основні педагогічні ідеї К. Д. Ушинського, трансформовані у сучасну освіту; Цюняк Оксана. Актуальність педагогічних ідей К. Д. Ушинського у формуванні професійної культури майбутніх магістрів початкової освіти у ВНЗ ; Сергеєва Зоя. Використання літературної спадщини К. Д. Ушинського в роботі ДНЗ із розвитку мовлення дітей; Герцюк Дмитро. Постать К. Д. Ушинського в історико-педагогічному дискурсі Галичини (друга ХІХ – початок ХХ ст.); Калагурка Христина. Внесок Ф. Науменка у дослідження педагогічних ідей К. Ушинського; Наші автори.

 

  1. Історико-педагогічний альманах. Вип. 3. Реалізація педагогічних ідей К. Д. Ушинського в освіті сьогодення : зб. наук. пр. молодих дослідників / за ред. О. Є. Антонової, В. В. Павленко. – Житомир : ФОП Левковець Н. М., 2015. – 224 с. – URL: http://eprints.zu.edu.ua/20366/1/_2015.PDF

У збірнику представлено результати науково-дослідної та пошукової діяльності науковців, аспірантів, студентів з актуальних проблем. Для студентів, аспірантів, викладачів вищих навчальних закладів.

 

  1. Калита Н. І. Виховний ідеал у педагогічній спадщині Костянтина Ушинського : монографія / Наталія Іванівна Калита ; Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. Івана Франка. – Дрогобич : Вид. від. ДДПУ ім. Івана Франка, 2015. – 175 с. – Бібліогр.: с. 133–150.

Шифр НБУВ: Ва792038

 

  1. Сікорський П. І. Основні засади Нової української початкової школи у наукових працях К. Д. Ушинського та В. О. Сухомлинського : [монографія] / П. І. Сікорський. – Львів : ФОП Кепещук П. М., 2018. – 249 с. – Бібліогр.: с. 246–247.

Монографія присвячена видатним українським педагогам К. Д. Ушинському (з нагоди 195-річчя від дня народження) та В. О. Сухомлинському (з нагоди 100-річчя від дня народження).

Шифр НБУВ: Ва842207

 

  1. Виноградова В. Є. Генеза творчих здібностей видатних науковців (В. І. Вернадського, І. І. Мечникова, К. Д. Ушинського) : монографія / В. Є. Виноградова ; Тавр. нац. ун-т ім. В. І. Вернадського. – Київ : Ліра-К, 2020. – 237 с. – Бібліогр.: с. 212–237.

Шифр НБУВ: Ва845541

 

  1. Історія та філософія освіти в незалежній Україні : до 200-річчя від дня народж. Костянтина Ушинського (1823–1871) : зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф. (3 берез. 2023 р., м. Київ) / редкол.: О. М. Топузов, С. О. Сисоєва, Н. П. Дічек ; Ін-т педагогіки НАПН України. – Київ, 2023. – 250 с. – URL: https://undip.org.ua/wp-content/uploads/2023/04/Ushynskyy_zbirnyk.pdf

У збірнику відображено осмислення сучасними освітянами теоретичних надбань видатного українського педагога Костянтина Ушинського з упровадження філософсько-антропологічного підходу до розвитку освіти; думки і досвід сучасних дослідників щодо практичного використання його ідей і порад у підготовці майбутніх освітян, реалізації проєкту «Нова українська школа».

 

Статті в книжкових виданнях

 

  1. Острогорській В. Русскіе педагогическіе дѣятели / В. Острогорскій, Д. Д. Семеновъ. – Москва : Тип. А. А. Левенсонъ, 1887. – 88 с.

Зі змісту: Ушинский Константин Дмитриевич / В. Острогорскій. – С. 29–61 : портр.

Шифр НБУВ: В182751; В183542; В213193

 

  1. Я. К. Ушинский Константин Дмитриевич / Я. К. // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. Кн. 69, т. 35. – СПб., 1902. – С. 131.

Шифр НБУВ: В157887/69

Шифр ВНБІ: Я20 Э68

 

  1. К. Д. Ушинский (1824–1870) // Острогорский В. П. Русские педагогические деятели: Н. И. Пирогов, К. Д. Ушинский, Н. А. Корф / В. Острогорский, Д. Д. Семёнов. – Москва : Тип. Т-ва И. Д. Сытина, 1909. – С. 33–68 : фот.

Шифр НБУВ: Гал.422Філос. Пед.

 

  1. Ушинскій Константин Дмитрович // Малый энциклопедический словарь. – Изд. ІІ-ое, вновь перераб. и знач. доп. – Петербургъ : Изд. Брокгаузъ–Ефронъ, 1909. – Т. ІІ, вып. IV-ый: Почва–Vссопъ. – Ст. 1846.

Шифр НБУВ: В158482/Т.ІІ

Шифр ВНБІ: Я20 М18

 

  1. Об’єднана науково-педагогічна сесія Харківського Державного Педагогічного Інституту ім. Горького та Харківського Педагогічного Інституту іноземних мов : присвяч. 70-річчю з дня смерті К. Д. Ушинського : тези доп. / НКО УРСР, Харків. держ. пед. ін-т ; відп. ред. А. І. Зільберштейн ; літ. ред.: Н. О. Хорунженко, С. Сіренко. – Харків, 1941. – 32 с. : портр.

До видання увійшли тези доповідей: Значення К. Д. Ушинського в історії розвитку педагогічної мислі й народної освіти в Росії / М. О. Григорєв; К. Д. Ушинський, як редактор «Журнала Министерства народного просвещения» / А. І. Зільберштейн; Про систему психологічних поглядів К. Д. Ушинського / О. В. Запорожець; Проблема пам’яті в роботах К. Д. Ушинського / П. І. Зінченко; Дидактичні погляди К. Д. Ушинського / В. Ф. Юхимець; К. Д. Ушинський про викладання рідної мови / О. П. Феоктістов; К. Д. Ушинський про наочне навчання / А. І. Зільберштейн; К. Д. Ушинський про закордонну школу / М. М. Левіна.

Шифр НБУВ: Во362775

 

  1. Избранные педагогические высказывания / вступ. ст. И. Шпильберга [«Великий русский педагог К. Д. Ушинский, с. 5–14]. – Симферополь : Изд. и тип. Крымиздата, 1946. – 144 с. : портр.

Шифр НБУВ: Во355702

 

  1. Ушинский Константин Дмитриевич // Большая советская энциклопедия. – 2-е изд. – Москва : гос. науч. изд-во «БСЭ», 1956. – Т. 44 : ужи–Фидель / гл. ред. Б. А. Введенский. – С. 468–471 : портр. – Бібліогр. : с. 471.

Шифр НБУВ: В257058/44

Шифр ВНБІ: Я20 Б79

 

  1. Ушинський Костянтин Дмитрович // Українська радянська енциклопедія : у 17 т., алф.-предм. покажч. / голов. ред. М. П. Бажан ; редкол.: І. К. Білодід [та ін.]. – Київ : Голов. ред. УРЕ, 1984. – Т. 15 : Туман–Цемент. – С. 183 : порт. – Бібліогр.: с. 183.

Шифр НБУВ: В306670/15

Шифр ВНБІ: Я20 У45

 

  1. Ушинский Константин Дмитриевич // Большая советская энциклопедия. – 3-е изд. – Москва : Советская энциклопедия, 1977. – Т. 27 : Ульяновск–Франкфорт / гл. ред. А. М. Прохоров. – С. 166–167. – Бібліогр. : с. 167.

Шифр НБУВ: В319430/27

Шифр ВНБІ: Я20 Б79

 

  1. Калениченко Н. П. Ушинський Костянтин Дмитрович / Н. П. Калениченко // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. – 2-ге вид. – Київ : Голов. ред. УРЕ, 1984. – Т. 11, кн. 1 : Стодола–Фітогеографія / голов. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов [та ін.]. – С. 520, 521 : порт.

Шифр НБУВ: В328608/11.Кн.1

Шифр ВНБІ: Я20 У45

 

  1. Ушинський Костянтин // Енциклопедія українознавства: словникова частина : в 11 т. – Перевид. в Україні. Репринт. відтв. вид. 1955–1984 рр. Львів : Молоде життя, 2000. – Т. 9 / голов. ред. В. Кубійович ; Наук. т-во ім. Шевченка у Львові. – С. 3475–3476.

Передрук здійснено з видання «Енциклопедія українознавства: словникова частина»: [в 11 т.] / Наук. т-во ім. Шевченка ; голов. ред. В. Кубійович. – Париж ; Нью-Йорк.

Шифр НБУВ: В339091/9

Шифр ВНБІ: Я20(4Укр) Е64

 

  1. Бакаленко І. М. Становлення і розвиток вітчизняної лінгводидактики як самостійної дисципліни (Ф. І. Буслаєв, К. Д. Ушинський, І. І. Срезнєвський) : навч. посіб. / І. М. Бакаленко ; Запоріз. держ. ун-т, Каф. методики викладання філол. дисциплін, Лаб. новітніх технологій навчання ; відп. ред. Т. О. Пахомова. – Запоріжжя : ЗДУ, 2001. – 114 с. : іл. – Бібліогр.: с. 110–114.

Бакаленко І. М. привертає увагу до більш глибокого вивчення та використання у практиці викладання рідної мови того, що набула методика як самостійна наука за час свого існування.

Зі змісту: К. Д. Ушинський. – С. 32–60, 91–109 (досліджено й обґрунтовано процес становлення та розвитку методики викладання рідної мови як самостійної науки. Подано характеристику лінгводидактичної спадщини К. Д. Ушинського, роботи якого суттєво вплинули на процес становлення і розвиток лінгводидактики).

Шифр НБУВ: Ва617815

 

  1. Ушинский Константин Дмитриевич // Гарин В. Б. 1000 имён: деятели науки и искусств : крат. энцикл. справ. / В. Б. Гарин, Ли Цзегало, В. В. Лисюченко. – Донецк : Донеччина, 2001. – С. 355–356.

Головна перевага видання – стислість і чіткість викладу при величезній кількості фактичного матеріалу. Крім того, подані тут відомості практично не можуть застаріти. Довідник «1000 імен» містить відомості про визначних діячів науки та мистецтва від найстародавніших часів до кінця ХХ століття, зокрема про К. Д. Ушинського. Надано головні біографічні відомості, короткий опис основних наукових відкриттів і досягнень, характеристика діяльності й оцінка вкладу у розвиток світової цівілізації.

Шифр НБУВ: Ва612232

Шифр ВНБІ: Я222 Т93

 

  1. Ушинський Костянтин (02.03.1824–03.01.1871): основоположник передової педагогічної науки, мислитель, літератор // Ґеник Ст. 150 великих українців / Ст. Ґеник. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2001. – С. 246–248 : фот.

Шифр НБУВ: Вс35814

Шифр ВНБІ: Т3(4УКР)д.я2 Г34

 

  1. Костянтин Дмитрович Ушинський (1824–1870) // 20 видатних українських педагогів: персоналії в історії національної педагогіки / передм.: А. М. Бойко, В. О. Пащенко ; за ред. А. М. Бойко. – Полтава, 2002. – С. 76–103.

Шифр НБУВ: Ва633223

Шифр ВНБІ: Ч30(4УКР)д.я2 Д22

 

  1. Левківський М. В. Історія педагогіки : навч.-метод. посіб. / М. В. Левківський, О. М. Микитюк ; за ред. М. В. Левківського ; відп. за вип. О. М. Худолій. – Харків : «ОВС», 2002. – 240 с.

Зі змісту: Педагогічна система К. Ушинського: Життя і педагогічна діяльність К. Д. Ушинського. Світогляд вченого. – С. 153–154; Ідея гармонійного розвитку людини. – С. 154–155; Ушинський про значення праці у вихованні людини. – С. 155–156; Ідея національного виховання Ушинського. – С. 156–157; Дидактика й методика початкового навчання Ушинського. – С. 157–159; Ушинський про підготовку вчителя. – С. 159–161.

Шифр НБУВ: Ва634207

 

  1. Любар О. О. Видатний український педагог К. Д. Ушинський / О. О. Любар, М. І. Стельмахович, Д. Т. Федоренко // Історія української школи і педагогіки : навч. посіб. / за ред. О. О. Любара. – Київ : Знання, 2003. – С. 202–217. – (Вища освіта ХХI століття).

У посібнику висвітлюються становлення та розвиток автентичної педагогічної думки, українського шкільництва, національної освіти, народних традицій родинно-шкільного, громадського виховання дітей та молоді на теренах України з найдавніших часів до сучасності.

За змістом посібник відповідає програмі навчальної дисципліни «Історія української педагогіки та шкільництва» для вищих навчальних закладів.

Шифр НБУВ: Ва636377

 

  1. Мироненко О. М. Ушинський К. Д. / О. М. Мироненко // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / редкол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. – Київ : Укр. енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2004. – Т. 6 : Т–Я. – С. 243 : портр.

Шифр НБУВ: В342492/6

Шифр ВНБІ: Хя2 Ю70

 

  1. Березівська Л. Д. Ушинський Костянтин Дмитрович (1823/1824–1870) / Л. Д. Березівська // Українська педагогіка в персоналіях : навч. посіб. : у 2 кн. / за ред. О. В Сухомлинської. – Київ : Либідь, 2005. – Кн. 1 : Х–ХІХ століття / О. В. Сухомлинська, Н. Б. Антонець, Л. Д. Березівська [та ін.]. – С. 284–292 : портр. – URL: https://lib.iitta.gov.ua/712352/1/Ушинський%20Костянтин%20Дмитрович%20I%20том.pdf

У першій книзі навчального посібника подано творчі біографії українських мислителів, філософів, письменників, педагогів, які жили і працювали впродовж Княжої доби й Козаччини (Х–ХVІІІ ст.) та в період Просвітництва (ХІХ ст.). Серед них є славетні імена (Ярослав Мудрий, П. Могила, Г. С. Сковорода, Т. Г. Шевченко, К. Д. Ушинський, М. О. Максимович, М. П. Драгоманов, І. Я. Франко), а також зовсім не відомі широкому загалові. Творчі біографії подаються як єдиний історико-педагогічний процес.

Для студентів вищих педагогічних навчальних закладів, педагогів, науковців.

Шифр НБУВ: В348716/1

Шифр ВНБІ: Ч33(4УКР)д.я2 У45

 

  1. Горбатюк Н. М. К. Д. Ушинський про ідею народності у вихованні / Н. М. Горбатюк / Уман. держ. пед ун-т ім. Павла Тичини // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи : зб. наук. пр. Уман. держ. пед. ун-ту ім. П. Тичини / редкол.: Н. С. Побірченко (голов. ред.) [та ін.]. – Київ : Міленіум, 2005. – Вип. 11. – С. 233–239. – URL: https://library.udpu.edu.ua/library_files/psuh_pedagog_probl_silsk_shkolu/11/visnuk_35.pdf

 

  1. Жадько В. О. Ушинський К. (1823–1871) // Жадько В. О. Український некрополь : іст. наук. довід. / В. О. Жадько. – Київ : СПД Жадько В. О, 2005. – С. 37, 46, 316 : портр., фот.

Історичний науковий довідник «Український некрополь», з передмовою академіка Івана Михайловича Дзюби, – перше видання в Україні, в якому започатковано облік для поколінь місць поховання та дані про видатних особистостей, які так багато зробили за життя для України: вчених, митців, літераторів, лікарів, відомих політичних і громадських діячів, що навіки спочили за межами держави, і, звісно, в Україні. Це – 352 сторінки тексту, близько 1000 персоналій та світлин надгробків на могилах відомих українців, які спочивають вічним сном на кладовищах Англії, Франції, Мюнхена, Бавнд Бруку (США), Ольшанському, Краківському, Празькому, Личаківському, Байковому й інших. Дослідження такого широкочасового осяжнення та змістовного наповнення українське некрополезнавство ще не знало. Тут використано архівні джерела з історії України, досліджено пам’ятки культури історичних поховань співвітчизників в інших країнах світу, де знайдено документальні свідчення про великих українців, їхню славну працю задля Батьківщини, історія кладовищ. Досліджуються поховальні звичаї українського народу. У довіднику також розповідається і про поховання людей різних національностей в розділах – «Свічки в зажурі», «Вічні могили», «Жили долею України», «Голодомор», «Крути», «Бабин Яр», «Биківня», «Розстріляні в Києві».

Шифр НБУВ: Вс40513

Шифр ВНБІ: Я222(4УКР) Ж17

 

  1. Костянтин Дмитрович Ушинський (1824–1870) // Мосіяшенко В. А. Історія педагогіки України в особах : навч. посіб. / В. А. Мосіяшенко, Л. В. Задорожна, О. І. Курок. – Суми : Університ. кн., 2005. – С. 79–93.

Шифр НБУВ: Ва666264

Шифр ВНБІ: Ч33(4УКР)д.я2 М81

 

  1. Жаданова О. М. Некрологи як джерело вивчення життя та творчості К. Д. Ушинського / Олена Миколаївна Жаданова // Матеріали Другої Міжвузівської наукової конференції з актуальних питань вітчизняної, всесвітньої та історії освіти, науки і техніки. 28 жовтня 2006 р. – Луганськ, 2006. – С. 8–9.

Шифр НБУВ: Р112458

 

  1. Освітня діяльність та педагогічні погляди Костянтина Ушинського // Артемова Л. В. Історія педагогіки України : підручник / Л. В. Артемова. – Київ : Либідь, 2006. – С. 177–182 : портр. – Бібліогр.: с. 419.

Костянтин Ушинський був прихильником виховного навчання, доводив, що розрив між вихованням і навчанням позбавляє педагогічний процес цілісності й ефективності. Особливу увагу К. Д. Ушинський приділяв рідному слову. Він казав: «Покоління народу проходять одне за одним, але результати життя кожного покоління залишаються в мові у спадщину нащадкам… – одним словом, весь слід свого духовного життя народ дбайливо зберігає в народному слові». Його вчення витримало випробуванням часом. Воно актуальне й сьогодні.

Шифр НБУВ: Ва678980

 

  1. Ушинский Константин Дмитриевич // Большая энциклопедия : в 62 т. – 2-е изд. – Москва : ТЕРРА, 2006. – Т. 53 : удобрение–файко / гл. ред. С. А. Кондратов. – С. 532 : портр.

Шифр НБУВ: В350159/53

Шифр ВНБІ: Я20(4Рос) Б79

 

  1. Березівська Л. Д. Ушинський Костянтин Дмитрович / Л. Д. Березівська // Енциклопедія освіти / Акад. пед. наук України ; голов. ред. В. Г. Кремень. – Київ : Юрінком Інтер, 2008. – С. 952.

Шифр НБУВ: Вс45291

Шифр ВНБІ: Ч30я2 Е64

 

  1. Жаданова О. М. Особистість К. Д. Ушинського крізь призму некрологів / О. М. Жаданова // Духовність особистості: методологія, теорія і практика : зб. наук. пр. / голов. ред. Г. П. Шевченко. – Луганськ : вид–во СНУ ім. В. Даля, 2008. – Вип. 6 (29). – С. 57–68.

Шифр НБУВ: Ж72678/2008/6

 

  1. Лозова В. І. Дидактика / В. І. Лозова // Енциклопедія освіти / Акад. пед. наук України ; голов. ред. В. Г. Кремень. – Київ : Юрінком Інтер, 2008. – С. 186.

Вперше в Україні у вітчизняній довідниково-аналітичній праці висвітлено проблеми теорії, історії та практики української освіти, походження понятійно-термінологічних основ педагогічної та психологічної наук. Розглянуто фундаментальні питання розвитку сфери освіти, педагогіки як науки, педагогічної психології, понятійно-термінологічного апарату сучасної освіти. Наведено інформацію про видатних діячів педагогічної та психологічної наук, організаторів освіти з висвітленням їхньої педагогічної спадщини й освітньої діяльності, визначні навчальні заклади України, розвиток сучасних освітніх систем розвинених країн світу. Розкрито найважливіші аспекти надбань суміжних наук (філософії, культурології, мистецтва, фізіології, соціології, економіки, екології), пов’язаних зі сферою освіти.

Шифр НБУВ: Вс45291

 

  1. Хрестоматія з української класичної педагогіки : навч. посіб. / уклад.: В. П. Кравець, О. І. Мешко. – Київ : Грамота, 2008. – 768 с.

До хрестоматії увійшли найвідоміші праці видатного українського педагога К. Д. Ушинського, творча спадщина якого істотно вплинула на розвиток національної педагогіки і стала світовою класикою. У другій половині ХІХ ст. він змінив погляди у всій тогочасній Європі щодо педагогіки, обґрунтував її як науку, що перш за все вивчає закони та закономірності педагогічних явищ.

Зі змісту: К. Д. Ушинський. – С. 5–17 : портр.; Про користь педагогічної літератури – С. 18–30; Про народність у громадському вихованні. – С. 30–51; Людина як предмет виховання. Спроба педагогічної антропології. – С. 52–66; Праця в її психічному і виховному значенні. – С. 67–82; Рідне слово. – С. 82–93; Рідне слово з «Книги для тих, хто навчає». – С. 94–102; Проект учительської семінарії. – С. 102–120.

Шифр НБУВ: Ва692945

 

  1. Шляхова В. В. Ушинський Костянтин Дмитрович // Українські мовознавці та письменники-мовотворці : довідник / В. В. Шляхова ; за заг. ред. С. Я. Єрмоленко. – Київ : НДІУ, 2008. – С. 297–300 : фот.

Шифр НБУВ: Ва709154

Шифр ВНБІ: Ш1(4УКР)д.я2 У45

 

  1. Шендеровський В. А. «Ні, я українець!» – Костянтин Ушинський // Нехай не гасне світ науки. Кн. перша / Василь Шендеровський ; ред. Е. Бабчук. – 3-тє вид. – Київ : ВД «Простір», 2009. – С. 349–357. : іл. – Бібліогр.: в кінці ст.

Переднє слово до першого виданн написали журналісти радіо Василь Шендеровський та Емма Бабчук. Перша книга видання містить 50 нарисів про українських вчених, що зробили вагомий доробок до скарбівні світової науки та культури. Серед них видатний педагог К. Д. Ушинський (19.02.1823–3.01.1871).

Шифр НБУВ: В351150/Т. 1

 

  1. Алтухова А. В. Проблема засвоєння міцних знань у педагогічній спадщині К. Д. Ушинського / А. В. Алтухова // Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах : зб. наук. пр. / Класич. приват. ун-т ; редкол.: Т. І. Сущенко (голов. ред.) [та ін.]. – Запоріжжя, 2010. – Вип. 11 (64). – С. 8–12. – URL: http://pedagogy-journal.kpu.zp.ua/archive/2010/11/3.pdf

Метою статті є узагальнення поглядів К. Д. Ушинського щодо формування свідомих і міцних знань.

 

  1. Євтух М. Б. Проблеми народної школи та рідної мови у педагогічному вченні К. Д. Ушинського / М. Б. Євтух // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Методика викладання природничих дисциплін у вищій і середній школі. XVIII Каришинські читання», Полтава, 26–27 трав. 2011 р. : зб. наук. пр. / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Полтав. нац. пед. ун-т ім. В. Г. Короленка ; Ін-т педагогіки НАПН України [та ін.] ; за заг. ред. М. В. Гриньової ; редкол.: М. І. Степаненко, Р. А. Сітарчук, В. І. Лагно [та ін.]. – Полтава : [Астрая], 2011. – С. 13–17.

Шифр НБУВ: Ва740368

 

  1. Дем’яненко Н. М. Ушинський Костянтин Дмитрович / Н. М. Дем’яненко // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.] ; Ін-т історії України НАН України. – Київ : Наук. думка, 2013. – Т. 10 : Т–Я. – С. 257 : фот., портр.

Шифр НБУВ: В348560/10

Шифр ВНБІ: Т3(4УКР)я2 Е64

 

  1. Ушинський Костянтин Дмитрович // Енциклопедія некрополезнавства : наук.-довідк. фотоіл. вид. / авт.-упоряд. В. Жадько ; наук. керівник В. Андрущенко. – Київ : Преса України, 2013. – С. 657 : фот.

Ця енциклопедія – перше такого роду видання в Україні, де автор-упорядник Віктор Жадько, намагається вказати місця поховання видатних особистостей як в Україні, так і за кордоном.

Шифр НБУВ: Вс55615

Шифр ВНБІ: Я222(4УКР) Ж17

 

  1. Березівська Л. Д. Ушинський Костянтин Дмитрович / Л. Д. Березівська // Енциклопедія освіти / Нац. акад. пед. наук України ; голов. ред. В. Г. Кремень. – Київ : Юрінком Інтер, 2021. – С. 1050–1051. – URL: https://lib.iitta.gov.ua/732675/

Шифр НБУВ: Вс70134

Шифр ВНБІ: Ч30я2 Е64

 

  1. Дічек Н. П. Костянтин Ушинський як засновник педагогіки і філософської освіти : до 200-ї річниці від дня народж. видатного укр. діяча К. Д. Ушинського / Наталія Петрівна Дічек, Лідія Іванівна Ткаченко // Вісник Нац. акад. пед. наук України. – 2023. – Т. 5, Вип. 1. – С. 1–12. – URL: https://visnyk.naps.gov.ua/index.php/journal/article/view/348/410

У статті йдеться про відзначення 200-річчя К. Д. Ушинського і проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції «Видатний Син Українського Народу (до 200-річчя від дня народження вчителя вчителів К. Д. Ушинського)». Вшанування пам’яті видатного сина українського народу, педагога-просвітника Костянтина Дмитровича Ушинського актуалізувало його творчість і його ідеї на сучасному етапі розвитку суспільства. Стисле викладення змісту пленарних доповідей та виступів, заслуханих і обговорених учасниками заходу, демонструє затребуваність педагогічних ідей українського педагога на сучасному етапі трансформації освіти. Учасниками конференції визнано за необхідне сприяти введенню до глобального наративу постаті Костянтина Ушинського як видатного діяча українського народу.

 

Статті в періодичних і продовжуваних виданнях

 

  1. Терлецький В. Костянтин Ушинський, його предки і нащадки – сини українського народу // Освіта. – 1991. – 26 листоп.

 

  1. Терлецький В. Сосницьке тяжіння: [К. Д. Ушинський і Чернігівщина] / В. Терлецький // Літ. Чернігів. – 1995. – № 6. – С. 73–77.

Шифр НБУВ: Ж68693/1995/6

 

  1. Щербань П. Національна гордість українського народу : до 175-річчя з дня народж. К. Д. Ушинського / П. Щербань // Освіта. – 1997. – 12–19 лют.

 

  1. Бобир О. В. Дитячі роки К. Д. Ушинського на Сіверській землі / О. В. Бобир // Вісник Чернігів. держ. пед. ун-ту / ред. О. Ф. Явоненко. Серія: Психолого-педагогічні науки. – Чернігів, 1998. – Вип. 1. – С. 8–10.

Шифр НБУВ: Ж71858/1998/1

 

  1. Терлецький В. Нестор вітчизняної педагогіки : до 175-річчя з дня народж. К. Д. Ушинського // Сумщина. – 1998. – 28 лют.

 

  1. Две главы из «Педагогической антропологии» / К. Д. Ушинский // Народное образование : всерос. журн. для педагогов. – Москва, 1999. – № 10. – С. 243–254.

Шифр НБУВ: Ж13809/1999/10

 

  1. Письма о воспитании наследника русского престола / К. Д. Ушинский // Педагогика : науч.-теор. журн. – Москва, 1999. – № 5. – С. 82–88.

Шифр НБУВ: Ж13299/1999/5

 

  1. Письма о воспитании наследника русского престола [продолжение] / К. Д. Ушинский // Педагогика : науч.-теор. журн. – Москва, 1999. – № 6. – С. 62–74.

Шифр НБУВ: Ж13299/1999/6

 

  1. Труд в его психологическом и воспитательном значении (в сокращении) / К. Д. Ушинский // Народное образование : всерос. журн. для педагогов. – Москва, 2001. – № 10. – С. 227–238.

Шифр НБУВ: Ж13809/2001/10

 

  1. Шендеровський В. «Ні я українець» / Василь Шендеровський // Українське слово. – 2001. – 14–20 черв.

 

  1. Вихрущ В. Досвід зарубіжної школи у дидактиці К. Д. Ушинського / В. Вихрущ // Шлях освіти :: наук.-метод. журн. – Київ, 2000. – № 1. – С. 42–46.

Шифр НБУВ: Ж15685/2000/1

 

  1. Вяземский Е. Е. Творец чудного здания : [страницы жизни и творчества К. Д. Ушинского] / Е. Е. Вяземский, Е. Б. Евладова // Нач. шк. : ежемес. науч.-метод. журн. – 2000. – № 3. – С. 109–114.

Шифр НБУВ: Ж12732/2000/3

 

  1. Зайченко І. Про деякі сучасні проблеми сімейного виховання в Україні / І. Зайченко // Вісник Прикарпат. ун-ту. – Івано-Франківськ : Плай, 2001. – Вип. VІ : Педагогіка. – C. 115–124.

Наведено результати наукових пошуків з актуальних проблем родинного виховання, традиційної української обрядовості, теорії та практики виховання дітей у родині, взаємодії виховних інституцій. Досліджено історико-педагогічні засади розвитку родинного виховання в Україні. Розглянуто особливості морального виховання молодших школярів у сучасній сім’ї. Проаналізовано вплив сім’ї на формування морально-релігійних уявлень особистості у сенситивному періоді її становлення. Визначено основні напрямки зміцнення сучасної української студентської родини у контексті теорії соціального конфлікту.

Шифр НБУВ: Ж68932:Пед./2001/6

 

  1. Богуславский М. В. Испытание для классика. Известный и неизвестный Ушинский // Учительская газета. – 2002. – № 31–30 июля.

 

  1. Мосіяшенко В. Естетичне виховання – складова педагогічної системи К. Д. Ушинського / Володимир Мосіяшенко // Шлях освіти : наук.- метод. журн. – 2003. – № 2. – С. 51–54.

Шифр НБУВ: Ж15685/2003/2

 

  1. Педагог-новатор : до 180 років від дня народж. К. Д. Ушинського (1823–1871) // Календар знаменних і пам’ятних дат / авт.-уклад: О. В. Булгак, Л. А. Кухар, В. М. Лой, О. А. Ронятовська ; відп. за вип. В. О. Кононенко. – Київ, 2003. – С. 58–64 : мал. портр. – Бібліогр.: с. 63–64.

Видання містить довідку та рекомендаційні списки літератури до 180-річчя видатного педагога.

Шифр НБУВ: Ж60630/2003:І кв.–2002

 

  1. Кузьменко В. К. Д. Ушинський про роль міжпредметних зв’язків у формуванні в учнів картини світу / В. Кузьменко // Вісник Прикарпат. ун-ту. Педагогіка / Прикарпат. ун-т ім. Василя Стефаника. – Івано-Франківськ : Плай, 2004. – Вип. 10. – С. 176–181.

Шифр НБУВ: Ж68932:Пед./2004/10

 

  1. Шлин Е. Г. Дата рождения К. Д. Ушинского / Е. Г. Шлин // Педагогика : науч.-теор. журн. – 2004. – № 4. – С. 64.

Шифр НБУВ: Ж13299/2004/4

 

  1. Черніков С. Я. Проблема вдосконалення духовності особистості вчителя в працях видатного вітчизняного просвітника К. Ушинського / С. Я. Черніков // Освіта Донбасу. – 2005. – № 1. – С. 106–109.

Шифр НБУВ: Ж24028/2005/1

 

  1. Флеров А. П. Константин Дмитриевич Ушинский / Александр Павлович Флеров // Педагогика : науч.-теор. журн. – 2006. – № 2. – С. 73–74.

Шифр НБУВ: Ж13299/2006/6

 

  1. Довбня В. Костянтин Ушинський як фундатор філософсько-освітньої думки України / В. Довбня // Філос. освіти. – 2007. – № 1. – С. 231–245. – Бібліогр.: 14 назв.

Актуалізовано дослідження історії філософії освіти за умов соціокультурної трансформації України та розглянуто історико-філософські аспекти освітньої концепції К. Ушинського, які допоможуть у вирішенні проблем сучасної реформи освіти в Україні. Охарактеризовано складові джерельної бази філософсько-освітніх поглядів К. Ушинського, тобто світоглядні уявлення, притаманні українській філософській думці, узагальнений досвід педагогічної практики в Західній Європі та педагогічні новації, що виникли в період усталення промислово-урбанізованого суспільства в Європі та Північній Америці. Проведено К. Ушинським історико-філософський аналіз тлумачення життя в аспектах: як світове явище, як органічне буття людини, як її духовне самоіснування, за результатами якого він ввів наукове тлумачення змісту поняття «життя» як планетарного явища. Виходячи з твердження, що соціокультурна діяльність є визначальною в житті людини, мислитель вважав освіту основою розвитку здатності людини до самореалізації.

Шифр НБУВ: Ж73034/2007/1

 

  1. Масловська М. К. Д. Ушинський як літератор / М. Масловська, Ю. Дубовик // Українська література в загальноосвітній школі : наук.-метод. журн. – Київ, 2007. – № 2. – С. 47.

Шифр НБУВ: Ж16401/2007/2

 

  1. Тютюнник В. Ю. Актуальність педагогічних ідей К. Ушинського та В. Сухомлинського / В. Ю. Тютюнник // Нива знань : наук.-метод. альм. – 2007. – № 2. – С. 32–36.

Шифр НБУВ: Ж69389/2007/2

 

  1. Березівська Л. Д. К. Д. Ушинський про реформування освіти / Л. Д. Березівська // Вісник Чернігів. держ. пед. ун-ту. Серія: Педагогічні науки / Чернігів. держ. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка ; голов. ред. М. О. Носко. – Чернігів, 2008. – Вип. 56. – С. 25–29.

Шифр НБУВ: Ж71858/2008/56

 

  1. Білюк О. В. Творча особистість вчителя в педагогічній спадщині В. Сухомлинського та К. Ушинського / О. В. Білюк // Наукові праці Миколаїв. держ. гуманітар. ун-ту ім. П. Могили комплексу «Києво-Могилян. акад.». Серія: Педагогічні науки. – 2008. – Т. 97, вип. 84. – С. 123–125. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npchduped_2008_97_84_28

 

  1. Бондар Л. Питання навчання і виховання в поглядах К. Д. Ушинського і В. О. Сухомлинського / Л. Бондар // Рідна школа : щоміс. наук.-пед. журн. – 2008. – № 9. – С. 12–15.

Шифр НБУВ: Ж22469/2008/9

 

  1. Гуцал Л. А. Основні принципи педагогіки К. Д. Ушинського / Л. А. Гуцал // Вісник Чернігів. держ. пед. ун-ту. Серія: Педагогічні науки / Чернігів. держ. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка ; голов. ред. М. О. Носко. – Чернігів, 2008. – Вип. 56. – С. 17–20.

Шифр НБУВ: Ж71858/2008/56

 

  1. Дічек Н. До втілення ідей К. Д. Ушинського про педагогічну психологію: експериментальні дослідження І. О. Сікорського / Н. Дічек // Шлях освіти : наук.-метод. журн. – 2008. – № 3. – С. 35–39. – URL: https://lib.iitta.gov.ua/9995/1/Н.П.%20Ушинський.pdf

Шифр НБУВ: Ж15685/2008/3

 

  1. Калита Н. К. Д. Ушинський про вчителя: до проблеми виховного ідеалу К. Ушинського / Наталія Калита // Молодь і ринок : щоміс. наук.-пед. журн. – Дрогобич, 2008. – № 11. – С. 149–152.

Шифр НБУВ: Ж24982/2008/11

 

  1. Калита Н. Проблема рідної мови у структурі виховного ідеалу К. Ушинського / Наталія Калита // Молодь і ринок : щоміс. наук.-пед. журн. – Дрогобич, 2008. – № 3. – С. 122–125.

Шифр НБУВ: Ж24982/2008/3

 

  1. Княжева І. А. Спадщина К. Д. Ушинського в сучасній професійній підготовці майбутніх педагогів / І. А. Княжева // Наука і освіта. – 2008. – № 8/9. – С. 154–158. – Бібліогр.: 6 назв. – URL: https://scienceandeducation.pdpu.edu.ua/doc/2008/8_9_2008/37.pdf

У статті проведено аналіз педагогічної спадщини К. Д. Ушинського з погляду його використання у професійній підготовці сучасних педагогів, реалізації гуманної загальнокультурної спрямованості змісту освіти.

Шифр НБУВ: Ж16225

 

  1. Марчук С. С. Використання ідей Костянтина Ушинського у формуванні педагогічної майстерності сучасного вчителя фізичної культури / С. С. Марчук // Педагогічний пошук : наук.-метод. вісн. – Луцьк, 2009. – № 4. – С. 59–63.

Шифр НБУВ: Ж69028/2009/4

 

  1. Марчук С. С. «Як низько може впасти людина під тяжким і несподіваним ударом долі» (К. Д. Ушинський про власні проблеми здоров’я : автобіогр. аспект) / С. С. Марчук // Молодіжний науковий вісник Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки. – 2008. – С. 10–13. – URL: https://evnuir.vnu.edu.ua/bitstream/123456789/3246/1/Marchuk.pdf. – На правах рукопису.

Розкрито маловідомі біографічні факти життєвого і творчого шляху видатного українського педагога К. Д. Ушинського на основі його епістолярної спадщини та життєпису. Проаналізовано несприятливі умови занепаду фізичних сил і творчої енергії.

 

  1. Сухомлинська О. Педагогічна спадщина як предмет вивчення (на прикладі доробку К. Д. Ушинського) / О. Сухомлинська // Шлях освіти. – 2008. – № 4. – С. 37–41.

Шифр НБУВ: Ж15685/2008/4

 

  1. Чиренко Н. Учитель учителів: Констянтин Дмитрович Ушинський (1824–1870) / Н. Чиренко // Шкільний світ. – 2008. – № 4 (Січ.). – С. 20.

 

  1. К. Д. Ушинський про роль педагога у вихованні людини / Л. Д. Березівська // Наукові записки [Ніжин. держ. ун-ту ім. Миколи Гоголя]. Серія: Психолого-педагогічні науки. – Ніжин : Вид-во НДУ ім. М. Гоголя, 2009. – № 4. – C. 113–116.

Шифр НБУВ: Ж68857:Псих.-пед.н./2009/4

 

  1. Жаданова О. М. Відображення ідей К. Д. Ушинського про духовно-моральне виховання в творчих доробках педагогів другої половини ХІХ – початку ХХ ст. / Олена Миколаївна Жаданова // Молодь і ринок : щоміс. пед. журн. – Дрогобич, 2010. – Вип. 3 (62). – С. 81–86.

Шифр НБУВ: Ж24982/2010/3

 

  1. Калита Н. К. Д. Ушинський про моральне виховання особистості / Н. Калита // Молодь і ринок : щомісяч. пед. журн. – Дрогобич, 2010. – № 7/8. – С. 141–146.

Шифр НБУВ: Ж24982/2010/7–8

 

  1. Лазарєва К. С. К. Д. Ушинський про навчання молодших школярів опису / К. С. Лазарєва // Педагогіка та психологія. – Харків, 2010. – Вип. 37. – С. 139–147. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/znpkhnpu_ped_2010_37_19.

Розкрито роль опису у процесі оволодіння молодшими школярами знаннями, його функції та методики, розроблені у педагогічній спадщині К. Д. Ушинського. Зазначено, що запропонована ним робота над описовими текстами сприяє засвоєнню навчального матеріалу, розвиває у школярів важливі пізнавальні якості: активність, самостійність, зацікавленість, увагу, спостережливість, вміння формулювати свою думку та виділяти головне, порівнювати та класифікувати.

Шифр НБУВ: Ж69478/2010/37

 

  1. Химич Н. Духовно-моральне виховання підростаючого покоління на християнських моральних цінностях крізь призму поглядів видатного класика педагогічної думки К. Д. Ушинського / Н. Химич // Вісник Ін-ту розвитку дитини : зб. наук. пр. Серія: Філософія, педагогіка, психологія / Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. – № 9. – 2010. – С. 85–94.

Шифр НБУВ: Ж73685/2010/9

 

  1. Борисенко Н. О. К. Д. Ушинський про засоби формування у школярів любові до природи / Н. О. Борисенко // Теорія та методика навчання та виховання / Харків. нац. пед. ун-т ім. Г. С. Сковороди. – Харків, 2011. – Вип. 30. – С. 193–198. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/znpkhnpu_ttmniv_2011_30_26

Шифр НБУВ: Ж69620/2011/30

 

  1. Жаданова О. М. Праця як один із чинників духовно-морального виховання у творчості К. Д. Ушинського / О. М. Жаданова // Духовність особистості: методологія, теорія і практика. – Луганськ, 2011. – Вип. 2. – С. 38–45. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/domtp_2011_2_7

Шифр НБУВ: Ж72678/2011/2

 

  1. Калита Н. Проблема фізичного виховання особистості у педагогічній спадщині К. Д. Ушинського / Н. Калита // Молодь і ринок : щомісяч. пед. журн. – Дрогобич, 2011. – № 6. – С. 101–104.

Шифр НБУВ: Ж24982/2011/6

 

  1. Констянтин Дмитрович Ушинський // Завучу. Усе для роботи : наук.-метод. журн. – 2011. – № 3–4. – С. 1.

Шифр НБУВ: Ж100195/2011/3-4

 

  1. Марчук С. С. Проблеми всебічного розвитку і формування гармонійно розвиненої особистості у педагогічній концепції К. Д. Ушинського / С. С. Марчук // Педагогічний пошук : наук.-метод. журн. – Луцьк, 2011. – № 2. – С. 24–27.

Шифр НБУВ: Ж69028/2011/2

 

  1. Марчук С. С. Проблеми всебічного розвитку і формування гармонійно розвиненої особистості у педагогічній концепції К. Д. Ушинського / С. С. Марчук // Педагогічний пошук : наук.-метод. журн. – Луцьк, 2011. – № 2 (70). – С. 54–62.

Шифр НБУВ: Ж69028/2011/2

 

  1. Сеньків О. М. К. Ушинський про трудове та фізичне виховання школярів / О. М. Сеньків // Вісник ЛНУ ім. Т. Шевченка / Луган. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – 2011. – № 10 (221), ч. 2 : Педагогічні науки / редкол.: Л. Ц. Ваховський [та ін.]. – С. 179 : рис., табл. – Рез. укр., рос., англ. – Бібліогр. в кінці ст.

Шифр НБУВ: Ж69372/2011/10(221); Ч.1

 

  1. Баранюк І. Костянтин Ушинський та Василь Сухомлинський про педагогічний вплив казки / І. Баранюк // Наукові записки [Кіровогр. держ. пед. ун-ту ім. В. Винниченка]. Серія: Педагогічні науки. – 2012. – Вип. 112. – С. 72–80. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nz_p_2012_112_11

 

  1. Бєлкіна Н. І. Розвиток ідей К. Ушинського про педагогіку як науку і мистецтво виховання в спадщині М. Демкова / Н. І. Бєлкіна // Наукові записки [Ніжин. держ. ун-ту ім. Миколи Гоголя]. Серія: Психолого-педагогічні науки. – 2012. – № 1. – С. 185–187. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nzspp_2012_1_43.

 

  1. Васянович Г. П. Костянтин Ушинський – класик світової педагогіки / Г. П. Васянович // Педагогіка і психологія проф. освіти. – 2012. – № 4. – С. 181–189. – Бібліогр.: 6 назв. – https://ena.lpnu.ua/items/c3038f8c-7e2d-40ea-9fae-cea4d006bea2

Проаналізовано творчу діяльність видатного викладача та психолога ХІХ ст. К. Д. Ушинського. На основі першоджерел і значного масиву історико-педагогічної літератури висвітлено його вклад у розробку педагогічної методології, проблем виховання та навчання. Проведено порівняльний аналіз педагогічних ідей К. Д. Ушинського і класиків світової педагогіки: Я. Коменського, Ж.-Ж. Руссо, Й. Гербарта, А. Дистервега.

Шифр НБУВ: Ж15641/2012/4

 

  1. Коваленко О. Педагог готує або щастя, або нещастя: ці слова належать людині, яка за основу педагогічної системи взяла демократизацію народної освіти та ідею народності виховання – Костянтинові Ушинському / О. Коваленко // Освіта України. – 2012. – 9 лип. – С. 16.

 

  1. Марчук С. Костянтин Ушинський про науково-практичні підходи підготовки вчителів до фізичного виховання школярів (за матеріалами «Програми педагогіки для жіночих навчальних закладів») / С. Марчук // Проблеми підготовки сучасного вчителя. – 2012. – № 5 (1). – С. 213–219. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ppsv_2012_5(1)__34

 

  1. Студентський історико-педагогічний альманах. Вип. 1. Ідеї педагогів минулого в освіті сьогодення : зб. наук. пр. молодих дослідн. / за ред.: О. Є. Антонової, В. В. Павленко. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2012. – URL: http://eprints.zu.edu.ua/12523/1/Випуск%201.pdf

Зі змісту: Проблема формування логічного мислення у педагогічній спадщині А. Я. Коменського, К. Д. Ушинського, В. О. Сухомлинського / Дмитро Сташкевич. – С. 118–122; Виховання в світлі ідей К. Д. Ушинського / Дар’я Зверєва. – С. 159–162.

 

  1. Ваховський М. Л. Формування корпусу текстів для порівняльного аналізу педагогічних поглядів Г. Манна та К. Ушинського / М. Л. Ваховський // Педагогічний дискурс : зб. наук. пр. / Ін-т педагогіки НАПН України, Хмельниц. гуманіт.-пед. акад. – Хмельницький : ХГПА, 2013. – Вип. 15. – С. 106–110. – URL: http://ojs.kgpa.km.ua/index.php/peddiscourse/article/view/6 79

 

  1. Вісник Чернігівського національного педагогічного університету Серія: Педагогічні науки / Чернігів. нац. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. – Чернігів, 2013. – Вип. 110.

Зі змісту: К. Д. Ушинський на тлі доби / О. В. Сухомлинська. – С. 6–8. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_4; К. Д. Ушинський і розвиток педагогічної науки на Чернігівщині / М. О. Носко. – С. 9–11. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_5; Антропоцентризм – провідна ідея творчості основоположника наукової вітчизняної педагогіки К. Д. Ушинського / Л. Д. Березівська. – С. 12–14. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_6; Костянтин Ушинський і проблеми модернізації системи середньої освіти на Чернігівщині / А. А. Заліський. – С. 15–16. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_7; Педагогічна спадщина К. Д. Ушинського у біобібліографічному висвітленні / А. М. Доркену. – С. 17–19. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_8; Ґенеза гуманістичних поглядів К. Ушинського / С. І. Стрілець. – С. 22–26. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_10; Розвиток ідей національного виховання дітей К. Д. Ушинського засобами наукової спадщини М. А. Маркевича / О. О. Антипець. – С. 27–30. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_11; К. Д. Ушинський про значення природи у вихованні і навчанні дітей дошкільного віку / Т. М. Богдан. – С. 31–33. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_12; Педагогічні аспекти соціального розвитку дітей-сиріт у науковому доробку К. Ушинського / І. С. Голубочка. – С. 34–36. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_13; Педагогічна спадщина К. Д. Ушинського крізь призму сьогодення / М. А. Дерба. – С. 37–38. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_14; К. Д. Ушинський про виховання естетичних почуттів дитини / Т. В. Дорошенко. – С. 39–42. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_15; Про деякі теоретико-методологічні основи педагогіки К. Д. Ушинського (1824 – 1871) / І. В. Зайченко. – С. 43–45. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_16; Розумний простір: основи морального виховання в антропологічній системі К. Д. Ушинського / Л. В. Іваненко. – С. 49–52. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_18; Вплив християнської антропології на педагогічну творчість К. Д. Ушинського / А. О. Кислий, О. Ф. Кисла. – С. 53–56. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_19; Розвиток університетського типу навчання в українських і російських навчальних закладах, в яких працював К. Д. Ушинський / Г. О. Козлакова, О. М. Коваленко. – С. 57–62. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_20; Засоби фізичного виховання школярів у педагогіці К. Д. Ушинського / С. С. Марчук, А. В. Цьось. – С. 67–71. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_22; Ідеї соціального виховання дітей-сиріт у педагогічній спадщині К. Ушинського / Л. Б. Махоткіна. – С. 72–74. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_23; Роль педагогічних ідей К. Ушинського в дослідженні азербайджанських народно-педагогічних виховних традицій / Р. П. Микаілов. – С. 75–78. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_24; Реалізація ідей К. Ушинського про сільськогосподарську працю у початкових школах Чернігівської губернії (друга половина ХІХ – початок ХХ століття) / Д. П. Огієнко. – С. 79–81. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_25; Педагогічні погляди К. Д. Ушинського та В. В. Зеньковського на духовно-моральне виховання особистості / В. М. Пода. – С. 86–88. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_27; Використання ідей К. Д. Ушинського в процесі підготовки майбутніх учителів фізичної культури у педагогічних ВНЗ України (друга половина ХХ – початок ХХІ століття) / О. К. Проніков. – С. 89–91. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_28; Психологічні аспекти спадщини К. Д. Ушинського / Л. М. Рось. – С. 92–93. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_29; Ідея єдності людини і природи в педагогічній спадщині К. Д. Ушинського / Є. М. Силко. – С. 94–96. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_30; Витоки наукового розвитку педології: педагогічна антропологія К. Ушинського / Т. В. Янченко. – С. 105–108. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_33; Індивідуально-диференційований підхід у навчанні молодших школярів читати на основі ідей К. Д. Ушинського / В. П. Антипець. – С. 109–112. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_34; Актуальність антропологічних ідеї К. Д. Ушинського у процесі навчання фізичної культури школярів на сучасному етапі / О. В. Багінська. – С. 113–115. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_35; Використання креативного потенціалу художньої спадщини К. Д. Ушинського у контексті проблеми розвитку творчих здібностей учнів молодшого шкільного віку / О. В. Барнич. – С. 116–118. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_36; Реалізація педагогічних ідей К. Д. Ушинського у процесі навчання математики загальноосвітньої школиі / Г. В. Іщенко. – С. 131–133. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_40; Професійна орієнтація учнів у контексті ідей К. Д. Ушинського / А. О. Коваленко. – С. 134–136. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_41; Основні ідеї К. Д. Ушинського щодо навчання молодших школярів іноземної мови / І. В. Мірошник. – С. 144–147. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_44; Підготовка учителів до роботи з важковиховуваними учнями у контексті ідей К. Д. Ушинського / М. В. Пінчук. – С. 148–150. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_45; Навчання природничих дисциплін на засадах еколого-еволюційного підходу в контексті ідей К. Д. Ушинського / Л. М. Рибалко. – С. 151–154. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_46; Професійна компетентність сучасного педагога в світлі ідей К. Д. Ушинського / О. М. Грисюк. – С. 202–204. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_58; Пріоритетні напрямки в підготовці майбутніх учителів фізичної культури в світлі ідей К. Д. Ушинського / Л. Л. Лисенко. – С. 243–246. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_71; Проблеми підготовки вчителя в працях К. Д. Ушинського / Н. М. Носовець. – С. 257–260. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_75; Професійна компетентність сучасного педагога в світлі ідей К. Д. Ушинського / О. М. Грисюк. – С. 202–204. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/VchdpuP_2013_110_58.

 

  1. Калита Н. Виховний ідеал К. Ушинського у традиції українського національного виховання: порівняльний історико-педагогічний аспект / Н. Калита // Молодь і ринок : щоміс. пед. журн. – Дрогобич, 2013. – № 12. – С. 93–99. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mir_2013_12_21

Підкреслено актуальність вивчення життя та спадщини К. Ушинського в контексті української культурної традиції. Зауважено про введення спадщини К. Ушинського в український науково-педагогічний контекст на основі змістових (ідея народності), а не формальних (мова праць, географічний простір діяльності) показників. Здійснено порівняльний аналіз концептуальної моделі виховного ідеалу К. Ушинського та Г. Сковороди, П. Юркевича, Г. Ващенка, В. Сухомлинського за параметрами: мета виховання, теоретико-методологічна основа виховання, сутність процесу виховання, людина як суб’єкт виховання. Розкрито ідеал довершеної людини згідно з педагогічним вченням досліджуваної традиції.

Шифр НБУВ: Ж24982/2013/12

 

  1. Мельничук С. К. Д. Ушинський про педагогічну підготовку вчителя початкових класів / С. Мельничук // Початкова школа : щоміс. наук.-метод. журн. – Київ, 2013. – № 1. – С. 43–44.

Шифр НБУВ: Ж61788/2013/1

 

  1. Партола В. В. К. Д. Ушинський про формування інтелектуальних умінь молодших школярів / В. В. Партола // Теорія та методика навчання та виховання. – 2013. – Вип. 34. – С. 130–137. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/znpkhnpu_ttmniv_2013_34_17

Шифр НБУВ: Ж69620/2013/34

 

  1. Серго С. Уроки серед природи за методикою К. Д. Ушинського / С. Серго // Початкова школа : щоміс. наук.-метод. журн. – Київ, 2013. – № 11. – С. 57–58.

Шифр НБУВ: Ж61788/2013/11

 

  1. Богуш А. Рідномовна концепція Костянтина Ушинського / Алла Богуш // Дошкільне виховання : щоміс. наук.-метод. журн. – 2014. – № 3. – С. 2–5.

Шифр НБУВ: Ж26517/2014/3

 

  1. Жаданова О. М. Розвиток ідей К. Д. Ушинського стосовно духовно-морального виховання у вітчизняній педагогічній думці (1857–1917 рр.) : іст.-пед. огляд / О. М. Жаданова // Наукова скарбниця освіти Донеччини : наук.-метод. журн. – 2014. – № 1. – С. 10–15.

Шифр НБУВ: Ж25967/2014/1

 

  1. Іваненко Л. В. Виховання милосердя в антропологічній системі К. Д. Ушинського / Л. В. Іваненко // Вісник Дніпропетров. ун.ту ім. Альфреда Нобеля. Серія: Педагогіка і психологія. Педагогічні науки. – Дніпро, 2014. – № 2. – С. 6–11.

Шифр НБУВ: Ж100627:Пед. і психол./2014/2

 

  1. Короп О. А. Наукова спадщина К. Д. Ушинського як методологічна основа практики розвитку в дошкільників аудіативних навичок і вмінь / О. А. Короп // Науковий вісник Миколаїв. держ. ун-ту ім. В. О. Сухомлинського. Серія: Педагогічні науки. – Миколаїв, 2014. – Вип. 1.45. – С. 68–72. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvmdup_2014_1.

 

  1. Лавріненко Л. Костянтин Ушинський про принцип народності у вихованні : іст. аспект : до 190-річчя з дня народж. К. Ушинського / Л. Лавріненко // Вісник Кн. палати. – 2014. – № 3. – С. 32–33. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vkp_2014_3_11.

У статті в історичній ретроспективі розглядається питання педагогічної спадщини К. Ушинського. Висвітлюються його погляди на національну педагогіку, національне навчання та виховання школярів. Акцентується увага на сутності принципу народності як найважливішого в організації освіти й виховання підростаючого покоління.

Шифр НБУВ: Ж15184/2014.3

 

  1. Остапйовський І. Актуальність ідей К. Д. Ушинського та А. С. Макаренка у формуванні професійного іміджу педагогів / І. Остапйовський // Нова педагогічна думка : наук.-метод. журн. – 2014. – № 2. – С. 205–207.

Шифр НБУВ: Ж22868/2014/2

 

  1. Островерхова А. В. Роль рідної мови в педагогічній спадщині К. Д. Ушинського / А. В. Островерхова, Ю. С. Полосьмак // Наукові пошуки : зб. наук. пр. молодих учених / МОН України, Сум. держ. пед. ун-т ім. А. С. Макаренка ; редкол.: А. А. Сбруєва, О. Г. Козлова, О. В. Михайличенко [та ін.]. – Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2014. – Вип. 10. – С. 71–75. – URL: https://library.sspu.edu.ua/wp-content/uploads/2018/04/Naukovi_poshuki_vip.10.pdf

 

  1. Справді народний педагог : до 190-річчя від дня народж. К. Д. Ушинського (1824–1870) // Календар знаменних і пам’ятних дат / ДНУ «Кн. палата України ім. Івана Федорова», уклад. Г. В. Массовер ; відп. ред. Н. В. Регідайло. – Київ, 2014. – № 1. – С. 97–107 : мал. портр. – Бібліогр.: с. 103–107.

Видання містить довідку та рекомендаційні списки літератури до 190-річчя видатного педагога.

Шифр НБУВ: Ж60630/1(2014.1 кв.).–2013

 

  1. Шквир О. Проблема професійної підготовки майбутніх учителів початкової школи в педагогічній спадщині К. Ушинського / О. Шквир // Педагогічний дискурс : зб. наук. пр. – Хмельницький, 2014. – Вип. 16. – С. 192–196.

Шифр НБУВ: Ж73286/2014/16

 

  1. Історико-педагогічний альманах. Вип. 3. Реалізація педагогічних ідей К. Д. Ушинського в освіті сьогодення : зб. наук. пр. молодих дослідн. / за ред.: О. Є. Антонової, В. В. Павленко. – Житомир : ФОП Левковець Н. М., 2015. – 226 с. : портр. – URL: http://eprints.zu.edu.ua/20366/1/_2015.PDF

У збірнику представлено результати науково-дослідної та пошукової діяльності науковців, аспірантів, студентів із актуальних проблем. Для студентів, аспірантів, викладачів вищих навчальних закладів.

Зміст: Передмова; Антонова О. Є. Лише особистість здатна виховати особистість. Розділ 1. Життя та педагогічна діяльність К. Д. Ушинського: Дубасенюк О. А. Становлення та розвиток акмевершини видатного педагога К. Д. Ушинського; Забродська Катерина. Життя та педагогічна діяльність К. Д. Ушинського; Деркач Вікторія. Життєвий шлях К. Д. Ушинського; Бойко Анна, Головенко Юлія. Із життя К. Д. Ушинського; Осадчук Вікторія, Кушпіль Тетяна. Педагогічна діяльність К. Д. Ушинського; Юрчук Сніжана. Творчий шлях К. Д. Ушинського; Думинська Юлія, Матус Юлія. Життєвий та творчий шлях К. Д. Ушинського; Деревицький Руслан. Педагогічні ідеї К. Д. Ушинського; Багінський Сергій, Батюк Віталій. Особливості світогляду К. Д. Ушинського; Киршицька Оксана. Цікаві факти з життя К. Д. Ушинського; Мулярчук Інна. Долі дітей та інших членів сім’ї К. Д. Ушинського; Осадчук Вікторія. Організація навчання в сім’ї К. Д. Ушинського; Вознюк Олена, Столярчук Тетяна. К. Д. Ушинський – основоположник нової народної школи. Розділ 2. Ідея гармонійного розвитку дитини в спадщині К. Д. Ушинського: Дем’янчук О. Н. Світоглядна орієнтація К. Д. Ушинського та його завдання щодо виховання особистості; Єршова Л. М. Виховний ідеал К. Ушинського в контексті української та російської педагогічної думки другої половини ХІХ – початку ХХ ст.; Левківський М. В. К. Ушинський і формування почуття малої Батьківщини у дітей; Власенко О. М. Ідея національного виховання молоді у спадщині К. Д. Ушинського; Тіткова Ольга. Ідея національного виховання К. Д. Ушинського; Кур’ята Анастасія, Гасанова Гурзад. Ідея національного виховання у працях К. Д. Ушинського; Розе Світлана. К. Д. Ушинський про національне виховання підростаючого покоління; Слюсар Микола, Стасюк Ірина. К. Д. Ушинський про значення національного виховання для формування особистості; Гальчевська Аліна. Погляди К. Д. Ушинського щодо національного виховання; Крук М. З. Погляди К. Д . Ушинського на фізичне виховання підростаючого покоління; Ковальчук Анна, Соловей Валентина. Виховання у світлі ідей К. Д. Ушинського; Лапухіна Юлія. Внесок К. Д. Ушинського в розробку теорії виховного процесу; Герасимчук Аліна. Ідея гармонійного розвитку дитини в спадщині К. Д. Ушинського; Павленко Катерина. К. Д. Ушинський про гармонійний розвиток особистості; Салій Ольга. К. Д. Ушинський про гармонійний розвиток дитини; Куценко Дарина. Проблема естетичного виховання у педагогічній спадщині К. Д. Ушинського; Шеремет Вікторія. Ідея естетичного виховання у працях К. Д. Ушинського; Стефаненко Вікторія. К. Д. Ушинський про значення праці у вихованні людини; Малівська Анна. К. Д. Ушинський про значення праці для фізичного і морального розвитку особистості; Михальченко Вікторія. К. Д. Ушинський про значення праці для всебічного розвитку особистості; Вайнштейн Анна, Барсукова Марія. Ідеї трудового виховання в працях К. Д. Ушинського; Лінійчук Наталія. Праця – один із вихователів за К. Д. Ушинським; Маєвська Наталія. К. Д. Ушинський про вивчення рідної мови; Вакуленко Юлія. К. Д. Ушинський про педагогічне значення рідної мови для формування особистості; Климчук Олександра. Значення рідної мови у формування особистості за К. Д. Ушинським; Тимусяк Тетяна. Навчання рідної мови в педагогічній системі К. Д. Ушинського; Каськевич Людмила. К. Д. Ушинський про роль спостережень у процесі ознайомлення молодших школярів з природою; Рибанюк Яна. Ідея єдності людини і природи в педагогічній спадщині К. Д. Ушинського; Демиденко Аліна, Костецька Тетяна. Природа як один із вихователів за К. Д. Ушинським; Ложкова Аліна, Сальник Оксана. Ідея народності у працях К. Д. Ушинського; Остапчук Микола. К. Д. Ушинський про народність виховання; Поліщук Світлана, Федорчук Роман. К. Д. Ушинський про моральне виховання; Головецька Романія, Колесник Людмила. Моральне виховання К. Д. Ушинського. Розділ 3. К. Д. Ушинський і сучасні проблеми освіти України: Березюк О. С. Ідеї формування етнокультурологічного компонента в спадщині К. Д. Ушинського; Мирончук Н. М. Система професійної підготовки вчителя у працях К. Д. Ушинського; Березюк Юлія. Проблема використання підручників для початкової школи в спадщині К. Д. Ушинського; Свиридюк Олена. Проблема формування здоров’язбережувальної компетентності у спадщині педагогів минулого; Кардаш Ольга. К. Д. Ушинський про підготовку вчителя; Прухницька Юлія, Корнійчук Лілія. К. Д. Ушинський про народного вчителя і його підготовку; Матюх Альона, Кутлиєва Яна. Система підготовки вчителя у педагогічній спадщині К. Д. Ушинського; Мартинюк Юлія. Проблема професійної підготовки вчителя в педагогічній спадщині К. Д. Ушинського; Назарчук Валентина. Ідеї розвивального навчання у творчій спадщині К. Д. Ушинського; Захарчук Валерія. Використання ідей К. Д. Ушинського щодо вивчення іноземних мов сучасними педагогами; Козорез Олеся. К. Д. Ушинський і пріоритети сучасної дидактики; Демченко Ілона. Педагогічні ідеї К. Д. Ушинського щодо формування вмінь учителя початкової школи; Мойсієнко Наталія, Гергель Юлія. Сучасні проблеми виховання у спадщині К. Д. Ушинського; Заруба Олена, Коржевська Наталія. Використання ідей К. Д. Ушинського в сучасній освіті; Ганнущенко Марія. К. Д. Ушинський і сучасні проблеми освіти в Україні; Риженко Аліна. К. Д. Ушинський про виховання і навчання; Дем’янчук Сергій, Дехтяренко Олена. Основні положення розвивального навчання у педагогічній спадщині К. Д. Ушинського; Костюк І. О. Проблема диференціації та індивідуалізації навчання на етапі закріплення знань, умінь та навичок на уроках навчання грамоти (читання) у працях К. Д. Ушинського.

 

  1. Лаврієнко, Л. Навчальна книга у педагогічній спадщині К. Ушинського // Вісник Кн. палати. – 2016. – № 3. – С. 35–37.

Шифр НБУВ: Ж15184/2016.3

 

  1. Нич О. К. Д. Ушинський про родинне виховання [Електронний ресурс] / Оксана Нич, Прикарпат. нац. ун-т ім. Василя Стефаника (м. Івано-Франківськ) // Витоки педагогічної майстерності. Серія: Педагогічні науки. – 2016. – Вип. 18. – С. 254–258. – http://dspace.pnpu.edu.ua/bitstream/123456789/7718/1/Nich.pdf

У статті окреслено погляди К. Д. Ушинського на родинне виховання. Основну увагу звернено на жіночу освіту, методику та основні напрями виховання в світлі ідей видатного педагога.

Шифр НБУВ: Ж73452/2016/18

 

  1. Корнейко Ю. К. Д. Ушинський про співвідношення виховання і навчання в різних європейських школах / Ю. Корнейко // Педагогічний дискурс. – 2017. – Вип. 23. – С. 77–81.

Шифр НБУВ: Ж73286/2017/23

 

  1. Хитра З. Трансформація ідей К. Д. Ушинського щодо формування в учнів цілісної картини світу у змісті та практиці сучасної освіти / Зоя Хитра ; Університет. коледж Київ. ун-ту ім. Бориса Грінченка // Слово вчителю : християн. духов.-просвітн. часоп. – 2017. – 3 (41). – Бібліогр. у кінці ст. – URL: https://slovovchitelyu.org/rubrik/nauka/ushynskij/

Мета статті полягає у здійсненні історичного аналізу проблеми формування в учнів цілісної картини світу в педагогічній спадщині К. Д. Ушинського.

 

  1. Адаменко О. О. Фізичне виховання та формування здорового способу життя у педагогічних поглядах К. Д. Ушинського / О. О. Адаменко, О. А. Догунчак, Р. В. Подопригора // Молодий вчений : наук. журн. – Одеса, 2018. – № 12 (1). – С. 70–73.

Шифр НБУВ: Ж101120/2018/12; Ч. 1

 

  1. Марчук С. Гуманізм, народність та природовідповідність – визначальні принципи педагогічної системи К. Д. Ушинського / С. Марчук, І. Чемерис // Педагогічний часопис Волині. – 2018. – № 4 (11). – С. 38–44. – Бібліогр. у кінці ст. (12 назв).

Шифр НБУВ: Ж101374/2018/4

 

  1. Іванова Н. В. Праця як феномен продуктивного мислення: сучасна інтерпретація ідей К. Ушинського в контексті виховання «людини щасливої» / Н. В. Іванова // Інноваційна педагогіка : наук. журн. – Одеса, 2019. – Вип. 10(1). – С. 30–34.

Шифр НБУВ: Ж101553/2019/10; Т. 1

 

  1. Народність як шлях до просвіти : 195 років від дня народж. Костянтина Ушинського // Шкільна бібліотека. – Київ, 2019. – № 2. – С. 10–13.

Шифр НБУВ: Ж23891/2019/2

 

  1. Павко А. І. Методологічні засади дидактики К. Ушинського / А. І. Павко, Л. Ф. Курило // Науковий вісник Мукачів. держ. ун-ту. Серія: Педагогіка та психологія. – 2019. – Вип. 2 (10). – С. 38–40.

В статті обґрунтовано методологічні засади основи дидактичного вчення К. Ушинського. Зосереджено увагу на міждисциплінарності та суміжності наукових дисциплін та їхньої ролі в освітній діяльності. Визначено, що елементами системи дидактики К. Ушинського є наступні структурні складові: проблеми розробки змісту навчання; методика побудови навчальних планів і курсів у початкових та середніх класах; загальна методика навчання. Наголошено, що К. Ушинський розробив глибоко прогресивну систему загальної дидактики, яка зберегла свою науково-пізнавальну цінність і методологічне значення для критичного розуміння моделі освітнього процесу, суть якого виражається у тезі, що школа «не спроможна відкинути життя, а життя легко відкидає діяльність школи, яка стала йому на перешкоді».

Шифр НБУВ: Ж25548:Пед., Психол./2019/2

 

  1. Пономарьов О. Великий мрійник у педагогіці : до 195-річчя від дня народження К. Д. Ушинського / О. Пономарьов, М. Черемський // Новий Колегіум : наук. інформ. журн. – Харків, 2019. – № 2. – С. 79–87. – Бібліогр. в кінці ст. (9 назв).

Шифр НБУВ: Ж16855/2019/2

 

  1. Бальоха А. С. Реалізація педагогічних ідей К. Д. Ушинського у контексті сучасних освітніх вимог до підготовки майбутнього вчителя початкових класів / А. С. Бальоха ; Херсон. держ. ун-т // Адемічні студії. Серія «Педагогіка». – 2021. – Вип. 3, ч. 1. – С. 10–14. – URL: http://ekhsuir.kspu.edu/bitstream/handle/123456789/15456/52-Текст%20статті-90-1-10-20211117.pdf

Стаття стосується сучасної проблеми підготовки майбутніх учителів початкових класів через призму дослідження педагогічного досвіду та спадщини видатного педагога, класика педагогічної науки, автора наукових праць і підручників для початкової школи Костянтина Дмитровича Ушинського. Освітні реформи, зокрема Нова українська школа, актуалізують питання генерації нового покоління вчителів початкових класів, які будуть здатні не лише до реалізації суспільних запитів і вимог, а й формуватимуть інтелектуальний потенціал нації. Розв’язання цих завдань буде ефективним лише зі зміною освітнього процесу в закладах вищої освіти, однак нова система освіти має наслідувати принципи, розроблені науковцями-класиками. Мета статті полягає у ретроспективному дослідженні педагогічної спадщини К. Д. Ушинського, його наукових поглядів щодо підготовки майбутніх учителів початкових класів, основних принципів та ідей. За вченням К. Д. Ушинського, базовим у розвитку особистості школяра є вивчення основ науки, що розкриває перед дитиною закони природи та суспільства і певним чином впливає на розум і душу. Видані підручники для початкової школи були орієнтовані на розвиток у дітей мислення, виховання моральних якостей: любові до рідної природи і свого краю, до людей, котрі їх оточують, гуманності, доброти, працьовитості. Основним засобом у підготовці підростаючого покоління вчений вважав природу, адже природні явища рано починають збуджувати розум дитини. Спостереження й вивчення рідної природи сприяє розвитку почуття патріотизму, а також естетичному вихованню. Ці ідеї актуальні у контексті реалізації природничої освітньої галузі Нової української школи, тому важливим є питання впровадження інтерактивних методів роботи зі здобувачами вищої освіти, які сприятимуть розширенню природничих знань, розвитку критичного мислення та формуванню природознавчої компетентності майбутніх учителів початкових класів. У статті розкривається практичний досвід складання пізнавальних завдань природничого змісту здобувачами вищої освіти.

 

Бібліографічні покажчики

 

  1. Константин Дмитриевич Ушинский (к 75-летию со дня смерти) : крат. библиогр. указ. / Акад. пед. наук РСФСР ; сост.: Н. А. Зиневич, А. Г. Мензорова ; отв. ред. Е. Н. Медынский. – Москва : 2-я ф-ка Детгиза Наркомпроса РСФСР, 1946. – 15 с.

Покажчик складено з метою допомоги педагогам ознайомитися з творами Ушинського та літературою про нього. Видання має дві частини. У першій – надано зібрання творів і вибрані твори К. Д. Ушинського, а потім окремі твори за темами: «Загальні питання виховання та навчання. Психологія. Автобіографічні матеріали»; «Підручники та методичні рекомендації»; «Питання підготовки вчителів».

Як загальне правило, в описі окремих творів зноски робляться на вибіркові педагогічні твори К. Д. Ушинського. Лише у разі відсутності у них того чи іншого твору або викладення його у скороченому вигляді, зноски зроблено на дореволюційні збірки педагогічних творів.

Друга частина містить короткий список книг, журналів і газетних статей про К. Д. Ушинського. Частина складається з двох розділів: література про К. Д. Ушинського за радянський період; декілька найкращих дореволюційних популярних монографій та статей про К. Д. Ушинського. У середині розділу спочатку розміщено книги та статті з книг і збірників, а потім журнальні та газетні статті за алфавітом авторів і назв книг, статей. Опис у 2-ій частині покажчика супроводжується короткими анотаціями.

Шифр НБУВ: інв. 751208

Шифр ВНБІ: д У94

 

  1. Константин Дмитриевич Ушинский : библиогр. указ. / сост. и вступ. ст. В. Хрусталёва ; ред.: Н. А. Зиневич, Г. А. Фиалкина, техн. ред. Т. Н. Мухина ; Акад. пед. наук РСФСР, Гос. б-ка по народ. образованию К. Д. Ушинского. – Москва : Изд-во Акад. пед. наук РСФСР, 1952. – 47 с.

Покажчик складено у зв’язку з 80-річчям від дня смерті великого педагога К. Д. Ушинського. Покажчик містить книги, статті з «Учёных записок», журналів та газет, опублікованих з 1918 по 1951 рр. (300 друкованих робіт про педагога). Велика кількість праць було опубліковано у 1945–1946 рр у зв’язку з 75-річчям від дня смерті К. Д. Ушинського.

Література про К. Д. Ушинського дуже різноманітна: у ній відображена роль Ушинського у суспільно-педагогічному русі 60-х років ХІХ ст., його боротьба за розвиток педагогічної науки, за наукові методи виховання та освіти, за навчання жінок; критика Ушинським німецької педагогіки та педагогічних теорій інших закордонних країн, висвітлюється вплив Ушинського на розвиток педагогіки народів СРСР тощо. Матеріал розміщено систематично, у межах розділів за хронологією. Опис супроводжується анотаціями.

Шифр НБУВ: інв. 1474172

Шифр ВНБІ: д У94х

 

  1. К. Д. Ушинський – основоположник вітчизняної педагогіки : біобібліогр. покажч. літ. / уклад. Т. І. Тітова ; голов. ред. Г. Г. Макарова ; відп. за вип. Л. А. Іполітова ; Чернігів. нац. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка, Наук. б-ка, Наук.-бібліогр. від. – Чернігів, 2010. – 36 с. – Імен. покажч.: С. 31–35. – URL: http://biography.nbuv.gov.ua/data/data/bibliogr/2751.pdf

Біобібліографічний покажчик підготовлено до 185-річчя від дня народження видатного вітчизняного педагога К. Д. Ушинського. У покажчику вміщено матеріали Державного архіву Чернігівської області, книжки, статті із наукових збірників і періодичних видань. Біобібліографічний покажчик адресований науковцям, педагогічним працівникам, студентам педагогічних вузів та всім тим, хто цікавиться історією педагогіки.

Шифр НБУВ: Р118695

Шифр ВНБІ: д У94

 

  1. Ідеї К. Д. Ушинського в контексті сучасної педагогічної науки та освіти: 1991–2009 рр. : (до 185-річчя від дня народж.) : біобібліогр. покажч. / НАПН України, Держ. наук.-пед. б-ка України ім. В. О. Сухомлинського, Південноукр. нац. пед. ун-т ім. К. Д. Ушинського, Півд. наук. центр НАПНУ ; [упоряд.: А. М. Доркену, І. О. Іванова, Т. В. Лога ; наук. ред.: П. І. Рогова, А. М. Доркену ; вступ. ст. Л. Д. Березівська]. – Одеса : ДНПБ ім. В. О. Сухомлинського, 2010. – 123 с. : іл., портр. – (Серія «Видатні педагогі світу» ; вип. 5). – URL: https://lib.iitta.gov.ua/725875/1/Ushynskyi.pdf

Даний біобібліографічний покажчик із серії «Видатні педагоги світу» присвячено життю і педагогічній діяльності Костянтина Дмитровича Ушинського (1824–1871) – найавторитетнішого педагога XIX століття, основоположника наукової педагогіки й народної школи, автора праць із теорії та історії педагогіки, який першим поставив виховання на наукове підґрунтя, поєднавши педагогіку з психологією та іншими науками про людину, розвинувши та вдосконаливши методику початкового навчання.

У покажчику представлено бібліографію праць К. Д. Ушинського, що видані з 80-х років XX століття до 2009 року та дослідження науковців про життя і творчу діяльність великого педагога-демократа, його погляди на зміст виховання та навчання, що вийшли на традиційних та електронних носіях впродовж 1991–2009 рр. в Україні та світі. Видання налічує 904 позиції бібліографічних записів, що мають суцільну нумерацію. Покажчик відкриває ґрунтовна стаття Л. Д. Березівської «До портретної галереї видатних вітчизняних педагогів: Костянтин Дмитрович Ушинський (1823/1824–1870/1871)», в якій висвітлено життя й педагогічну діяльність К. Д. Ушинського, погляди на процес навчання та виховання підростаючого покоління.

Покажчик містить: Від упорядників; частина «Основні дати життя та діяльності К. Д. Ушинського» складається з 5 розділів: твори К. Д. Ушинського; Література про життя та діяльність К. Д. Ушинського; Педагогічні ідеї К. Д. Ушинського і сучасна освіта; Увічнення пам’яті К. Д. Ушинського; Творча спадщина К. Д. Ушинського в електронних ресурсах.

Біобібліографічний покажчик рекомендовано науковцям і педагогічним кадрам, аспірантам, студентам, бібліотечним працівникам, усім, кого цікавить життя та педагогічні погляди К. Д. Ушинського в контексті сучасної педагогічної науки й освіти.

Допоміжний апарат містить: перелік бібліографічних посібників; алфавітний покажчик назв праць К. Д. Ушинського, переклади праць К. Д. Ушинського; іменний покажчик авторів праць про К. Д. Ушинського, переклади творів К. Д. Ушинського; предметний покажчик; додаток «Положення про медаль Академії педагогічних наук України «Ушинський К. Д.».

Шифр НБУВ: Со29640; Табачник Д. В. Со343

Шифр ВНБІ: д У94

 

Електронні ресурси

 

  1. Шендеровський В. Костянтин Ушинський: «Ні, я українець!» [Електронний ресурс] / Василь Шендеровський // Кримська світлиця : всеукр. громад.-політ. та літ. газ. : [сайт]. – 07.03.2003. – № 10. – URL: http://svitlytsia.crimea.ua/?artID=629&section=article ; http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=629

 

  1. Ушинський Костянтин Дмитрович [Електронний ресурс] // Енциклопедія Києва : [сайт]. – Дата оновлення: 2006. – URL: http://wek.kiev.ua/uk/Ушинський_Костянтин_Дмитрович

 

  1. Основні принципи педагогічної системи К. Д. Ушинського : реферат / МАУП // Вища освіта в Україні (Освіта.ua) : [сайт]. – 20.01.2011. – URL: https://osvita.ua/vnz/reports/pedagog/14563/

 

  1. «К. Д. Ушинський – великий педагог нашої Батьківщини. Він – гордість нашої науки, гордість нашої педагогіки» (С. Х. Чавдаров) : до 190-річчя від дня народж. Костянтина Дмитровича Ушинського, російського педагога українського походження [Електронний ресурс] // Волин. ін-т післядипломної освіти (ВІППО) : [сайт]. – [2014]. – URL: http://vippo.org.ua/index.php?pagename=ushynskyi

 

  1. К. Д. Ушинський – національна гордість народу України : до 190-річчя від дня народж. [Електронний ресурс] / підгот.: Л. Я. Білецька, О. Я. Дейнега // Наукова бібліотека ТНПУ ім. Володимира Гнатюка : [сайт] / Наук. б-ка Тернопіл. нац. пед. ун-ту ім. В. Гнатюка. – [2014]. – URL: http://www.library.tnpu.edu.ua/index.php/exhibitions/1100-yshunskuj1

 

  1. К. Д. Ушинський як великий вітчизняний педагог : реферат [Електронний ресурс] / Київ. ун-т культури // Освіта.UA : [сайт]. – 14.01.2014. – URL: https://ru.osvita.ua/vnz/reports/pedagog/14131/

У рефераті подано відомості про життя та педагогічну діяльність великого вітчизняного педагога Костянтина Дмитровича Ушинського.

 

  1. Біографія К. Д. Ушинського [Електронний ресурс] // Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського / Нац. акад. пед. наук України, Держ. наук.-пед. б-ка України ім. В. О. Сухомлинського. – [2016]. – URL: https://dnpb.gov.ua/ua/informatsiyno-bibliohrafichni-resursy/vydatni-pedahohy/ushynskyy-k-d/biohrafiya/

 

  1. «Ні, я українець!» – Костянтин Ушинський // «Наша Парафія» : Парафія святого Архистратига Михаїла, Київ, Пирогів. – 10.08.2016. – URL: https://parafia.org.ua/person/ushynskyj-kostyantyn/

«Ми поставили мету у наших передачах не лише меморіальну – повернути з непам’яті імена співвітчизників, які зробили свій вагомий внесок у світову науку, а й завдання освітянське – поглибити знання тих, хто навчає, і хто навчається, збудити у слухачів почуття гордості за свій талановитий український народ. І водночас допомогти замислитись над тим, що тільки власна державність забезпечує народові самоствердження на кону історії, тяглість традицій та інтелектуальну вагомість у світі».

 

  1. Герей В. Ушинський: доля українського «учителя учителів» [Електронний ресурс] / Василь Герей, Віктор Шпак // На скрижалях навіть боги не можуть змінити минуле : проєкт. – [2017]. – URL: https://na-skryzhalyah.blogspot.com/2017/01/blog-post_61.html

 

  1. Сторінка К. Д. Ушинського: Костянтин Дмитрович Ушинський (1824–1871 рр.) видатний педагог, основоположник наукової педагогіки й народної школи, автор праць з теорії та історії педагогіки, підручників для початкового навчання [Електронний ресурс] / Д. М. Матковська, А. А. Гадомська, Г. Б. Бондаренко // Бібліотека Університету Ушинського : [сайт] / Південноукр. нац. пед. ун-т ім. К. Д. Ушинського. – 02.03.2018. – URL: https://library.pdpu.edu.ua/index.php/home/about/istoriya/260-storinka-k-d-ushinskogo

Зміст: Праці К. Д. Ушинського. – URL: https://library.pdpu.edu.ua/images/Ushynskiy/pratsi.pdf; Видання, присвячені педагогу та матеріали щодо використання педагогічної спадщини К. Д. Ушинського. – URL: https://library.pdpu.edu.ua/images/Ushynskiy/vydannya_ta_materialy.pdf; Статті з періодичних видань. – URL: https://library.pdpu.edu.ua/images/Ushynskiy/statti.pdf; Науково-практичні конференції, семінари, педагогічні читання, присвячені творчому використанню педагогічної спадщини К. Д. Ушинського. – URL: https://library.pdpu.edu.ua/images/Ushynskiy/konferenciji.pdf; Інтернет-ресурси. – URL: https://library.pdpu.edu.ua/images/Ushynskiy/internet_resursy.pdf.

Також на веб-сторінці до 200-річчя Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського представлено монографію А. Богуш та В. Пікінер «Педагогічна спадщина К. Д. Ушинського у вимірі сучасності» (Київ, 2017), де розкрито життя, педагогічну і наукову діяльність засновника вітчизняної дошкільної педагогіки Костянтина Дмитровича Ушинського: становлення педагогічної системи вченого, розвиток педагогічних ідей Ушинського в теорії педагогічної освіти і зокрема дошкільної освіти, схарактеризовано лінгводидактичну спадщину К. Д. Ушинського, представлено результати експериментального дослідження з використанням спадщини К. Д. Ушинського в сучасних закладах. Монографія адресована науковцям, магістрам, студентам, викладачам, аспірантам, вихователям ДНЗ.

 

  1. 2 березня – 195 років від дня народження Костянтина Дмитровича Ушинського (1824–1871), видатного педагога [Електронний ресурс] // Бібліотека базового університету Державного вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет» : [сайт]. – 03.03.2019. – URL: https://lib.ddpu.edu.ua/index.php/homepage-9/homepage-17/276-2-bereznya-195-rokiv-vid-dnya-narodzhennya-kostyantina-dmitrovicha-ushinskogo-1824-1871-vidatnogo-pedagoga.html

 

  1. Бондаренко О. Костянтин Ушинський: «Ні, я українець!» [Електронний ресурс] / Олена Бондаренко ; Громад. рух Миколи Томенка «Рідна країна» // Рідна країна : світоглядний портал. – 02.03.2019. – URL: https://ridna.ua/2019/03/kostyantyn-ushynskyj-ni-ya-ukrajinets/

 

  1. До 195-річчя від дня народження Костянтина Дмитровича Ушинського – видатного українського педагога, правника, одного із засновників педагогічної науки та народної школи : виставка [Електронний ресурс] / підгот. Д. С. Каменєва ; Центр. Держ. іст. архів України, м. Київ (ЦДІАК України) // #UAРАЗОМ : [сайт]. – [2019]. – URL: https://cdiak.archives.gov.ua/v_do_195_narodzhennia_Ushinskogo.php

 

  1. Педагогіка К. Д. Ушинського: традиції, сучасність, перспективи [Електронний ресурс] // Бібліотека імені Михайла Андрійовича Жовтобрюха : [сайт] / Полтав. нац. пед. ун-т ім. В. Г. Короленка. – 02.03.2019. – URL: http://lib.pnpu.edu.ua/novyny/2483-pedagogika-k-d-ushinskogo-traditsiyi-suchasnist-perspektivi

 

  1. Педагогічна система Костянтина Дмитровича Ушинського : [Електронний ресурс] // Курсові та дипломні роботи. studentam.net.ua : [сайт]. – [2019]. – URL: https://studentam.net.ua/content/view/2263/85/

К. Д. Ушинський про вчителя і його підготовку. Зокрема, практична і теоретична діяльність, світогляд; теоретичне обґрунтування педагогіки; принцип народності виховання; дидактичні погляди; проблема гармонійного розвитку та виховання особистості.

 

  1. Педагогічна спадщина К. Д. Ушинського: науковий дискурс крізь часи і покоління [Електронний ресурс] // Національний університет біоресурсів і природокористування України : [сайт]. – 06.12.2019. – URL: https://nubip.edu.ua/node/68484

 

  1. «Изменившие мир»: Костянтин Ушинський – батько-засновник наукової педагогіки : відео [Електронний ресурс] // FREEДОМ: информационный портал. – 12.01.2020. – URL: https://uatv.ua/yzmenyvshye-myr-kostyantyn-ushynskyj-batko-zasnovnyk-naukovoyi-pedagogiky-video/

 

  1. Березівська Л. Д. Ушинський Костянтин Дмитрович [Електронний ресурс] / Л. Д. Березівська // Велика українська енциклопедія (ВУЕ) : [сайт]. – 20.01.2021. – URL: https://vue.gov.ua/Ушинський,_Костянтин_Дмитрович

 

  1. Видатний педагог ХІХ століття : до 200 років від дня народж. Костянтина Дмитровича Ушинського [Електронний ресурс] // Херсонський державний унiверситет : [сайт] / Херсон. держ. ун-т, Наук. б-ка. – Дата оновлення: 01.02.2023. – URL: https://www.kspu.edu/About/DepartmentAndServices/Library/Resource_2017/Digital_resources_2017/2017_Virtual/2023/Ushinskiy.aspx

 

  1. До ювілею великого педагога і мислителя [Електронний ресурс] // Чернігів. обл. ін-т післядипломної пед. освіти ім. К. Д. Ушинського (ЧОІППО). – 03.03.2023. – URL: https://choippo.edu.ua/?p=41013

 

  1. Ідеї К. Д. Ушинського в контексті сучасної педагогічної науки та освіти : віртуал. вист. [Електронний ресурс] / підгот. Л. Д. Коломієць // Наукова бібліотека СумДПУ ім. А. С. Макаренка : [сайт] / Сум. держ. пед. ун-т ім. А. С. Макаренка. – Суми, 2023. – URL: https://library.sspu.edu.ua/wp-content/uploads/2023/03/virtualna-vystavka-ideyi-ushynskogo-v-konteksti-suchasnoyi-ped-nauky-ta-osvity.pdf

 

  1. Історія та філософія освіти в незалежній Україні: до 200-річчя від дня народж. Костянтина Ушинського (1823–1871) : зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф., 3 берез. 2023 р., м. Київ / редкол.: Топузов О. М., Сисоєва С. О., Дічек Н. П. ; Ін-т педагогіки НАПН України. – [Електронне наукове видання]. – Київ : Ін-т педагогіки НАПН України, 2023. – 250 с. – https://undip.org.ua/wp-content/uploads/2023/04/Ushynskyy_zbirnyk.pdf

 

  1. Костянтин Дмитрович Ушинський // Вікіпедія. Вільна енциклопедія : [сайт]. – Дата оновлення: 03.12.2023. – URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Ушинський_Костянтин_Дмитрович

Сайт знайомить із життєписом, науковою діяльністю, поглядами, родиною та особистим життя К. Д. Ушинського, вшануванням його пам’яті.

 

  1. Українські видання творів Костянтина Ушинського (до 200-річчя від дня народження) [Електронний ресурс] // Педагогічний музей України ; Національна акад. пед. наук України : [сайт]. – [2023]. – URL: http://pmu.in.ua/ukrayinski-vydannya-tvoriv-kostyantyna-ushynskoho-do-200-richchya-vid-dnya-narodzhennya/

 

  1. Ушинський Костянтин Дмитрович (2 березня 1823 р. – 3 січня 1871 р.) [Електронний ресурс] // Державна бібліотека України для юнацтва : [сайт]. – [2023]. – URL: http://4uth.gov.ua/ushynskyj-kostyantyn-dmytrovych-2-bereznya-1823-r-3-sichnya-1871-r/

 

  1. Шокало О. 200-ліття К. Д. Ушинського: «Цей незвичайний педагог – рідна мова…» [Електронний ресурс] / Олекандер Шокало // Український світ: сайт і часопис. – 23.03.2023. – URL: https://ukrsvit1.com.ua/kultura/vykhovannia-j-osvita/200-littia-k-d-ushynskoho-tsej-nezvychajnyj-pedahoh-ridna-mova.html

 

Вшанування памяті К. Д. Ушинського

 

  1. Некролог Ушинского К. Д. // Иллюстрированная газ. – 1871. – 14 янв. – С. 31.

 

  1. Памяти Константина Дмитриевича Ушинского по случаю 25-тилетия со дня кончины К. Д. Ушинского (21 декабря 1870 г. – 21 декабря 1895 г.). – СПб., 1896. – [8], 212 с., 4 вкл. л портр., рукопись. – Прилож.: вырезка из газ. «Неделя» № 8: «На родине Ушинского».

Шифр НБУВ: Во1070; В251244

 

  1. Чавдаров С. Х. К. Д. Ушинський : до 75 річчя до дня смерті : нарис життя та пед. діяльності / Укр. н.-д. ін-т педагогіки ; С. Х. Чавдаров, М. Даденков. – Київ : Рад. шк., друк. шк. ФЗУ, 1945. – 30 с. – У надзаг.: Укр. НДІ педагогіки.

Шифр НБУВ: Во351577; Во253165; Попов 16018

 

  1. Памяти К. Д. Ушинского : сб. ст. / под ред. проф. Е. Н. Медынского // Учёные записки / Моск. гос. пед. ин-т им. В. И. Ленина. – Москва : МГПИ им. В. И. Ленина, тип. Высш. парт. школы при ЦК ВКП(б), 1946. – Т. ХХХІІІ. – 104 с.

Шифр НБУВ: В154588/33

 

  1. Ушинського вулиця. Ушинського провулок // Вулиці Києва : довідник / за ред. А. В. Кудрицького. – Київ : Вид-во «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1995. – С. 232–233.

Довідник містить близько 2000 статей про вулиці, провулки та площі Києва (станом на 1 березня 1995 р.). У статтях подано інформацію про кінцеві межі пролягання вулиць та про вулиці, які прилучаються до основного об’єкта; про час заснування, перейменування вулиць; коротку історичну довідку; інформацію про персоналію, якщо їхнім іменем названо вулицю, провулок чи площу.

Шифр НБУВ: Ва563379

Шифр ВНБІ: Я23(4УКР)я2 В88

 

  1. Миляєва Л. Пам’ятник Ушинському К. Д. / Людмила Миляєва // Звід пам’яток історії та культури України : енциклопед. вид. у 28 т. – Київ, 2004. – Кн. І, ч. ІІ : М–С / голов. ред. рада: В. Литвин (голова) ; голов. ред. В. Смолій ; відп. ред. П. Тронько. – С. 870 : фот.

Пам’ятник споруджено у 1974 році з нагоди 150-річчя від дня народж. К. Д. Ушинського – педагога, засновника наукової педагогіки та народної школи в Росії та Україні.

Шифр НБУВ: С10067/1,ч.2

Шифр ВНБІ: Т3(4УКР)я2 З-43

 

  1. Ушанування пам’яті К. Д. Ушинського // Державна науково-педагогічна бібліотека україни імені В. О. Сухомлинського : [сайт] / Нац. акад. пед. наук України, Держ. наук.-пед. б-ка Украни ім. В. О. Сухомлинського. – [2016]. – URL: https://dnpb.gov.ua/ua/informatsiyno-bibliohrafichni-resursy/vydatni-pedahohy/ushynskyy-k-d/ushanuvannya-pamyati/

На сайті подано інформацію про: заклади, яким присвоєно ім’я К. Д. Ушинського; вулиці, названі на честь педагога; Меморільну кімнату-музей К. Д. Ушинського; виставки та заходи, присвячені К. Д. Ушинському.

 

 

Укладачі:
мол. наук. співробітник Анжела Шумілова,

наук. співробітник Павло Штих

Контактна інформація