Іван Семенович Нечуй-Левицький: до 185-річчя від дня народження

Іван Семенович Нечуй-Левицький
(
25.11.1838–02.04.1918)

185 років від дня народження українського письменника, етнографа, фольклориста, перекладача, педагога

 

«Пишу те, що бачив і що знаю,
А чого не знаю, за те не берусь».

І. Нечуй-Левицький.

 

Іва́н Нечу́й-Леви́цький (справжнє прізвище – Леви́цький, народився 13 [25] листопада 1838 р., м. Стеблів, Київська губернія Канівського повіту (нині – Черкаська обл., Корсунь-Шевченківський район), Російська імперія – помер 2 квітня 1918 р., Київ, Київська губернія, УНР) – український письменник, етнограф, фольклорист, педагог.

Псевдоніми і криптоніми: І. Баштовий, Гр. Гетьманець, О. Криницький, І. Н., А. Глаголь, Г...ль, А. Г-ов, Іван Нечуй, Neczuj.

Автора «Миколи Джері» люблять і знають не тільки в нашій країні, а й далеко за її межами. Народився Іван Левицький у сім’ї священика. Батько письменника був освіченою людиною прогресивних поглядів, мав велику домашню книгозбірню і на власні кошти організував школу для селян, в якій його син навчився читати та писати. На сьомому році життя Івана віддали в науку до дядька, який вчителював у духовному училищі при Богуславському монастирі. Іван Семенович навчався успішно. Там юнак опанував латинську, грецьку, церковнослов’янську мови. Коли йому йшов 13-й рік, мати померла (двічі народжувала двійнят і це підірвало її здоров’я). Саме на цьому факті згодом будувався психоаналітичний портрет Нечуя. Мовляв, він вважав батька причиною материної смерті, тому не любив його та боявся.

Після училища в 14 років юнак вступив до Київської духовної семінарії (1853–1859). Пізніше він став слухачем Київської духовної академії (1861–1865). Не задовольняючись рівнем освіти в академії, вдосконалював свої знання самотужки: вивчав французьку та німецьку мови; читав твори української, російської класики, а також європейських письменників, серед яких Данте, Сервантес, Лесаж; цікавився творами прогресивних філософів того часу. Юний магістр богослов’я рішуче відмовився від духовної кар’єри. Понад двадцять років викладав російську мову, літературу, історію, географію, логіку, старослов’янську, латинську мови у семінарії та гімназіях Польщі й Молдови, зокрема в Полтавській семінарії, гімназіях Каліша (1866–1867) та Седлеця (1867–1872). З 1873 р. Іван Левицький працював у Кишинівській чоловічій гімназії викладачем російської словесності, де очолював гурток прогресивно настроєних учителів, які на таємних зборах обговорювали гострі національні та соціальні проблеми. У той час І. С. Левицький, який пропагував у Кишиневі українську літературу, попав під таємний нагляд жандармерії. Жандармські донесення й цензурне листування навколо імені українського письменника-патріота склали цілий том. За свідченням вчених-літературознавців можна захистити не одну дисертацію по цій важливій темі.

У 1885 р. письменник вийшов у відставку, оселився у Києві на вулиці Ярославів Вал. Ведучи досить замкнене життя, повністю віддався літературній праці. Його квартира була тісною і вся заставлена книгами.

Будучи членом Київської громади, Нечуй-Левицький підтримував її заходи щодо піднесення історичної, національної свідомості народу. Спостереження над фольклором і міфологією давали можливість йому виявити риси української ментальності, окреслити яскраві національні типи. Письменник здійснив спробу показати історію як результат складної взаємодії (зокрема, й протистояння) «верхів» і «низів», соціального й національного руху. На їхньому схрещенні, як на крутій хвилі часу, вивіряється моральна міць людини, її здатність не бути вутлим човником серед розбурханої стихії. Фольклор та історія України для письменника на все життя лишилися невичерпним джерелом роздумів.

Перу письменника належать численні науково-популярні нариси, зокрема: «Унія і Петро Могила, київський митрополит», «Перші київські князі Олег, Ігор, Святослав і Святий Володимир і його потомки», «Український гетьман Богдан Хмельницький і козаччина», «Український гетьман Іван Виговський та Юрій Хмельницький», «Князь Олег, Святополк Окаянний, Ярослав Мудрий», «Руїни на Україні. Українські гетьмани Дорошенко, Многогрішний та Самойлович». У його доробку є й фантастичні твори – казки: «Запорожці», «Скривджені й не скривджені», «Бідний думкою багатіє», в яких автор протиставляє славне минуле часів Запорозької Січі добі поневолених українців.

Через цензурні утиски більшість творів було опублікувано у Галичині. В Україні та за її межами його твори люблять, читають, екранізують, ставлять у театрах, цитують. Деякі твори І. С. Нечуя-Левицького перекладені молдавською, німецькою, польською, російською, угорською та іншими мовами.

Однією з найбільших заслуг велета духу Івана Семеновича Нечуя-Левицького вважають те, що він у співавторстві вперше переклав українською мовою найголовнішу книгу християнського світу – «Біблію» («Святе письмо Старого і Нового Завіту»). Слід зауважити, що повний переклад «Біблії» українською мовою було розпочато Пантелеймоном Кулішем у 60-х роках XIX ст. Згодом до нього приєднався Іван Нечуй-Левицький. 1869 р. вони залучили до перекладу Івана Пулюя, відомого вченого-фізика, що мав глибокі знання з богослов’я. У 1881 р. Наукове товариство імені Шевченка опублікувало у Львові «Новий Заповіт» у їхньому перекладі. Лише 1903 р. Британське закордонне біблійне товариство видало першу повну українську «Біблію» у перекладі П. Куліша, І. Нечуя-Левицького та І. Пулюя. На теренах України, у Києві, цей переклад уперше був виданий лише 2000 року (за матеріалами https://uk.wikipedia.org).

У роки імперіалістичної війни І. С. Нечуй-Левицький жив самотнім, голодним життям. На початку 1918 р. в умовах окупації Києва письменник тяжко захворів, згодом потрапив до Дегтярівської богадільні (будинок престарілих), де й скінчив своє життя 2 квітня 1918 р.

У 1968 році за постановою Всесвітньої Ради Миру було відзначено 130-річчя від дня народження і 50-річчя з дня смерті класика української літератури. Тоді ж у Стеблеві було споруджено пам’ятник І. С. Нечую-Левицькому (автор постаменту – заслужений діяч мистецтв І. Н. Кальченко). Його відкрив заступник Голови Ради Міністрів УРСР П. Т. Тронько. До підніжжя пам’ятника поклали квіти представники ЦК КП і Ради Міністрів УРСР, письменники з Києва і Москви та інші діячі культури. Високо оцінили спадщину І. С. Нечуя-Левицького у своїх ювілейних промовах Олесь Гончар, Іван Ле, Юрій Збанацький, Леонід Новиченко, Василь Земляк та інші письменники та літературознавці.

Історію не переписати, у ній були сторінки низького морального поступування і з боку українців; запорозька вольниця, гайдамаччина, на жаль, теж не обходилися без крові, жорстокостей. Але необхідно знати їхню першопричину.

Так наприклад, аналізуючи історичний роман І. Нечуя-Левицького «Князь Єремія Вишневецький», ми бачимо, як прагнучи до неподільної влади над людьми, постійно доводячи право на це збагачення деспотією, герой повісті не здобув очікуваної слави і не міг стати душевно щедрим чи хоча б душевно спокійним: його життя та талант, його величезна енергія були присвячені фальшивій ідеї. Так автор підводить нас до розуміння внутрішньої драми Вишневецького. Для самого Єремії ця драма полягає у тому, що він став, як мріялося, королем. Трагедія Вишневецького – у знехтуванні славних традицій батьків, що зробило з нього людину без моральних принципів, без почуття патріотизму, цинічну й нахабну. Починаєш розуміти, як це страшно, коли така людина має, крім багатства, ще й владу!.. Уся подальша історія доводила нам це не один раз.

Іван Нечуй-Левицький прагнув дослідити життя різних соціальних верств українського суспільства, джерела його стійкості, а також тих чи інших кризових моментів розвитку в минулому і сучасному країни. Пишучи про історичних осіб, він, проте, не схильний був їх ідеалізувати: його цікавили передусім колізії між моральним обов’язком і реальним статусом людини-державця. Це дозволяло авторові малювати драматичні суперечності поведінки історичних діячів на порозі політичного вибору.

Оцінюючи постать письменника з історичного погляду як теоретика і фундатора нашої національної культури та аналізуючи написане про нього в минулому, сучасні критики прийшли до логічного висновку про те, що письменник сам зробив для розвитку рідної культури й літератури стільки, скільки в більш розвинених у ті часи літературах робили цілі течії й покоління майстрів слова, і що він є одноосібною енциклопедією українського життя.

Нечуй-Левицький вважав, що саме художні твори на теми з історії минулого здатні викликати живий, непідроблений інтерес широких верств до свого минулого. Письменник прагнув повернути своєму народові несфальшовану історію. Іван Семенович Нечуй-Левицький певною мірою проводив художнє дослідження причин внутрішньої (моральної, духовної) деформації людини, а то й окремих суспільних верств.

Нариси і характеристики І. С. Нечуя-Левицького виразно показують його вірність дійсності, його прогресивну демократичну позицію. Відходячи від ліберально-буржуазних кіл, І. Левицький, на жаль, не знайшов шляхів до справді передового класу епохи – пролетаріату і в цьому розумінні лишився одиноким. Але чи йшла мова про антисемітські виступи реакції, чи про розпалювання шовіністичних настроїв напередодні війни, його симпатії були на стороні народу, на стороні «скривджених», а не на стороні правлячих верхів.

До уваги читачів пропонується огляд джерел з фондів Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського. Зокрема, твори І. С. Нечуя-Левицького, публікації про його життя, а також критичні нариси про творчість письменника. Книги розташовано за розділами, у межах розділу – за хронологією та алфавітом. Реабілітована література у фондах НБУВ має шифр з позначкою «Рл». Друковані видання з колекцій містять у шифрі прізвище дарувальників (наприклад, «Коваль В. С. В95/1»). Наявність у шифрі позначки «*» вказує на те, що видання знаходиться у корпусі НБУВ по вул. Володимирській, 62. Видання з фонду відділу науково-бібліографічної інформації позначені «Шифр ВНБІ». Вибірково представлено матеріали з інтернет-ресурсів.

 

Твори І. С. Нечуя-Левицького

 

Зібрання творів

 

1. Повісті Івана Нечуя. Т. 1. Дві московки. Рибалка панас Крут. Причепа / І. Нечуй ; передм. «Слівце од видавництва» ; Ін-т Ставропигійського. – Львів : печ. ін-та Ставропигійського, під зарядом Степана Гучковського, 1872. – [8], 542, [1] c.

Рец.: Драгоманов М. Киевские малорусские брошюрки / М. Драгоманов // С.-Петербургские ведомости. – 1874. – № 179.

Шифр НБУВ: Аu15199

 

2. Твори Івана Нечуя-Левицького. Т. 1 / І. С. Нечуй-Левицький. – Львів : З друк. Ставропіґ. ін-та, 1920. – VIII, 543, [1] c. : портр. – (Українське письменство ; 14, 1). – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/ukr0000021788

До першого тому зібрання творів Івана Нечуя-Левицького (1838–1918) увійшли повість «Микола Джеря», казка «Запорожці», повість «Бурлачка», гумористичний твір «Баба Параска та баба Палажка», оповідання-нарис «В концерті» та казка «Два брати».

 

3. Вибрані твори. – Київ : Час, «Київ-друк», 8-а друк., 1927. – (Бібліотека «Час»).

Т. 1 : Кайдашева сім’я. – 194 с. : портр.

Т. 2 : Пропащі. Гориславська ніч, або рибалка Панас Круть. Невинна. Афонський пройдисвіт. – VIII, 162, [2] с.

Шифр НБУВ: Аu4733/1, 2

 

4. Твори І. С. Нечуя-Левицького : в 10 т. / І. С. Нечуй-Левицький ; за ред. і з крит. розвідкою Ю. Меженка ; обкл. худож. Л. Хижинського. – 2-ге вид. – [Київ ; Харків], 1929–1930. – (Бібліотека українських класиків).

Т. 1 : Твори. – Київ : Держ. вид-во України, 1929. – 299 с.

Т. 3 : Чорні хмари: повість. – [Харків], 1929. – 377, [2] с.

Т. 5 : Старосвітські батюшки та матушки: повість-хроніка (1881). – Київ : Держтрест «Київ-Друк», 3-тя друк., 1929. – 310, [2] с.

Т. 6 : Над Чорним морем (1888). Афонський пройдисвіт. Київські прохачі: оповідання (Київ, 1901). – Харків : Держвидав України ім. Г. І. Петровського, 1929. – 382 с.

Шифр НБУВ: Микитенко І./В1/Т. 1, 3, 5, 6

Т. 9 : Неоднаковими стежками: повість. Вільне кохання: оповідання. – Харків ; Київ : Держвидав України, 1929. – 280 с.

Т. 10 : Запорожці. Бідний думкою багатіє. Приятелі... – Київ : Держвидав України, 1929. – 376 с.

Т. 11 : Драматичні твори: Маруся Богуславка. На Кожум’яках. Голодному й опеньки – м’ясо. – Харків ; Київ : Держвидав України, 1930. – 307 с.

Шифр НБУВ: Вр5910/9–11

 

5. Твори : в 4 т. / І. Нечуй-Левицький ; вступ. ст. О. І. Білецького. – Київ : Держлітвидав, 1956.

Т. 1 : Повісті та оповідання / підгот. тексти і склав прим. М. П. Пивоваров. – 636 с., 1 л. портр., 3 л. іл.

Т. 2 : Оповідання, повісті, нариси. Драматичні твори / підгот. тексти і склали прим.: Й. Я. Купянський, М. П. Пивоваров. – 540 с., 4 л. іл.

Т. 3 : Повісті та оповідання. Драматичні твори / підгот. тексти і склав прим.: Й. Я. Купянський. – 504 с., 3 л. іл.

Т. 4 : Повісті, оповідання, нариси / підгот. тексти і склав прим.: Й. Я. Купянський / підготував тексти і склав прим. М. Є. Сиваченко. – 599 с., 2 л. іл.

Шифр НБУВ: В302225/1–4

 

6. Зібрання творів : у 10 т. / Іван Нечуй-Левицький ; упоряд. та прим. М. Л. Гончарука ; редкол.: Н. Є. Крутікова (голова) [та ін.] ; вступ. ст. Н. Є. Крутікова [«Розкрита книга життя», с. 5–50]. – Київ : Наук. думка, 1965–1968.

Т. 1 : Прозові твори / ред. М. Є. Сиваченко. – 1965. – 379 с., 4 л. портр.

Т. 2 : Прозові твори / упоряд. та прим. М. Л. Мандрики ; ред. М. Д. Бернштейн. – 1965. – 391 с, 5 л. іл.

Т. 3 : Прозові твори / упоряд. та прим. Н. О. Вишневської ; ред. Н. Є. Крутікової. – 1965. – 447 с., 4 л. : іл., портр.

Т. 4 : Прозові твори / упоряд. та прим. Ф. Ф. Скляра ; ред. М. П. Комишанченко. – 1966. – 399 с., 5 с. : іл., портр.

Т. 5 : Прозові твори / упоряд. та прим. О. В. Мишанича ; ред. О. Є. Засенко. – 1966. – 455 с., 4 л. : іл., портр.

Т. 6 : Прозові твори. – 1966. – 467 с., 1 л. портр.

Т. 7 : Прозові твори / упоряд. та прим.: Н. І. Чорної, М. С. Грицюти ; ред. Н. Є. Крутікова. – 1966. – 460 с. : іл.

Т. 8 : Прозові твори / упоряд. та прим.: М. С. Грицюти, В. І. Мазного ; ред. М. Д. Бернштейн. – 1967. – 491 с., 4 с. : іл., портр.

Т. 9 : Прозові та драматичні твори. – 1967. – 473 с. : портр.

Т. 10 : Біографічні матеріали. Статті та рецензії. Фольклорні записи. Листи / упоряд. та прим.: В. І. Мазного, Ф. К. Сарани, Ф. Ф. Скляра ; ред. М. П. Комишаченко. – 1968. – 587 с., 4 л. іл.

Шифр НБУВ: В314562/1–10

 

7. Твори в двох томах / І. С. Нечуй-Левицький ; підгот. текстів та прим. М. С. Грицюти ; ред. С. А. Захарова. – Київ : Дніпро, 1977.

Т. 1 : Твори / вступ. ст. Н. Є. Крутікової ; худож.: Д. Д. Грибов, В. І. Зарецький. – 516, [4] с. : іл.

До першого тому ввійшли: повісті – «Дві московки», «Микола Джеря», «Бурлачка», «Кайдашева сім’я»; оповідання «Баба Параска та баба Палажка». У примітках надано список ілюстрацій.

Т. 2 : Повісті, оповідання, нариси, легенди / худож. Д. Д. Грибов. – 499, [5] с. : фот.

До другого тому ввійшли твори: «Старосвітські батюшки та матушки»: повість, «Афонський пройдисвіт»: оповідання, «Скривджені й не скривджені»: легенда індуська, «Київські прохачі»: оповідання, «Вечір на Владимирській горі», «Сільська старшина бенкетує!». У примітках надано список ілюстрацій.

Шифр НБУВ: Коваль В. С. В95/1, 2; В328383/1, 2

 

8. Твори : в 2 т. / І. Нечуй-Левицький ; редкол.: І. О. Дзеверін, М. П. Бажан, О. Т. Гончар, Ю. Е. Григор’єв, В. Г. Дончик [та ін.]. – Київ : Наук. думка, 1985–1986. – (Бібліотека української літератури) (Дожовтнева українська література).

Т. 1 : Повісті та оповідання. П’єса / упоряд., прим. В. Я. Пипченко ; вступ. ст. Н. Є. Крутікової. – 1985. – [638] c. : портр. – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/ukr0000016459

В історії української реалістичної літератури творчість І. С. Нечуя-Левицького займає особливе місце. Він блискуче розвинув зміст і форму невеличкого оповідання, дав перші зразки реалістичного романного жанру. До першого тому творів І. С. Левицького в двох томах увійшли ранні прозові твори письменника «Дві московки» (1868), «Рибалка Панас Круть» (1968), «Хмари» (1874), «Баба Параска та баба Палажка» (1875), «Микола Джеря» (1878), п’єса «На Кожум’яках» (1875).

Т. 2 : Повісті та оповідання / упоряд. і прим. Н. О. Вишневської ; ред. Н. Є. Крутікова. – 1986. – [638] c. : портр. – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/ukr0000016460

До другого тому двотомника увійшли написані в 1876–1911 рр. повісті «Бурлачка», «Кайдашева сім’я». «Старосвітські батюшки та матушки», казка «Скривджені і нескривджені», оповідання «Афонський пройдисвіт».

 

9. Твори: в 3 т. / І. С. Нечуй-Левицький ; упоряд. Н. С. Крутікова. – Київ : Дніпро, 1988.

Т. 1. – 463 с.
Т. 2. – 520 с.
Т. 3. – 504 с.

Шифр НБУВ: В335432/1–3

 

10. Непочаті рудники : твори : в 2 кн. : навч. посіб. / І. С. Нечуй-Левицький ; упоряд., передм. і комент. Ю. Ф. Ярмиша ; ред. В. Зелінська ; верстка О. Карлюк. – Київ : Грамота, 2003. – (Шкільна бібліотека) (Українська література).

Кн. 1 : Твори. – 560 с.

До книги в повному обсязі входять твори: «Дві московки», «Хмари», «Микола Джеря», «Кайдашева сім’я», «Два брати», а також надана коротка біографія письменника. Твори вивчаються за програмою Міністерства освіти і науки України для середньої загальноосвітньої школи.

Кн. 2 : Твори / зав. ред. З. Іваненко. – 536 с. – На обкл. авт. не зазнач.

До книги в повному обсязі входять твори: оповідання «Афонський пройдисвіт», повість «Гетьман Іван Виговський», комедія «На Кожум’яках», повість «Князь Єремія Вишневецький», нарис «Шевченкова могила».

Шифр НБУВ: В347538/ Кн. 1–2

 

11. Вибрані твори : зібрання творів у 3 т. / І. С. Нечуй-Левицький ; передм. А. Гуляк ; відп. за вип. Н. Мясникова ; коректор Л. Тютюнник ; прим.: В. Пипченко, Н. Вишневська ; дизайн обкл. О. Чичик. – Київ : Сакцент Плюс, 2008.

Т. 1. – 640 с.

До першого тому увійшли найвідоміші оповідання і повісті І. Нечуя-Левицького. Також читачі мають змогу ознайомитися з «Життєписом Івана Левицького (Нечуя), написаного ним самим».

Т. 2. – 512 с.

До другого тому вибраних творів увійшли історична повість «Князь Єремія Вишневецький» та історичний роман «Гетьман Іван Виговський). У кінці видання надано словник маловживаних слів і примітки.

Т. 3. – 352 с.

До третього тому увійшла повість «Хмари».

Шифр НБУВ: В351091/Т. 1–3

 

12. Вибрані твори : до 175-річчя від дня народж. Івана Нечуя-Левицького / І. Нечуй-Левицький ; вступ. ст., упоряд. Г. М. Жуковської ; ред.-коректор С. В. Бартош ; худож. оформ. Л. В. Лук’яненко. – Київ : Книга, 2012. – 350 с.

Іван Нечуй-Левицький – письменник універсальний, усеохопний, неповторний у художньому відтворенні розмаїття українського суспільного життя. Його повісті «Микола Джеря», «Кайдашева сім’я», що ввійшли до пропонованої книги, давно зайняли гідне місце на полиці української класики. Злободенність тематики, художня довершеність, краса і поетичність українського слова забезпечили їм неперебутність у віках. Вони завжди будуть озиватися до української душі і мають не лише загальноукраїнську, але і європейську вартісність.

Унікальний народосвіт постане перед читачами із праці Івана Нечуя-Левицького «Світогляд українського народу. Ескіз української міфології», в якій знайшли відображення самобутні уявлення і вірування наших предків.

Шифр НБУВ: Ва759494

 

13. Вибрані твори / І. Нечуй-Левицький ; передм. С. В. Задорожної. – Київ : Шанс, 2013. – 720 с. – (Шкільна бібліотека).

Видання містить твори, вивчення яких передбачено чинною навчальною програмою з української літератури Міністерства освіти і науки України. До художніх творів подано передмову, що висвітлює життя і творчість письменника. Наприкінці видання розміщено примітки до кожного твору, що полегшує сприйняття тексту.

Шифр НБУВ: Ва769220

 

Див. також №№ 82, 87

 

Окремі твори

 

14. Маруся Богуславка : оперета в чотирёх діях / І. Левицький. – Київ : тип. М. П. Фрица, 1875. – 70 с.

Дозволено цензурою. Кіевъ 12 Февраля 1875 г. Правопис здійснено згідно оригіналу.

Шифр НБУВ: Вu3285

 

15. Унія і Петро Могила Киівський митрополіт / І. Левіцький. – Кіевъ : Тип. М. П. Фрица, 1875. – 40 с.

Дозволено цензурою. Кіевъ, 6-го Января 1875 года. Правопис здійснено згідно оригіналу.

Шифр НБУВ: Во94650

 

16. Перші Київські князі Олег, Игорь, Святослав і Святий Володимир і ёго потомки / І. Левіцький. – Кіевъ : Тип. М. П. Фрица, 1876. – 68 с.

Зі змісту: Перші Київські Князі Олег, Игорь і Святослав. – С. 5; Київський великий князь Святий Володимир і ёго потомки. – С. 31.

Публікація дозволена цензурою. Кіевъ, 1 ноября 1875 года. Опис здійснено згідно оригіналу.

Шифр НБУВ: Во429

 

17. Татари і Литва на Україні / І. Левіцький. – Кіевъ : Тип. С. Т. Еремѣева, 1876. – 42 с.

На початку тринадцятого століття в Україні скоїлося велике лихо. З далекої Азії на Україну прийшла татарська орда. Це були невеличкі орди Половців і Печенігів. Орда йшла як пожежа, палила, руйнувала, вирізувала в містах людей до останнього чоловіка, топтала дітей кіньми, і позад неї зоставалися тільки руїни та купи трупів... Про ті страшні часи розповів автор у своїй книзі.

Видання дозволено цензурою. Кіевъ, 7 февраля 1876 г. Правопис здійснено згідно оригіналу.

Шифр НБУВ: Вu3397; Во95340; Во309544

 

18. Маруся Богуславка : оперета на 4 дії / І. Нечуй-Левицький. – 2-ге вид. – Київ, 1887. – 108 с.

Шифр НБУВ: Аu25190

 

19. Поміж ворогами : повість / І. Левицький ; Наук. т-во ім. Шевченка. – Львів : Вид. Василя Лукича, 1893. – 180 с.

Книгу видано коштом наукового товариства імені Шевченка під керівництвом К. Бернадського.

Шифр НБУВ: Ва567831

 

20. Зъ давнихъ часивъ. Про гетьмана Богдана Хмельныцького / І. Левицький ; Издат. Комитетъ Харьк. О-ва распространенія въ народѣ грамотности. – Харковъ : Паровая тип. И. М. Варшавчика, 1902. – [2], 32 с. – Опис мовою оригіналу.

Видання книги дозволено цензурою. Москва, 23 Января 1902 г.

Шифр НБУВ: Ао22311

 

21. Побіда Хмельницького під Збаражем і Зборовом : оповіданнє з давніх часів / І. С. Нечуй-Левицький. – 2-ге вид. – Коломия : друк. Михайла Білоуса, 1910. – 20 с. – (Народнї читанки : Ч. 7–8). – Опис мовою оригіналу.

Зміст: Польські посли у Хмельницького; Відповідь Хмельницького польським послам; Козацькі загони; Козацькі полки на Україні; Польські окопи під Збаражем; Голод у польському таборі; Бунт польських лицарів і підступ Вишневецького; Король іде польському війську на підмогу; Побіда Хмельницького над польським королем під Зборовом; Хмельницький помилував польського короля; Побідний в’їзд Хмельницького у Київ.

Книгу видано накладом Видавничої Спілки Українського учительства.

Шифр НБУВ: Рл № 878

 

22. Грамматика українського язика : для двох нижчих классів гімназій та для двохклассних і трьохклассних народніх шкіл / І. С. Нечуй-Левицький. – Київ, 1913. – Опис здійснено мовою оригіналу.

Ч. І : Етимологія. – 84 с.
Шифр НБУВ: Білодід І. К. № 1687/1

Ч. ІІ : Синтаксис. – 94 с.
Шифр НБУВ: Вu5234/2

 

23. Попались. Дитячі Різдвяні сценки на одну дію / І. С. Нечуй-Левицький ; рис. К. А. – Київ : Волошки, 1916. – [2] с., 18 с. : мал. – Опис здійснено мовою оригіналу.

Шифр НБУВ: Вu5262/8362

 

24. Вітрогон / І. С. Нечуй-Левицький ; Грінченко Б. Д. Грицько : оповідання / Б. Грінченко. – Черкаси : Вид. Кооперативу «Допомога Школі» Черкас. повіт. вчит. спілки, 1920. – 16 с. – (Діти. Книжки для читання в школі ; кн. 1). – Опис здійснено мовою оригіналу.

Шифр НБУВ: Ва601526

 

25. Вітрогон / І. Нечуй-Левицький // Рідне слово : зб. новел і оповідань укр. авт. – Вецляр : З друк. Шарфого, 1920. – С. 25–36. – (Вид-во «Струя» ; ч. 4). – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/ukr0000016638

До збірки увійшли популярні твори українських прозаїків: О. Стороженка, М. Яцкова, І. Нечуя-Левицького, П. Куліша, Б. Лепкого, Г. Квітки-Основ’яненка, Марко Вовчок, І. Франка, М. Коцюбинського та ін.

 

26. Микола Джеря : повість / Іван Нечуй-Левіцький ; іл. Е. Турбацького. – Вінніпег : Друк. канадійського фермера, [1920-?]. – 142 c. : іл. – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/ukr0000022508

«Микола Джеря» – це соціально-побутова повість, яку автор присвятив Миколі Лисенку. Твір написано в 1876 р., а видано в 1878 р. Повість оповідає про важке життя та страждання сільського парубка Миколи. У пошуках соціальної справедливості він переступає закон, тому змушений залишити родину та втікати зі свого села. До сьогодня твір користується популярністю в українських читачів.

 

27. Кайдашева сім’я : повість / І. С. Нечуй-Левицький ; передм. В. Верниволя. – Повне вид. – Київ ; Ляйпціг : Укр. накладня ; Коломия : Галицька накладня, [1922]. – 234 с. : портр.

Книга є повним виданням повісті Івана Нечуя-Левицького. Основою цього видання послужило третє, цензуроване київське видання Е. Череповського з 1906 р., приготоване до друку, можливо самим автором, як видно з дати дозволу цензури у 1905 р. Припускається, що автор поробив із власної волі передусім деякі поправки в мові, незначні супроти тексту, надрукованого вперше у львівській «Правді» (1879), випуск ІІІ–ХІІ. Решту зробила цензура. Із огляду на неї Нечуєві довелося повикидати все те, що могло б дразнити цензуру і спричинити те, що книжка загалом не появилася, а саме: всі згадки про колишню українську волю, про утиск московського уряду, всі напади на панів, на попів, головне ж – усі малюнки зловживань черців по київських монастирях.

Шифр НБУВ: Ва605907

 

28. Бурлачка : повість / І. Нечуй-Левицький ; ред. і вступ. ст. А. Ніковського. – Київ : Сяйво, 1926. – 282, 3 с. – (Бібліотека української повісті).

Рец.: Шамрай А. «Бурлачка» І. Нечуя-Левицького» : рец. на видання повісті / А. Шамрай // Червоний шлях. – 1927. – № 2. – С. 264.

Шифр НБУВ: Айзеншток № 4412; Ар879

 

29. Дві московки / І. Нечуй-Левицький ; ред. та ст. А. Ніковського. – Київ : Сяйво : Київ-друк, 1-а фото-літ-друк, [1927]. – 92, 4 с. – (Бібліотека української повісті).

Доля «московок» – жінок тих селян, що були віддані на довголітню службу до царського війська за дореформених часів на Україні.

Шифр НБУВ: Аu4645; Айзеншток № 420

 

30. ...Дві московки : повість / І. Нечуй-Левицький ; з передм. Т. Зикаєва. – Харків ; Київ : Держ. видав. об’єд. України «Література і мистецтво», 1930. – 112 с. – (Масова художня бібліотечка).

Доля жінок тих селян, що були віддані на довголітню службу до царського війська за дореформених часів на Україні.

Шифр НБУВ: Аu8195

 

31. Афонський пройдисвіт : оповідання / І. Нечуй-Левицький ; ред. І. Сварник ; худож. Д. Гринець. – Львів : Книжк.-журн. вид-во, 1961. – 88 с. – (Бібліотечка оповідань «На добрий вечір»).

Довго блукав по Україні монах-пройдисвіт Копронідос, обдурюючи темних богомільних селян. Нарешті він починає промишляти серед київських лаврських ченців, уміло використовуючи їхню зажерливість, розпусність, любов до грошей і ситого розгульного життя. В оповіданні багато оригінально змальованих образів, цікавих спостережень великого письменника з життя та побуту монахів.

Шифр НБУВ: Ао261870

 

32. Кайдашева сім’я : повість / Іван Нечуй-Левицький. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1964. – 198 с., іл.

Шифр НБУВ: Ао165974

 

33. Старосвітські батюшки та матушки : повість-хроніка / І. С. Нечуй-Левицький ; ред. С. А. Захарова ; худож. А. Д. Базилевич ; худож. ред. В. В. Машков. – Київ : Дніпро, 1972. – 432 с.

Друкується за текстом третього видання повісті-хроніки І. С. Нечуя-Левицького «Старосвітські батюшки та матушки» (Київ, 1905). Цензурні пропуски відновлено за першодруком у журналі «Зоря»: №№ 17, 19, 1888 р.

У повісті-хроніці з неперевершеним гумором, іноді навіть карикатурно, змальовано життя українського духовенства 1820–1840-х років. Читача захоплюватимуть смішні пригоди старосвітських і новітніх батюшок і матушок – численні «гарбузи» Балабухи, «скакання в гречку» його попаді Олесі, запопадливість у хазяйстві дружини карапишанського дяка Харитона Моссаковського. Глузуючи з духовенства, письменник з теплою симпатією показав народ, його побут, його несміливі спроби протесту проти різних знущань.

Шифр НБУВ: Коваль В. С. Ао50

 

34. Народні пісні в записах І. Нечуя-Левицького / упоряд., вступ. ст. і прим. О. І. Дея. – Київ : Муз. Україна, 1985. – 103 с., рис.

Шифр НБУВ: Ва25418

 

35. Старосвітські батюшки та матушки : повість-хроніка / І. С. Нечуй-Левицький ; худож. А. Базилевич. – Київ : Дніпро, 1985. – 356 c. : іл. – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/ukr0000012951

У повісті видатного українського письменника, майстра сатири та гумору І. С. Нечуя-Левицького (1838–1918) відображено життя й побут українського духовенства 20–40-х рр. ХІХ ст. Автор дотепно розвінчує лицемірство, лінь, інтелектуальну обмеженість служителів тогочасної церкви.

 

36. Князь Єремія Вишневецький. Гетьман Іван Виговський : іст. романи / І. Нечуй-Левицький ; упоряд. Р. С. Міщук. – Київ : Дніпро, 1991. – 511 с. – (Бібліотека історичної прози).

Шифр НБУВ: Ва538384

 

37. Світогляд українського народу. Ескіз української міфології / І. Нечуй-Левицький ; ред. і коректура: Н. Кравченко, Н. Щербакової. – Київ : Обереги, 1992. – 144 с. : іл. – (Бібліотека українського раритету).

Унікальна праця вийшла друком вперше 1876 р. У доступній науково-популярній формі письменник викладає свій досвід осягнення світогляду рідної нації, співвідношення в ньому народних традицій, віри, науки, філософії, історії. У розповідях постають зримі образи героїв української міфології, а також самі легенди про створення світу, мирове дерево дуб, створення людей. Соковита мова, картини народного життя роблять прочитання цього забороненого і забутого твору відкриттям цілого неповторного самобутнього світу наших пращурів.

Про заборону твору І. С. Нечуя-Левицького свідчить запис: «ЦГИА СССР, ф. 777, оп. 3, д. 61 ч. 1, л. 1709 од.: «М. В. Д. Главное управление по делам печати 5 ноября 1881 г. № 4367 С.-Петербургскому комітету: Вследствие представления от 24 Ноября минувшого года за № 1489 уведомляю С.-Петербургский Цензурный Комітет для соответствующего распоряжения, что брошуры заграничного издания на малороссийском наречии: «Світогляд українського народу. Ескіз української міфології. Написав Іван Левицький у Львові. 1876» и «Руська хата. Буковинський альманах на рік 1877. Львів і Чернівці 1877», напечатанные с отступлениями от общепринятого руського правописания, долоня бать запрещены к обращению в России в силу Высочайшего повеления от 18 Мая 1876 г. Экземпляры означеннях брошур при сем возвращаются».

Текст надруковано зі збереженням авторської орфографії.

Шифр НБУВ: Ва548406

 

38. Запорожці : казка : для мол. та серед. шк. віку / І. С. Нечуй-Левицький ; худож. О. Кошель. – Київ : Веселка, 1994. – 71 с. : іл.

Шифр НБУВ: Вс30113*

 

39. Кайдашева сім’я : повість. Баба Параска та баба Палажка : оповідання / І. С. Нечуй-Левицький ; іл. М. Компанець. – Київ : Анфас, 1994. – 162 с.

Повість «Кайдашева сім’я» була написана у 1879 р., цикл оповідань «Баба Параска та баба Палажка» – у 1874–1875 рр. Глибоке відтворення життя свого народу, психологізм та різнобарвність народних типів ставить І. Нечуя-Левицького в один ряд з І. Франком, М. Гоголем, О. Бальзаком, Е. Золя.

Надруковано за виданням «І. С. Нечуй-Левицький. «Вибрані твори». – Київ : Держлітвидав України, 1960».

Шифр НБУВ: Ва557555

 

40. Князь Єремія Вишневецький; Гетьман Іван Виговський : іст. романи : для ст. шк. віку / І. С. Нечуй-Левицький ; упоряд., передм., прим. Р. С. Міщука ; редкол.: В. Ф. Василашко, Д. В. Затонський, Л. І. Міщенко [та ін.] ; худож. оформ.: З. В. Волковинської, М. Т. Чорнокапського. – Київ : Веселка, 1996. – 542 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).

Історичні твори класика української літератури Івана Нечуя-Левицького дають цікавий матеріал для роздумів над проблемою морального виробу. Саме такий підхід вирізняє роман «Князь Єремія Вишневецький», де письменник досліджує егоїзм і непомірні амбіції непересічної особистості, що призводить до зради власного народу, і роман «Гетьман Іван Виговський», в якому автор аналізує шлях відомого українського державця.

Шифр НБУВ: Ва567541

 

41. Непотрібность великоруської літератури для України і для слов’янщини: сьогочасне літературне прямування / І. Нечуй-Левицький // Воля і Батьківщина : укр. часоп. – Львів, 1997. – Число 3 (8/24). – С. 74–88.

Передрук здійснено за першодруком у журналі «Правда» 1878 р. (Т. 2, с. 1–41) з виправленням пропусків, які виявив С. Єфремов, маючи для порівняння автограф (вони подані у квадратних дужках із позначенням зірочкою). Мовні особливості першодруку повністю збережені, зроблено тільки орфографічну та пунктуаційну корекцію для наближення до чинних норм сучасного правопису.

Шифр НБУВ: Ж14878/1997/3

Те саме. [Електронний ресурс] // Україністика на торонтському університеті : електрон. б-ка. – URL: http://sites.utoronto.ca/elul/Nechui/Ukrainstvo/ukrainstvo05.Nepotribnist-1.html

 

42. Українка Леся. Бояриня : драм. поема / Л. Українка; І. С. Нечуй-Левицький. Гетьман Іван Виговський : роман / І. Нечуй-Левицький ; худож. ред. Р. І. Калиш. – Київ : Наук. думка, 1997. – 336 с. – (Бібліотека школяра).

Маловідома драматична поема «Бояриня» геніальної поетеси Лесі Українки написана у квітні 1910 року і вперше видрукована у журналі «Рідний край» 1914 р., вже після її смерті. Зміст поеми пов’язаний із ХVІІ ст., добою Руїни й Петра Дорошенка.

Роман І. Нечуя-Левицького «Гетьман Іван Виговський», написаний у 1895 р., відображає одну з славетніших сторінок історії України: боротьбу українського козацтва за волю та незалежність.

Названі твори передбачені шкільною програмою з української літератури. У кінці книги вміщено словник маловживаних слів.

Шифр НБУВ: Ва580005

 

43. Українство на літературних позвах з Московщиною: культурологічні трактати / І. Нечуй-Левицький ; упоряд. М. Чорнопис[ь]кий. – Львів : Каменяр, 1998. – 256 с.

Зміст: Чорнопис[ь]кий Михайло. «Баштовий української нації»; «Органи російських партій»; «Непотрібність великоруської літератури для України і для слов’янщини (Сьогочасне літературне прямування)»; «Українство на літературних позвах з Московщиною»»; «Коментар».

Видання об’єднує три головні культурологічні антиімперські трактати класика української літератури, першодруки яких за життя автора вийшли в світ за межами Російської імперії анонімно або під псевдонімом. Досі вони не передруковувалися, за винятком одного спотвореного радянською цензурою, та зберігаються в архівних рідкісних виданнях і практично не доступні навіть фахівцям-філологам, викладачам ВНЗ і середніх загальноосвітніх шкіл, науковцям, аспірантам і студентам. У трактатах письменник-народознавець і культуролог розкриває витоки, зміст шовіністичної ідеології московських великодержавників-українофобів, її ворожість ідеалам свободи, рівності і справедливості.

Шифр НБУВ: Ва595847

 

44. Світогляд українського народу. Ескіз української міфології / І. Нечуй-Левицький ; ред. і коректура: Н. Кравченко, Н. Щербакової. – 2-ге вид. – Київ : Обереги, 2003. – 144 с. : іл. – (Бібліотека українського раритету).

Шифр НБУВ: Ао263302

 

45. Два брати : казка / Нечуй-Левицький Іван ; мал. Т. Кудіненко. – Київ : Літопис XX, 2008. – 20 с. : портр. – (Бібліотека журналу «"Дивосвіт" – казки, легенди, міфи» ; 2008, № 3 (15)).

Казка була написана у 1885 році.

Шифр НБУВ: Ж73241/2008/3

 

46. Кайдашева сім’я : для серед. та ст. шк. віку / І. С. Нечуй-Левицький ; упоряд. текстів та передм. О. М. Колінченко ; ред. Л. А. Климчик ; худож. оформ. серії Н. Задорожної. – Київ : Школа, 2009. – 120 с. – (Бібліотека шкільної класики) (Твори шкільної програми для обов’язкового читання та вивчення).

До книжки увійшли вибрані твори, що належать до різних жанрів: казка «Запорожці», оповідання «Дві московки», повісті «Микола Джеря» та «Кайдашева сім’я». Видатний майстер художньої прози І. Нечуй-Левицький відобразив тяжке життя українського народу другої половини ХІХ століття, змалювавши селянство й заробітчан, злиднями гнаних з рідних осель на фабрики та рибні промисли, увів в українську літературу нові теми й мотиви, змалював їх яскравими художніми засобами.

Шифр НБУВ: Ва708708

 

47. «Микола Джеря», «Кайдашева сім’я» та інші твори : [збірка] / І. Нечуй-Левицький ; ред.-уклад. О. В. Зав’язкін ; ред. Ю. В. Жиронкіна ; худож. С. Ю. Донець. – Донецьк : ВКФ «БАО», 2010. – 384 с.

Знамениті повісті «Микола Джеря» та «Кайдашева сім’я», оповідання «Афонський пройдисвіт», нарис «Вечір на Владимирській горі» ввійшли до золотого фонду вітчизняної літератури. Глибокий психологізм, тонкий аналіз суспільної кризи, якої зазнав український люд за пореформеної доби, увага до побутових деталей – усе це робить творчість автора визначним явищем у вітчизняному письменстві.

Шифр НБУВ: Ао268885

 

48. Кайдашева сім’я : вибр. твори : для серед. та старш. шк. віку / Іван Нечуй-Левицький ; упоряд. текстів та передм. Ольги Колінченко ; ред. Л. А. Климчик ; обкл. О. М. Ільїних. – Київ : Нац. книжк. проект, 2011. – 320 с. – (Бібліотека шкільної класики) (Обов’язкова програма. 10 клас).

До книжки увійшли вибрані твори, що належать до різних жанрів: казка «Запорожці», оповідання «Дві московки», повісті «Микола Джеря» та «Кайдашева сім’я».

Шифр НБУВ: Ва750151

 

49. Кайдашева сім’я. Гетьман Іван Виговський / І. Нечуй-Левицький ; голов. ред. С. С. Скляр ; відп. за вип. К. В. Шаповалова. – Харків : Кн. Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2011. – 416 с. : іл. – (Шедеври на всі часи).

Зміст: Передмова; «Кайдашева сім’я»; «Гетьман Іван Виговський»; Словник маловживаних слів.

Друкується за виданням «І. Нечуй-Левицький. Князь Єремія Вишневецький. Гетьман Іван Виговський. – Київ : Дніпро, 1991».

Шифр НБУВ: Ва739645

 

50. Кайдашева сім’я : [повісті, оповідання, роман] / І. Нечуй-Левицький ; передм., комент. М. П. Бондаря ; голов. ред. Є. В. Мєзенцева ; відп. за вип. Г. С. Таран ; худож. оформ. Б. П. Бублик. – Харків : Фоліо, 2011. – 605 с. – (Шкільна бібліотека української та світової літератури).

До книги увійшли повісті й оповідання з народного життя («Кайдашева сім’я» «Микола Джеря», «Баба Параска та баба Палажка»), в яких автор створив колоритні постаті з усіх верств населення, а також роман «Хмари», що присвячений темі української інтелігенції і зображує людей широких, прогресивних поглядів, які своєю гуманною просвітницькою діяльністю відкривали народу перспективи нового, вільного і розумного буття.

Шифр НБУВ: Ва745046

 

51. Князь Єремія Вишневецький : роман / І. С. Нечуй-Левицький. – Донецьк : ВКФ «БАО», 2011. – 416 с.

Єремія Вишневецький – історичний персонаж, жорстокий магнат, відомий своїми розправами над повсталими козаками та селянами. У романі розповідається про життя князя Вишневецького, яке переплітається з трагічною історією України ХVІІ століття, де живі заздрять мертвим, а запеклого ворога важко відрізнити від рідного брата. У виданні також представлені інші історичні твори письменника, зокрема нариси «Побіда Хмельницького під Збаражем і Зборовом» і «Брюховецький та Тетеря», які подають читачеві достовірну картину народно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького та змальовують початок страшної української Руїни.

Шифр НБУВ: Ва740948

 

52. Князь Єремія Вишневецький : роман : для серед. шк. віку / І. Нечуй-Левицький. – Вид. 2-ге, без змін. – Київ : Нац. кн. проект, 2011. – 255 с. – (Бібліотека шкільної класики) (Позакласне читання. 10 клас).

Роман переносить нас у вируюче ХVІІ століття. В центрі уваги нащадок славного українського лицаря Байди Вишневецького князь Єремія. Письменник намагається осмислити як князь Єремія міг стати зрадником свого народу. Це глибоко психологічний твір. Письменник показує, що людина, яка зрадила свій народ, ніколи не матиме щастя.

Шифр НБУВ: Ва753268

 

53. Гетьманська Україна: Іван Виговський та Іван Мазепа / Іван Нечуй-Левицький, Богдан Лепкий. – Донецьк : ВКФ «БАО», 2012. – 480 с. – (Видатні українські твори) (Історія в романах та повістях). – Авт. зазнач. на звороті тит. арк.

Зміст: Гетьман Іван Виговський : роман / Іван Нечуй-Левицький ; З-під Полтави до Бендер : роман / БогданЛепкий.

Два твори, що ввійшли до цього видання, змальовують відомі історичні події. «Гетьман Іван Виговський» Івана Нечуя-Левицького – роман про досвідченого політика, хороброго і талановитого воєначальника, який став до державного керма у складний час, коли в Україні розпочалася братовбивча війна. «З-під Полтави до Бендер» – заключна частина епопеї Богдана Лепкого про гетьмана Івана Степановича Мазепу. Талановитий український письменник розповідає про останні роки життя великого гетьмана України.

Шифр НБУВ: Ва757449

 

54. Кайдашева сім’я : повісті, п’єса / І. Нечуй-Левицький ; передм., комент. М. П. Бондаря. – Харків : Фоліо, 2012. – 603 с. – (Шкільна бібліотека української та світової літератури).

Шифр НБУВ: Ва756402

 

55. Микола Джеря ; Кайдашева сім’я : повісті / І. Нечуй-Левицький ; дизайн обкл. О. В. Шевченко. – Харків : Аргумент Принт, 2012. – 254, [1] с. – (Українська класична література). – Назва обкл.: Микола Джеря.

Шифр НБУВ: Ва755212

 

56. Кайдашева сім’я : повість / І. Нечуй-Левицький ; передм., комент. М. П. Бондаря. – Харків : Фоліо, 2013. – 151 с. – (Шкільна бібліотека української та світової літератури).

Письменник І. Нечуй-Левицький був майстром художньої прози. Найвідомішим твором стала його соціально-побутова повість «Кайдашева сім’я». «Усе змішалося в домі Кайдашів, коли старший син Карпо одружився з Мотрею. Дівчина – «серце з перцем» одразу не сподобалася прискіпливій свекрусі. Стіни Кайдашевої хати двигтіли від сварок. А коли молодший Лаврін привів наречену Мелашку, то про мир і злагоду забули назавжди!» У цій повісті так легко впізнати будні багатьох українських родин. Тут усе як у житті: сміх і сльози, пристрасть і прикрощі, мрії, що розбиваються об землю, і найголовніше – всепереможна любов!

Твір було екранізовано у 1993 р, а головні ролі у стрічці зіграли відомі українські актори Богдан Ступка і Раїса Недашківська.

Шифр НБУВ: Ва763511

 

57. Спростування новітніх раціоналістичних думок про лице Ісуса Христа : богослов. дис. : до 175-річчя з дня народж. письменника / Іван Нечуй-Левицький ; ред. і коректура С. Л. Хавруся . – Черкаси : Інтеграл-Техноімпекс, 2013. – 84 с. – Текст рос.

Зміст: Твердиня духу (передмова); Новейшие рационалистические мнения о лице Иисуса Христа; Про упорядника.

Іван Нечуй-Левицький стверджував: «Де правда, там і Бог; де Бог, там і правда. Там нема Бога, де кривда й неправда». У книжці надрукована богословська дисертація випускника Київської духовної академії Івана Левицького (1865) – майбутньогго класика української літератури Івана Нечуя-Левицького. На її сторінках автор спростовує новітні думки європейських філософів-раціоналістів ХVІІІ – першої половини ХІХ століття про лице Ісуса Христа.

Шифр НБУВ: Ва763259

 

58. Кайдашева сім’я. Гетьман Іван Виговський / Іван Нечуй-Левицький ; голов. ред. С. С. Скляр ; відп. за вип. К. В. Шаповалова ; худож. Ольга Іващенко ; худож. ред. Т. М. Коровіна. – 2-ге вид., стер. – Харків : Кн. Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2014. – 416 с. : іл. – (Шедеври на всі часи).

Зміст: Передмова; Кайдашева сім’я; Гетьман Іван Виговський; Словник маловживаних слів.

Книгу надруковано за виданням І. Нечуя-Левицького «Князь Єремія Вишневецький. Гетьман Іван Виговський» (Київ: Дніпро, 1991). В оформленні обкладинки використано картину А. Венеціанова «Селянські діти у полі».

Шифр НБУВ: Ва782546

 

59. Микола Джеря. Кайдашева сім’я та інші твори / І. Нечуй-Левицький ; уклад. О. В. Зав’язкін ; худож. С. Ю. Донець ; ред. Ю. В. Жиронкіна. – Донецьк : БАО, 2014. – 384 с.

Читачам пропонуються знамениті повісті «Микола Джеря» та «Кайдашева сім’я», оповідання «Афонський пройдисвіт», нарис «Вечір на Владимирській горі», що ввійшли до золотого фонду вітчизняної літератури. Глибокий психологізм, тонкий аналіз суспільної кризи, якої зазнав український люд за пореформеної доби, увага до побутових деталей – усе це робить творчість автора визначним явищем у вітчизняному письменстві.

Шифр НБУВ: Ао272429

 

60. Кайдашева сім’я. Гетьман Іван Виговський / І. Нечуй-Левицький. – 2-ге вид., стер. – Харків : Кн. Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015. – 413, [3] с. : іл. – (Шедеври на всі часи).

Зміст: Передмова; Кайдашева сім’я; Гетьман Іван Виговський; Словник маловживаних слів.

Книгу надруковано за виданням І. Нечуя-Левицького «Князь Єремія Вишневецький. Гетьман Іван Виговський» (Київ: Дніпро, 1991). В оформленні обкладинки використано картину А. Венеціанова «Селянські діти у полі». Видання є додатковим накладом до книги 2014 року.

Шифр НБУВ: Ва796476

 

61. Князь Єремія Вишневецький : роман / І. Нечуй-Левицький. – Київ : Знання, 2015. – 248 с. – (Класна література ; № 3, 2015).

Роман «Князь Єремія Вишневецький» переносить нас у вируюче ХVІІ століття. Але в центрі уваги письменника не героїка визвольної боротьби в Україні, а спроба осмислити, як нащадок славного українського лицаря Байди Вишневецького князь Єремія став зрадником свого народу. Він успадкував від своїх предків гострий розум і риси сильної людини. Але егоїзм, ненаситне бажання слави, розкошів затьмарюють усі високи порухи душі князя. Єремія вражає страшною жорстокістю у розправах над повсталими козаками і селянами. Він руйнував і палив Україну, «неначе татарська або монгольська орда». Навіть закоханість у козачку Тодозю не повернула йому людську подобу, і тут він діє силою та лютими погрозами. Це глибоко психологічний твір. письменник показує, що людина, яка зрадила свій народ, ніколи не матиме щастя.

В оформленні обкладинки використано роботу М. Самокиша «Бій Максима Кривоноса з князем Єремією Вишневецьким» (1934).

Шифр НБУВ: Ва795023

 

62. Перлини української класики : збірка / Тарас Шевченко, Григорій Квітка-Основ’яненко, Іван Нечуй-Левицький [та ін.] ; передм. Р. Трифонова ; голов. ред. С. С. Скляр ; відп. за вип. Т. М. Куксова. – Харків : Кн. Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015. – 816 с.

Зі змісту: Кайдашева сім’я / І. С. Нечуй-Левицький. – С. 111–227; Микола Джеря / І. С. Нечуй-Левицький – С. 227–319.

Шифр НБУВ: Ва799582

 

63. Кайдашева сім’я : повісті, оповідання, роман / І. Нечуй-Левицький ; передм., комент. М. П. Бондаря ; худож.-оформлювач Б. П. Бублик. – Харків : Фоліо, 2016. – 603, [2] с. – (Шкільна бібліотека української та світової літератури) (Шкільна бібліотека. Українська література).

До книги увійшли повісті й оповідання з народного життя: «Кайдашева сім’я», «Микола Джеря», «Баба Параска та баба Палажка», в яких автор створив колоритні постаті з усіх верств населення, а також роман «Хмари», що присвячений темі української інтелігенції і зображує людей широких, прогресивних поглядів, які своєю гуманною просвітницькою діяльністю відкривали народу перспективи нового, вільного і розумного буття.

Шифр НБУВ: Ва809116

 

64. Перлини української класики : збірка / Тарас Шевченко, Григорій Квітка-Основ’яненко, Іван Нечуй-Левицький [та ін.] ; передм. Р. Трифонова ; голов. ред. С. С. Скляр ; відп. за вип. Т. М. Куксова. – Харків : Кн. Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. – 816 с.

Зі змісту: Кайдашева сім’я / І. С. Нечуй-Левицький. – С. 111–227; Микола Джеря / І. С. Нечуй-Левицький – С. 227–319.

Шифр НБУВ: Ва802257

 

65. Український характер у кращих творах вітчизняних класиків : збірник / Т. Г. Шевченко [та ін.] ; уклад. О. В. Зав’язкін. – Харків : Сиция, 2016. – 384 с. : іл.

Зі змісту: Микола Джеря / Іван Семенович Нечуй-Левицький – С. 152–274.

Література кожного народу є його художньою історією. Усі явища в житті суспільства знаходять своє відтворення в літературі. Видання пропонує читачеві поринути у світ української класики. У творах видатних вітчизняних письменників – боротьба народу проти поневолювачів, оспівування благородних людських почуттів, становлення національної ідеї тощо.

Твір присвячений М. В. Лисенкові був написаний 1876 року, 1 генваря. Опис здійснено згідно оригіналу.

Шифр НБУВ: Ва807397

 

66. Хмари : повість / І. Нечуй-Левицький. – Київ : Знання, 2016. – 367 с. – (Класна література).

Головні герої повісті «Хмари» – студенти, а з часом – професори Київської духовної академії та університету, їхні діти. Зі сторінок книги постають яскраві картини їхнього повсякденного життя: навчання, мрії, зустрічі, вечірки, дискусії, танці, залицяння, одруження тощо. Повість приваблює динамічним сюжетом, колоритною мовою, блискучим знанням народних звичаїв, мальовничими описами Києва та інших куточків України, вірою героїв у майбутнє і дає можливість читачеві краще зорієнтуватися в історії України, зблизька побачити, як і чим жила молодь того часу.

Шифр НБУВ: Ва805194

 

67. Кайдашева сім’я : повість / І. Нечуй-Левицький. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан, 2017. – 232 с. : іл. – (Богданова шкільна наука).

«Кайдашева сім’я» – реалістична соціально-побутова повість. У творі описано події, що відбувалися у великій сільській родині Кайдашів. Конфлікти усередині сім’ї зображено з гумором, проте добре ставлення до сварливих Кайдашів не перешкоджає автору безжально критикувати суспільний лад, спосіб організації громади, поведінку духовенства, які призводять до зубожіння людського духу.

Повість підписана 1878 р.

Шифр НБУВ: Ва813336

 

68. Кайдашева сім’я : повість / І. Нечуй-Левицький ; передм. та комент. М. П. Бондаря. – Харків : Фоліо, 2017. – 151, [2] с. – (Шкільна бібліотека української та світової літератури).

Майстер слова, І. Нечуй-Левицький, мав на меті якомога глибше розробити «непочаті рудники» українського життя і створити правдиві образи людей з усіх верств суспільства. Колоритні постаті героїв, соковитий гумор і сміливе поєднання серйозного та навіть трагічного з комічним зробили твори І. С. Нечуя-Левицького справжніми перлинами української прози. Повість «Кайдашева сім’я» якнайкраще демонструє самобутній талант письменника.

Цей твір став улюбленим для багатьох українців, а назва «Кайдашева сім’я» – сталим виразом. Суперечки, що згодом переросли в справжні баталії, у цій невгамовній родині виникають після того, як сини – Карпо та Лаврін – створюють власні сім’ї. Книгу неможливо читати без сміху, однак це сміх крізь сльози. Через трагікомічні ситуації та недоладні вчинки Кайдашів, що ворогують між собою за клапоть поля, садибу, стару грушу, простежуються одвічні проблеми людських взаємовідносин та стосунків між поколіннями.

Шифр НБУВ: Ва813972

 

69. Кайдашева сім’я : повість / І. Нечуй-Левицький. – Київ : Знання, 2018. – 223 с. – (Скарби ; 2018, № 5).

За словами І. Франка, повість «Кайдашева сім’я» належить до «найкращих оздоб українського письменства». З великою художньою силою І. Нечуй-Левицький на прикладі однієї сім’ї змалював український національний колорит. Перед читачем постає низка яскравих персонажів: забобонний Кайдаш, чванлива й пихата Кайдашиха, бриклива Мотря, понурий Карпо, доброзичливі Лаврін та Мелашка. Книга зачаровує непідробним гумором, веселими й дотепними діалогами, чудовими пейзажами та сценами щирого кохання.

Шифр НБУВ: Ао274912

 

70. Кайдашева сім’я : повісті / І. Нечуй-Левицький ; кер. проекту В. А. Тютюнник ; відпов. за вип. К. В. Озерова ; худож. ред. А. О. Попова. – Харків : Кн. клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2019. – 320 с. – (Перлини української класики).

У повісті «Кайдашева сім’я» так легко впізнати будні багатьох українських родин. Тут усе як у житті: сміх і сльози, пристрасть і прикрощі, мрії, що розбиваються об землю, і найголовніше – всепереможна любов! Окрім цієї повісті книга містить повість «Микола Джеря» та «словник маловживаних слів».

Шифр НБУВ: Ва829148

 

71. Микола Джеря : повість / І. Нечуй-Левицький. – Київ : Знання, 2019. – 191 с. – (Скарби ; № 2, 2019).

Повість «Микола Джеря» – справжня енциклопедія українського життя ХІХ століття. Микола Джеря шукає правди і справедливості, завжди стає на захист принижених. Разом з героєм, змушеним утікати від розправи, ми мандруємо Україною, стаючи очевидцями різноманітних, часто несподіваних і напружених подій. Навіть повернувшись через двадцять років додому вже сивим дідусем, Микола не втратив почуття людської гідності, невгасимої гордості, сміливості та прагнення до волі.

Повість присвячується М. В. Лисенкові.

Шифр НБУВ: Ао275292

 

72. Кайдашева сім’я : повісті / І. Нечуй-Левицький ; кер. проекту В. А. Тютюнник ; відпов. за вип. К. В. Озерова ; худож. ред. А. О. Попова. – 2-ге вид. – Харків : Кн. Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2020. – 320 с. – (Перлини української класики).

Зміст: Кайдашева сім’я; Микола Джеря; Словник маловживаних слів.

Шифр НБУВ: Ва841274

 

73. Кайдашева сім’я : повісті, оповідання, роман / І. Нечуй-Левицький ; передм., комент. М. П. Бондар ; худож.-оформлювач О. А. Гугалова-Мєшкова ; голов. ред. О. В. Красовицький ; відп. за вип. Г. С. Таран. – Харків : Фоліо, 2020. – 603, [2] с. – (Шкільна бібліотека) (Шкільна бібліотека української та світової літератури).

За словами Івана Франка, повість «Кайдашева сім’я» належить до «найкращих оздоб українського письменства». Митець показує життя однієї селянської родини – Омелька Кайдаша, дорослі сини якого створюють власні сім’ї й влаштовують свій побут після реформи 1861 року.

До книги увійшли також роман «Хмари», повісті «Дві московки», «Микола Джеря» та оповідання «Баба Параска та баба Палажка». В оформленні обкладинки використано картину Костянтина Трутовського «Біля тину» (1886).

Шифр НБУВ: Ва845107

 

74. Кайдашева сім’я : повість / І. Нечуй-Левицький. – Київ : Знання, 2020. – 175 с. – (Класна література).

Шифр НБУВ: Ва841436

 

75. Микола Джеря : повість / І. Нечуй-Левицький ; ред.: Б. Будний (голов. ред.), Д. Пендзей ; худож. І. Басалига. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан, 2020. – 192 с. : іл. – (Світовид).

У повісті «Микола Джеря» описується важке життя селян-кріпаків у царській Росії, їхню хаотичну боротьбу проти гноблення. Автор вдало поєднує колоритні народні персонажі з яскравими характерами та гармонійні описи природи.

Життєва одіссея сміливого правдолюбця Миколи Джері цікаво й невимушено розгортається під пером І. Нечуя-Левицького. Рятуючись від панського свавілля, герой двадцять років поневіряється в пошуках правди і кращої долі, але за всіх обставин залишається духовно вільним, небайдужим до насильства та несправедливості. За словами І. Франка, це «один із тих світлих, лицарських типів українських..., котрим ціле життя воля пахне..., тих здорових натур, що скорше вломляться, а зігнути не дадуться». Утілені в цьому образі прагнення до волі, одвічний пошук правди є актуальними й понині.

Шифр НБУВ: Ва848393

 

Окремі статті І. С. Нечуя-Левицького

 

76. Історія української літературної критики та літературознавства : хрестоматія. У 3 кн. Кн. 2. Навчальний посібник / упоряд. П. М. Федченко ; голов. ред. М. Тимошик, ред. Л. Щербатенко ; Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка НАН України ; обкл. худож. Є. І. Муштенка. – Київ : Либідь, 1998. – 352 с.

Зі змісту: Сьогочасне літературне прямовання / І. С. Нечуй-Левицький. – С. 212–222; Загальний огляд найновішої русько-української літератури / І. С. Нечуй-Левицький. – С. 222–229; Українська декадентщина / І. С. Нечуй-Левицький. – С. 229–237.

У відповідності до програм лекційних і спеціальних курсів з історії української критики та літературознавства до другої книги хрестоматії включено належно систематизовані та прокоментовані різножанрові критичні матеріали української літератури другої половини ХІХ – початку ХХ століття. Значна частина цих матеріалів взята з малодоступних нині періодичних і книжкових видань та архівних фондів. Подібне видання в Україні було здійснено вперше.

Шифр НБУВ: В340970/2.

 

Переклади І. С. Нечуя-Левицького

 

77. Найдавніша література Шумеру, Вавилону, Палестини / пер. І. Франка, П. Куліша, І. Нечуя-Левицького, Лесі Українки, М. Москаленка ; передм. та прим. В. А. Храновського ; худож.-оформлювач В. М. Карасик. – Харків : Факт, 2016. – 441, [1] с.

Зі змісту: Палестина: Книга Рути / пер. Іван Семенович Нечуй-Левицький. – С. 401–408; З «Книги Даниїла» / пер. Іван Семенович Нечуй-Левицький. – С. 413–420.

Шумер, Вавилон, Палестина... Тут почалась історія людства, історія цивілізації, саме тут люди створили перший міфопоетичний твір – епос про Гільгамеша, «героя-предка», в якому відобразився світогляд людини, її уявлення про світ і своє місце в ньому. Видання містить найяскравіші зразки найдавнішої літератури: епос про Гільгамеша, поеми про створення світу та біблійний потоп, а також перли біблійної поезії та прози, перекладом яких ми завдячуємо видатним українським митцям: І. Франкові, П. Кулішеві, І. Нечую-Левицькому, Лесі Українці.

Шифр НБУВ: Ва807113

 

Переклади творів І. С. Нечуя-Левицького на мови народів світу

 

78. ...Бурлачка : роман / пер. с укр. П. Опанасенко. – Москва ; Ленинград : Гос. изд-во, 1-я Образцовая тип., 1929. – 191 с. – (Творчество народов СССР). – Перед загл. автор. – И. Нечуй-Левицкий. На обл. – Н. Нечуй-Левицкий.

Шифр НБУВ: Вu12237

 

79. ...Николай Джеря / пер. с укр. Э. Григорьева. – Харьков : Пролетарий, 1929. – 190, [2] с.

Шифр НБУВ: Вu13800

 

80. ...Николай Джеря / пер. с укр. Э. Григорьева. – 2-е изд. – Харьков : Пролетарий, 1930. – 132 с.

Шифр НБУВ: Вu13800

 

81. ...Мыкола Джэря : повистири / Традусы дин украинешть ди Н. Марков. – Тиришполя : Едитура статникы а Молдовий, 1932. – 142 п.

Шифр НБУВ: Аu14495

 

82. Афонский проходимец : повесть / пер. с укр. А. Островского. – Симферополь : Крымиздат, 1954. – 48 с.

Шифр НБУВ: Во614287

 

83. Избранные произведения : в 2 т. / пер. с укр., послесл. К. Трофимова, Н. Шевелева ; ил. Ю. Ростовцев. – Москва : Госиздат, 1956.

Т. 1 : Микола Джеря: повесть. Семья Кайдаша: повесть. Баба Параска да баба Палажка: рассказ. Дьявольское искушение: повесть. Два брата: сказка. Старые кутилы: рассказ. Деревенская знать угощается: рассказ. Афонский проходимец. – 431 с., 1 л. портр.
Т. 2 : Бурлачка: повесть. Погибшие: повесть. Старосветские батюшки и матушки: повесть. – 512 с.

Шифр НБУВ: В301821/1, 2

 

84. Семья Кайдаша и другие / пер. с укр., послесл. Н. Шевелева. – Москва : Гослитиздат, 1956. – 190 с. – (Массовая серия).

Зміст: Семья Кайдаша : повесть; Дьявольское искушение : повесть; Деревенская знать угощается : рассказ.

Шифр НБУВ: Во658125

 

85. Повести и рассказы / предисл. Е. Кирилюка (с. 3–18) ; пер. с укр. – Москва : Худож. лит., 1964. – 574 с.: ил.

Зміст: Повести: Две солдатки, Заноза, Среди врагов, Заживо погребённые; Рассказы: Обездоленные и не обездоленные, Индийская легенда.

Шифр НБУВ: Во911520

 

86. Семья Кайдаша : повесть / пер. с укр. К. Трофимова ; вступ. ст. Л. Хинкулова ; ил. И. В. Царевич. – Москва : Худож. лит., 1969. – 182 с. : ил. – (Шмуцтит.: Народная библиотека).

Шифр НБУВ: Ва83713

 

87. Старосветские батюшки и матушки : повесть / пер. с укр. К. Трофимова ; вступ. ст. Н. Крутиковой ; худож. А. Виноградов. – Москва : Худож. лит., 1979. – 448 с. : ил.

Шифр НБУВ: Ао221495

 

88. Избранные произведения : в 2 т. / пер. с укр., сост. К. Трофимова, Н. Шевелева. – Москва : Худож. лит, 1988.

Т. 1 : Повести и рассказы. – 526, [2] с.

Зміст: Повести: Микола Джеря, Семья Кайдаша, Бурлачка; Рассказы: Беда бабе Параске да бабе Палажке Соловьихе, Баба Параска да баба Палажка, Деревенская знать угощается.

Т. 2 : Повести. Рассказы. – 528 с.

Шифр НБУВ: В335265/1, 2

 

Література про життя і діяльність поета

 

Автореферати та дисертації

 

89. Власенко В. О. Юмор и сатира в творчестве И. С. Нечуя-Левиццкого : автореф. дис. ... канд. филол. наук / В. О. Власенко ; Ин-т лит. им. Т. Г. Шевченко. – Киев, 1962. – 24 с.

Шифр НБУВ: Во832339; Айзеншток № 9832

 

90. Федосов Л. П. Фольклорные и литературные источники юмора и сатиры И. С. Нечуя-Левицкого : автореф. дис. ... канд. филол. наук. / Л. П. Федосов ; АН Укр. ССР, Ин-т лит. им. Т. Г. Шевченко. – Киев, 1966. – 22 с.

Шифр НБУВ: Ва18384

 

91. Тараненко Н. А. Литературно-эстетические взгляды и творческая практика И. С. Нечуя-Левицкого : автореф. дис. ... д-ра филол. наук / Н. А. Тараненко ; Ин-т лит. им. Т. Г. Шевченка. – Киев ; Запорожье : Коммунар, 1972. – 88 с. – Бібліогр.: с. 87–88. – Рос. м.

Автореферат надається на правах рукопису. Робота виконувалася на кафедрі української літератури Запорізького державного педагогічного інституту. Згідно з вимогами дисертація була виконана здобувачем українською мовою.

Шифр НБУВ: 413-26 арх.

 

92. Калинчук А. М. Історичні романи І. Нечуя-Левицького: особливості поетики : дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / Калинчук Алла Миколаївна ; Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. – Київ, 2000. – 206 с. – Бібліогр.: с. 181–206.

Шифр НБУВ: Дс70036

 

93. Пода О. Проблема трансформації історичної правди у творчості І. С. Нечуя-Левицького : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / О. Ю. Пода. – Запоріжжя, 2000. – 20 с.

Дисертацію присвячено актуальній проблемі трансформації історичної правди у малодослідженій частині творчого спадку І. Нечуя-Левицького – історичних романах «Гетьман Іван Виговський», «Князь Єремія Вишневецький». Історичну романістику письменника розглянуто у контексті української, російської та польської історіографії XIX – початку XX ст. Розкрито творчу своєрідність реалізації І. Нечуєм-Левицьким історичної тематики, специфіку бачення письменником історичного факту і художнього домислу, майстерність змалювання подій і конкретно-психологічних характеристик. Окреслено коло історичних джерел романів, визначено систему взаємозв’язків між ними і творами І. Нечуя-Левицького, що дозволяє у більшому обсязі та ширшому ракурсі охопити розгляд трансформаційних змін висхідного історичного матеріалу у текстах «Гетьмана Івана Виговського», «Князя Єремії Вишневецького».

Шифр НБУВ: Ра309382

 

94. Калинчук А. Історичні романи І. Нечуя-Левицького: особливості поетики : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / А. М. Калинчук; НАН України; Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка. – Київ, 2001. – 20 с.

Досліджено особливості поетики історичних романів «Князь Єремія Вишневецький» та «Гетьман Іван Виговський» І. Нечуя-Левицького. Вирішено проблему поділу української історичної прози другої половини ХІХ ст. на жанрові різновиди через зіставлення факту та вимислу. Розглянуто в контексті художньо-історичної групи романи І. Нечуя-Левицького. Проаналізовано художні особливості творів письменника з застосуванням порівняльного, комплексно-системного та функціонального методів. З’ясовано основні естетичні погляди прозаїка, його самобутність і новаторство в ідейно-естетичній реалізації концепції щодо історичного твору та його стильових компонентів, висвітлено її художнє втілення. Відображено ще не досліджені («точка зору» автора та художні форми її вираження, сутність хронотопу, характеротворення) складові поетики історичних романів І. Нечуя-Левицького, ще не досліджені («точка зору» автора та художні форми її вираження, сутність хронотопу, характеротворення). На підставі дослідження проблеми художніх особливостей історичних романів І. Нечуя-Левицького зроблено висновок: художня реалізація поетики історичних романів тісно пов’язана з реалістичною стильовою манерою прозаїка, яка відзначається пошуками митця та визначена предтечею психологічної прози кінця ХІХ – початку ХХ ст. в українській літературі.

Шифр НБУВ: Ра311850

 

95. Абрамова І. Художнє трактування етнопсихологічних типів українця у прозі І. С. Нечуя-Левицького 60–80-х років ХІХ століття : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / І. Абрамова. – Запоріжжя, 2002. – 18 с.

Проаналізовано художньо-естетичні та соціально-політичні погляди І. С. Нечуя-Левицького. Розглянуто особливості художнього трактування етнопсихологічних типів характерів українців як носіїв національної ментальності у прозі письменника. Проаналізовано оповідну техніку, риторичні й прагматико-комунікативні механізми прози І. С. Нечуя-Левицького, детерміновані орієнтацією на специфічного уявного читача (носія народного світогляду).

Шифр НБУВ: Ра320187

 

96. Абрамова І. Г. Художнє трактування етнопсихологічних типів українця у прозі І. С. Нечуя-Левицького 60–80-х років ХІХ століття : дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / Абрамова Інна Георгіївна ; Запоріз. держ. ун-т. – Запоріжжя, 2002. – 193 с. – Бібліогр.: с. 176–193.

Шифр НБУВ: Дс74550

 

97. Амбіцька А. С. Повісті й романи І. С. Нечуя-Левицького: архетипний аналіз : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / А. С. Амбіцька. – Кіровоград, 2011. – 18 с.

Вперше в українському літературознавстві здійснено спробу системно дослідити творчість І. Нечуя-Левицького з позицій архетипної та психоаналітичної критики, що дозволяє адекватно проінтерпретувати модель українського світу в повістях і романах. З’ясовано специфіку художнього втілення та динаміку архетипів хресної дороги, розіп’ятого Бога, тіні, матері, мудрого старця, раю, пекла, хати, родини, води, нового творення, культурного героя, простежено особливості їхнього функціонування. Доведено, що в художній системі митця переважають архетипи розіп’ятого Бога та тіні, які реалізують бачення І. Нечуєм-Левицьким життя та долі українського народу як трагічних.

Шифр НБУВ: Ра379057

 

98. Амбіцька А. С. Повісті й романи І. С. Нечуя-Левицького: архетипний аналіз : дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / Амбіцька Анна Сергіївна ; Кіровогр. держ. пед. ун-т ім. Володимира Винниченка. – Кіровоград, 2011. – 206 с. – Бібліогр.: с. 183–206.

Шифр НБУВ: Дс135860

 

99. Пилипенко Є. Діалектне джерело мови прозових творів Івана Нечуя-Левицького : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Є. М. Пилипенко ; Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова. – Київ, 2011. – 19 с.

Комплексно досліджено мову прозорових творів І. С. Нечуя-Левицького на тлі фонетичних, морфологічних, лексичних, синтаксичних елементів середньонаддніпрянського діалекту, здійснено ареалогічну інтерпретацію його мови. Набула розвитку теорія стратифікації національної мови та взаємодії стратів на різних часових зрізах, зокрема, проблеми структури та функцій діалектизмів у художніх текстах, поглиблено методики ареологічного прочитання мови художнього тексту. Уточнено характерології мовотворчості І. С. Нечуя-Левицького, визначальних рис його ідіолекту на тлі формування української літературної мови.

Шифр НБУВ: Ра383842

 

Довідкові, монографічні видання, збірники наукових праць

 

100. Єфремов С. Іван Левицький Нечуй / акад. С. Єфремов. – [Б. м.] : Слово, 1924. – 189, 2 с. : портр. – (Ноти та музичні видання).

Шифр НБУВ: Гнатишин А./№ 439*

 

101. Возняк М. Куліш як редактор «Причепи» Левицького / Михайло Возняк. – Львів : друк. Наук. т-ва ім. Шевченка, 1928. – 54 с. – Відбитка з «Записок наук. т-ва ім. Шевченка у Львові». Т. СХVІІІ.

Перші друковані писання Левицького, які були створені 1 квітня 1867 р., побачили світ у львівській «Правді» за 1868 р. Радіючи появі нового талановитого письменника, Куліш піддав «Причепу» Левицького пильній редакційній роботі. В автографі Левицького Куліш справляв не тільки правопис і мову, але й перекреслив цілі речення або уступи, дописуючи замість них свої над перекресленими рядками або на крисах рукопису... Текст «Причепи» в газеті «Правда» вказує на низку відхилень від рукопису. Ще більше відрізняється текст окремого львівського видання «Повістей» Левицького: тут не тільки змінений у дечому правопис, але в кількох місцях дещо видалено з тексту.

Шифр НБУВ: Попов13822

 

102. Мироненко Мих. І. Нечуй-Левицький : нарис / Мих. Мироненка. – Харків : Вид-во ВУРПС «Український робітник», 1930. – 72 с. – (Масова літературно-критична бібліотека).

Шифр НБУВ: Попов 8347

 

103. Браславський С. Іван Нечуй-Левицький / Сергій Браславський ; ред. Є. Кирилюк. – Київ ; Харків : Укр. держ. вид-во, 1944. – 19 с.

Видання знайомить із життєвим шляхом письменника та дає короткий аналіз його творів, зокрема, «Микола Джеря», «Кайдашева сім’я», «Бурлачка», «Чорні хмари».

Шифр НБУВ: Во333751

 

104. Походзіло М. У. Іван Нечуй-Левицький : літ. портр. / М. У. Походзіло ; ред. Н. П. Лісовенко ; худож. С. М. Габович. – Київ : Держвидав худож. літ., 1960. – 119 с. – Коротка бібліогр.: с. 117.

Зміст: Вступ; Твори за життя селян; Твори про міщанство та шляхту; Попи та ченці в зображенні І. Нечуя-Левицького; Твори з життя інтелігенції; Коротка бібліографія.

Шифр НБУВ: Ао150831

 

105. Крутікова Н. Є. Творчість І. С. Нечуя-Левицького : (статті та матеріали) / Н. Є. Крутікова, АН УРСР, Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка ; ред. Г. Ігнатенко. – Київ : Вид-во АН Укр. РСР, 1961. – 248 с.

Зміст: І. Статті: З творчої лабораторії І. С. Нечуя-Левицького («Микола Джеря»); Про гумор І. С. Нечуя-Левицького; З нових матеріалів для біографії та оцінки творчості письменника. ІІ. Матеріали: І. Нечуй-Левицький. Уривки з моїх мемуарів та згадок; Апокаліпсична картина в Києві; Марьяна Погребнячка й Бейліс.

Авторка присвятила книгу світлій пам’яті Олександра Івановича Білецького. У праці розкривається своєрідність художньої манери видатного українського письменника І. С. Нечуя-Левицького, висвітлюються становлення реалізму в його творчості і його зв’язки з російською та українською демократичною літературою. Публікуються нові архівні дані про життя і діяльність письменника.

Рец.: Сиваченко М. Є. Про книгу Н. Є. Крутікової «Творчість І. С. Нечуя-Левицького // Рад. літературознавство. – 1962. – № 6. – С. 139–145; Тараненко М. П. [Рецензія] // Література в школі. – 1962. – № 6. – С. 80–82.

Шифр НБУВ: Во822558

 

106. Шавловський І. І. Вивчення творчості І. С. Нечуя-Левицького в школі : посіб. для вчителів / І. І. Шавловський. – Київ : Рад. шк., 1961. – 104 с. : портр.

Зміст: Вступ; Біографія І. С. Нечуя-Левицького; Дещо про світогляд письменника; Літературна спадщина; Вивчення творчості І. С. Нечуя-Левицького в десятому класі; Додатки: Хронологічна таблиця життя і творчості Івана Нечуя-Левицького; І. С. Левицький. Автобіографія; Лист до Панаса Мирного; М. Грінченко. Спогади про Івана Нечуя-Левицького; Література для вчителя.

У книзі дається ідейно-художній аналіз творів І. Нечуя-Левицького, які вивчаються у школі, а також методичні поради вчителям, як краще організувати навчальний процес.

Рец.: Власенко В. О. [Рецензія] // Література в школі. – 1962. – № 4. – С. 84–86.

Шифр НБУВ: Во821003

 

107. Походзіло М. У. Іван Нечуй-Левицький / Микола Улянович Походзіло ; ред. М. Ф. Вишневський ; худож. Б. І. Бродський ; коректор Л. М. Кирилець. – 2-ге вид. перероб. і допов. – Київ : Дніпро, 1966. – 128 с. – (Літературний портрет).

У книзі висвітлено життєвий і творчий шлях видатного дожовтневого письменника І. С. Нечуя-Левицького, його світогляд, проаналізовано найважливіші прозові та драматичні твори. Зокрема, докладно розглядаються твори, передбачені програмою з української літератури для середньої школи та педагогічних вузів.

Шифр НБУВ: Ао175536

 

108. Омельченко В. І. Живописець слова : до 130-річчя від дня народж. І. С. Нечуя-Левицького / В. І. Омельченко ; ред. С. І. Матвієнко ; обкл. худож. А. А. Гриценка ; коректор Л. О. Селяніна. – Київ : Знання, 1968. – 48 с. : портр.

У брошурі докладно розглядається творчість класика української літератури, розкриваються особливості стилю письменника, аналізуються його твори в єдності змісту і форми.

Шифр НБУВ: Ва73067

 

109. Власенко В. О. Художня майстерність І. С. Нечуя-Левицького / В. О. Власенко ; ред. О. М. Хмелівська ; обкл. худож. М. Ф. Остапко. – Київ : Рад. шк., 1969. – 182 с. – Бібліогр.: с. 182–183.

Зміст: Вступ; Початок творчого шляху; Творчий зліт; Зброєю слова проти фанатизму і плісняви; Висновки; Бібліографія.

У книжці дається ідейно-художній аналіз творів І. С. Нечуя-Левицького. Автор докладно розглядає повісті «Микола Джеря», «Кайдашева сім’я», «Бурлачка», гумористичні оповідання. Значне місце відведено також творам з життя інтелігенції та творам, у яких письменник викриває духовенство. В центрі дослідження – своєрідність художньої манери І. С. Нечуя-Левицького.

Шифр НБУВ: Ва93278

 

110. Шавловський І. І. Вивчення творчості І. С. Нечуя-Левицького в школі : посіб. для вчителів / І. І. Шавловський. – Вид. 2-ге, змін. і допов.– Київ : Рад. шк., 1969. – 152 с. : портр.

У книзі подається життєвий і творчий шлях класика української літератури І. С. Нечуя-Левицького та ідейно-художній аналіз його творів, що вивчаються в школі. Автор докладно зупиняється на методах і прийомах організації навчального процесу, на питанні активізації самостійної роботи учнів. Видання призначено для вчителів-словесників та студентів педагогічних вузів.

У посібнику вміщено додатки: «Хронологічна таблиця життя і творчості Івана Нечуя-Левицького», «Література для вчителя».

Шифр НБУВ: Ао188550

 

111. Іванченко Р. Г. Іван Нечуй-Левицький : нарис життя і творчості / Р. Г. Іванченко. – Київ : Дніпро, 1980. – 147 с. – (Літературні портрети).

Одне з найпочесніших місць в історії української дожовтневої літератури початку ХХ ст. належить І. С. Нечую-Левицькому – видатному письменнику-демократу. Самобутній художник слова, він проклав нові шляхи розвитку вітчизняної прози, змалював на сторінках своїх повістей і оповідань життя України до кріпацтва та після його скасування, створив яскраві художні образи «Микола Джеря» і «Кайдашева сім’я», які надали йому світової слави. В літературному портреті досліджується життєвий і літературний шлях письменника-класика.

Шифр НБУВ: Ао224947

 

112. Тараненко М. П. І. С. Нечуй-Левицький : семінарій / М. П. Тараненко ; за ред. проф. Н. Й. Жук ; рецензент М. С. Грицюта. – Київ : Вища шк., 1984. – 184 с.

Книжка містить огляд критичної літератури про життя і творчість видатного прозаїка-реаліста другої половини ХІХ ст. І. С. Нечуя-Левицького від перших згадок і відгуків про його твори у пресі до літературознавчих досліджень наших днів. Подано біографічну довідку про життєвий і творчий шлях письменника, який знаменував цілий етап у розвитку української прози минулого століття. У книзі представлено список основних видань творів класика, найважливіших критичних і літературознавчих праць про його життя і творчість, а також рекомендовану тематику семінарських доповідей.

Видання має вступну статтю «Від автора», а також чотири розділи: «Історія вивчення життя і творчості І. С. Нечуя-Левицького», «Життя і творчість І. С. Нечуя-Левицького (в основних датах і документах)», «Короткий бібліографічний покажчик творів І. С. Нечуя-Левицького та науково-критичної літератури про нього», «Теми для самостійних робіт з основною бібліографією».

Автор намагався систематизувати майже весь відомий на той час історико-критичний матеріал, зокрема. Рецензії, висловлювання, історико-літературні аналітичні спостереження дожовтневої критики, радянських літературознавців, найхарактерніші їхні думки, теоретичні узагальнення і висновки та викласти, науково оцінити творчість І. С. Нечуя-Левицького.

Шифр НБУВ: Ао237088
Шифр ВНБІ: д Н59

 

113. Міщук Р. С. Співець душі народної : до 150-річчя від дня народж. І. С. Нечуя-Левицького / Ростислав Софронович Міщук ; зав. ред. Г. Ю. Приходько ; ред. А. В. Жихорська [та ін.]. – Київ : Знання, 1987. – 48 с. – Бібліогр.: с. 49. – (Література і мистецтво).

Розкривається життєвий і творчий шлях класика української літератури І. С. Нечуя-Левицького – талановитого творця художніх образів різних соціальних прошарків населення другої половини ХІХ століття.

Шифр НБУВ: Р54344

 

114. Приходько І. Ф. Українська ідея у творчості І. Нечуя-Левицького / Інна Федорівна Приходько. – Львів : Каменяр, 1998. – 70 с.

У центрі уваги автора нарису – послідовне й безкомпромісне українство І. Нечуя-Левицького, його виступи проти насильницького «обрусения» народів Російської імперії. Виходячи із цієї стрижневої ідеї життя письменника, дослідник подає нові інтерпретації публіцистичного доробку і художньої спадщини І. С. Нечуя-Левицького, здійснює естетичний аналіз, текстологічні зіставлення спотворених цензурою та практично недоступних сучасному читачеві першодруків.

Друкується в авторській редакції.

Шифр НБУВ: Ва583751

 

115. Побірченко Н. С. Проблеми національного виховання в творчості І. Нечуя-Левицького : семінарій / Н. С. Побірченко ; рецензенти: О. В. Сухомлинська, П. П. Хропко. – Київ : Наук. світ, 2000. – 103 с. – Бібліогр. в кінці розд.

У посібнику аналізуються погляди українського письменника, педагога-просвітителя І. Нечуя-Левицького на розвиток ідей національного виховання, принципів і змісту діяльності національної школи, методичному забезпеченні її успішного функціонування.

Книга містить вступну статтю «Від автора» та три розділи: «Проблеми виховання в творчості Івана Нечуя-Левицького», «Бібліографічний покажчик літератури з проблеми національного виховання в творчості Івана Нечуя-Левицького», «Теми для самостійних робіт».

Шифр НБУВ: Ва597502

 

116. Студії над життєписом Івана Нечуя-Левицького / упоряд. зб. Є. Чернецький ; ред. В. Іванців ; Стеблів. держ. літ.-мемор. будинок-музей І. С. Нечуя-Левицького, Білоцерків. централіз. бібліотеч. система, Білоцерків. краєзнав. музей. – Біла Церква : Т-во охорони старожитностей Київщини, 2000. – 38 с. : фот.

Зміст: Від видавця; Нечуєвими місцями. Скеля Спас; Родовід. Євген Чернецький. Левицькі в Стеблеві (1793–1905). Родовід; Біографія. Олексій Стародуб. Білоцерківські друзі Івана Нечуя-Левицького (нотатки до однієї фотографії); Спадщина. Сергій Хаврусь. Будівничий українського слова (Духовний П’ємонт України).

Маючи на меті систематичне видання розвідок про життя, творчість та родовід Івана Нечуя-Левицького в окремому збірнику, видавець зупинився на структурі, вживаній самим Нечуєм, що відбилося і в назві цього видання.

Шифр НБУВ: Р95385

 

117. Хаврусь С. Л. Нечуєва оселя на березі Росі : літ.-краєзн. розвідки (фотознімки автора) / Сергій Левкови Хаврусь. – Черкаси : Кур’єр, 2004. – 56 с., [8] с. : фот. кольор.

У виданні розповідається про класика української літератури Івана Нечуя-Левицького як одного з будівничих наддніпрянського духовного центру України. Автор ознайомлює читачів з історією створення літературно-меморіального музею письменника в Стеблеві Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, а також подає історико-географічний огляд селища над Россю – батьківщини автора «Миколи Джері» та «Кайдашевої сім’ї». Видання доповнюють авторські кольорові та чорно-білі світлини з мальовничими краєвидами Надросся.

Книгу опубліковано в авторській редакції.

Шифр НБУВ: Ва774401

 

118. Хаврусь А. Перлина Надросся : літ.-краєзнав. розвідки / Андрій Хаврусь ; передм., коректура А. С. Хавруся. – Черкаси : Кур’єр, 2005. – 64 с.

У книжці розповідається про благотворний вплив творчості Тараса Шевченка на формування літературно-естетичних ідеалів Івана Нечуя-Левицького, про взаємозв’язки романіста й повістяра з Наталею Кобринською. Досліджуються стеблівські, корсунські й київські сторінки біографії класика української літератури, а також походження прототипів його героїв.

В основі видання – літературно-краєзнавча розвідка «Перлина Надросся», присвячена вивченню творчості І. Нечуя-Левицького за спецкурсом Богуславського педколеджу, що носить його ім’я.

Шифр НБУВ: Ва774398

 

119. Хаврусь С. На екрані – твори Нечуя-Левицького та його Стеблів / Сергій Хаврусь ; ред. і коректура А. С. Хавруся ; фот.: С. Хавруся, І. Сахнюка. – Черкаси : Кур’єр, 2006. – 56 с. : фот.

У книжці розповідається про художні й документальні кіно- і телефільми, зняті за творами класика української літератури Івана Нечуя-Левицького та його життєписом. У розділах «Зустрічі з дебютантами» та «Кінокамери на берегах Росі» йдеться про зйомки художніх стрічок у селищі Стеблеві та на його околицях.

Книгу опубліковано в авторській редакції.

Шифр НБУВ: Ва718900

 

120. Іван Нечуй-Левицький: постать і творчість : зб. пр. Всеукр. наук. конф., 25–27 верес. 2008 р. : до 170-річчя з дня народж. І. С. Нечуя-Левицького / Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка НАН України [та ін.] ; редкол.: Поліщук В. Т. (відп. ред.) [та ін.] ; рецензенти: О. С. Киченко, М. П. Корпанюк. – Черкаси : Вид. Ю. Чабаненко, 2008. – 550 с. – Бібліогр. у кінці ст.

У збірнику вміщено статті учасників Всеукраїнської наукової конференції, присвяченої 170-річчю з дня народження класика української літератури Івана Семеновича Нечуя-Левицького. Проблематика досліджень є вельми різноманітною: теоретико-літературні, історико-літературні, мовні аспекти, інтерпретація текстів і порівняльні студії, фольклористика, етнографія та ін.

Шифр НБУВ: Ва726262

 

121. Хаврусь С. Стеблівські зустрічі: літ.-краєзн. розвідки : до 170-річчя від дня народж. / Сергій Хаврусь ; ред. і коректура С. Хавруся. – Черкаси : Кур’єр, 2008. – 140 с. : фот.

У літературно-краєзнавчих розвідках йдеться мова про родове гніздо класика української літератури І. Нечуя-Левицького в Стеблеві та його земляків, які стали прототипами творів письменника. Автор також знайомить читачів з видатними діячами, які жили або перебували в селищі над Россю.

Книжку опубліковано в авторській редакції.

Шифр НБУВ: Ва718809

 

122. Пашковська Г. В. Іван Нечуй-Левицький і норми української мови / Г. В. Пашковська ; АН вищ. освіти України, Рада молодих учених ; за ред. Ю. Л. Мосенкіса. – Київ ; Умань : ПП Жовтий, 2009. – 112 с. – Бібліогр.: с. 102–110.

Проблема мовної норми – одна з найактуальніших і найскладніших проблем сучасної лінгвістичної науки. У книзі зазначено, що праці, у якій був би зроблений детальний аналіз конкретних норм у лінгвістичному баченні та художньому їхньому утіленні письменником, поки що немає.

Актуальність дослідження мовної норми в І. С. Нечуя-Левицького відображено у визначенні варіантів, які письменник відносить до норми, а які залишає поза її межами (синхронічний аспект), та з’ясуванні того, які із запропонованих письменником норм стали нормативними для сучасної української літературної мови, а які втратили цей статус (діахронічний аспект).

Шифр НБУВ: Ва720552

 

123. Пашковська Г. Словник мовних особливостей Івана Нечуя-Левицького / Ганна Пашковська ; АН вищ. освіти України, Рада молодих учених ; за ред. Ю. Л. Мосенкіса ; рецензенти: С. В. Шевчук, О. А. Гапченко. – Київ ; Умань, 2010. – 72 с.

Пропонований «Словник» в узагальненому вигляді відображає лінгвістичні погляди І. С. Нечуя-Левицького на словотвірні та лексичні норми української мови кінця ХІХ – початку ХХ ст. Видання складається з «Передмови», «Побудови словника та словникової статті», трьох частин: «Суфіксальний словник української мови (за І. С. Нечуєм-Левицьким); «Словник нормативних слововживань (за І. С. Нечуєм-Левицьким); «Словник лексики І. С. Нечуя-Левицького».

Довідково-пошуковий апарат містить: перелік джерел словника, перелік основних умовних скорочень.

Шифр НБУВ: Ва726976

 

124. Пашковська Г. В. Формування норм української мови: концепція Івана Нечуя-Левицького / Г. В. Пашковська ; АН вищ. освіти України, Рада молодих учених ; за ред. Ю. Л. Мосенкіса. – Київ ; Умань, 2010. – 212 с. – Бібліогр.: с. 180–211.

Проблема мовної норми – одна з найактуальніших і найскладніших проблем сучасної лінгвістичної науки. Праця узагальнює публікації автора, присвячені дослідженню норм різних мовних рівнів, теоретично розроблених та практично втілених І. С. Нечуєм-Левицьким.

Зміст: Перелік умовних скорочень; Передмова; Розділ І. Теоретичні аспекти проблеми норми; Розділ ІІ. І. С. Нечуй-Левицький – нормалі затор української літературної мови; Розділ ІІІ. Правописна концепція І. С. Нечуя-Левицького в історії української орфографії; Висновки; Список використаних джерел.

Шифр НБУВ: Ва730546

 

125. Пашковська Г. В. Нормотворення української мови: роль І. С. Нечуя-Левицького / Г. В. Пашковська ; за ред. Ю. Л. Мосенкіса ; АН вищ. освіти України, Рада молодих учених. – Київ ; Умань, 2011. – 396 с. – (Енциклопедія сучасних міждисциплінарних досліджень. Т. 5).

Книга представляє собою дисертаційне дослідження. Особистий внесок здобувача наукового ступеня полягає в дослідженні публіцистичних, граматичних і художніх текстів І. С. Нечуя-Левицького, виявлення в них орфоепічних, лексичних, граматичних та правописних норм. Вступна частина містить огляд дисертаційної роботи з нормотворення української мови.

Видання складається зі «Вступу», трьох розділів («Теоретичні аспекти проблеми мовної норми», «І. С. Нечуй-Левицький – нормалізатор української літературної мови», «Правописна концепція І. С. Нечуя-Левицького в історії української орфографії»), «Висновків». Довідково-пошуковий апарат містить: Перелік умовних скорочень, Основні поняття і терміни, використані в дослідженні, Список використаних джерел (345 позицій), Додатки: А, Б, В, Г, Д.

Шифр НБУВ: Ва739608

 

126. Жандармські і цензурні документи про творчість Івана Нечуя-Левицького : зб. арх. матеріалів / упоряд. Сергій Хаврусь. – Черкаси : Курьєр, 2012. – 56 с. : іл.

У виданні зібрані жандармські і цензурні матеріали про творчість класика української літератури Івана Нечуя-Левицького з архівів міст Санкт-Петербурга, Москви, Києва та Кишинева, а також з фондів літературно-меморіального музею І. С. Нечуя-Левицького в Стеблеві Черкаської області.

Шифр НБУВ: Ва763270

 

127. Калинчук А. Історичні романи І. Нечуя-Левицького: особливості поетики / Алла Калинчук ; НАН України, Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка ; наук. ред. М. М. Сулима ; рецензенти: В. Ф. Погребенник, Н. М. Шумило, Н. Т. Бойко. – Київ : Четверта хвиля, 2012. – 164 с.

У монографії вперше цілісно проаналізовано романи «Князь Єремія Вишневецький» (1897) та «Гетьман Іван Виговський» (1899) І. Нечуя-Левицького, осмислено їхню художню вартість у витворенні культури письма української прози (акцентовано увагу на таких аспектах поетики історичних романів письменника, як аналіз їхнього творчого формування, тематичного кола, авторської позиції та засобів її вираження, сюжетно-композиційної своєрідності, художнього хронотопу, майстерності характеротворення й мистецтва деталі, арсеналу художніх прийомів у змалюванні пейзажів, портретів, інтер’єрів тощо). Поетика історичних романів І. Нечуя-Левицького досліджується в посутніх зв’язках із творчістю його попередників і сучасників, які виступали у жанрі історичної прози ХІХ ст. Обидва твори вперше було надруковано у 1991 р.

Видання містить допоміжний апарат, який складається з алфавітного покажчика імен.

Шифр НБУВ: Ва749240

 

128. Великі українці: Іван Нечуй-Левицький – тонкий знавець народного життя : до 175 річчя від дня народж. : метод. поради / М-во культури України, Нац. б-ка України для дітей ; авт.-уклад. О. В. Галета ; літ. ред. Н. М. Кійко ; відп. за вип. А. І. Гордієнко – Київ : [б. в.], 2013. – 28 с. – Бібліогр.: с. 26–27.

Методичні поради висвітлюють життєвий та творчий шлях, містять розробки масових заходів на допомогу працівникам дитячих бібліотек і педагогам в ознайомленні дітей з постаттю Великого Українця, Івана Семеновича Нечуя-Левицького.

Шифр НБУВ: Р125111

 

129. Хаврусь С. Л. Любов і мрії мудрого Нечуя : літературознав. розвідки : до 175-річчя з дня народж. Івана Нечуя-Левицького / Сергій Левкович Хаврусь ; худож. М. Компанець. – Черкаси : Інтеграл-Техноімпекс, 2013. – 150, [16] с. : іл.

У книзі надруковані літературознавчі розвідки про духовність, моральність та естетизм у житті і творчості Івана Нечуя-Левицького. Для наукового дослідження автор обрав невідомі і маловідомі сторінки біографії й художні твори письменника – неперевершеного співця кохання в українській класичній літературі.

Книгу опубліковано в редакції автора.

Шифр НБУВ: Ва770368

 

130. Тарнавський М. Нечуваний Нечуй. Реалізм в українській літературі / М. Тарнавський ; авториз. пер. з англ. Я. Стріхи ; ред. Я. Цимбал. – 2-ге вид. – Київ : Laurus ; Торонто : Наук. т-во ім. Тараса Шевченка в Канаді, 2016. – 288 с. – Покажчик: с. 278–287.

Книгу відомого канадського літературознавця, професора Торонтського університету, присвячено класику української реалістичної прози ХІХ століття Івану Нечую-Левицькому. Ґрунтовна розвідка переосмислює стереотипи і відкриває «шкільного» автора з невідомої сторони. Легкий виклад, глибока думка, широкий контекст і спостережливість Максима Тарнавського дають стереоскопічну картину літературного життя тодішньої України.

Видання включає покажчик з власними назвами й окремими поняттями з основного тексту та авторів книжок, згаданих у примітках. Імена вказано тією мовою, якою вони трапляються у тексті.

Шифр НБУВ: Вс64457

 

131. Коляда І. «Вічний бурлака нашої літератури». Іван Нечуй-Левицький. Життєпис. Національно-культурний вимір : монографія : до 180-річчя з дня народж. та до 100-річчя відходу у Вічність / Ігор Коляда, Володимир Ткаченко, Олександр Терещенко ; голов. ред. А. А. Клімов ; ред. Т. О. Попова. – Харків : Ранок, 2019. – 448 с. – Бібліогр.: с. 414–441. – URL: https://enpuir.npu.edu.ua/bitstream/handle/123456789/25614/Koliada.pdf

Книга є першою спробою наукової біографії І. С. Нечуя-Левицького, написаної професійними істориками. У ній висвітлено та проаналізовано вплив сімейного виховання, студентського оточення, педагогічної діяльності та літературної творчості, ідейного кола інтелектуалів на формування світогляду письменника. Автори, спростовуючи стереотипи, міфологеми, що склались у радянському нечуєзнавстві, розкривають постать митця як педагога-просвітителя, культурного діяча епохи українського національного відродження другої половини XIX століття.

Видання містить покажчики: іменний та географічних назв.

 

132. Літературознавчі студії : зб. наук. пр. / відп. за вип. Я. В. Вільна ; голов. ред. Н. В. Науменко ; наук. ред. Г. Ф. Семенюк ; М-во освіти і науки України, Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. – Вип. 3 (57). – Київ, 2019. – 208 с. – URL: http://www.library.univ.kiev.ua/ukr/host/10.23.10.100/db/ftp/univ/ls/ls_2019_57.pdf

До збірника включено статті з дослідження творчості І. С. Нечуя-Левицького. Зокрема, здійснено спробу створення альтернативного образу класика української літератури І. Нечуя-Левицького на основі реальних подій і фактів з його життя. Виявлено специфіку творення образу письменника автором роману. Розглянуто характерні стилістичні риси стімпанку як жанрового тла твору. Зроблено спробу витлумачити деякі алюзій, цитації, ремінісценції як елементи авторської літературної гри, які корелюють із біографією І. Нечуя-Левицького. Простежено паралелі між текстом роману і «текстом дійсності». Висвітлено сторінки життя і творчості Івана Нечуя-Левицького в краєзнавчому аспекті...

Зміст: Особливості творення образу І. Нечуя-Левицького в контексті жанру «стімпанк» (на матеріалі кінороману П. Яценка «Нечуй. Немов. Небач») / О. Богомолець-Бараш; Художнє втілення образу батька в повісті «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького та романі «Жменяки» М. Томчанія / Ю. Бродюк; Пародія І. Нечуя-Левицького «Без пуття». Проблема критичної рецепції / Я. Вільна; І. Нечуй-Левицький та українська жіноча проза кінця ХІХ – початку ХХ ст. / Н. Гаєвська, О. Гаєвська; Орієнтальний дискурс І. С. Нечуя-Левицького / Л. Грицик; Іван Нечуй-Левицький і Володимир Леонтович: спроба порівняльного аналізу життя та творчості / Н. Дига; Реалізм та міфологізм у творчості Івана Нечуя-Левицького (на матеріалі повісті «Старосвітські батюшки та матушки») / Г. Жуковська; Непрочитаний Нечуй: лист як вияв самопрезентації письменника / С. Задорожна; Особливості документалістики в творчості І. Нечуя-Левицького / Т. Конончук; Авторська позиція І. Нечуя-Левицького в казці «Скривджені й нескривджені» / М. Конончук; Орнітологічна концептосфера в етнографії та літературі (на матеріалі праці І. Нечуя-Левицького «Світогляд українського народу» та поетичних творів Василя Голобородька) / Н. Науменко; Представники церкви у художній інтерпретації І. Нечуя-Левицького / І. Приліпко; Історичні ремінісценції козацьких літописів у романі І. Нечуя-Левицького «Гетьман Іван Виговський» / О. Сліпушко, А. Катюжинська; Етологічна оповідь класика / А. Ткаченко; Жанрова палітра малої прози Івана Нечуя-Левицького / Т. Ткаченко; Екзистенціально-діалогічне прочитання соціологічних смислів у повісті Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я» / Г. Токмань; Вивчення сторінок життя і творчості Івана Нечуя-Левицького в краєзнавчому аспекті / Т. Яковенко.

 

Статті з періодичних, довідкових та монографічних видань,
збірників наукових праць

 

133. Літературно-науковий вісник. Річник VІІІ, Т. ХХІХ. Кн. ІІ / ред. комітет: В. Гнатюк, М. Грушевський, Ів. Франко. – Львів : Наук. т-во ім. Шевченка, під зарядом К. Бернадського, 1905. – 152 с.

Зі змісту: Ювілей Івана Левицького (Нечуя) / Іван Франко. – С. 36–42 : фот.; Славному українському повістярові Іванові Семеновичу Левіцькому в день ювілею 35-літньої літературної дїяльности / Олекса Коваленко. – С. 97–98; Від редакції. Від Впов. Івана Нечуя-Левіцького. – С. 152.

Шифр НБУВ: Ж21214

 

134. Дорошенко Д. Ів. Сем. Нечуй-Левицький / Д. І. Дорошенко // Книгарь : літопис укр. письменства. – Київ : Т-во «Час», 1918. – № 8 (квіт.). – С. 426–437.

Шифр НБУВ: Ж6124/1918/8

 

135. Лукашевич М. Іван Нечуй-Левицький. «Микола Джеря», «Кайдашева сім’я», «Старосвітськи батюшки та матушки» / М. Лукашевич // Книгарь : літопис укр. письменства. – Київ : Т-во «Час», 1918. – № 12/13 (серп.-верес.). – С. 708–709.

У статті дається аналіз творам І. Нечуя-Левицького, біографічний опис видань.

Шифр НБУВ: Ж6124/1917/12–13

 

136. Грінченко М. Спогади про Івана Нечуя-Левицького / М. Грінченко // Україна : наук. трьохмісячник українознавства. – 1924. – Кн. 4. – С. 111–127. – (Історична секція ВУАН).

Стаття Марії Грінченкової увійшла до другого розділу «Матеріяли з громадського і літературного життя України ХІХ і початків ХХ ст.». Правопис здійснено згідно оригіналу.

Шифр НБУВ: Ж21831/1924/4

 

137. Підмогильний В. Іван Нечуй-Левицький: спроба психоаналізи творчости / Валер’ян Підмогильний // Життя і революція : щомісяч. журн. громад. життя, літ. й наук. – Київ : Держвидав України. – 1927. – Кн. 9, т. ІІІ. – С. 295–303.

Опис виконано згідно оригіналу.

Шифр НБУВ: Ж20794/1927/9

 

138. Кирилюк Євг. «Чорні хмари» І. С. Нечуя-Левицького / Євг. Кирилюк // Молодий більшовик. – 1940. – № 4. – С. 98–108.

Повість «Чорні хмари» закінчена 1871 року. Уривки з неї були надруковані у львівському журналі «Правда» 1873 і 1874 рр. Повністю повість назрукована під назвою «Хмари» в Київському виданні «Повістей» 1874 р. І в цьому, і в наступному виданні було зроблено чимало скорочень, очевидно, з цензурних міркувань. Знову повністю повість була надрукована тільки у 1904 році. Це був перший в українській літературі твір з міського життя, про сучасну інтелігенцію України.

Шифр НБУВ: Ж21267/1940/4

 

139. Хрестоматія критичних матеріалів : про нову укр. літ. : посіб. для філол. фак. ун-тів та пед. ін-тів. Т. 1 / упоряд. С. М. Шаховський. – Київ : Рад. шк., 1940. – 535 с.

У хрестоматії підібрано історико-літературні та критичні матеріали, що висвітлюють літературний процес на Україні з 1798 до 1917 року.

Зі змісту: Іван Семенович Левицький (Нечуй) (1838–1918). Дати життя і творчості. – С. 324–325; Бібліографія про І. С. Нечуя-Левицького і його твори. – С. 325; Автобіографія / І. С. Левицький. – С. 326–333; Про повість Нечуя-Левицького «Над Чорним морем» / М. Др. (М. Драгоманов). – С. 334–337; Ювілей Івана Левицького (Нечуя) / І. Я. Франко. – С. 338–341.

Шифр НБУВ: В121278/1

 

140. Крутікова Н. Є. До характеристики І. С. Нечуя-Левицького / Н. Є. Крутікова // Радянське літературознавство. – 1957. – № 1 (січ.-лют.). – С. 70–102.

І. С. Нечуй-Левицький належить до найвидатніших українських письменників-реалістів. В його творах торжествує співчуття демократичним героям і прагнення правдиво відобразити життя і побут українського народу. Письменник сміливо розширив тематичні межі української літератури, звернувшись до зображення життя українського міщанства, старосвітського і «новомодного» духовенства, до тем із життя української інтелігенції. З його творами в українську прозу прийшла манера об’єктивної епічної розповіді, яка змінила і доповнила канонічні розповідні прийоми (прийоми оповіді). Письменник дав зразки реалістичних описів соціального побуту і барвисті картини пейзажу. І. Нечуй-Левицький порушив питання про те, яку літературну школу повинен пройти молодий український письменник, як і чого слід учитися, щоб писати реалістичні твори широкого епічного розмаху.

Шифр НБУВ: Ж27444/1957/1

 

141. Їжакевич Г. П. Курс історії української літературної мови. Вип. ІХ: Мова творів І. Нечуя-Левицького. Мова творів Панаса Мирного : посіб. для студентів-заочників пед. ін-тів / відп. ред. К. К. Цілуйко. – Київ : Рад. шк., 1958. – 56 с. – (Науково-методичний кабінет заочного навчання вчителів).

Зі змісту: Мова творів І. С. Нечуя-Левицького. – С. 3–30.

Шифр НБУВ: Попов 8344

 

142. Нечуй-Левицький Іван // Українська мала енциклопедія : у 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. – Буенос-Айрес, 1962. – Т. 5, кн. IX : літери На–Ол. – С. 1135–1137. – URL: http://encyclopedia.kyiv.ua/vydaniya/files/use/second_book/part4.pdf

 

143. Кирилюк Є. П. Оборонець покривджених / Є. П. Кирилюк // Літературна Україна. – 1963. – 22 листоп.

 

144. Тараненко М. П. Реалізм І. С. Нечуя-Левицького : до 125-річчя з дня народження / М. П. Тараненко // Українська мова і література в школі. – 1963. – № 9. – С. 16–21.

Особливістю реалізму Нечуя-Левицького є те, що, поряд з викриттям феодально-кріпосницької і капіталістичної дійсності, прислужників російського самодержавства, він творив позитивні образи представників народу. Також слід відзначити, що реалізм письменника має виразні риси національної самобутності, бо істинно реалістичне мистецтво завжди було й є мистецтвом глибоко національним.

Шифр НБУВ: Ж28928/1963/9

 

145. Власенко В. О. І. С. Нечуй-Левицький і царська цензура / В. О. Власенко // Радянське літературознавство. – 1965. – № 4. – С. 80–84.

Постать І. С. Нечуя-Левицького, його творчий доробок дедалі привертають більше уваги літературознавців, критиків. І це закономірно. Видатний майстер широко відомих епічних полотен, що проклав нові шляхи в розвитку української прози другої половини ХІХ ст., заслуговує всебічного дослідження. Тим більше, що у висвітлені складної й суперечливої спадщини письменника у минулому було чимало перекручень, помилок і непорозумінь.

Упорядникам творів І. Нечуя-Левицького слід враховувати цензурні матеріали, переглянути рукописи, звірити їх з першим і проміжними виданнями. Треба відновити справжні тексти творів письменника, що спотворювалися царською цензурою і недоброзичливими редакторами.

Шифр НБУВ: Ж27444/1965/4

 

146. Мандрика М. Л. Нове видання творів І. С. Нечуя-Левицького / М. Л. Мандрика // Радянське літературознавство. – 1965. – № 4 (квіт.). – С. 95.

Інформація про видання у 1965–1967 роках зібрання творів у 10 томах літературної спадщини класика української дожовтневої літератури видатного письменника-реаліста І. С. Нечуя-Левицького. Надано анотацію до зібрання.

Шифр НБУВ: Ж27444/1965/4

 

147. Тараненко М. П. Боротьба І. Нечуя-Левицького проти декадентства / М. П. Тараненко // Радянське літературознавство. – 1965. – № 10 (жовт.). – С. 20–32.

Розгляд лише основних творів Нечуя-Левицького, присвячених декадентській течії у літературі, дає підстави зробити висновок, що письменник рішуче протестував, боровся проти нездорових тенденцій буржуазної літератури, проти занепаду, «звиродніння» мистецтва, проти будь-якого відступу від принципів народності й вірності життєвій правді, він стояв на позиціях матеріалістичної естетики, хоч іноді й припускався однобічних, а часом і суперечливих та невірних тверджень.

Шифр НБУВ: Ж27444/1965/10

 

148. Федосов Л. П. Сатира класиків світової літератури в оцінці І. Нечуя-Левицького / Л. П. Федосов // Радянське літературознавство. – 1966. – № 12. – С. 20–25.

Художня спадщина І. С. Нечуя-Левицького привертала увагу дослідників упродовж багатьох десятиліть. До публікації цієї статті на той час вже з’явилося кілька праць, у яких досліджувалася майстерність прозаїка, гумор та сатира, публікувалися матеріали з архіву письменника. Сатира письменника живилася досвідом не лише українських і російських майстрів викривального сміху. І. Нечуй-Левицький любив і добре знав твори західноєвропейських і слов’янських письменників. І цього обминати не можна, розглядаючи літературно-естетичні погляди І. С. Нечуя-Левицького.

Серед літературно-критичної спадщини письменника немає окремої праці спеціально присвяченої зарубіжній літературі. Всі його судження про західноєвропейських і слов’янських письменників розкидані по критично-публіцистичних статтях, по чернетках, рукописах, зустрічаються і в листуванні. Зібрані докупи, вони дають можливість простежити певні принципи й закономірності естетичних оцінок українського письменника, його погляди на гумор і сатиру в інших літературах.

Шифр НБУВ: Ж27444/1966/12

 

149. Тараненко М. П. І. Франко в оцінці І. Нечуя-Левицького / М. П. Тараненко // Радянське літературознавство. – 1967. – № 2. – С. 46–55.

У літературознавстві до 1967 р. більш-менш було висвітлено питання до ставлення Івана Франка до Івана Нечуя-Левицького. Судження про І. Франка І. С. Нечуя-Левицького були розкидані по різних працях і листах останнього, або не привертали уваги дослідників і залишалися невідомими. У невеликій за обсягом статті поставлена проблема – зробити перший крок до її розв’язання. Але навряд чи можливо було вичерпати її з першого разу, розглянути у повноті.

Шифр НБУВ: Ж27444/1967/2

 

150. Поважна В. М. Соціально побутова повість «Микола Джеря» // Поважна В. М. Багатогранність змістовної форми художнього тексту: семінарські заняття з курсу історії української літератури другої половини ХІХ століття / В. М. Поважна. – Київ : Вища шк., 1978. – С. 82–107. – Бібліогр.: с. 85–86.

Педагог коротко спиняється на оцінці внеску визначного письменника-реаліста в розвиток української літератури. У статті до семінарського заняття авторка проаналізувала образ Миколи Джері як втілення суспільного й естетичного авторського ідеалу, інші образи повісті (Нимидора, старого Джері, селян-кріпаків, експлуататорів); реалістично описала картину народних страждань у дореформений і пореформений періоди; проаналізувала своєрідність побудови твору, типологічні ознаки жанру соціально-побутової повісті; надала текстологічну історію твору.

Шифр НБУВ: Ва324493

 

151. Тараненко М. П. Нечуй-Левицький Іван Семенович / М. П. Тараненко // Українська радянська енциклопедія : в 12 т. / голов. ред., голов. редкол. М. П. Бажан. – Київ : голов. ред. УРЕ, 1982. – Т. 7 : Мікроклін – Олеум. – С. 344–345 : фот. – Бібліогр.: с. 345.

Шифр НБУВ: В328608/7
Шифр ВНБІ: Я20 У45.7

 

152. Тараненко Н. А. Нечуй-Левицкий Иван Семенович / Н. А. Тараненко // Украинская советская энциклопедия : в 12 т. / гл. ред. М. П. Бажан. – Киев : Гл. ред. УСЭ, 1982. – Т. 7 : Молекула – Остит. – С. 277 : фот. – Бібліогр.: с. 277.

Шифр НБУВ: В329203/7
Шифр ВНБІ: Я20 У45.7

 

153. Історія української літератури : у двох томах. Т. І: Дожовтнева література / авт.: М. П. Бондар, О. І. Гончар, М. С. Грицюта [та ін.] ; редкол: І. О. Дзеверін (голова), В. Г. Дончик, О. В. Мишанич, Л. М. Новиченко, М. Т. Яценко (відп. ред.) ; АН Укр. РСР, Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка. – Київ : Наук. думка, 1987. – 632 с.

Зі змісту: Іван Нечуй-Левицький (1838–1918) / Н. Є. Крутикова. – С. 361–373 : портр.

Нечуй-Левицький І. С. – С. 7, 126, 131, 316, 327, 344, 347–349, 351, 354–373, 377, 412, 413, 416, 425, 427, 435, 458, 475, 477, 482, 485, 489, 491, 492, 497, 510, 511, 522, 603, 613.

Монографія висвітлює багатовіковий процес розвитку української літератури, починаючи з епохи Київської Русі і закінчуючи 1917 р. Аналізується еволюція напрямів і течій, окремих літературних родів і жанрів. Узагальнюючі розділи поєднуються з індивідуальними літературними портретами найвизначніших письменників.

Шифр НБУВ: В335067
Шифр ВНБІ: Ш5(4УКР)я2 І-90

 

154. Хропко П. Романи І. Нечуя-Левицького з життя інтелігенції: (до 150-річчя з дня народж. письменника) / П. Хропко // Українська мова і література в школі. – 1988. – № 11. – С. 3–10. – (Літературознавство і критика).

У статті аналізуються романи І. Нечуя-Левицького з життя інтелігенції, зокрема «Над Чорним морем» та «Хмари». Незважаючи на деякі художні прорахунки, ці твори заслуговують на глибше, всебічне вивчення. Вони є не тільки помітними і в спадщині письменника, і в літературі 70–80-х років ХІХ ст. з тематичного погляду, а й засвідчують моделювання дійсності.

Шифр НБУВ: Ж28928/1988/11

 

155. Історія української літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст. : підручник / за ред.: Н. Й. Жук, В. М. Лесина, Л. О. Біда, О. В. Костенко. – 3-тє вид., допов. і перероб. – Київ : Вища шк., 1989. – 439 с.

У підручнику розглянуто літературний процес на Україні кінця ХІХ – початку ХХ ст. – одного з найскладніших і найплідніших періодів розвитку літератури, проаналізовано творчість найталановитіших її представників, висвітлено розвиток передової літературно-естетичної думки. Порівняно з попереднім виданням (2-ге вид. – 1978 р.) підручник доповнено новими літературними фактами.

Нечуй-Левицький І. С. – С. 3, 9, 43, 139, 194, 215, 225, 226, 242, 325, 349, 386.

Шифр НБУВ: Ва509136
Шифр ВНБІ: Ш5(2=УКР)5я2 І-89

 

156. Грінченкова М. Спогади про Івана Нечуя-Левицького: / Марія Грінченкова ; передм. «Злиденна доля классика», публ. Вадима Пепа // Вітчизна. – 1993.– № 1. – С. 140–146.

У статті йдеться про останні роки життя класика української літератури Івана Нечуя-Левицького. Це свідчення письменниці Марії Загірньої (Грінченкової), дружини Бориса Грінченкова.

Шифр НБУВ: Ж22465/1993/1

 

157. Історія української літератури XIX століття. У 3 кн. Кн. 2. Навчальний посібник / М. Т. Яценко (керівник), М. П. Бовдар, Ю. О. Івакін, Л. 3. Мороз, Є. К. Нахлік [та ін.] ; за ред. М. Т. Яценка. – Київ, Либідь, 1996. – 384 с. – URL: https://shron1.chtyvo.org.ua/Yatsenko_MT/Istoriia_ukrainskoi_literatury_XIX_stolittia_Kn2.pdf

Нечуй-Левицький I. – С. 5, 163, 182, 197, 207, 208, 235, 307, 362, 363.

 

158. Кравців Б. Нечуй-Левицький / Б. Кравців, О. Горбач // Енциклопедія українознавства : в 11 т. / голов. ред. В. Кубійович ; Наук. т-во ім. Шевченка у Львові. – Перевид. В Україні. – Львів : Молоде Життя, 1996. – Т. 5. – С. 1757–1758 : фот. – Бібліогр.: с. 1758.

Шифр НБУВ: В339091/5
Шифр ВНБІ: Я20(4УКР) Е64

 

159. Чорнопис[ь]кий М. Заборонені русифікаторами культурологічні трактати І. Нечуя-Левицького / М. Чорнопис[ь]кий // Воля і Батьківщина : укр. часоп. – Львів, 1997. – Число 3 (8/24). – С. 71–73. – Бібліогр.: с. 73. – (Пам’ятки національно-визвольної боротьби).

Шифр НБУВ: Ж14878/1997/3

 

160. Мандрика М. Перший літературний наставник видатного історика: до взаємин І. С. Нечуя-Левицького і М. С. Грушевського / М. Мандрика // Літературна Україна. – 1998. – 26 листоп.

 

161. Приходько І. Іван Нечуй-Левицький проти «обрусения» народів / Інна Приходько // Березіль. – 1998. – № 5/6. – С. 170–187.

Шифр НБУВ: Ж26911/1998/5–6

 

162. Шаров І. Ф. 100 видатних імен України : навч. посіб. / Ігор Федорович Шаров ; вiдпoвiд. зa вип. М. l. Шпaкoвaтий. – Київ : Видавн. Дім «Альтернативи», 1999. – 496 с. : фот., іл.

І. Нечуй-Левицький. – С. 282–286.

Книга про життя і діяльність найвидатніших постатей, що прославили своїми подвигами й ділами українську землю. В тому числі біографія та творчість письменника, перекладача Івана Нечуя-Левицького.

Анотація до книги: «Поколінню, яке переступає рубіж третього тисячоліття, випала щаслива нагода, хай умоглядно, але все ж відчути себе причетним до таких грандіозних історичних перетворень, як зміна епох.

Звісно, наївно і безпідставно чекати від віку, що настає, якихось несподіваних механічних нововведень, покликаних до невпізнанності змінити життя, чи тішити себе надією на раптовий наплив незбагненних добрих див. Мова про інше: волею долі, свідомо чи несвідомо, нам дано відчути саму атмосферу цього незвичного часу. Об’єктивна реальність складається таким чином, що мимохіть заполонює свідомість масштабними уявленнями – від прадавнини до неозорого майбутнього.

У жодному разі не претендуючи на всезагальність і всеприйнятність, висловлю припущення, що все-таки більшість з нині сущих певним чином ревізує своє минуле, покладаючи одночасно привабливі сподівання і на грядуще. Це абсолютно нормальний процес своєрідного пошуку смислу буття. Безперечно, кожному хочеться мати у своїх активах якомога більше добрих справ, адже це основний (якщо не єдиний!) критерій доцільності існування. Підсумовують прожите люди, зводять надбання і втрати народи, нації. Молодою країною, восьмирічною діяльною державою, вступає на неоглядну путь майбутніх віків незалежна Україна. Плани у неї – величні! Підстава тому – велична історія!».

Шифр НБУВ: Ва604850
Шифр ВНБІ: Т3(4УКР)д я2 Ш26

Те саме [Електронний ресурс]. – URL: http://pdf.lib.vntu.edu.ua/books/Sharov_1999_496.pdf

 

163. Погрібний А. Всевидяще око України – І. Нечуй-Левицький / А. Погрібний // Погрібний А. Класики. Не зовсім за підручником. – Київ, 2000. – [б. с.].

Шифр НБУВ: Ао261274

 

164. Українська література у портретах і довідках: давня література ХІХ ст. : довідник / редкол.: С. П. Денисюк, В. Г. Дончик, П. П. Кононеко [та ін.]. – Київ : Либідь, 2000. – 360 с.

У довіднику відтворюється процес багатовікового розвитку української літератури від найдавніших часів до початку ХХ ст. У виданні містяться статті-довідки про окремих письменників, статті-портрети найвагоміших в українському культурологічному просторі постатей, статті про найзначніші періодичні видання, стилі, течії, напрями в літературі тощо. Широко представлено маловідомі архівні матеріали, вводиться чимало нових, не відомих широкому загалу імен.

Зі змісту: Нечуй-Левицький Іван / П. Хропко. – С. 221–224. – Бібліогр.: с. 223–224.

Шифр НБУВ: Ва602201
Шифр ВНБІ: Ш5(4УКР)я2 У45

 

165. Хаврусь С. Нечуй-Левицький – перекладач «Біблії» / С. Хаврусь // Літературна Україна. – 2001. – 6 груд. – С. 7.

 

166. Андрусенко В. П. 50 знаменитых украинских книг / В. П. Андрусенко, Л. С. Загребельная, Е. В. Козырь, Л. П. Петрова ; гл. ред. Н. Е. Фомина, отв. за вып. Р. Е. Панченко, ред. И. Д. Клугман ; худож.-оформитель Л. Д. Киркач-Осипова. – Харьков : Фолио, 2004. – 509 с. – (100 знаменитых).

У книзі представлено не тільки відомих у всьому світі класиків української літератури, але й сучасних письменників. Книга стане у нагоді читачам, викладачам з історії української літератури. Мета видання ознайомити з досягненнями українських майстрів художнього слова, пробудити цікавість до рідної культури.

Зі змісту: Иван Нечуй-Левицкий (настоящее имя – Иван Семенович Левицкий). Повесть «Кайдашева семья» (1878): «Пейзажист и сатирик», «"Кайдашева семья" – смех или слезы?». – С. 73–82.

Шифр НБУВ: Ва649433
Шифр ВНБІ: Ш5(4УКР)я2 П99

 

167. Пода О. Історичний роман І. С. Нечуя-Левицького «Князь Єремія Вишневецький»: роздуми над рукописом / О. Пода // Слово і час. – 2004. – № 10. – С. 44–57.

Шифр НБУВ: Ж27444

 

168. Шаров І. Ф. 100 видатних імен України : навч. посіб. / Ігор Федорович Шаров ; ред. Ю. Іванченко. – 2-ге вид. переробл. – Київ : АртЕк, 2004. – 504 с. : портр.

І. Нечуй-Левицький. – С. 282–286.

Книга про життя і діяльність найвидатніших постатей, що прославили своїми подвигами й ділами українську землю. В тому числі біографія та творчість письменника, перекладача Івана Нечуя-Левицького.

Шифр НБУВ: Ва671560

 

169. Грушевський М. С. Іван Нечуй-Левицький : [ст. з газ. «Село» від 11 листоп. 1910 р.] / М. С. Грушевський // Грушевський М. С. Твори : у 50 т. / Михайло Сергійович Грушевський ; редкол.: П. Сохань (голов. ред.), Я. Дашкевич, І. Гирич [та ін.]. – Львів : Світ, 2005. – Т. 3. – C. 320–321. – URL: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0000292

Вперше опубліковано за підписом М. Грушевського у газеті «Село». – 1910. – № 45 (11 листоп.). – С. 4.

 

170. Історія української літератури ХІХ століття. У 2 кн. Кн. 2. Підручник / за ред. М. Г. Жулинського ; худож. обкл. М. А. Панасюк. Київ : Либідь, 2006–2007. – 712 c.

Розглянуто літературний процес в Україні 60–90-х років ХІХ ст. Проаналізовано розвиток реалістичних і натуралістичних тенденцій, виокремлено літературні портрети І. Франка, П. Куліша, Л. Глібова, С. Руданського, Ю. Федьковича, І. Нечуя-Левицького, Панаса Мирного та ін. Подано контрольні запитання та завдання до тем, список літератури.

Зі змісту: Проза (Л. О. Гаєвська); Іван Нечуй-Левицький / Н. Є. Крутікова. – С. 381–413.

І. Нечуй-Левицький. – С. 4, 7, 10, 11, 14–18, 20, 23, 24, 30–32, 35, 36, 55, 77, 133, 134, 137, 142, 151, 173, 232, 233, 239, 243, 245, 248, 250–254, 256, 262–265, 267, 281, 285, 307, 328, 342, 350–352, 355–357, 360, 361, 364, 368, 371–373, 376, 381–413, 450, 462, 466, 574, 607, 611, 612, 624, 641, 643, 677–680, 682–684, 693.

Шифр НБУВ: В348969/2

 

171. Нечуй-Левицкий Иван Семёнович // Большая энциклопедия : в 60 т. / гл. ред. С. А. Кондратов. – Москва : Терра, 2006. – Т. 32 : Национал-социалистическая партия – Нойман. – С. 345.

Шифр НБУВ: В350159/32
Шифр ВНБІ: Я20(4РОС) Б79

 

172. Усі письменники і народна творчість : довідник / авт.: Н. І. Черсунова, Р. Б. Шутько, О. В. Козир, А. М. Яковлєва, Н. Д. Кусайкіна, Н. О. Опришко, О. В. Халіман ; рецензенти: Г. І. Хоменко, Л. Г. Андронова ; ред.: Д. В. Марков (голов. ред.), Н. Д. Кусайкіна, О. С. Кітченко. – Київ : Майстер-клас, 2007–2008. – 864 с.

Універсальний довідник охоплює базові відомості про всіх зарубіжних та українських письменників (у тому числі митців «розстріляного відродження»), творчість яких вивчають учні та абітурієнти за програмами Міністерства освіти і науки України з української та зарубіжної літератур нової 12-річної та старої 11-річної школи, а також за програмою вступних іспитів до вищих навчальних закладів. Книга містить матеріали, що відповідають розділу навчальних програм «Усна народна творчість» (прислів’я, приказки, скоромовки, загадки тощо), а також латинські крилаті вислови та словник літературознавчих термінів.

Зі змісту: Нечуй-Левицький Іван: Основні твори; Особливість творчості; «Кайдашева сім’я»; «Микола Джеря», «Князь Єремія Вишневецький»; «Запорожці», Біографія. – С. 213–217: портр.

Шифр НБУВ: Ва692818
Шифр НБУВ: Ш5(0)д.я2 У74

 

173. Деркач В. У чарах нечуєвого слова / В. Деркач // Культура і життя. – 2008. – 17 груд. – С. 4.

 

174. Рева Л. Письменник очима Миколи Плевака : за фондами архівів Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського : до 170-річчя від дня народж. Івана Нечуя-Левицького / Л. Рева // Вісник Книжкової палати. – 2008. – № 12. – С. 40–43.

У статті зроблено посилання на скоропис: Плевако М. А. Нечуй-Левицький І. [Семенович]. Біографія та характеристика наукових праць // ФХХVІІ. – № 888.

Шифр НБУВ: Ж15184/2008/12

 

175. Титаренко Л. Невідомий «український Бальзак» : 25 листопада – 170-річчя від дня народж. Івана Нечуя-Левицького / Л. Титаренко // Голос України. – 2008. – 25 листоп. – С. 14.

 

176. Амбіцька А. Трансформація особистості духовної в бездуховну в повісті І. Нечуя-Левицького «Старосвітські батюшки та матушки». Архетип Тіні / А. Амбіцька // Наукові записки [Кіровоград. держ. пед. ун-ту ім. Володимира Винниченка]. Сер. : Філологічні науки. – 2009. – Вип. 85. – С. 34–40. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nzs_2009_85_6

 

177. Усі українські письменники / упоряд.: Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева. – Харків : ТОРСІНГ ПЛЮС, 2009. – 384 с.

Іван Нечуй-Левицький. – С. 44–49 : портр.

Довідник містить відомості про всіх українських письменників, твори яких вивчають з 5-го до 12-го класу. Стисла довідка про кожного автора включає основні відомості про творчість і життя, коротку характеристику програмних творів і список рекомендованої літератури. Довідник включає також словник літературознавчих термінів і понять, рекомендованих програмою.

Шифр НБУВ: Ва711480
Шифр ВНБІ: Ш5(4УКР)я2 У75

 

178. Герасимова Г. П. Нечуй-Левицький Іван Семенович / Г. П. Герасимова // Енциклопедія історії України / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.] ; НАН України, Ін-т історії України. – Київ : Наук. думка, 2010. – Т. 7 : Мі–О. – С. 385–383 : фот.

Шифр НБУВ: В348560/7
Шифр ВНБІ: Т3(4УКР)я2 Е64

Те саме [Електронний ресурс]. – URL: http://history.org.ua/LiberUA/978-966-00-1061-1/978-966-00-1061-1.pdf

 

179. Творчість Івана Нечуя-Левицького, Панаса Мирного, Бориса Грінченка : тематична контрольна робота / метод. запропонування І. Павлів // Дивослово : наук.-метод. журн. – 2010. – № 10. – С. 19.

Тематична контрольна робота містить два варіанти, кожний з яких має чотири рівні.

Шифр НБУВ: Ж28928/2010/10

 

180. Імена і дати : літ. календар : учителям України від Фундації імені Івана Багряного. – Київ : Літ. Україна, 2012. – 170 с. : іл. – Бібліогр.: с. 151–169.

У цій книжці, упорядкованій за хронологічним принципом, представлено головні літературні дати 2012 року. До видання ввійшли не лише ювілеї, а й коротка інформація про класиків української літератури, знаних сучасних письменників та найзнаменніші події культурного життя України новітнього періоду. Видання може слугувати як своєрідним довідником, так і літературним календарем.

Зі змісту: 25 листопада народився Іван Нечуй-Левицький (1838–1918). – С. 134.

Шифр НБУВ: Ао270758
Шифр ВНБІ: Ш5(4УКР)я2 І-51

 

181. Іван Нечуй-Левицький – загадка для психоаналітиків / підгот. Ольга Маленко // Вивчаємо українську мову та літературу : наук.-метод. журн. – 2013. – № 33 (361). – С. 32–34 : іл. – Бібліогр. в кінці ст.: с. 34.

Іван Нечуй-Левицький – цей вічно самотній відлюдник нашої літератури – завжди був постаттю загадковою. Свого часу Валерян Підмогильний намагався розгадати цю загадку за допомогою фройдівського психоаналізу, який набув великої популярності в наукових студіях 20–30-х років ХХ ст. Вивчивши смаки й уподобання митця, Підмогильний встановив, що класик любив квіти. Це означало наявність несвідомого сексуального потягу до матері (Едипів комплекс). Батька ж письменник боявся, от і псевдонім собі вибрав – Нечуй, щоб отець Семен не чув про сина-письменника.

Шифр НБУВ: Ж24594/2013/33

 

182. Каневська Л. Нечуй-Левицький Іван Семенович / Лариса Каневська // Шевченківська енциклопедія : у 6 т. / голов. ред. М. Г. Жулинський. – Київ : Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка, 2013. – Т. 4 : М–Па. – С. 547–549 : портр. – Бібліогр.: с. 549.

Шифр НБУВ: В354112/4
Шифр ВНБІ: д Ш37.97(4)

 

183. Преварська М. І. Українські письменники: біографії, огляди творчості, літературні напрямки і течії, літературознавчий словник : довідник / відп. за вип. та худож. ред. М. І. Преварська. – Київ : Велес, 2013. – 368 с.

Довідник подає біографічні дані, огляди творчості, перелік основних творів та додаткову літературу про українських письменників, які стали класиками, а також про сучасних українських письменників. Для полегшення орієнтації у літературних процесах та творчості окремих письменників і поетів у виданні вміщено додаток «Літературні напрями і течії».

Зі змісту: Нечуй-Левицький Іван: [біографія], основні твори, додаткова література. – С. 168–172 : портр.

Шифр НБУВ: Ва772934
Шифр ВНБІ: Ш5(4УКР)я2 У45

 

184. Терещенко О. «...Людина чесна, моральна й сумирна...»: кохання та жінки в житті І. С. Нечуя-Левицького / Олександр Терещенко, Ігор Коляда // Історія в школі : наук.-метод. журн. для вчителів / Нац. пед. ун-т ім. М. П. Драгоманова ; ред. Ю. Войцеховський. – Київ : Етносфера. – 2014. – № 8/9. – С. 43–47. – URL: https://enpuir.npu.edu.ua/bitstream/handle/123456789/16651/Kolyada.pdf

 

185. Ярмоленко Н. Феномен міфу в творчій інтерпретації І. С. Нечуя-Левицького / Наталія Ярмоленко // Народознавчі зошити. Серія Філологічна. – 2014. – № 4 (118). – С. 784–789. – URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/narzfil_2014_4_20

 

186. Подлєсна В. Ф. Творчий доробок Івана Нечуя-Левицького в царині дитячої літератури / В. Ф. Подлєсна // Таїни художнього тексту : [зб. наук. пр.] / редкол.: Н. І. Заверталюк (наук. ред.) [та ін.] ; М-во освіти і науки України Дніпропетров. нац. ун-т імені Олеся Гончара. – Дніпропетровськ : Ліра, 2015. – Вип. 18. – 203 с. – С. 169–179. – URL: https://www.dnu.dp.ua/docs/zbirniki/ffil/program_56d34bf7f1173.pdf

Досліджено твори дитячої літератури у творчому спадку І. Нечуя-Левицького та вплив цих творів на подальший розвиток української дитячої літератури в цілому. Проаналізовано твори «Запорожці», «Скривджені й нескривджені», «Два брати», «Бідний думкою багатіє», «Цап та баран», «Дрібна рибка», «Вітрогон», а також переклади письменником сатиричних казок М. Салтикова-Щедріна.

 

187. Калантаєвська Г. П. Українська література XIX століття : навч. посіб. / Ганна Павлівна Калантаєвська ; ред. Г. П. Калантаєвська ; рец.: О. Г. Ткаченко, Н. І. Кириленко ; М-во освіти і науки України Сум. держ. ун-т. – Суми : Сум. держ. ун-т, 2016. – 237 c. – Бібліогр.: с. 233–237. – URL: https://www.essuir.sumdu.edu.ua/bitstream-download/123456789/46329/1/Kalantaievska_ukrainska.pdf ; https://core.ac.uk/download/pdf/141451195.pdf

Зі змісту: Розділ 4. Літературний процес 2-ї половини ХІХ століття. І. Нечуй-Левицький. – С. 75; 4.1. Художні пошуки прозаїків, драматургів і поетів 2-ї половини ХІХ століття. – С. 75; 4.2. Творча постать І. Нечуя-Левицького, його світогляд. – С. 79; 4.3. Художні проза І. Нечуя-Левицького про село. – С. 83; 4.4. Твори з життя інтелігенції. – С. 86; 4.5. Історичні твори І. Нечуя-Левицького. – С. 89.

У навчальному посібнику розглянуто літературний процес ХІХ століття на тлі історичних і культурно-мистецьких подій тривалого часу. Запропоновано літературознавчі, історичні, документальні, публіцистичні та інші матеріали, які допоможуть глибше пізнати причини і рушійні сили, що допомагали українським письменникам успішно протистояти тотальній русифікації свого народу та створювати великої ціни його духовне дзеркало – літературу. Посібник розрахований на студентів-журналістів і філологів.

 

188. Коляда І. Іван Нечуй-Левицький та Пантелеймон Куліш: до історії творчих взаємин / Ігор Коляда // Наук. вісн. Східноєвропей. нац. ун-ту ім. Лесі Українки. Серія : Іст. науки / редкол.: Гаврилюк С. В. [та ін.]. – Луцьк, 2017. – № 4 (353). – С. 22–26. – URL: https://evnuir.vnu.edu.ua/bitstream/123456789/13169/1/6.pdf

У статті здійснено спробу з нових методологічних підходів, у контексті біографістики та просопографії висвітлити історію творчих взаємин Івана Нечуя-Левицького й Пантелеймона Куліша; розкрити роль останнього в процесі становлення Івана Семеновича як митця, виділивши основні аспекти їхньої співпраці. Окреслено коло наукових і літературних інтересів обох митців, а також проаналізовано розбіжність у поглядах на історичні теми, мовне питання. Важливе місце посідає аналіз епістолярної спадщини письменників при уточненні фактів їхніх біографій.

 

189. Гудорова Т. І. Нечуй-Левицький Іван Семенович / Т. І. Гундорова // Енциклопедія Сучасної України / відп. секретар М. Г. Железняк ; Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України. – Київ, 2021. – Т. 23 : Нґ–Ня. – С. 294–295 : фот. – Бібліогр.: с. 295.

Шифр НБУВ: С10197/23
Шифр ВНБІ: Я20(4УКР) Е64

 

Вшанування пам’яті

 

190. Грушевський М. Над свіжою могилою / М. Грушевський // Літературно-науковий вісник. – Київ : Друк. Акц. Т-ва «Петро Барський у Київі», 1918. – Т. LХІХ, Кн. ІІ–ІІІ. – С. 113–115.

Некрологічна замітка редакції на смерть І. Нечуя-Левицького.

Шифр НБУВ: Ж21214/1918/Т. 69, кн. 1/3

 

191. Іван Семенович Нечуй-Левицький. Некролог // Нова Рада : газ. – Київ, 1918. – № 48. – 3 квіт. [21 берез.]. – С. 1.

 

192. Похорон І. С. Нечуй-Левицького // Нова Рада : газ. – Київ, 1918. – № 50. – 5 квіт. [23 берез.]. – С. 3.

 

193. Каталог виставки пам’яті Івана Левицького-Нечуя 1838–1918–1928 / з переднім словом Євг. Рудинської ; Всеукр. акад. наук, Музей укр. діячів науки та мистецтва. – Київ, 1928. – 65, 4 с., 6 арк., фот.

До видання увійшли: стаття Євг. Руданської «Мета й завдання Музею Українських Діячів Науки та Мистецтва», «Звіт Музею Українських Діячів Науки та Мистецтва за 1926–1929 рр.» за поданням Н. Романенко; «Каталог виставки пам’яти Івана Левицького-Нечуя», який зложив Мих. Кістяківський: І. Іконографія; ІІ. Манускрипти; ІІІ. Документи, ІV. Юбілеї, V. Бібліотека; VI. Опис куточка хати Левицького.

Шифр НБУВ: 35267 арх.

 

194. Франко О. Виставка архівних документів до ювілею І. С. Нечуя-Левицького [у ЦДІА УРСР, м. Київ] / О. Франко // Архіви України. – 1969. – № 2. – С. 94–95.

У листопаді 1968 р. в Центральному державному історичному архіві УРСР у м. Києві було відкрито виставку документальних матеріалів до 130-річчя від дня народження класика української літератури Івана Семеновича Нечуя-Левицького. Документи виставки становили три групи: документальні матеріали про заборону видання творів І. Нечуя-Левицького; матеріали про видання творів письменника (1881–1907); документи про суспільно-політичну діяльність І. С. Нечуя-Левицького (1898–1905). На виставці експонувалися ілюстрації радянських художників до творів письменника.

Шифр НБУВ: Ж27538/1969/2

 

195. Хаврусь С. Л. Стеблівський будинок-музей І. С. Нечуя-Левицького : путівник / С. Л. Хаврусь ; ред. М. М. Котловська ; худож. Е. М. Курильов. – Дніпропетровськ : Промінь, 1971. – 52 с., іл.

Надросся – життєдайне джерело, з якого щедро черпав свою творчу наснагу «поет у прозі» Іван Семенович Нечуй-Левицький. Саме тут письменник збирав матеріали до написання «Миколи Джері», «Кайдашевої сім’ї» та «Бурлачки».

Путівник допомагає ознайомитися з експозицією будинку-музею І. С. Нечуя-Левицького. Представлена експозиція дає можливість уявити характерні риси життя і творчої діяльності славетного автора чудових творів, що увійшли до скарбниці всесвітньої культури.

Зміст: Вступ; Перший зал. Таким був старий Стеблів; Другий зал. Дитинство письменника; Третій зал. Навчання, громадська і літературна діяльність І. С. Нечуя-Левицького; Четвертий зал. У зеніті творчості; П’ятий зал. Всенародна школа; Основні дати життя і діяльності Івана Нечуя-Левицького.

Шифр НБУВ: Ао195663

 

196. Хаврусь С. Л. Нечуя-Левицкого И. С. Музей в Стеблёве / С. Л. Хаврусь // Украинская советская энциклопедия : в 12 т. / гл. ред. М. П. Бажан. – Киев : Гл. ред. УСЭ, 1982. – Т. 7 : Молекула – Остит. – С. 277 : фот. – Бібліогр.: с. 277.

Шифр НБУВ: В329203/7
Шифр ВНБІ: Я20 У45.7

 

197. Хаврусь С. Л. Нечуя-Левицького І. С. Музей у Стеблеві / С. Л. Хаврусь // Українська радянська енциклопедія : в 12 т. / голов. ред., голов. редкол. М. П. Бажан. – Київ : голов. ред. УРЕ, 1982. – Т. 7 : Мікроклін – Олеум. – С. 345 : фот. – Бібліогр.: с. 345.

Шифр НБУВ: В328608/7
Шифр ВНБІ: Я20 У45.7

 

198. Музей І. С. Нечуя-Левицького у Стеблеві : путівник / С. Л. Хаврусь ; резюме і текстівка англ., пер. А. І. Прейкшас ; ред. О. П. Моторіна ; худож. Н. І. Музика ; худож. ред. К. Д. Ткаченко. – Дніпропетровськ : Промінь, 1988. – 47 с. : іл.

Путівник по експозиціям літературно-меморіального Будинку-музею класика української літератури І. С. Нечуя-Левицького, розташованого в селищі міського типу Стеблеві Черкаської області.

Шифр НБУВ: Р55884

 

199. Степаненко М. Літературні, літературно-мистецькі премії в Україні / Микола Степаненко ; відп. ред. С. Педченко, літ. ред. Н. Степаненко ; відп. за вип. Г. Кудряшов. – Полтава : ПП Шевченко Р. В., 2014. – 498 с.

Зі змісту: Нечуя-Левицького Івана імені Білоцерківська літературно-мистецька премія: про премію, лауреати. – С. 261–263. – Бібліогр.: с. 263; Нечуя-Левицького імені Всеукраїнська літературно-мистецька премія: про премію, лауреати. – С. 263–267. – Бібліогр.: с. 267.

У пропонованому виданні зібрано й систематизовано інформацію про літературні, літературно-мистецькі премії міжнародного, всеукраїнського, республіканського, обласного, районного, міського, сільського й інших рівнів. Подано відомості про мету, дату заснування премії, критерії присудження нагороди, її номінації.

Шифр НБУВ: Ва776656
Шифр ВНБІ: Ш5(4УКР)п7я2 С79

 

200. Хаврусь А. С. Нечуя-Левицького І. С. Літературно-меморіальний музей / А. С. Хаврусь // Енциклопедія Сучасної України / відп. секр. М. Г. Железняк ; Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України. – Київ, 2021. – Т. 23 : Нґ–Ня. – С. 295–296 : фот. – Бібліогр.: с. 296.

Шифр НБУВ: С10197/23
Шифр ВНБІ: Я20(4УКР) Е64

 

Постанови, накази Верховної Ради України, Кабінету міністрів України

 

201. Про організацію в смт Стеблів літературно-меморіального музею І. С. Нечуя-Левицького – філіалу Черкаського краєзнавчого музею : постанова Ради Міністрів Української РСР від 9 жовтня 1968 р. № 519, м. Київ // Збірник постанов і розпоряджень Української радянської соціалістичної республіки. – № 10 (1–25 жовтня). – 1968. – С. 56.

Постановою Ради Міністрів України за підписом Голови Ради Мінстрів УРСР В. Щербицького було прийнято пропозицію Міністерства культури УРСР і Черкаського облвиконкому про організацію в смт Стеблів літературно-меморіального музею І. С. Нечуя-Левицького – філіалу Черкаського краєзнавчого музею.

Шифр НБУВ: Ж20910/1968/10

 

202. Про присвоєння імені І. С. Нечуя-Левицького Богуславському педагогічному училищу : постанова Кабінету міністрів України від 14 квіт. 1994 р. № 231 // Верховна рада України : офіц. вебпортал парламенту України. Законодавство України. – URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/231-94-п/print1382611420534494#Text

 

203. Про відзначення 175-річчя з дня народження Івана Нечуя-Левицького : постанова Верховної Ради України від 22 трав. 2012 р. № 4804-VI // Голос України. – 2012. – 2 черв. – С. 6.
Те саме // Відомості Верховної Ради. – 2013. – № 16. – С. 145.
Шифр НБУВ: Ж22443/2013/16

Те саме [Електронний ресурс] // Верховна рада України : офіц. вебпортал парламенту України. Законодавство України. – URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4804-VI#Text

 

204. Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2018 році : [25 листопада – 180 років з дня народження Івана Нечуя-Левицького (1838–1918), письменника, етнографа, фольклориста, педагога] : постанова Верховної Ради України від 08.02.2018 р. № 2287-VIII // Верховна рада України : офіц. вебпортал парламенту України. Законодавство України. – URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2287-19#Text

 

Бібліографічні покажчики творів І. С. Нечуя-Левицького та критичної літератури про нього

 

205. Нечуй-Левицький І. С. // Художня література, видана на Україні за 40 років : 1917–1957 : бібліогр. покажч. / склали: О. О. Майборода, Г. Д. Рубан, О. О. Старченко ; М-во культури УРСР, Кн. Палата УРСР ; редкол.: М. І. Багрич, Г. О. Кравченко (відп. ред.), О. О. Майборода. – Харків : Вид-во Кн. палати УРСР, 1958. – Ч. 1 : Українська художня література. – С. 251–255.

Зміст: Від редакції; Славне сорокаріччя. Вступна стаття О. Килимника; Українська художня література; Покажчик авторів.

Бібліографічний покажчик включає художні твори українських, російських, а також твори письменників інших народів СРСР і зарубіжних країн. Зокрема, ми маємо можливість ознайомитися з творчим доробком видатного українського письменника І. С. Нечуя-Левицького. У покажчику вміщено зведену бібліографію художніх творів, що вийшли окремими виданнями українською, російською та іншими мовами. До видання не увійшли художні твори, надруковані в збірниках, альманахах і періодичних виданнях (журналах, газетах), літературознавчі та критичні твори. Бібліографію творів кожного письменника подано в такому порядку: повне зібрання творів, твори, вибрані твори, окремі видання, твори, написані в співавторстві, твори, які видавалися декілька разів (за хронологією). Основною базою для складання покажчика слугував фонд Державного архіву друку Книжкової палати УРСР.

Шифр НБУВ: В305600/1
Шифр ВНБІ: Ш5(4УКР)я1 Х98

 

206. Нечуй-Левицький (Левицький Іван Семенович) // Українські письменники : біо-бібліогр. слов. / уклад.: М. Пивоваров, Г. Сингаївська, К. Федоритенко ; відп. ред. П. К. Волинський. – Київ : Держлітвидав, 1963. – Т. 3 : Дожовтневий період (ХІХ – поч. ХХ ст.) : Н–Я. – С. 10–31.

Матеріал містить псевдоніми видатного українського пиьсменника. На початку подано коротку біографію письменника. Бібліографію творів І. С. Нечуя-Левицького подано за хронологією з 1868 по 1960 р., у межах року – за алфавітом.

Шифр НБУВ: В308485/3
Шифр ВНБІ: Ш5(4УКР)я1 У45/3

 

207. Мороз М. О. І. С. Нечуй-Левицький : реком. покажч. літ. : до 130-річчя з дня народж. і 50-річчя з дня смерті / склав М. О. Мороз ; ред. Є. Є. Кравченко ; М-во культури УРСР. – Львів : Львів. ДНБ, 1968. – 29 с. – Бібліогр.: с. 28.

Художня творчість І. С. Нечуй-Левицького вивчається дуже уважно. Видання вийшло з метою популяризації літературної спадщини письменника. Матеріал бібліографічного покажчика носить рекомендаційний характер, що охоплює відомості про видання творів, створених в післявоєнні роки, і важливу за своїм значенням критичну літературу про письменника за цей час. Особливу увагу дослідники звернули на вивчення літературно-естетичних поглядів І. С. Нечуя-Левицького, про які було висловлено свого часу немало помилкових тверджень.

Шифр НБУВ: Ва60276
Шифр ВНБІ: д Н59

 

Інтернет-ресурси

 

208. Маленков Р. Герой України. Маловідомі факти про Нечуя-Левицького, які вас здивують / Роман Маленков // РБК-Україна : інформ. портал. – Дата публ.: 25.06.2022. – URL: https://www.rbc.ua/ukr/travel/geroy-ukrainy-maloizvestnye-fakty-nechuya-1656065470.html

 

209. Нечуй-Левицький Іван Семенович (1838–1918) // Електронна бібліотека «Україніка» / Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/REF0005891

 

210. Нечуй-Левицький Іван Семенович. Життя та творчість // УкрЛіб. Бібліотека української літератури : [сайт]. – URL: https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=1647

 

211. Рудяченко О. Нечуй-Левицький. Усамітнений у слові [Електронний ресурс] / Олександр Рудяченко // Еспресо. – Дата публ.: 12.04.2015. – URL: https://espreso.tv/article/2015/04/12/nechuy_levyckyy_usamitnenyy_u_slovi

 

212. Шевелєва М. Іван Нечуй-Левицький: Життя треба пропустити через свою душу / Мар’яна Шевелєва // Український інтерес : [сайт]. – Дата публ.: 25.11.2022. – URL: https://uain.press/blogs/1117350-1117350

 

 

Укладач
А. В. Шумілова, мол. наук. співробітник

 

Наук. та бібліогр. ред.
П. М. Штих, наук. співробітник

Контактна інформація