БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНІ РЕСУРСИ: ВИКОРИСТАННЯ ТА ЗБЕРЕЖЕННЯ

БІБЛІОТЕЧНО-ІНФОРМАЦІЙНІ РЕСУРСИ: ВИКОРИСТАННЯ ТА ЗБЕРЕЖЕННЯ

Зберегти документи для майбутніх поколінь ­– одне з голових завдань бібліотек. Забезпечення збереження бібліотечних фондів – це безперервний процес, який  починається з моменту надходження документа до бібліотеки і триває весь час його зберігання та використання.    

Забезпечення фізичного збереження фондів, а також, і це – головне, гарантування безпеки персоналу і користувачів при виникненні надзвичайної ситуації, як у самій бібліотеці так і поряд з нею, з тих чи інших причин, має розглядатися комплексно. Найпоширенішими причинами виникнення цих ситуацій у світовій бібліотечній практиці вважаються причини, викликані стихійним лихом (землетруси, повені, урагани, вулкани, ливні, пісчані бурі, напад біологічних шкідників); недосконалою діяльністю людини (різні конструктивні недоліки будівлі, аварії на найближчих промислових об’єктах та транспортних магістралях, пошкодження водою через невідповідність водо-та теплопостачання, пожежа, тероризм, військові дії). Слід зазначити, що для бібліотек України різних відомств більш поширеними є причини, викликані недосконалою діяльністю людини. Якщо надзвичайна ситуація (аварія) виникла у самій бібліотеці, то не потрібно особливих аргументів, щоб переконати у тому, що краще її завчасно попередити, ніж ліквідовувати наслідки. Однак трапляються випадки, коли причиною надзвичайної ситуації є зовнішні фактори, й тоді співробітники бібліотеки мають бути готовими до таких дій, які б мінімізували вплив цих факторів на їх здоров’я та фізичний стан фондів, насамперед, цінних та рідкісних.

КНИГИ ТА СТАТТІ

1. Аccєєв Г. 
Інтеграція фондів бібліотек, архівів і музеїв з метою їх збереження та використання [Електронний ресурс] / Г. Аccєєв // Вісник Книжкової палати. - 2022. - № 4. - С. 12-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vkp_2022_4_4

Проведено аналіз особливостей збереження документів національної пам'яті та ідентичності як частини культурної спадщини країни з фондів бібліотек, архівів і музеїв. Зауважено, що нині прогресивним методом збереження документів бібліотек, архівів і музеїв є оцифрування документів, особливо старих примірників, за допомогою безконтактних сканерів. Наведено рекомендації щодо роботи з різними типами фондів, нагромадженими в бібліотеках, архівах і музеях, оскільки установи мають різні локальні цілі, завдання й рівень автоматизації.

Шифр НБУВ: Ж15184

2. Бібліотека. Наука. КомунікаціяІнноваційні трансформації ресурсів і послуг : матеріали міжнародної наукової конференції (Київ, 4–6 жовтня 2022 р.) / відп. ред. О. М. Василенко ; редакційна колегія: Л. А. Дубровіна; О. М. Василенко; О. В. Дзира; М. Б. Закіров; Л. В. Івченко; Т. М. Коваль; Г. І. Ковальчук; К. В. Лобузіна; В. І. Попик; В. М. Удовик; В. В. Черноіваненко; А. І. Шаповал. – Київ: НБУВ, 2022. – 588 с.978-966-02-9673-2(електрон.). – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004349

Збірник містить матеріали міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інноваційні трансформації ресурсів і послуг», організованої Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського (4–6 жовтня 2022 р.), в яких висвітлені традиційні та інноваційні напрями у діяльності наукових бібліотек, актуальні питання розвитку бібліотечно-інформаційного потенціалу в сучасних умовах, найбільш гострі проблеми у бібліотечній сфері та шляхи їх подолання, результати наукових пошуків, пропозиції щодо вдосконалення діяльності бібліотек. Розкрито теоретичні та прикладні питання організації і управління бібліотечно-інформаційним комплексом в умовах трансформації наукових комунікацій; цифрових бібліотечних технологій організації знань; електронних ресурсів бібліотек як складника інформаційної основи сучасного національного розвитку. Висвітлено, зокрема: питання трансформації українського книгознавства (до 100-річчя Українського наукового інституту книгознавства); традиції, перспективи формування, дослідження, цифровізація архівної та рукописної наукової спадщини; музична культура і музичні фонди бібліотек та архівів в умовах сьогодення; нові форми і методи дослідницької та інформаційної роботи, інтеграції та поширення біографічних знань у сучасній біографіці та біобібліографії. Низку матеріалів присвячено діяльності дослідників української діаспори; питанням збереження і вивчення єврейської друкованої спадщини України.

Шифр НБУВ: URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004349

3. Бібліотека. Наука. Комунікація. Від управління ресурсами – до управління знаннями : матеріали Міжнародної наукової конференції (Київ, 5–7 жовтня 2021 р.) / відп. вип. М. В. Іванова ; ред. Л. А. Дубровіна, В. М. Горовий, Н. П. Бондар, О. М. Василенко, Т. Ю. Гранчак, Л. В. Івченко, Т. В. Коваль, К. В. Лобузіна, Л. В. Муха, В. І. Попик, О. О. Хамрай. – Київ: НБУВ, 2021. – 806 с.978-966-02-9672-5 (друк.). – 978-966-02-9673-2 (електрон.). – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004116

Збірник містить матеріали міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Від управління ресурсами – до управління знаннями», організованої Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського (5–7 жовтня 2021 р.), в яких висвітлені традиційні та інноваційні напрями у діяльності наукових бібліотек в умовах продукування нового знання. Українськими та зарубіжними фахівцями розкриті теоретичні та прикладні аспекти формування, використання, організації доступу до електронних інформаційних ресурсів наукової бібліотеки в сучасному веб-середовищі та оптимізації бібліотечної діяльності в умовах продукування нового знання, зокрема: управління бібліотечно -інформаційним комплексом в умовах трансформації наукових комунікацій; технології управління знаннями в науковій бібліотеці; наукова бібліотека в стратегічних комунікаціях глобального інформаційного простору; біографіки та біобібліографії: знаннєвий ресурс інтелектуального і духовного розвитку українського суспільства; рукописна та архівна спадщина: від рукопису до бази знань; музична культура і музичні фонди бібліотек та архівів в умовах сьогодення; досвід, проблеми та сучасні тенденції функціонування інституту президентства в сучасному інформаційному просторі; тиражування, рефлексії, інтерпретації святого Письма в українській рукописній та друкованій традиції (до 440-ліття виходу друком Острозької Біблії 1581 р.); актуальні проблеми збереження бібліотечних фондів, які становлять культурне надбання України; академічна юдаїка в незалежній Україні (1991–2021): досвід наукових бібліотек.

Шифр НБУВ: URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004116

4. Бібліотека. Наука. Комунікація. Розвиток бібліотечно-інформаційного потенціалу в умовах цифровізації [Текст] : матеріали міжнар. наук. конф. (Київ, 6-8 жовт. 2020 р.) / [редкол.: Л. А. Дубровіна та ін. ; наук. ред. О. З. Клименко] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Асоц. б-к України, Рада директорів наук. б-к та інформ. центрів акад. наук - членів МААН. - Київ : НБУВ НАН України, 2020. - 735 с. - Бібліогр. в кінці ст. - URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0003836

У збірнику висвітлені традиційні та інноваційні напрями у діяльності наукових бібліотек в умовах цифровізації. Українськими та зарубіжними фахівцями розкриті теоретичні та прикладні аспекти формування, використання, організації доступу до електронних інформаційних ресурсів наукової бібліотеки в сучасному веб-середовищі та оптимізації бібліотечної діяльності в умовах цифровізації, зокрема: сучасні виклики та завдання бібліотек в умовах цифровізації; цифрові проєкти наукових бібліотек; бібліотеки в системі стратегічних комунікацій: міжнародний аспект; бібліометричні технології та наукометричні дослідження; результати впровадження в бібліотеках України Міжнародного стандарту каталогізації. Представлено сучасні особливості книгознавчих досліджень історико-культурних фондів; традиції, інновації, перспективи збереження бібліотечних фондів; проблематика, інформаційний простір, бібліотеки, читачі історичної біографіки в сучасному українському суспільстві; розглянуто історію формування, інформаційний потенціал, вектори розвитку архівних фондів наукової спадщини України в цифрову епоху; висвітлено українську музичну культуру і музичні фонди бібліотек в умовах цифровізації.

Шифр НБУВ: ВА845358

5. Бібліотека. Наука. Комунікація: актуальні тенденції у цифрову епоху [Текст] : матеріали міжнар. наук. конф. (Київ, 8-10 жовт. 2019 р.) : [у 2 т.] / [редкол.: Л. А. Дубровіна та ін.] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського [та ін.]. - Київ : Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, 2019.

URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0003400

URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0003402

            Т. 1. - 2019. - 466 с. - Бібліогр. в кінці ст.

            Т. 2. - 2019. - 396 с. - Бібліогр. в кінці ст.

Українськими та зарубіжними фахівцями розкриті теоретичні та прикладні аспекти формування, використання, організації доступу до електронних інформаційних ресурсів наукової бібліотеки в сучасному веб-середовищі та оптимізації бібліотечної діяльності у цифрову епоху, зокрема: діяльність, управління, взаємодія наукових бібліотек у цифрову епоху; розвиток соціально-інформаційних комунікацій в умовах інформатизації; біографіка та біобібліографія як інформаційно-комунікативний ресурс суспільно-політичних і культурних трансформацій; сучасна бібліотечно-інформаційна термінологія; інтеграція друкованих і електронних бібліографічних ресурсів у формуванні репертуару періодики. Представлено сучасні особливості формування та використання архівної та рукописної наукової спадщини; традиції, інновації, перспективи збереження бібліотечних фондів; розглянуті атрибуція й опис книжкових та інших документних пам’яток як складової наукових досліджень.

Шифр НБУВ: В357971/1     

Шифр НБУВ: В357971/2     

6. Бібліотека. Наука. Комунікація: 100-річчя Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського : матеріали міжнародної наукової конференції (Київ, 6–8 листопада 2018 р.) / ред. О. М. Василенко, Л. А. Дубровіна, В. І. Попик, В. М. Горовий, О. А. Вакульчук, Т. Ю. Гранчак, Т. В. Добко, Т. В. Коваль, Г. І. Ковальчук, Л. Й. Костенко, К. В. Лобузіна, Л. В. Муха, С. В. Старовойт, Н. В. Стрішенець. – Київ: НБУВ, 2018. – 824 с.978-966-02-8614-6. – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0002176

Збірник містить матеріали міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація», присвяченої 100-річчю Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (6–8 листопада 2018 р.), в яких висвітлені традиції та інновації у діяльності наукових бібліотек у цифрову епоху. Українськими та зарубіжними фахівцями розкриті теоретичні та прикладні аспекти формування, використання, організація доступу до електронних інформаційних ресурсів наукової бібліотеки в сучасному веб-середовищі та оптимізації бібліотечної діяльності у розвитку національного інформаційного простору, зокрема інтеграції друкованих і електронних бібліографічних ресурсів у формуванні репертуару періодики; розглянуті традиції та новації місць зберігання і використання документальних історико-культурних фондів; представлені здобутки і перспективи історії книжкової культури України; репрезентовані інноваційні бібліометричні технології і наукометричні дослідження. Представлено результати науково-історичних розвідок про визначних бібліотекознавців та бібліографів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського та дослідження з бібліотечної біографіки.

Шифр НБУВ: ВА826412

7. Бібліотека. Наука. Комунікація. Стратегічні завдання розвитку наукових бібліотек [Текст] : матеріали міжнар. наук. конф. (Київ, 3-5 жовт. 2017 р.) / НАН України [та ін.] ; [редкол.: В. І. Попик та ін.]. - Київ : Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, 2017. - 639 с. - Бібліогр. в кінці ст.

Порушено актуальні проблеми системного розвитку наукових бібліотек як важливого чинника прогресу бібліотечно-інформаційної сфери України, місця і ролі наукових бібліотек у соціокомунікативних процесах сучасності. Українськими та зарубіжними фахівцями висвітлено теоретичні та прикладні аспекти реалізації стратегічно важливих завдань і локальних проектів розвитку наукових бібліотек, зокрема на основі поглиблення інтеграційних процесів бібліотек із закладами науки, освіти та культури. Розглянуто питання наукового, методичного та технологічного забезпечення формування та розбудови електронних бібліотечно-інформаційних ресурсів, атрибуції й експертизи рукописної та книжкової спадщини, інноваційних бібліометричних технологій і наукометричних досліджень, упровадження міжнародних стандартів, збереження бібліотечних фондів. Наведено результати науково-історичних розвідок, проаналізовано сучасні тенденції та перспективи розвитку національної бібліографії та біографіки.

Шифр НБУВ: ВА815721

8. Бондарчук О.

Збереження та використання інформаційного ресурсу: традиційні та новітні підходи / Бондарчук  Оксана // Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. – 2017. –  № 3. – С.18–20.

У статті розглянуто досвід роботи Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського з питань збереження документного ресурсу бібліотеки, у т. ч. рідкісних видань.

Шифр НБУВ: Ж101377

9. Виноградова О. Є. 
Сучасні тенденції збереження інформації / О. Є. Виноградова, І. О. Кирчей, С. Д. Новіков // Страхов. фонд документації. - 2019. - № 2. - С. 17-28. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Висвітлено досвід роботи зі збереження інформації в інших країнах світу та визначено сучасні тенденції збереження інформації для врахування їх у роботі вітчизняних установ СФД.

Шифр НБУВ: Ж100129

10. Вергунов В. 
Оцифрування бібліотечного фонду Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН України: пріоритетний напрям його збереження та репрезентації [Електронний ресурс] / В. Вергунов // Бібліотечний вісник. - 2020. - № 1. - С. 9-13. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2020_1_4

У статті наголошується на важливості упровадження цифрових технологій у практичну діяльність вітчизняних бібліотек. Визначені ключові правові, організаційні та технічні питання, пов’язані з організацією оцифрування бібліотечних фондів. На прикладі ННСГБ НААН України показана беззаперечна роль процесів оцифрування у піднесенні ефективності інформаційнобібліотечного й наукового забезпечення агропромислового виробництва.

Шифр НБУВ: Ж14595

11. Вовк Н. 
Концепція створення онлайн-платформи для обміну міжнародним досвідом зі збереження бібліотечних та архівних фондів [Електронний ресурс] / Н. Вовк, А. Пелещишин // Вісник Книжкової палати. - 2019. - № 4. - С. 38-42. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vkp_2019_4_12

Розглянуто проблему розроблення навчального веб-ресурсу для спільного доступу фахівців архівної та бібліотечної галузей. Запропоновано концепцію створення онлайн-платформи для обміну міжнародним досвідом у галузі збереження культурної спадщини держави в архівних і бібліотечних фондах. Розроблено алгоритм створення сайта платформи, проаналізовано основні ризики її використання та шляхи подолання проблем.

Шифр НБУВ: Ж15184

12. Горбань Юрій Іванович.

Консервація і зберігання документів [Текст] : практикум / Юрій Горбань ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. - Київ : Ліра-К, 2020. - 155 с. : іл. - Бібліогр.: с. 140-149.

У   практикумі   наведено   рекомендації   з   вивчення   дисципліни «Консервація і зберігання документів» та основні теми для опрацювання. Подано плани та матеріали лекцій, теми і плани семінарських занять, завдання для практичних занять, завдання для самостійної роботи студентів, теми для індивідуальних занять. Наведено список рекомендованої літератури, термінологічний словник. У тексті використані схеми та ілюстровані матеріали.

Шифр НБУВ: ВА843698

13. Горбань Юрій Іванович.

Консервація документів у бібліотеках / Ю. І. Горбань // Міжнародний вісник: Культурологія. Філологія. Музикознавство. - 2015. - Вип. 2. - С. 37-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/mvkfm_2015_2_9

У статті розкриваються поняття термінів консервація, превентивна та фазова консервація документів. Проаналізовані принципи відбору документів для першочергової консервації. Розглянуто основні варіанти превентивної та фазової консервації, вплив складу паперу на процес руйнування документу. Досліджено питання застосування новітніх технологій зберігання документів у бібліотеках, постійного моніторингу стану документів. Проаналізовано методи зберігання документів у бібліотеках, з’ясовано їх переваги й недоліки; встановлено, що фазова консервація зарекомендувала себе як ефективний превентивний метод забезпечення зберігання документів у бібліотеках.

Шифр НБУВ: Ж74377

14. Гуменюк Т. 
Збереження бібліотечних фондів: сучасний погляд на історію та стан проблеми [Електронний ресурс] / Т. Гуменюк // Український журнал з бібліотекознавства та інформаційних наук. - 2020. - Вип. 6. - С. 122-124. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujlis_2020_6_12

Рецензія на видання: «Консервація і  зберігання документів» : практикум / Ю. І. Горбань. Київ : Видавництво Ліра-К, 2019. 156 с.
Шифр НБУВ: Ж101715

15. Долбенко Т. О. 
Зберігання документів у бібліотеках : навч. посіб. для студентів ВНЗ / Т. О. Долбенко, Ю. І. Горбань; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. - Київ : Ліра-К, 2017. - 287 c. - Бібліогр.: с. 239-246 - укp.

Висвітлено вітчизняний і зарубіжний досвід зберігання документів (ЗД) у бібліотеках. Розкрито особливості ЗД під час технологічних процесів моделювання, комплектування, обліку й обробки документів. Увагу приділено консервації як технології ЗД у бібліотеках, зокрема розглянуто фізичний захист та описано режими ЗД. Подано інформацію про інноваційні технології ЗД у бібліотеках: мікрокопіювання, штрихування та ксерокопіювання, оцифрування. Розглянуто соціальні чинники ЗД у бібліотеках. Висвітлено проблеми фінансового та юридичного захисту документів у бібліотеках.

Шифр НБУВ: ВА827614

16. Затока Л. П. 
Забезпечення довговічності особливо цінних документів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського: поєднання різних технологічних підходів / Л. П. Затока // Рукописна та книжкова спадщина України. - 2022. - Вип. 28. - С. 437-455. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/rks_2022_28_26

Метою роботи є дослідження процесів старіння особливо цінних документів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського на різних матеріальних носіях для створення та підтримання умов щодо забезпечення їхньої довговічності. Методологія дослідження ґрунтується на застосуванні інструментальних, математичних та прикладних методів, що дозволяє максимально вивчити процеси старіння матеріалів, використаних для виготовлення цінних бібліотечних фондів, а також розкрити завдання й перспективи для гарантування збереження цих документів. Актуальною залишається комплексна взаємодія різноманітних превентивних, стабілізаційних, реставраційних заходів для забезпечення збереження оригіналів цінних фондів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського з можливістю переведення інформації в інший формат чи на інші носії.   

Шифр НБУВ: Ж68592

17. Збереження фондів [Електронний ресурс] // Робота бібліотек науково-дослідних установ НАН України в ... році. - 2018. - Вип. 23. - С. 12-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/rbndu_2018_23_5

Розглянуто бібліотечний фонд як основу діяльності кожної бібліотеки. Сукупність процесів прийому, обліку, технічного опрацювання, розміщення та збереження документів, сприяє правильній організації фонду для вирішення бібліотекою двох суперечливих завдань – активного використання фонду та забезпечення його тривалого зберігання. Збереження бібліотечних фондів – один із важливих напрямів роботи бібліотеки, який передбачає реалізацію таких сфер діяльності: організацію обліку бібліотечного фонду та його перевірку; забезпечення збереження документів під час опрацювання та використання; проведення роботи з боржниками: створення оптимальних умов зберігання фонду та дотримання належного санітарно-гігієнічного стану; своєчасне оправлення та реставрацію документів; забезпечення системи протипожежної безпеки.

Шифр НБУВ: URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004489

18. Ковальчук Г. 

Дослідження стародруків та рідкісних видань: з історії атрибуції книжкових пам'яток / Г. Ковальчук // Укр. іст. журн. - 2021. - № 3. - С. 148-156. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Мета роботи - привернути увагу до проблеми артефактної цінності книжкової спадщини, представити деякі відомості з праць істориків книги минулого про книжкові раритети, важливі не лише для поодиноких бібліофілів, а насамперед для історії книжкової культури, для книгознавства як спеціальної історичної дисципліни. Для достовірної атрибуції давніх видань наголошено на необхідності дослідження паперу книги, її художнього оформлення та якості поліграфічного виконання, унікальності примірника завдяки іншій присвяті, автографу видатної особи, цінних для історії коментарів, залишених власником книги на її берегах. Доведено, що дослідження книжкових пам'яток, першим етапом якого є атрибуція книг, їх дбайливе збереження, ретельний науковий опис, популяризація в різний спосіб складають основи книжкового пам'яткознавства - наукового напряму й одночасно сфери практичної діяльності з рідкісними, цінними книжками, що є пам'ятками історії та культури.

Шифр НБУВ: Ж27630

19. Лобузін І. В. 
Цифрові бібліотечні проекти: технологічні рішення та управління життєвим циклом колекцій : монографія / І. В. Лобузін; ред.: В. А. Широков; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ : НБУВ, 2016. - 216 c. - Бібліогр.: с. 187-215 - укp. – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0002130

Розглянуто широке коло питань, пов’язаних з реалізацією бібліотечних цифрових проектів оцифрування історико-культурного та наукового надбання, організацією бібліотечних цифрових технологічних комплексів. Здійснено узагальнення міжнародного досвіду реалізації масштабних проектів оцифрування полідокументальних бібліотечних фондів та організації цифрових колекцій. Розглянуто особливості організації наукових цифрових бібліотек, їх пошукового інтерфейсу та доступу до національної спадщини у цифровому форматі. Наголошено, що цифрові бібліотеки створюються залежно від вирішуваних бібліотекою завдань зі збереження фондів та економічних можливостей установи. Висвітлено досвід Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського у напрямі реалізації цифрових бібліотечних проектів.

Шифр НБУВ: ВС62683

20. Мельник Т. Б. 
Комплексний підхід до системи збереження бібліотечних фондів на абонементах бібліотек закладів вищої освіти [Електронний ресурс] / Т. Б. Мельник // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія : Бібліотекознавство. Книгознавство. - 2018. - Вип. 5. - С. 115-121. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npkpnuiobk_2018_5_21

У статті розглянуто нормативно-правове забезпечення умов зберігання бібліотечних фондів в Україні та комплексний підхід до системи збереження документного ресурсу закладів вищої освіти на прикладі наукової бібліотеки Хмельницького національного університету.

Шифр НБУВ: Ж68849

21. Муха Людмила Вікторівна.

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського: збереження, консервація та реставрація бібліотечних фондів в Україні (1992-2019) [Текст] / [Л. В. Муха, Л. П. Затока, Л. М. Куява ; відп. ред. Л. А. Дубровіна] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Центр консервації і реставрації. - Київ : НБУВ, 2019. - 232 с. : фот. - Бібліогр.: с. 143-192.– URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0003705

Наукове видання присвячене історії створення та сучасному станові одного з важливих підрозділів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського Центру консервації і реставрації. В монографії надано характеристику науково-дослідної та науково-практичної діяльності Центру за понад 25 років його функціонування, зокрема висвітлено питання превентивної консервації документів та впровадження інноваційних технологій; визначено принципи, методи та підходи в сучасній системі збереження фондів; репрезентовано дослідження процесів природного та штучного старіння паперу; надано методичні рекомендації, інструкції та технологічні регламенти, що можуть бути використані задля уповільнення процесів старіння паперових та новітніх носіїв інформації в умовах бібліотечного середовища тощо. Результати науково-дослідної роботи Центру апробовані та запроваджені в умовах НБУ В і можуть бути використані профільними установами України, що зберігають фонди на паперових та електронних носіях інформації. Також у монографії представлений анотований список основних публікацій Центру консервації і реставрації НБУ В за 1993–2019 рр.

Шифр НБУВ: ВС67322

22. Надточій І. І. 
Пропозиції щодо осмисленого оцифрування як шляху до довгострокового збереження інформації про культурні цінності / І. І. Надточій, А. В. Савич, О. О. Тімров // Страхов. фонд документації. - 2020. - № 1. - С. 16-25. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Представлено можливі шляхи практичної реалізації результатів досліджень, які були отримані в межах науково-дослідної роботи за темою "Розроблення методу та технології створення зображень у цифровому вигляді, що містять інформацію про культурні цінності, для формування, ведення і використання страхового фонду документації України".

Шифр НБУВ: Ж100129

23. Надточій І. І. 
Апробація методу створення зображень у цифровому вигляді, що містять інформацію про культурні цінності, який забезпечує відтворення інформації про них із заданою якістю з мікрофільмів страхового фонду документації у частині створення інформаційного змісту культурної цінності / І. І. Надточій, А. В. Савич, О. О. Тімров // Страхов. фонд документації. - 2019. - № 1. - С. 36-46. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Представлено результати оцифрування колекції астрономічних фотоматеріалів у рамках дослідження методу створення зображень у цифровому вигляді, який забезпечує відтворення інформації про них із заданою якістю з мікрофільмів страхового фонду документації.

Шифр НБУВ: Ж100129

24. Палеха Ю. І. 
Бібліотечне фондознавство : навч. посіб. / Ю. І. Палеха, І. О. Іванова, Л. О. Черепуха; ред.: Ю. І. Палеха. - Київ : Ліра-К, 2018. - 275 c. - Бібліогр.: с. 209-215 - укp.

Розкрито суть і структуру сучасної системи бібліотечних фондів (БФ). Охарактеризовано основні процеси формування, використання БФ та управління ними. Викладено теоретичні положення, які слугують фундаментом для розуміння та постановки технології функціонування БФ, тобто їх моделювання, комплектування, обліку, опрацювання, розміщення та розстановки, їх перевірки та збереження, а також доставки документів користувачам бібліотечних установ. Висвітлено особливості управлінням БФ. Розглянуто новітні технології в обслуговуванні користувачів та обліку БФ.

Шифр НБУВ: ВА827616

25. Плєшакова Л. 
Проблеми збереження Національного фонду України в умовах політичних криз та військових конфліктів [Електронний ресурс] / Л. Плєшакова // Вісник Київського національного університету культури і мистецтв. Серія : Музеєзнавство і пам'яткознавство. - 2020. - Т. 3, № 2. - С. 172-191. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bknucamms_2020_3_2_8

Окреслено проблематику збереження й повернення музейних колекцій із тимчасово окупованих територій до культурного надбання України, реформування державної політики в музейній галузі, зокрема, створенням ефективних державних програм зі збереження національного Музейного фонду та створення єдиної державної уніфікованої системи обліку музейних предметів з усіх зібрань музеїв України.

Шифр НБУВ: Ж70398

26. Положення про фонд основного зберігання Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського : науково-методичне видання / авт. уклад О. Г. Яковенко [и др.] ; відп. ред. Т. М. Коваль ; ред. О. М. Василенко. – Київ: НБУВ, 2021. – 36 с.

 URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004387

У науково-методичному виданні висвітлено основні функції, призначення, склад, структуру фонду основного зберігання Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, критерії та принципи його формування, питання зберігання, збереження, використання, управління фондом. Видання орієнтоване на бібліотечних керівників різного рівня, спеціалістів бібліотечно-інформаційної сфери, студентів фахових спеціальностей.

Шифр НБУВ: URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004387

27. Погрібна О. 
Збереження фондів провідних національних бібліотек світу в умовах цифровізації суспільства [Електронний ресурс] / О. Погрібна // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2021. - Вип. 62. - С. 164-174. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2021_62_13

Висвітлено сучасні напрями діяльності провідних бібліотек світу, пов’язані з накопиченням та збереженням інформаційних фондів. Ключовим напрямом діяльності виділено реставрацію газетних фондів, відео- та звукових колекцій, які через застарілість форматів можуть бути втраченими. Окреслено напрями роботи над створенням цифрових фондів, які формуються на основі оцифрованих фізичних колекцій та видань, здійснених (випущених) у цифровому форматі. Розглянуто тенденції технічного переоснащення старих приміщень-сховищ та розбудови нових бібліотечних корпусів з урахуванням найсучасніших технологічних, архітектурних, естетичних, ергономічних вимог.

Шифр НБУВ: Ж70113

28. Превентивні методи збереження документів наукових бібліотек у несприятливих екологічних умовах : монографія / Л. П. Затока, Л. М. Куява, Т. В. Крікова , К. В. Лобузіна, Л. В. Муха, А. А. Остапенко, Я. І. Савчук; ред.: Л. В. Муха; Національна академія наук України, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського. - Київ : Нац. бібліотека України ім. В. І. Вернадського, 2020. - 123 c. - Бібліогр. в підрядк. прим. – URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004170

Видання присвячено впровадженню превентивних методів збереження документів у діяльність наукових бібліотек. Розглянуто можливі зовнішні та внутрішні чинники впливу сучасних екологічних умов на стан фондів НБУВ та бібліотек науково-дослідних установ НАН України. Висвітлено основні складові організації процесу впровадження превентивних методів у бібліотеці: матеріалознавчі, технологічні та екологічні аспекти, а також інтеграцію досягнень інноваційних технологій.

Шифр НБУВ: ВС68731

29. Рішняк О. Б. 
Сучасна реставраційна діяльність: основні напрями, завдання та пріоритети / О. Б. Рішняк // Укр. культура: минуле, сучасне, шляхи розвитку. Напрям: Культурологія : наук. зб.. - 2020. - Вип. 35. - С. 220-226. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Розглянуто основні напрями сучасної реставраційної діяльності, зокрема превентивній та інвазивній консерваціям, а також реставрації. Сформульовано основні завдання кожного напряму, визначено передумови практичного проведення окресленого кола заходів та проаналізовано їхній вплив на об'єкт реставрації. Звернено увагу на важливе значення превентивної консервації для сфери охорони світової культурної спадщини та недостатнє використання напрацювань цього напряму в українській реставраційній справі.

Шифр НБУВ: Ж69407

30. Сидоренко Т. В. 
Сучасні підходи до збереження фондів у бібліотеках України: історіографія дослідження [Електронний ресурс] / Т. В. Сидоренко, А. О. Фігура // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2019. - № 2. - С. 6-13. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2019_2_3

Дослідження пов’язано з аналізом бібліотекознавчих видань з питань збереження документів у бібліотеках України. Виявлено, що в більшості праць висвітлювалися важливі питання зберігання документів у бібліотеках, але історіографічний огляд сучасних підходів, тенденцій щодо використання методів і способів зберігання документів, не простежений. Це дасть можливість поглибити дослідження з важливих проблем зберігання оригіналів документів та електронних ресурсів.

Шифр НБУВ: Ж24838

31. Шубенкова Тетяна.

Бібліотечні електронні ресурси на базі фотодокументів: аналіз способів створення, збереження і надання користувачам / Шубенкова  Тетяна // Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. - 2017. - № 3. -   С. 18-20.

Стаття присвячена проблемі накопичення, обробки, систематизації, зберігання і надання користувачам фотодокументів, формуванню спільного якісного електронного ресурсу спрямованого на потреби користувачів бібліотек, архівів, музеїв, його збереженню і представленню у електронному середовищі.

Шифр НБУВ:  Ж101377

32. Яковенко О. 
Бібліотечно-інформаційні ресурси: управління й збереження в контексті національних стандартів (на прикладі Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського) / О. Яковенко, І. Соколова // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2021. - Вип. 62. - С. 214-228. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2021_62_17 

Охарактеризовано бібліотечні фонди й електронні ресурси НБУВ, розглянуто основні положення нормативних документів, які регламентують діяльність бібліотеки з формування, управління та збереження національного інформаційного ресурсу.

Шифр НБУВ: Ж70113

33. Яковенко О. 
Зберігання документного фонду та забезпечення його збереження в процесі обслуговування користувачів наукової бібліотеки [Електронний ресурс] / О. Яковенко, Н. Власенко // Наукові праці Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського. - 2015. - Вип. 42. - С. 349-361. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2015_42_31
Розглянуто основні напрями роботи зі збереження документних фондів наукової бібліотеки: створення оптимального режиму зберігання в книгосховищі, застосування технологій копіювання, додержання заходів безпеки його використання в процесі обслуговування користувачів.

Шифр НБУВ: Ж70113

Хроніка наукових подій.

Міжнародна Наукова Конференція  НБУВ

Бібліотека. Наука. Комунікація.

(2017–2022 рр.)

34. Муха Л. 
Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи [Електронний ресурс] / Л. Муха, Л. Затока // Бібліотечний вісник. - 2017. - № 6. - С. 56-58. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2017_6_17

В рамках семінару «Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи», що відбувся 5 жовтня 2017 підбивалися підсумки 25-річної діяльності Центру консервації і реставрації (ЦКР) Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (НБУВ). Було запропоновано: ініціювати розроблення нової загальноукраїнської державної програми збереження і захисту фондів у рамках сучасного реформування бібліотечної справи; українській бібліотечній спільноті більш активно долучатися до впровадження програм Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ (ІФЛА) «Культурна спадщина» і «Реєстр рисків ІФЛА», ухвалених у 2017 р. для підтримки бібліотечних установ.

Шифр НБУВ: Ж14595

35. Муха Л. 
Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи
[Електронний ресурс] / Л. Муха, Л. Затока // Бібліотечний вісник. - 2018. - № 6. - С. 61-63. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2018_6_18

Присутні семінару «Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи», що відбувся 8 листопада 2018 р. у рамках Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. 100-річчя Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського» підбили підсумки роботи з усіх напрямів діяльності НБУВ, пов’язаних із забезпеченням збереження фондів на різних носіях, розглянули питання упровадження базових принципів превентивної консервації в сучасних умовах, екологічні та технологічні ризики збереження документів із фонду дисертацій у наукових бібліотеках, проблеми збереження та підходи до реставрації деструктованих шкіряних оправ, найважливіші аспекти упередження надзвичайної ситуації як основного складника збереження фондів наукової бібліотеки, оцифрування, відновлення та збереження фонографічних циліндрів Фоноархіву єврейської музичної спадщини НБУВ, а також проблеми мікологічної безпеки бібліотечних фондів, зокрема, фунгіцидної активності нових похідних гуанідину щодо мікроміцетів – контамінантів повітря книгосховищ.

Шифр НБУВ: Ж14595

36. Муха Л. 
Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи [Електронний ресурс] / Л. Муха, Л. Затока // Бібліотечний вісник. - 2019. - № 6. - С. 66-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2019_6_20

Під час семінару «Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи», що відбувся 10 жовтня 2019 р. в рамках Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні тенденції у цифрову епоху» обговорювалися питання збереження унікальних документів як невід’ємної складової національного культурного надбання держави; біопошкодження фондів і проблеми їх захисту; інноваційні підходи у реставраційній практиці; використання електронних баз даних у сучасній системі збереження бібліотечних фондів; превентивні методи збереження фондів в умовах зростання техногенного навантаження; результати експериментальних матеріалознавчих досліджень; медичні аспекти застосування дезінфікуючих засобів у бібліотечних, архівних приміщеннях та ін.

Шифр НБУВ: Ж14595

37. Муха Л. 
Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи [Електронний ресурс] / Л. Муха, Л. Затока // Бібліотечний вісник. - 2020. - № 6. - С. 55-56. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2020_6_14

Успішне вирішення завдань збереження бібліотечних фондів нині великою мірою залежить від оптимального поєднання традиційних підходів та інноваційних технологій, що грунтуються на результатах наукових досліджень мікробіологів, матеріалознавців, кліматологів та інших фахівців. Останнім часом дедалі більшої пріоритетності у цій галузі бібліотечної діяльності набувають завдання, пов’язані з забезпеченням збереження документів на різних носіях, зокрема організацією процесу довготермінового їх зберігання. Саме ці актуальні питання розглядалися 8 жовтня 2020 р. на семінарі «Збереження бібліотечних фондів: традиції, інновації, перспективи» у рамках Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Розвиток бібліотечно-інформаційного потенціалу в умовах цифровізації».

Шифр НБУВ: Ж14595

38. Муха Л. 
Актуальні проблеми збереження бібліотечних фондів, що становлять культурне надбання України [Електронний ресурс] / Л. Муха, Л. Затока // Бібліотечний вісник. - 2021. - № 4. - С. 106-108. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2021_4_19

Сучасна стратегія збереження бібліотечних документів, що становлять культурне надбання України, реалізується з урахуванням впливу екології навколишнього середовища, результатів наукових досліджень з питань ефективного біологічного захисту приміщень та фондів, супроводжується поглибленням міжнародного співробітництва з питань гарантування безпеки для бібліотечних колекцій, забезпечення максимальної автентичності цінних документів під час їх консервації та реставрації. 7 жовтня 2021 р. у рамках Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Від управління ресурсами – до управління знаннями» відбувся семінар «Актуальні проблеми збереження бібліотечних фондів, що становлять культурне надбання України». У його роботі взяли участь фахівці з питань консервації документів НБУВ, інших профільних установ України, які опікуються проблемами забезпечення збереження бібліотечних фондів. Тема семінару ще раз продемонструвала великий інтерес бібліотекарів, консерваторів, реставраторів до розв’язання означеної проблематики.

Шифр НБУВ: Ж14595

39. Затока Л. 
Актуальні проблеми збереження бібліотечних фондів, які становлять культурне надбання України [Електронний ресурс] / Л. Затока // Бібліотечний вісник. - 2022. - № 4. - С. 96-99. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2022_4_17

Рукописи та друковані колекції, створені народами різних країн у попередні епохи, які нині зберігаються у бібліотеках, музеях, архівах, мають велике значення для формування сучасної культури та розвитку історичних знань. Тому вивчення, обговорення та вирішення питань забезпечення збереження рукописних та друкованих пам’яток, які перебувають у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського і становлять культурне надбання України, не залишаються поза увагою науковців і завжди на часі. 4 жовтня 2022 р. у рамках Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інноваційні трансформації ресурсів і послуг» відбувся семінар «Актуальні проблеми збереження бібліотечних фондів, що становлять культурне надбання України», в якому взяли участь фахівці у галузі консервації документів, співробітники НБУВ, науковці установ НАН України, працівники інших профільних установ України, котрі опікуються проблемами забезпечення збереження бібліотечних та архівних фондів.

Шифр НБУВ: Ж14595

40. Черноіваненко В. 
Збереження і вивчення єврейської друкованої спадщини України 
[Електронний ресурс] / В. Черноіваненко, Т. Батанова // Бібліотечний вісник. - 2022. - № 4. - С. 94-96. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2022_4_16.

 URL: http://irbis-nbuv.gov.ua/everlib/item/er-0004450

4 жовтня 2022 р. відділ фонду юдаїки Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського провів семінар «Збереження і вивчення єврейської друкованої спадщини України». Захід відбувся в онлайн-форматі на платформі Zoom у рамках Міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація. Інноваційні трансформації ресурсів і послуг». Доповіді стосувалися актуальних питань збереження та вивчення єврейських книг (релігійних, мовою іврит XVI–XIX ст. і світських, мовою їдиш XX ст.), газет (кінець XX – початок XIX ст.) у фондах НБУВ; єврейських друкованих періодичних і книжкових видань у фондах Педагогічного музею України, Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, а також друкованої юдаїки в бібліотечній колекції Омеляна Пріцака, що зберігається в НаУКМА; інтересу дослідників до єврейської друкованої спадщини на сторінках часопису «Киевская старина», до діяльності Українського державного видавництва національних меншин. Не оминули дослідники своєю увагою і таке важливе питання, як оцифрування української єврейської періодики.

Шифр НБУВ: Ж14595

АВТОРЕФЕРАТИ

41. Лобузін Іван Володимирович.

Цифрові колекції наукової бібліотеки: організація інформаційних ресурсів та мережевої комунікації [Текст] : автореф. дис. ... канд. наук із соц. комунікацій (д-ра філософії) : 27.00.03 / Лобузін Іван Володимирович ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ, 2017. - 20 с.

Розглянуто коло питань, пов’язаних з реалізацією бібліотечних цифрових проектів оцифрування історико-культурного та наукового надбання, організацією бібліотечних цифрових технологічних комплексів. Обґрунтовано оптимальну організацію технологічної інфраструктури цифрового комплексу наукової бібліотеки на основі взаємопов’язаних модулів (підсистем): створення цифрових копій; адміністрування та зберігання; опису й обліку; обробки й управління; пошуку та публікації. Уточнено визначення цифрових колекцій, основні принципи їх побудови й управління життєвим циклом на основі впровадження у бібліотечну діяльність системи цифрового кураторства (digital curation). Модульний цифровий комплекс сформовано й апробовано в рамках цифрового проекту Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Впровадження такого комплексного підходу забезпечило ефективне управління цифровими ресурсами, дало змогу організувати суспільно важливі онлайнові історико-культурні ресурси.

Шифр НБУВ: РА432663

42. Мазур Олександр Леонідович 
Музичні архівні фонди радіокомпаній в умовах цифровізації: автореф. дис. ... д.філософ : 029 - Культура і мистецтво. Інформаційна, бібліотечна та архівна справа / О. Л. Мазур ; Харківська державна академія культури. — 2022 — укp.

Дисертаційна робота є одним з перших в Україні комплексних досліджень, присвячених встановленню особливостей формування музичних архівних радіофондів у системі документних комунікацій суспільства, розробці науково обґрунтованих заходів, спрямованих на оптимізацію комплектування, обліку та використання музичних фондів радіоархівів, вдосконалення технологій збереження і реставрації архівних музичних радіозаписів.

 Постачальник даних: УкрІНТЕІ (Український Інститут науково-технічної експертизи та Інформації)

  Завантажити автореферат

 З матеріалами дисертації можна ознайомитись в НРАТ (Національний репозитарій академічних текстів)

43. Островська О. М. 
Інформаційні ресурси мережі військових бібліотек України: стан та перспективи розвитку : автореф. дис. ... канд. наук із соц. комунікацій : 27.00.03 / О. М. Островська; Національна академія наук України, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського. - Київ, 2020. - 18 c. - укp.

Увагу приділено дослідженню мережі військових бібліотек України, розкриттю їх особливостей, функцій, специфічних завдань, характеристиці бібліотечних ресурсів, колекцій документів, фондів провідних книгозбірень оборонного відомства. Здійснено аналіз сучасного стану інформаційного ресурсу військових книгозбірень та обгрунтовано засади формування, вдосконалення структури, способів їх ефективного використання та збереження, визначено шляхи оптимізації доступу до них.

Шифр НБУВ: РА445997

44. Рибачок Олег Миколайович.

Міжнародні інтегровані цифрові ресурси документальної культурної спадщини архівів, бібліотек, музеїв: етапи створення, стратегії розвитку (80-ті роки XX – 10-ті роки XXI ст.) [Текст] : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 27.00.02, 27 / Рибачок Олег Миколайович ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ, 2018. - 21 с.

Розглянуто історію, стратегії, передумови й етапи формування міжнародних цифрових інтегрованих ресурсів документальної спадщини, зокрема Європейської бібліотеки (TEL) (2004), Манускрипторіуму (2002), Світової цифрової бібліотеки (2006), Європеани (2008). Встановлено значення діяльності ЮНЕСКО в сфері культурної спадщини та міжнародному законодавстві, її внесок у становлення та розвиток інформаційного суспільства та суспільства знань, методичних та інформаційно-технологічних засад створення інтегрованих цифрових ресурсів документальної спадщини. Значну увагу надано Європеані як складовій частині електронного європейського простору культурної спадщини в контексті стратегії інноваційного економічного та соціального розвитку Європейського Союзу, що передбачає пошуки європейської культурної ідентичності. Розкрито основні особливості національних проектів та стратегій як європейських країн, так і США, Канади, Австралії, Ізраїлю, Японії тощо, що спрямовані на збереженість документальної спадщини та вільний доступ до неї всіх верств населення. Установлено три етапи формування інтегрованих цифрових ресурсів спадщини, які пов'язуються з тенденціями розвитку суспільства в напрямі напрацювання глобального інформаційного суспільства та суспільства знань. В Україні цифровий ресурс документальної спадщини створюється фрагментарно. Прийняття Міністерством культури України Довгострокової стратегії розвитку української культури - стратегії реформ в 2016 р. відкрило реальні можливості прискорити цей процес.

Шифр НБУВ: РА433709

45. Рішняк Олег Богданович.

Реставраційна діяльність як форма  збереження об'єктів культурної спадщини [Текст] : автореф. дис. ... канд. мистецтвознавства : 26.00.01 / Рішняк Олег Богданович ; НАН України, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського. - Київ, 2021. - 20 с.

Шифр НБУВ: РА449908

46. Рублевська Н. В. 
Формування колекцій художніх творів у культурі Тернополя другої половини ХХ - початку ХХІ ст. : автореф. дис. ... канд. мистецтвознавства : 26.00.01 / Н. В. Рублевська; "Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника", державний вищий навчальний заклад. - івано-Франківськ, 2021. - 16 c. - укp.

Уперше комплексно досліджено колекції художніх творів у культурі Тернополя другої половини ХХ – початку ХХІ ст., висвітлено особливості їх формування й функціонування. Простежено процеси утворення та збереження не лише музейних, а також приватних колекцій, розглянуто характерні для них спрямування. Проаналізовано основний зміст колекціонування мистецьких творів музеями Тернополя, а також проведені ними творчі акції та виставки. Досліджено фонди художніх збірок тернопільських музеїв та визначено основні чинники їх формування. З’ясовано та розширено роль окремих сподвижників та колекціонерів у культурному просторі Тернопілля та всієї України.

Шифр НБУВ: РА448695

Виставку підготували:

наукова співробітниця відділу теорії та історії бібліотечної справи Інституту бібліотекознавства

С. Масловська

молодша наукова співробітниця відділу теорії та історії бібліотечної справи Інституту бібліотекознавства

Н. Білінець

молодша наукова співробітниця відділу теорії та історії бібліотечної справи Інституту бібліотекознавства

Л. Рудицька

Контактна інформація

Головний корпус по
просп. Голосіївський 3,
к. 333-335.
Відділ теорії та методології бібліотечної справи
+38 (044) 524-23-14
Відділ з охорони інтелектуальної власності
+38 (044) 524-19-92
Читальний зал: Фонд
+38 (044) 524-35-92