БІБЛІОТЕКА ЯК ОБ’ЄКТ ВИВЧЕННЯ В СУЧАСНОМУ БІБЛІОТЕКОЗНАВСТВІ

Бібліотека як об’єкт вивчення в сучасному бібліотекознавстві

Бібліотекознавчі розвідки покликані виявити суть поняття «бібліотека» як важливого соціального інституту і явища духовної культури в контексті історичного розвитку суспільства. Це зумовлено особливим місцем бібліотеки в історико-культурному процесі, адже саме в бібліотечних фондах акумулюється величезний пласт духовного розвитку суспільства. Діяльність бібліотеки є важливим чинником нагромадження і трансформації у просторі та часі знання, набутого людством і зафіксованого в документній формі, що сприяє піднесенню інтелектуального й морального потенціалу суспільства, суттєво впливає на формування світогляду, задоволення різноманітних інформаційних потреб особистості.

Такий погляд на бібліотеку зумовлює необхідність переходу від вивчення історії розвитку бібліотечної справи на рівні аналізу й узагальнення фактів у межах окремих бібліотечних напрямів та питань до виділення та вивчення великих блоків бібліотекознавчих проблем, які прямо пов’язані з певними тенденціями історико-культурних процесів, що визначають сутність, структуру та функції бібліотеки й основні напрями бібліотечної діяльності в різні історичні епохи. Такий підхід є важливою умовою для об’єктивного аналізу історії розвитку бібліотеки та визначення її структури і функцій в сучасному суспільстві.

КНИГИ ТА СТАТТІ

1. Адаптація завдань і функцій наукової бібліотеки до вимог розвитку цифрових інформаційних ресурсів [Текст] : матеріали міжнар. наук. конф. (Київ, 8-10 жовт. 2013 р.) / Нац. акад. наук України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Асоц. б-к України, Рада директорів наук. б-к та інформ. центрів - членів МААН ; [редкол.: В. І. Попик та ін.]. - К. : НБУВ НАН України, 2013. - 415 с.

Шифр НБУВ: ВА771121

2. Андрухів Андрій. 
Електронні послуги в бібліотечній справі : навч. посіб. / А. І. Андрухів, Р. О. Голощук, М. Б. Сокіл; Нац. ун-т "Львів. політехніка". - Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2016. - 135 c. - (Інформація. Комунікація. Документація"; вип. 8). - Бібліогр.: с. 129-133 - укp.

Розглянуто та проаналізовано електронні послуги у контексті їх використання та застосування у різних напрямах людської діяльності з метою побудови організаційних та інформаційних систем, методів системного структурного аналізу й об'єктно-орієнтованого аналізу моделювання процесів та інформаційних потоків зазначених типів систем. Основну увагу приділено розгляду питань застосування електронних інформаційних послуг, зокрема й у бібліотечній справі та дистанційному навчанні.

Шифр НБУВ: ВА804279

3. Бачинська Надія. 
Бібліотекознавство
 : [посіб. для ВНЗ. Спец.: 029 "Інформаційна, бібліотечна та архівна справа"] / Н. А. Бачинська, Г. В. Салата ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. - Київ : Медінформ, 2016. - 241 c. - Бібліогр.: с. 209-240 - укp.

Висвітлено історію і теорію інформаційної складової масових комунікацій - бібліотекології, або бібліотекознавства. Розглянуто історію бібліотечної справи світу й України, тенденції, закономірності розвитку й основні напрями діяльності бібліотек. Розкрито методичні й організаційні засади бібліотекознавства як науки та навчальної дисципліни. Увагу приділено міжнародному співробітництву в галузі бібліотечної справи. Подано інформацію про таких відомих бібліотекознавців, як Д. І. Багалій, Д. А. Балика, П. А. Зленко, П. В. Коломієць, П. І. Рогова.

Шифр НБУВ: ВА813389

4. Бібліотека в системі соціалізації особистості та соціального розвитку громад [Текст] : матеріали обл. наук.-практ. конф. (м. Хмельницький, 25 верес. 2019 р.) / [уклад.: Маковська В. В., Шмаль Т. А.] ; Упр. культури, національностей, релігій та туризму Хмельниц. облдержадмін., Хмельниц. обл. універс. наук. б-ка. - Хмельницький : Стихар А. М. [вид.], 2019. - 183 с. - Бібліогр. в кінці ст.

До збірника увійшли авторські доповіді та тези учасників обласної науково-практичної конференції «Бібліотека в системі соціалізація особистості та соціального розвитку громад», в яких порушуються актуальні проблеми розвитку публічних, наукових, університетських бібліотек, формування та розбудови краєзнавчих ресурсів, зокрема історико-культурних фондів, розвитку сучасних технологій обслуговування  мешканців громад області, прєктної та грантової діяльності.

Шифр НБУВ: ВА848345

5. Бібліотека в сучасному інформаційному і соціокультур-ному середовищі: досягнення, виклики і вектори розвитку [Текст] : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., присвяч. 125-річчю від дня заснування Полтав. обл. універс. наук. б-ки ім. І. П. Котляревського / [упоряд. М. А. Федорова ; редкол.: Н. В. Влезько та ін.] ; Департамент культури і туризму Полтав. облдержадмін. [та ін.]. - Полтава : АСМІ, 2020. - 235, [1] с. - Бібліогр. в кінці ст. 

До збірника включені матеріали, які були оприлюднені на Всеукраїнській науково-практичній онлайн конференції, що проходила у вересні 2020 р. у Полтавській ОУНБ імені І. П. Котляревського і була присвячена 125-й річниці від дня заснування головної книгозбірні Полтавщини – Полтавської ОУНБ ім. І. П. Котляревського.

Шифр НБУВ: ВА845002

6. Бібліотека як важлива складова загальнокультурних про-цесів сучасності [Текст] : матеріали наук.-практ. конф., присвяч. 75-річчю Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка : [збірник] / [уклад. Л. З. Григаш] ; Департамент культури Закарпат. облдержадмін., Комун. закл. "Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Федора Потушняка" Закарпат. облради. - Ужгород : РІК-У, 2020. - 287 с. : фот. - Бібліогр. в кінці ст. 

Збірник матеріалів науково-практичної конференції, присвяченої 75-річчю Закарпатської  ОУНБ ім. Ф. Потушняка, містить статті бібліотечних фахівців Закарпаття. В статтях відзначаються певні здобутки книгозбірень за останнє п’ятиріччя, а також проблеми та виклики, що постають перед бібліотекарями в реаліях сьогодення.

Шифр НБУВ: ВС68073

7. Бібліотеки у формуванні інформаційного ресурсу страте-гічних комунікацій українського суспільства [Текст] : [монографія] / [В. М. Горовий та ін.] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ : НБУВ, 2021. - 248, [1] с. - Бібліогр.: с. 223-[249].

У монографії розглядається зростаюче значення стратегічних інформаційних комунікацій в організації національного інформаційного простору, розкривається їхній зміст, особливості розвитку в процесі еволюції суспільства, досліджується джерельна база забезпечення їх функціонування, у якій особлива увага приділяється системі наукових бібліотек, Розглянуто перспективи розвитку цієї соціальної інформаційної системи.

Шифр НБУВ: ВС68824

8. Бібліотека і книга у цифровому медіасвіті : матеріали ІІІ Всеукр. студ. наук.-практ. конф., 29 верес. 2017 р., м. Київ / М-во освіти і науки України, Київ. ун-т ім. Б. Грінченка ; Укр. бібл. асоц. ; редкол.: Г. В. Горбенко, О. В. Воскобойнікова-Гузєва, В. Є. Сошинська, О. О. Ісаєнко. – Електрон. вид. – Київ, 2018. – 165 с.

У матеріалах збірника розкрито бачення ролі бібліотек і книг у цифровому медіасвіті, подано кращий досвід українських та зарубіжних бібліотечних установ. Окремо закцентовано увагу на питаннях створення і використання інформаційних ресурсів та інших аспектах інформаційної справи. Своє відображення у збірнику знайшли напрями розвитку, проблеми та підсумки з актуальних питань книгознавства, видавничої справи та книгорозповсюдження.

https://ij.kubg.edu.ua/images/Zbirnyk_KUBG_stud2017_3.pdf

9. Бібліотека в сучасному інформаційному і соціокультурному середовищі: досягнення, виклики і вектори розвитку [Текст] : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., присвяч. 125-річчю від дня заснування Полтав. обл. універс. наук. б-ки ім. І. П. Котляревського / [упоряд. М. А. Федорова ; редкол.: Н. В. Влезько та ін.] ; Департамент культури і туризму Полтав. облдержадмін. [та ін.]. - Полтава : АСМІ, 2020. - 235, [1] с. - Бібліогр. в кінці ст.

До збірника включені матеріали, які були оприлюднені на Всеукраїнській науково-практичній онлайн конференції, що проходила у вересні 2020 р. у Полтавській ОУНБ імені І. П. Котляревського і була присвячена 125-й річниці від дня заснування головної книгозбірні Полтавщини – Полтавської ОУНБ ім. І. П. Котляревського.

Шифр НБУВ: ВА845002

10. Бібліотека. Наука. Комунікація. Розвиток бібліотечно-інформаційного потенціалу в умовах цифровізації [Текст] : матеріали міжнар. наук. конф. (Київ, 6-8 жовт. 2020 р.) / [редкол.: Л. А. Дубровіна та ін. ; наук. ред. О. З. Клименко] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Асоц. б-к України, Рада директорів наук. б-к та інформ. центрів акад. наук - членів МААН. - Київ : НБУВ НАН України, 2020. - 735 с. - Бібліогр. в кінці ст.

У збірнику висвітлені традиційні та інноваційні напрями у діяльності наукових бібліотек в умовах цифровізації. Українськими та зарубіжними фахівцями розкриті теоретичні та прикладні аспекти формування, використання, організації доступу до електронних інформаційних ресурсів наукової бібліотеки в сучасному веб-середовищі та оптимізації бібліотечної діяльності в умовах цифровізації, зокрема: сучасні виклики та завдання бібліотек в умовах цифровізації; цифрові проєкти наукових бібліотек; бібліотеки в системі стратегічних комунікацій: міжнародний аспект; бібліометричні технології та наукометричні дослідження; результати впровадження в бібліотеках України Міжнародного стандарту каталогізації. Представлено сучасні особливості книгознавчих досліджень історико-культурних фондів; традиції, інновації, перспективи збереження бібліотечних фондів; проблематика, інформаційний простір, бібліотеки, читачі історичної біографіки в сучасному українському суспільстві; розглянуто історію формування, інформаційний потенціал, вектори розвитку архівних фондів наукової спадщини України в цифрову епоху; висвітлено українську музичну культуру і музичні фонди бібліотек в умовах цифровізації.

Шифр НБУВ: ВА845358

11.  Бібліотека. Наука. Комунікація: актуальні тенденції у цифрову епоху [Текст] : матеріали міжнар. наук. конф. (Київ, 8-10 жовт. 2019 р.) : [у 2 т.] / [редкол.: Л. А. Дубровіна та ін.] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського [та ін.]. - Київ : Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, 2019.

            Т. 1. - 2019. - 466 с. - Бібліогр. в кінці ст.

            Т. 2. - 2019. - 396 с. - Бібліогр. в кінці ст.

Українськими та зарубіжними фахівцями розкриті теоретичні та прикладні аспекти формування, використання, організації доступу до електронних інформаційних ресурсів наукової бібліотеки в сучасному веб-середовищі та оптимізації бібліотечної діяльності у цифрову епоху, зокрема: діяльність, управління, взаємодія наукових бібліотек у цифрову епоху; розвиток соціально-інформаційних комунікацій в умовах інформатизації; біографіка та біобібліографія як інформаційно-комунікативний ресурс суспільно-політичних і культурних трансформацій; сучасна бібліотечно-інформаційна термінологія; інтеграція друкованих і електронних бібліографічних ресурсів у формуванні репертуару періодики. Представлено сучасні особливості формування та використання архівної та рукописної наукової спадщини; традиції, інновації, перспективи збереження бібліотечних фондів; розглянуті атрибуція й опис книжкових та інших документних пам’яток як складової наукових досліджень.

Шифр НБУВ: В357971/1

Шифр НБУВ: В357971/2

12. Бібліотека. Наука. Комунікація. Стратегічні завдання розвитку наукових бібліотек [Текст] : матеріали міжнар. наук. конф. (Київ, 3-5 жовт. 2017 р.) / НАН України [та ін.] ; [редкол.: В. І. Попик та ін.]. - Київ : Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, 2017. - 639 с. - Бібліогр. в кінці ст.

Порушено актуальні проблеми системного розвитку наукових бібліотек як важливого чинника прогресу бібліотечно-інформаційної сфери України, місця і ролі наукових бібліотек у соціокомунікативних процесах сучасності. Українськими та зарубіжними фахівцями висвітлено теоретичні та прикладні аспекти реалізації стратегічно важливих завдань і локальних проектів розвитку наукових бібліотек, зокрема на основі поглиблення інтеграційних процесів бібліотек із закладами науки, освіти та культури. Розглянуто питання наукового, методичного та технологічного забезпечення формування та розбудови електронних бібліотечно-інформаційних ресурсів, атрибуції й експертизи рукописної та книжкової спадщини, інноваційних бібліометричних технологій і наукометричних досліджень, упровадження міжнародних стандартів, збереження бібліотечних фондів. Наведено результати науково-історичних розвідок, проаналізовано сучасні тенденції та перспективи розвитку національної бібліографії та біографіки.

Шифр НБУВ: ВА815721

13. Бібліотека. Наука. Комунікація: формування національного інформаційного простору [Текст] : матеріали міжнар. наук. конф. (Київ, 4-6 жовт. 2016 р.) / [редкол.: В. І. Попик та ін.] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Асоц. б-к України, Рада директорів наук. б-к та інформ. центрів акад. наук - членів МААН. - Київ : НБУ ім. В. І. Вернадського, 2016. - 640 с. - Бібліогр. в кінці ст.

Досліджено основні напрями інтеграції із закладами освіти, науки та культури. Розглянуто фрагменти київських кириличних видань як джерело доповнення та уточнення бібліографії стародруків. Представлено каталоги українських книгарень Канади як об’єкт історико-книгознавчого дослідження. Охарактеризовано значення інформаційної культури в сучасних бібліотечних закладах. Висвітлено принципи публічності інформаційно-аналітичної діяльності Фонду Президентів України НБУВ. Проаналізовано джерела наукової інформації для забезпечення інтегрованого доступу до зарубіжних та вітчизняних наукових ресурсів. Досліджено принципові положення політики інтелектуальної власності НБУВ.

Шифр НБУВ: ВА805571

14. Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія [Текст] = Library science. Record studies. Imformology : наук.-допоміж. бібліогр. покажч. журн. / [уклад. С. Х. Литвин (наук. ред.) та ін.] ; Нац. акад. кер. кадрів культури і мистецтв, Нац. б-ка України ім. Ярослава Мудрого. - Київ : НАКККіМ, 2019. - 83 с.  До 15-річчя журн. (2004-2018)

Подано інформацію про статті та рецензії з наукового журналу "Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія", що публікувалися впродовж 2004 - 2018 рр. Бібліографічні описи впорядковано за основними тематичними розділами: законодавчі та нормативно-правові документи; бібліотекознавство; документознавство; архівознавство; інформологія, музеєзнавство; бібліографознавство, видавнича справа, пресознавчі дослідження; професіологія; професійні комунікації; персоналії; рецензії.

Шифр НБУВ: ВА834675

15. Василенко Ольга.  
Інформаційно-комунікаційна діяльність наукової бібліотеки в контексті сутнісних функцій / О. Василенко // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2017. - Вип. 45. - С. 71-81. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2017_45_9

В контексті розвитку інформаційної та комунікаційної функцій наукової бібліотеки як сутнісних розглянуто зміст та визначено поняття інформаційнокомунікаційної діяльності наукової бібліотеки.

Шифр НБУВ:Ж70113

16. Василенко Ольга. 
Проблеми наукової комунікації професійного середовища у бібліотекознавчих проєктах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського / О. Василенко // Бібліотечний вісник. - 2021. - № 3. - С. 22-38. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2021_3_5

Висвітлено різноаспектні питання еволюції бібліотеки як суб’єкта наукової комунікації у поєднанні з новітніми технологіями. зумовили виокремлення такого процесно-функціонального напряму бібліотеки як інформаційно-комунікаційна діяльність, що характеризується значною кількістю структурних зв’язків, багаторівневістю, нелінійністю, урізноманітненням, розгалуженістю форм і засобів взаємодії; взаємозв’язками і взаємодоповненістю електронних ресурсів традиційними; збільшенням дистанційних бібліотечних сервісів і послуг, які стимулюють розвиток комунікації в електронному середовищі.

Шифр НБУВ: Ж70113

17. Вертій Жанна. 
Еволюція бібліотерапії як складової бібліотекознавства / Ж. Вертій // Наукові праці Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського. - 2011. - Вип. 29. - С. 202-209. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2011_29_23

Зазначено, що бібліотеки виконують культурно-освітні, інформаційні, виховні функції, але вони можуть здійснювати й реабілітаційні заходи, адже серед користувачів бібліотек є люди, обмежені в комунікаціях в силу певних обставин: здоров'я, індивідуальних особливостей, життєвих ситуацій тощо. Для таких користувачів бібліотек книга повина бути тим інструментом, який проявляє турботу про читача, допомагає гармонізувати особистість.

Шифр НБУВ : Ж70113

18. Від ХІХ до ХХІ століття. Трансформація бібліотек у контексті розвитку суспільства [Текст] : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., Харків, 12-14 жовт. 2011 р. / [уклад. О. П. Куніч ; редкол.: В. Д. Ракитянська та ін.] ; Держ. закл. "Харк. держ. наук. б-ка ім. В. Г. Короленка". - Х. : РА "ІРІС", 2011. - 367 с. : рис., табл., фотогр. - Бібліогр. в кінці ст.  До 125-річчя Харк. держ. наук. б-ки ім. В. Г. Короленка.

Висвітлено історію розвитку бібліотечної та архівної справи, бібліотекознавства. Розкрито роль бібліотек в системі формування культурно-інформаційного простору. Розглянуто питання теорії та практики трансформації інформаційних ресурсів бібліотек, гармонізації традиційних і новітніх бібліотечних технологій. Досліджено культурну спадщину за допомогою музейних і архівних засобів. Впроваджено віртуальні комунікації в архівній та бібліотечній діяльності.

Шифр НБУВ: ВА756889

19. Використання інструментів веб-технологій як основа розширення бібліотечних онлайн-послуг у формуванні сучасного іміджу бібліотеки [Текст] = Using web technology instruments as a basis for expanding library online services in the creation of the modern library image : матеріали наук.-практ. інтернет-конф., Ужгород, 18-25 черв. 2019 р. / [редкол.: М. М. Медведь (голов. ред.) та ін.] ; ДВНЗ "Ужгород. нац. ун-т", Наук. б-ка. - Ужгород : Вид-во Олександри Гаркуші, 2019. - 202 с. : іл. - Текст укр., рос., англ. - Бібліогр. в кінці ст. Парал. тит. арк. англ.

У збірник увійшли праці бібліотечних фахівців, викладачів бібліотечної справи та вищої школи, магістрів як основа розширення бібліотечних он-лайн послуг у формуванні сучасного іміджу бібліотеки; представлено результати практичного досвіду та наукових досліджень, визначено шляхи вирішення певних проблем, висвітлено діяльність бібліотеки як особливого середовища, що сприяє інтелектуальному та культурному розвитку особистості. Особливий акцент звернено на можливості сайту бібліотеки, впро- вадження онлайн-послуг, університетський репозитарій, значення відкритого доступу до електронного каталогу у бібліотеках.

Шифр НБУВ: ВА843797

20. Воскобойнікова-Гузєва Олена. 
Бібліотечний соціальний інститут в першій чверті ХХІ століття: історичні та соціокультурні чинники розвитку / О. В. Воскобойнікова-Гузєва // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2020. - № 1. - С. 72-79. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2020_1_13

Розкрито перспективи реалізації Стратегії розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року “Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України” та залучення бібліотечно-інформаційних установ до участі в проєктах цифрової трансформації України, які реалізуються урядом. На теоретико-методологічному рівні зроблено висновок про необхідність побудови оновленої концептуальної моделі розвитку бібліотечного соціального інституту в умовах цифровізації.

Шифр НБУВ: Ж24838

21. Воскобойнікова-Гузєва Олена . 
Ціннісні орієнтири у стратегічному розвитку бібліотек закладів вищої освіти / О. В. Воскобойнікова-Гузєва, Н. М. Терещенко // Питання культурології. - 2021. - Вип. 38. - С. 39-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pkl_2021_38_5

Проаналізовано цінності, які покладено в основу побудови стратегічного розвитку шести європейських університетських бібліотек — Національного університету «Києво-Могилянська академія», Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київського університету імені Бориса Грінченка, Вільнюського університету, Варшавського університету та Ягеллонського університету.  Вперше представлено ціннісні орієнтири європейських бібліотек з позицій системного аналізу документів, що визначають їхній стратегічний розвиток та кореляцію із категоріями корпоративної культури закладів вищої освіти, засадничими принципами академічної доброчесності.

Шифр НБУВ: Ж68716

22. Воскобойнікова-Гузєва Олена.  
Бібліотечний соціальний інститут в першій чверті ХХІ століття: історичні та соціокультурні чинники розвитку / О. В. Воскобойнікова-Гузєва // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2020. - № 1. - С. 72-79. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2020_1_13

 Розкрито перспективи реалізації Стратегії розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року “Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України” та залучення бібліотечно-інформаційних установ до участі в проєктах цифрової трансформації України, які реалізуються урядом. На теоретико-методологічному рівні зроблено висновок про необхідність побудови оновленої концептуальної моделі розвитку бібліотечного соціального інституту в умовах цифровізації.

Шифр НБУВ: Ж24838

23. Воскобойнікова-Гузєва  Олена.
Науково-дослідні центри України з проблем бібліотекознавства / О. В. Воскобойнікова-Гузєва // Інтегровані комунікації. - 2019. - Вип. 1. - С. 69-76. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/integcommu_2019_1_13

Статтю присвячено аналізу діяльності провідних науково-дослідних установ у галузі бібліотекознавства в Україні на сучасному етапі. З використанням методологічної бази системного підходу та методики контент-аналізу наукових публікацій і ресурсів відкритого доступу, автор досліджує здобутки українського бібліотекознавства. Зроблено висновок, що до основних тенденції бібліотекознавчих досліджень, здійснених у науково-дослідних центрах – провідних бібліотеках та закладах вищої освіти України, можна віднести: розвиток міждисциплінарних досліджень, в яких бібліотечний соціальний інститут постає активним складником суспільних комунікацій, глобальних інформаційних обмінів та інформаційних впливів; появу досліджень, присвячених науково-інформаційному супроводу галузевої науки (освітянської, аграрної) в умовах євроінтеграції та глобалізаційних процесів; дослідження бібліотеки з позицій медіапростору, зокрема в системі суспільного використання соціальних медіа, або як рівноправного партнера з його творення; підсилення уваги до взаємодії та скоординованого формування консолідованих інформаційних ресурсів бібліотек, архівів та музеїв.

Шифр НБУВ : Ж101467

24. Воскобойнікова-Гузєва Олена.  
Розвиток методології бібліотекознавчих досліджень: традиції та новації / О. В. Воскобойнікова-Гузєва // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2017. - № 3. - С. 26-31. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2017_3_6

Представлені у статті результати аналізу застосування традиційних і новітніх підходів та методів проведення сучасних бібліотекознавчих досліджень засвідчують той факт, що методологія бібліотекознавства перебуває в активній фазі свого розвитку. Вона збагачується теоретико-методологічними здобутками суміжних галузей знання, використовує різноманітний арсенал дослідницьких методик і методів, які дають змогу всебічно представити специфіку функціонування бібліотечного соціального інституту як рівноправного партнера у розбудові суспільства знань.

Шифр НБУВ: Ж24838

25. Воскобойнікова-Гузєва Олена.

Стратегії розвитку бібліотечно-інформаційної сфери України: генезис, концепції, модернізація [Текст] : [монографія] / О. В. Воскобойнікова-Гузєва ; [наук. ред. Г. І. Ковальчук] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ : Академперіодика, 2014. - 359, [1] с. - Бібліогр.: с. 320-354.

Обгрунтовано концептуальні підходи до побудови стратегії розвитку бібліотечно-інформаційної сфери, охарактеризовано джерельну базу, подано базові поняття та викладено методологічні засади дослідження. Проаналізовано наукове забезпечення бібліотечно-інформаційної діяльності в Україні в період 1990 - 2010-х pp. Приділено увагу науково-дослідним роботам колективів провідних українських бібліотек, монографічним і дисертаційним бібліотекознавчим дослідженням, спрямованим на вирішення актуальних питань стратегічного, структурно-функціонального та ресурсного розвитку бібліотек. Досліджено із застосуванням хронологічного принципу досвід колегіального вироблення фахових уявлень щодо розвитку бібліотечно-інформаційної сфери України. Послідовно розкрито зміст і спрямованість концептуальних розробок вітчизняних науковців і організаторів бібліотечної справи. Висвітлено в контексті законодавчого забезпечення впровадження загальнодержавних і міжнародних програм і проектів здобутки у реалізації державної політики у сфері бібліотечно-інформаційної діяльності. Вивчено еволюцію інформаційного простору сучасної бібліотеки в контексті світового досвіду організаційних, структурних, функціональних та архітектурних перетворень у багатьох провідних бібліотеках світу.

Шифр НБУВ: ВА780717

26. Грабар Наталя.

Феномен спілкування в бібліотечній сфері [Текст] : монографія / Наталя Грабар. - Харків : Стильна типографія, 2017. - 280 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 241-279.

Шифр НБУВ: ВА821592

27. Гранчак Тетяна.

Бібліотека в інформаційному супроводі управління суспільними процесами: політико-комунікаційний аспект [Текст] : [монографія] / Тетяна Гранчак ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ : НБУВ, 2014. - 182 с. : іл. - Бібліогр.: с. 157-182.

Висвітлено участь бібліотек і їх інформаційно-аналітичних підрозділів у забезпеченні інформаційного супроводу процесів управління суспільним розвитком. Проаналізовано досвід функціонування бібліотечних структур у системі політико-комунікаційних взаємодій за різних соціально-економічних і суспільно-політичних умов. Обгрунтовано можливості бібліотек у забезпеченні інформаційного підгрунтя прийняття управлінських рішень. Розкрито специфіку їх функціонування як інформаційної бази, каналу та суб'єкта політичної комунікації.

Шифр НБУВ: ВС56826

28. Гранчак Тетяна.

Бібліотека і політична комунікація [Текст] : монографія / Т. Гранчак ; [наук. ред. Л. А. Дубровіна] ; Нац. акад. наук України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - К. : [б. в.], 2012. - 480, [1] с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 429-468.

Розглянуто соціально-політичний й інформаційний аспекти політичної комунікації, особливості її функціонування, закономірності та тенденції розвитку. Висвітлено пріоритетні напрями розвитку діяльності бібліотек у системі політичної комунікації. Досліджено інформаційно-комунікативний потенціал у процесі демократизації. Увагу приділено оптимізації діяльності інформаційно-аналітичних структур бібліотек у забезпеччені їх ефективного функціонування в системі політичної комунікції.

Шифр НБУВ: ВА754238

29. Гузій Іванна.

Професійна підготовка фахівців з інформаційної, бібліотечної та архівної справи: інтегративний підхід : монографія / І. С. Гузій, Ю. М. Козловський, Н. В. Мукан; ред.: Ю. Козловський; Національний університет "Львівська політехніка". - Львів : Львівська політехніка, 2021. - 251 c. - Бібліогр.: с. 174-188 - укp.

Висвітлено специфіку професійної підготовки фахівців з інформаційної, бібліотечної та архівної справи на основі застосування інтегративного підходу. Проаналізовано теоретичні основи професійної підготовки майбутніх фахівців з інформаційної, бібліотечної та архівної справи. Описано дидактичні умови реалізації інтегративного підходу у підготовці зазначених фахівців. Розкрито особливості формування інтегральної педагогічної компетентності викладача фахових дисциплін у межах спеціальності "інформаційна, бібліотечна та архівна справа", а також представлено результати педагогічного експерименту.

Шифр НБУВ: ВА856385

30. Денбновецький Станіслав. 

Цифрова трансформація українських бібліотек в умовах глобалізаційних перетворень [Електронний ресурс] / С. О. Денбновецький // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2022. - № 1. - С. 26-33.

 Сучасні процеси інформатизації українських бібліотек знаходяться у постійній залежності від новітніх інформаційних технологій, до яких вони весь час вимушені пристосовуватися у ході їхнього просування у суспільстві. Таким чином, бібліотеки сьогодні – це нові сучасні інформаційні хаби, центри активізації життя в громаді, актуальні осередки для навчання і спілкування. Саме у бібліотеках громадяни можуть реалізувати свою потребу в цифровій освіті, отримати доступ до інформаційно-знаннєвого ресурсу. Освоєння цифрових навичок упродовж життя – це потреба сучасної людини, а бібліотеки стають саме тими місцями, де це можливо зробити безкоштовно кожному члену громади.

Шифр НБУВ: Ж24838

31. Желай Оксана.

Електронний сервіс сучасної бібліотеки [Текст] : монографія / Желай Оксана ; [наук. ред. В. М. Горовий] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ : НБУВ, 2021. - 204, [1] с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 180-[205].

У монографії комплексно досліджено й узагальнено досвід функціонування електронного сервісу сучасної бібліотеки, проаналізовано ефективність інформаційно-аналітичного обслуговування різних категорій бібліотечних користувачів, зокрема представників органів державної влади та самоврядування. Закцентовано увагу на важливості вдосконалення дистанційних форм інформаційного, інформаційно-аналітичного обслуговування для підвищення ефективності суспільно-інформаційного забезпечення.

Шифр НБУВ: ВА854062

32. Зведений словник термінів з інформаційної, бібліотечної та архівної справи [Текст] / [Головченко М. М. та ін.] ; Тавр. нац. ун-т ім. В. І. Вернадського, Навч.-наук. ін-т муніцип. упр. та міськ. госп-ва, Каф. інформ. діяльності та документознавства. - Херсон : ОЛДІ-ПЛЮС, 2020. - 165 с.

Шифр НБУВ: ВА845055

33. Івашкевич Ольга.

Цифрова трансформація бібліотек України: сьогодення та перспективи / О. В. Івашкевич // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2021. - № 2. - С. 50-56. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2021_2_8.

Розглянуто сьогоденні кроки по цифровізації в бібліотеках, особливості використання платформ, сервісів віртуального середовища та шерінгових продуктів. Досліджено тенденції щодо подальших кроків у нарощенні темпів цифровізації.

Шифр НБУВ : Ж24838

34. Імідж бібліотеки [Текст] : навч. посіб. / Маслак В. І. [та ін.] ; Кременчуц. нац. ун-т ім. Михайла Остроградського. - Кременчук : Щербатих О. В., 2021. - 357 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 349-357.

У посібнику викладено основи іміджу сучасної бібліотеки, розглянуто його складові, характеристики, завдання, якості, фактори, що на нього впливають; визначено роль позитивного іміджу бібліотеки в забезпеченні її поступального розвитку, стабілізації в умовах мінливого сьогодення. Для студентів спеціальностей 028 Менеджмент соціокультурної діяльності, 029 Інформаційна, бібліотечна та архівна справа, інших спеціальностей галузі знань 02 Культура і мистецтво та фахівців-практиків бібліотечної сфери.

Шифр НБУВ: ВА847323

35. Інформація, комунікація та управління знаннями в глобалізованому світі [Текст] : матеріали Міжнар. наук. конф. (15 трав. 2018 р.) / [редкол.: В. В. Бездрапко та ін. ; упоряд. Т. Ю. Гранчак] ; Ін-т модернізації змісту освіти [та ін.]. - Київ : КНУКіМ, 2018. - 244 с. - Текст укр., білорус., англ. - Бібліогр. в кінці ст. До 50-річчя заснування Київ. нац. ун-ту культури і мистецтв і початку підгот. в ньому фахівців бібл.-інформ. галузі.

Обговорено теоретичні аспекти і сучасні практики інформації, комунікації та суспільного розвитку, висвітлено антропологічний вимір інформації та комунікації в глобалізованому світі. Охарактеризовано сучасні завдання і тренди документно-інформаційних інститутів в системі соціальних комунікацій, ресурсно-технологічний аспект документно-інформаційних інститутів у глобалізованому світі. Викладено актуальні питання інформаційно-бібліотечної та архівної освіти.

Шифр НБУВ: ВС68034

36. Історичні етапи становлення бібліотечної освіти в Україні [Текст] : зб. наук. праць / [Н. М. Кушнаренко та ін. ; уклад. Н. І. Капустіна ; наук. ред. Л. В. Глазунова] ; Харк. держ. наук. б-ка ім. В. Г. Короленка. - Харків : Харків. держ. наук. б-ка ім. В. Г. Короленка, 2021. - 89 с. - Бібліогр. в кінці ст.  До 150-річчя від дня народж. Любові Борисівни Хавкіної.

Висвітлено результати наукових досліджень з історії розвитку бібліотечної освіти Україні, що здійснюються працівниками Харківської державної академії культури, Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка. Досліджено історичні, соціально- політичні та культурно-освітні чинники створення та розвитку харківської бібліотечної наукової школи, мережі середніх спеціальних навчальних закладів, бібліотечних курсів.

Шифр НБУВ: ВА855027

37. Каращук Оксана. 

Бібліотеки в розвитку інформаційної системи вітчизняного інформа-ційного простору(на прикладі Національної бібліо-теки України імені В. І. Вернадського) [Електронний ресурс] / О. Каращук // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2022. - Вип. 63. - С. 124-138. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2022_63_11

Висвітлено наукові праці щодо інформаційного простору, інформаційної політики і діяльності наукових бібліотек та вплив комунікаційних засобів, які зазнають значних змін. Наголошено на тому, що значний потенціал має Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського у розвитку системи стратегічних комунікацій в Україні.

Шифр НБУВ: Ж70113

38. Клименко Оксана.
Кодифікація вивчення бібліотеки як об'єкта бібліотекознавства в системі наукових комунікацій
 / О. Клименко, О. Сокур // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2020. - Вип. 60. - С. 49-61. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2020_60_5

У статті репрезентовано кодифікацію актуальних підходів до вивчення бібліотеки як об’є кта бібліотекознавства, які утвердилися на сучасному етапі розвитку бібліотечної науки. Аргументовано тезу, що представлені напрацювання у світлі проблеми, винесеної в заголовок, з одного боку, фактично не враховують взаємодії бібліотек як фундаменту реалізації їхньої місії, з іншого – представляють різноплановість еволюції бібліотеки як об’єкта бібліотекознавства в часі й просторі в контексті суспільних трансформацій.

Шифр НБУВ: Ж70113

39. Клименко Оксана. 
Бібліотечні проєкти національного наукового бібліотечно-інформаційного комплексу [Електронний ресурс] / О. Клименко, О. Сокур // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2021. - Вип. 61. - С. 272-287. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2021_61_22

Проаналізовано зміст публікацій українських учених останніх років про роль та зміст проєктної діяльності українських бібліотек у контексті трансформацій та динамічних змін у сучасній вітчизняній бібліотечній науці та практиці. Визначено, що проєкт ‒ це сукупність дій з термінами, бюджетом та механізмом реалізації, спрямованих на досягнення конкретної мети. Доведено, що бібліотечний проєкт ‒ це сукупність дій, систематизовних за термінами, бюджетом та механізмом з метою залучення нових читачів книгозбірні та ознайомлення максимальної кількості користувачів з послугами бібліотеки, у тому числі через засоби масової інформації та соціальні мережі. Проаналізовано суть та різноманіття успішних і актуальних бібліотечних проєктів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Шифр НБУВ: Ж70113

40. Клименко Оесана
Основні напрями сучасного бібліотекознавства (за матеріа-лами міжбібліотечного наукового збірника) [Електронний ресурс] / О. Клименко, О. Сокур // Вісник Книжкової палати. - 2021. - № 1. - С. 32-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vkp_2021_1_8

Статтю присвячено особливостям контенту науково-практичного й теоретичного збірника "Библиотеки национальных академий наук: проблемы функционирования, тенденции развития" ("Бібліотеки національних академій наук: проблеми функціонування, тенденції розвитку", БНАН). Розглянуто тематику публікацій, авторський склад, цільове та читацьке призначення за час виходу у світ видання щодо актуальних питань книгознавства, бібліотекознавства, бібліографознавства та соціальних комунікацій. На прикладі рубрик збірника, котрі висвітлюють усі напрями інформаційно-бібліотечного забезпечення сучасної науки, визначено пріоритетні вектори розвитку бібліотекознавства як складноструктурованої системи наукового знання: загального, особливого, часткового. Отже, з розвитком бібліотечної справи та зростанням соціальної ролі бібліотек бібліотекознавство стає багатопрофільною міждисциплінарною наукою з розгалуженими міждисциплінарними зв'язками. Зроблено аргументований висновок, що сучасна організація бібліотечної науки потребує формування інноваційних стратегій розвитку наукових бібліотек на основі інтеграції інформаційно-комунікаційного потенціалу кожної країни. Опубліковані у збірнику статті є вагомим внеском у розвиток сучасної теорії та практики бібліотечної справи, адже їх вирізняє високий науковий рівень і новизна, а тематика розкриває пріоритетні напрями розвитку бібліотекознавства.

Шифр НБУВ: Ж15184

41. Копанєва Вікторія.

Бібліотека в середовищі цифрової науки: системно-інтеграційна взаємодія : монографія / В. О. Копанєва ; наук. ред. О. С. Онищенко. – Київ : Видавництво Ліра-К, 2020. – 322 с.

У монографії розглянуто стратегію системно-інтеграційної взаємодії бібліотеки та цифрової науки, спрямовану на функціональну трансформацію бібліотеки з елемента наукової інфраструктури в учасника дослідницької діяльності на всіх її етапах – від збору та опрацьовування первинних даних до отримання нових знань.

https://lira-k.com.ua/books/biblioteka-v-seredovyshhi-cyfrovoji-nauky%3A-systemno-integracijna-vzajemodija.html

42. Копанєва Вікторія. 
Бібліотека цифрової науки / В. О. Копанєва // Вісник Національної академії наук України. - 2018. - № 4. - С. 76-85. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnanu_2018_4_12

Проаналізовано зародження цифрової науки і відзначено необхідність зближення бібліотечно-інформаційної діяльності з науково-дослідною. Визначено інформаційно-ресурсну базу цифрової науки й акцентовано увагу на доцільності участі бібліотеки у формуванні первинних наукових даних. Розроблено синергетичні підходи до взаємодії бібліотеки з цифровою наукою. Розвинуто бібліотекознавчі засади когнітивної концепції наукової комунікації для сприяння обміну знаннями між ученими в електронному середовищі. Обґрунтовано спрямування вектора розвитку бібліотеки на активізацію участі в дослідницьких процесах. Констатовано потребу підготовки фахівців нової генерації для бібліотеки цифрової науки.

Шифр НБУВ: Ж20611

43. Кузьменко Олена. 

Трансформація та розширення функцій бібліотек в сучасному цифровому просторі / О. І. Кузьменко, В. В. Загуменна // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2021. - № 3. - С. 38-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2021_3_7.

Окреслено процеси трансформації основних функцій сучасної бібліотеки у задоволенні постійно зростаючих інформаційних потреб користувачів та посилення ролі бібліотек в умовах цифровізації суспільства.

Шифр НБУВ : Ж24838

44. Кунанець Наталія. 
Соціокомунікаційний підхід у бібліотекознавстві:інновація чи відновлення традицій / Н. Е. Кунанець // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2014. - № 3. - С. 11-18. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2014_3_4

Устатті розглянуто особливості подання теоретичних засад соціальних комунікацій з прив’язкою до бібліотекознавчих досліджень та з’ясовано традиційність застосування соціокомунікаційного підходу при вивченні бібліотек.

Шифр НБУВ : Ж24838

45. Кунанець Наталія. 
Концепція бенчмаркінгу в бібліотекознавстві / Н. Е. Кунанець, А. В. Ржеуський // Збірник наукових праць [Буковинського університету]. Економічні науки. - 2014. - Вип. 10. - С. 17-24. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/znpen_2014_10_4

Розглянуто особливості та доцільність застосування бенчмаркінгу в бібліотечній галузі. Запропоновано шляхи впровадження різних його видів для удосконалення процесів та технологій бібліотечної роботи. Наукова розвідка подає результати початкового етапу досліджень за задекларованим напрямом.

Шифр НБУВ : Ж73122

46. Кухарчук Єлизавета. 

Поглиблення взаємодії бібліотеки з цифровою наукою: організаційно-методичні засади / Є. Кухарчук, В. Копанєва // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2020. - Вип. 60. - С. 177-187. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2020_60_13.

Представлено концептуальну модель бібліотеки в середовищі цифрової науки. Наголошено, що впровадження організаційно-методологічних основ розвитку бібліотеки в середовищі цифрової науки потребуватиме управлінських рішень на трьох рівнях : на рівні наукової установи, до якої входить бібліотека (університет, інститут), відомчому і міжвідомчому.

Шифр НБУВ : Ж70113

47. Макарова Олена.
Бібліотека сьогодення: тенденції розвитку [Електронний ресурс] / О. І. Макарова // Міжнародний науковий журнал "Інтернаука" . - 2020. - № 4(1). - С. 26-29. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/mnj_2020_4(1)__8

В статті розглянуто тенденції розвитку сучасних бібліотек зарубіжних країн. Представлено варіанти оригінальних дизайнерських рішень сучасних бібліотек в різних країнах і відзначено важливу роль сучасного дизайну бібліотеки, який відповідає запитам користувачів і допомагає залученню читачів.

Шифр НБУВ: Ж101262

48. Мар'їна Олена. 

Бібліотека в цифровому просторі [Текст] : монографія / О. Ю. Мар'їна ; Харків. держ. акад. культури. - Харків : ХДАК, 2017. - 326 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 282-326.

Теоретично обгрунтовано концепцію розвитку бібліотек у цифровому просторі. Визначено основні тенденції цифрової адаптації бібліотек, напрями та динаміку створення цифрових активів, мережевих продуктів і послуг. Узагальнено особливості застосування новітнього техніко-технологічного інструментарію та соціокомунікаційних технологій для підвищення ефективності цифрової модернізації бібліотечних установ. Окреслено можливості стимулювання залученості користувачів у бібліотечну діяльність. Запропоновано контент-стратегію розвитку бібліотек у цифровому просторі.

Шифр НБУВ: ВА815890

49. Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору [Текст] : матеріали міжнар. наук. конф. (Київ, 21-23 жовт. 2014 р.) / [редкол.: В. І. Попик та ін.] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Асоц. б-к України, Рада директорів наук. б-к та інформ. центрів акад. наук - членів МААН. - Київ : НБУ ім. В. І. Вернадського, 2014. - 531 с. : рис. - Бібліогр. в кінці ст.

Обгрунтовано основні принципи створення наукового каталогу "Архів Б. С. Бутника-Сіверського у фондах Інституту рукопису НБУВ". Розкрито технологічні особливості оцифрування цінних та унікальних документів наукової бібліотеки. Увагу приділено бібліографічному забезпеченню історії вивчення княжої бібліотеки ХІ ст. Київського Софійського собору як новому інформаційному ресурсу. Викладено методику інформаційного виробництва на базі оперативної інтернет-інформації. Проаналізовано наукові публікації з педагогічних та психологічних наук у загальнодержавній реферативній базі даних "Україніка наукова". Висвітлено актуальні питання кримінального права в реферативних ресурсах НБУВ. Здійснено моніторинг джерельної бази наукових публікацій за період 2003 - 2012 рр. з актуальних проблем політики та політичних наук (на основі реферативних ресурсів НБУВ). Викладено дискусійні аспекти вживання наукової термінології у вітчизняних реферативних виданнях як складової національного інформаційного простору. Досліджено формування національних реферативних ресурсів (1999 - 2014 рр.). Розкрито особливості вітчизняних та зарубіжних систем реферування наукових документів. Охарактеризовано тенденції і пріоритети довідково-бібліографічного обслуговування у наукових бібліотеках.

Шифр НБУВ: ВА784704

50.Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського в науково-інформаційному просторі (2000 - 2018) [Текст] / [В. М. Горовий та ін. ; відп. ред. В. М. Горовий] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ : НБУВ, 2019. - 340, [27] с. : рис., табл., фот. кольор. - Бібліогр. в знесках.

На прикладі розгортання наукової та науково-практичної діяльності Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського у 2000-2018 рр. у монографічному дослідженні обґрунтовано зростаюче суспільне значення бібліотечних установ в реалізації завдань, передбачених законами України «Про Національну програму інформатизації», «Про концепцію Національної програми інформатизації», Постановою Верховної Ради України «Про затвердження завдань Національної програми інформатизації» та іншими нормативними документами.

Шифр НБУВ: ВС67161

51. Наукова бібліотека Ужгородського національного університету: від джерел до сучасності [Текст] : [колект.] монографія / [О. В. Бряник та ін. ; редкол.: М. М. Медведь (голова) та ін. ; заг. упоряд., ред. Л. Мельник] ; Держ. ВНЗ "Ужгород. нац. ун-т", Наук. б-ка. - Ужгород : Вид-во Олександри Гаркуші, 2021. - 570 с. : фот. - Бібліогр. в кінці гл.

У монографії досліджується історії виникнення, етапи становлення та розвиток Наукової бібліотеки Ужгородського університету. Аналізуються найвагоміші здобутки колективу книгозбірні за 75 років її діяльності. Значна увага приділяється книжковому фонду бібліотеки, його багатству, комплектуванню та збереженню. Архівні матеріали, спогади, фотодокументи фіксують святкове та буденне життя бібліотекарів, які своєю працею сприяють успішному науковому та навчально-виховному процесу в університеті.

Шифр НБУВ: ВС68527

52. Національний інформаційний комплекс і його роль у глобальному інформаційному просторі [Текст] : [колект. монографія] / [О. С. Онищенко та ін.] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ : НБУ ім. В. І. Вернадського, 2014. - 217 с. - Бібліогр. в кінці розд. - 300 прим. - ISBN 978-966-02-7419-8

Проаналізовано національний інформаційний комплекс як інструмент суспільного розвитку. Розглянуто глобальні інформаційні ресурси в сучасному національному розвитку. Висвітлено особливості формування національних інформаційних ресурсів у контексті розвитку сучасного глобального інформаційного простору. Розкрито актуальні проблеми розвитку сучасної україніки. Досліджено питання традиційних та електронних ресурсів рукописно-книжкової спадщини в духовній культурі України. Розглянуто особливості розвитку маніпулятивних технологій у сучасних інформаційних обмінах і бібліотечне комплектування. Розкрито досвід організації державної політики у сферах соціокультурного та правового розвитку.

Шифр НБУВ: ВС58641

53. Нова модель інформаційного образу бібліотеки: зміна традиційного сприйняття її призначення та функцій: матеріали III наук.-практ. інтернет-конф. (Ужгород, 21 жовтня 2021 р.) / редкол. : М. М. Медведь, В. В. Воробець, Л. О. Мельник та ін. ; ДВНЗ “Ужгор. нац. ун-т”, Наук. б-ка. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші, 2021. – 216 с. ; іл.

До наукового збірника ввійшли матеріали доповідей в якому автори порушили актуальні проблеми розвитку наукової бібліотеки, як сучасного центру інформаційних технологій та бібліотечного сервісу, зокрема, розглянули питання інноваційних наукометричних досліджень та бібліометричних технологій, нові тенденції в організації бібліотечного простору та інформаційному обслуговуванні користувачів; креативність в застосуванні нових ідей в бібліотечній практиці в контексті світового досвіду та українських реалій; практичний досвід роботи бібліотек під час карантинних обмежень та ін.

Шифр: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/handle/lib/38166

54. Новальська Тетяна. 

Бібліотечне читачезнавство в Україні: історія, теорія, практика [Текст] : монографія / Т. В. Новальська ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. - Київ : Ліра-К, 2018. - 350 с. - Бібліогр.: с. 302-350. - 300 прим. - ISBN 978-617-7605-55-2

Монографію присвячено історії, теорії та практиці вивчення читачів і читання в бібліотеках, що узагальнюється поняттям бібліотечне читачезнавство, яке репрезентує самостійну галузь знань бібліотечної науки. На основі узагальнення досвіду діяльності бібліотек із вивчення читачів визначено передумови та етапи розвитку бібліотечного читачезнавства. Подано концепцію бібліотечного читачезнавства як однієї із складових спеціального бібліотекознавства. Накреслено шляхи розвитку українського бібліотечного читачезнавства в контексті бібліотекознавства.

Шифр НБУВ: ВА827623

55. Онищенко Олексій. 

Цифровізація – стратегічний шлях розвитку бібліотечної сфери / О. Онищенко // Бібліотечний вісник. - 2021. - № 4. - С. 3-9. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2021_4_3.

Окреслюється коло завдань, які бібліотечному співтовариству необхідно буде вирішувати у найближчому майбутньому. Обґрунтовується важливість істотного оновлення функціоналу бібліотек, у першу чергу, нарощення їхньої аналітичної, експертної діяльності; долучення бібліотек до цифрового всеобучу. Увага акцентується на необхідності пошуку шляхів поповнення бібліотечних фондів, зокрема за рахунок архівно-музейно-інтернетних ресурсів; нарощування темпів оцифрування документів на традиційних носіях; урізноманітнення інформаційного обслуговування користувачів з використанням онлайн-сервісів; ретельного вивчення (із залученням соціології) складу читачів, рівня їхньої цифрової грамотності; піднесення на якісно новий рівень професії бібліотекаря, формування його інформацієзнавчих компетенцій.

Шифр НБУВ : Ж14595

56. Салата Галина

Стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні [Електронний ресурс] / Г. В. Салата // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2022. - № 1. - С. 7-13.

У статті доведена необхідність дотримання певного балансу соціального попиту, цільових та ресурсних можливостей кожної бібліотеки. Визначено особливості стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року. Розглянуто питання трансформації уявлень про фахівців бібліотек та проаналізовано ключові завдання бібліотечної справи України. У статті підсумовано, що бібліотечна сфера України потребує модернізації як науки, так і практики бібліотечних справ, так і кадрових ресурсів та бібліотечної освіти.

Шифр НБУВ: Ж24838

57. Салата Галина.
Сучасні університетські бібліотеки як осередки комунікації: науковий аспект
 / Г. В. Салата // Цифрова платформа: інформаційні технології в соціокультурній сфері. - 2022. - Т. 5, № 1. - С. 178-184. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dpitsca_2022_5_1_18

У статті розглянуто особливості функціонування сучасних університетських бібліотек крізь призму комунікативної функції. Головну увагу звернено на трансформацію бібліотечного простору та його орієнтацію на сучасні вимоги формування творчої «території» для проведення наукових конференцій, у тому числі міжнародних, вільного обміну думками під час студентських турнірів, екскурсій та урочистих подій, семінарів чи прочитання доповідей тощо. Установлено, що університетські бібліотеки за сучасних умов є універсальними закладами, які виконують значно ширші функції пошуку інформації, ніж вважали дотепер. Досі академічна спільнота недостатньо усвідомлювала й розуміла цей процес. Як показав аналіз кількох проєктів, за сучасних умов можливою є подальша розробка цього аспекту.

Шифр НБУВ: Ж74805

58. Салата  Галина. 
Бібліотекознавство, інформаційні науки та соціальна справедливість / Г. Салата // Український журнал з бібліотекознавства та інформаційних наук. - 2019. - Вип. 3. - С. 10-18. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujlis_2019_3_3

Метою статті є аналіз концепції соціальної справедливості у бібліотекознавстві та інформаційних науках. Наукова новизна отриманих результатів полягає у здійсненні аналізу концепції соціальної справедливості у бібліотекознавстві та інформаційних науках, а також в обґрунтуванні доцільності її використання в умовах сьогодення. Викладені у статті положення і зроблені висновки можуть бути використані під час розробки інноваційних стратегій розвитку бібліотек.

Шифр НБУВ: Ж101715

59. Сисова Юлія.

Краудфандинг як ефективна форма фандрайзингу: перспективи для бібліотек / Ю. В. Сисова // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2022. - № 1. - С. 106-110. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2022_1_16

Метою дослідження є вивчення теоретичних та прикладних основ фандрайзингу як цілеспрямованої комплексної маркетингової діяльності щодо залучення прихильників та ресурсних партнерів бібліотеки, а також з’ясування можливостей краудфандингу та залучення інвесторів окремих напрямків бібліотечно-інформаційної діяльності щодо розуміння перспектив розвитку бібліотечної справи.

Шифр НБУВ: Ж24838

60. Семантичні технології у науковій бібліотеці [Текст] : [колект.] монографія / [Т. Ю. Власова та ін. ; відп. ред. К. В. Лобузіна] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ : НБУВ, 2019. - 311 с. : рис. - Бібліогр. в кінці гл.

Монографію присвячено впровадженню семантичних вебтехнологій у бібліотечно-інформаційну діяльність. Розглянуто принципові зміни, що відбулися у сучасному цифровому середовищі та науковій комунікації (великі, пов’язані та відкриті дані), їх вплив на діяльність наукових бібліотек. Висвітлено зміни підходів до організації наукових електронних бібліотечних ресурсів та систем пошуку  джерел наукової інформації, вимог до компетентності бібліотечних спеціалістів, моделей цифрових об’єктів історику-культурної спадщини та організації знань цифрових історико-культурних колекцій, інтеграції бібліотечних лінгвістичних інструментів до сучасних вебтехнологій.

Шифр НБУВ: ВС67320

61. Стандарти з бібліотечної справи і суміжних галузей (чинні станом на 1.11.2019 р.) [Текст] : анот. бібліогр. покажч. / [упоряд. І. В. Соколова ; відп. ред. О. М. Василенко] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ : НБУВ, 2019. - 70 с.

Шифр НБУВ: ВА842122

62. Стрішенець Надія.

Сучасна американська бібліотечно-інформаційна терміносистема: бібліотекознавчий аспект [Текст] : монографія / Н. В. Стрішенець ; Нац. акад. наук. України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - К. : [б. в.], 2011. - 502 с. - Бібліогр.: с. 446-501.

Проаналізовано стан дослідження бібліотечно-інформаційної термінології в Україні та США. Розкрито теоретико-методологічні основи дослідження бібліотечно-інформаційної терміносистеми США. Висвітлено особливості розвитку термінології з формування бібліотечного фонду та його управління, організацію інформації у системі бібліотечно-інформаційної науки, увагу приділено каталогізації як засобу організації інформації (ОІ), предметизації та класифікації в системі ОІ. Висвітлено компаративні аспекти двомовної (англо-української) бібліотекознавчої лексикографії.

Шифр НБУВ: ВА746320

63. Струнгар Валерія.

Бібліотека в інтерактивному медіасередовищі: стан та перспективи [Текст] : монографія / Валерія Струнгар ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ : [б. в.], 2021. - 247, [1] с. : рис. - Бібліогр.: с. 217-[248].

У монографії комплексно досліджено бібліотечний сегмент соціальних медіа, розкрито специфіку його формування і функціонування в контексті суспільного використання соціальних медіа. Висвітлено напрями діяльності вітчизняних і зарубіжних бібліотек щодо використання соціальних медіа, визначено їх особливості. Запропоновано комплекс дієвих методів та критеріїв, які мають використовувати бібліотечні установи для розвитку бібліотечного представництва в соціальних медіа та вдосконалення комунікаційної діяльності. Окреслено перспективні напрями та завдання розвитку інформаційно-бібліотечних процесів в інтерактивному медіа середовищі в контексті сучасної трансформації бібліотек в інформаційні центри з акумуляції та забезпечення доступу до інформаційних ресурсів.

Шифр НБУВ: ВА852829

64. Сучасна бібліотека: філософія, інновації, якість роботи [Текст] : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Харків, 23-26 квіт. 2013 р.) / [редкол.: Бакіров В. С. та ін.] ; Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна, Центр. наук. б-ка [та ін.]. - Харків : ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2014. - 291 с. : іл. - Бібліогр. в кінці ст.

Розглянуто комплекс проблем, актуальних для розвитку бібліотечної справи: діяльність бібліотек у сучасних умовах, вдосконалення форм і методів управління бібліотекою, впровадження нових інформаційних технологій у роботу бібліотеки та їх вплив на якість роботи бібліотеки, проблеми інформаційного супроводу економічної та технічної освіти в інформаційному суспільстві, формуваннф єдиного інформаційного простору бібліотек, сучасні принципи загальнодоступності і відкритості інформації, питання створення електронних бібліотек, наукометрії, сучасної бібліотграфії.

Шифр НБУВ: ВА800070

65. Толмач Марина. 
Цифрова компетентність бібліотечних фахівців як чинник діяльності бібліотек в умовах цифрової трансформації / М. Толмач // Український журнал з бібліотекознавства та інформаційних наук. - 2022. - Вип. 9. - С. 57-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujlis_2022_9_7

На прикладі нових видів професійної діяльності окреслено можливі ролі бібліотечних фахівців, які для виконання визначених завдань потребують володіння цифровою компетентністю. Проведено аналогію із дослідженнями цифрових навичок бібліотекарів у країнах Європейського Союзу, наголошено на необхідності дослідження рівня цифрової компетентності бібліотечних фахівців України з  метою оцінки поточного стану та подальшої модернізації змісту програм підготовки.

Шифр НБУВ: Ж101715

 66. Українське бібліотекознавство в історичному вимірі : до 140-річчя від дня народж. Л. Б. Хавкіної : за матеріалами Міжнар. наук. читань з нагоди 105 річниці від. бібліотекознавства / ред.: В. Д. Ракитянська, І. Я. Лосієвський, В. В. Сєдих; уклад.: О. П. Куніч; ДЗ "Харк. держ. наук. б-ка ім. В.Г. Короленка". - Х. : Фоліо, 2012. - 155 c. - укp. - рус.

Розглянуто питання становлення та перспектив розвитку вітчизняного бібліотекознавства, інформаційно-бібліографічного забезпечення фахових потреб бібліотекарів, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників бібліотечних установ, модернізації науково-методичної діяльності за умов інформатизації бібліотек. Висвітлено внесок видатного бібліотекознавця Л. Б. Хавкіної в розвиток бібліотечного фондознавства. Показано вплив харківської бібліотечної школи на становлення та розвиток професійних об'єднань. З'ясовано стан і перспективи розвитку інформаційного бібліографічного обслуговування працівників сільськогосподарських бібліотек. Розкрито методичний аспект впровадження інформаційно-комунікативних технологій у практичну діяльність бібліотек.

Шифр НБУВ: ВА748870

67. Хрущ Світлана. 
Інноваційний медіапростір сучасної бібліотеки: аксіологічні орієнтири функціонування / С. Хрущ // Український журнал з бібліотекознавства та інформаційних наук. - 2022. - Вип. 9. - С. 70-78. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujlis_2022_9_8

Окреслено аксіологічні орієнтири функціонування інноваційного медіапростору сучасної бібліотеки. Обґрунтовано ціннісний підхід до створення і функціонування інноваційного медіапростору сучасної бібліотеки; запропоновано авторське визначення поняття «інноваційний медіапростір сучасної бібліотеки». 

Шифр НБУВ: Ж101715

68. Чотири простори бібліотеки: модель діяльності [Текст] : практ. посіб. / [авт.-уклад. О. Бояринова та ін.] ; ВГО "Укр. бібл. асоц.". - Київ : Українська бібліотечна асоціація, 2020. - 103 с. : рис.

У виданні представлено модель бібліотеки, що поєднує чотири простори: навчання, натхнення, зустрічей та подій, адаптовану експертами для застосування у публічних бібліотеках України. Загальну концепцію кожного простору доповнюють дизайнерські рішення, ідеї щодо змістовного наповнення, приклади бібліотечних послуг та сервісів.

Шифр НБУВ: ВА844026

69. Чуканова Світлана.

Бібліотекознавство та інформологія у системі вищої освіти США [Текст] : монографія / Чуканова Світлана Олександрівна ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". - Київ : Аграр Медіа Груп, 2018. - 286 с. : табл. - Бібліогр.: с. 210-244.

Розглянуто організаційно-методичні засади професійної підготовки (ПП) фахівців із бібліотекознавства й інформології в системі вищої освіти США: структуру та зміст, форми організації, спрямованість ПП на забезпечення професійної мобільності цих фахівців. Описано стан ПП фахівців з інформаційної, бібліотечної та архівної справи в Україні. Проведено компаративний аналіз ПП фахівців із бібліотекознавства в США й Україні за певними критеріями (нормативна база розвитку вищої освіти і ПП таких фахівців, структура ПП фахівців за рівнями вищої освіти, зміст ПП, сертифікація програм). Визначено й обгрунтовано напрями використання досвіду США в модернізації ПП фахівців інформаційної, бібліотечної та архівної справи в Україні.

Шифр НБУВ: ВА820204

70. Швецова-Водка Галина. 
Бібліотекознавство в системі наук ноокомунікологічного циклу: термінологічний аспект / Г. Швецова-Водка // Бібліотечний вісник. - 2019. - № 5. - С. 3-12. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bv_2019_5_3

У статті виокремлено наукові дисципліни, які можна вважати метатеоретичними щодо бібліотекознавства. Подано характеристику бібліотекознавства як науки інформаційної та документо-комунікаційної, як складника соціально-комунікаційного комплексу наук. Обґрунтована можливість розглядати бібліотекознавство в комплексі наук, що становлять ноокомунікологію як комплекс наук про соціальні інформаційні комунікації. Запропонована дефініція бібліотекознавства як ноокомунікологічної дисципліни.

Шифр НБУВ : Ж14595

71. Шлапак Юлія.
Бібліотеки як комунікативні центри: соціально-правове інформування / Ю. Шлапак // Наукові праці Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. - 2022. - Вип. 64. - С. 452-468. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/npnbuimviv_2022_64_31

У статті розкривається поняття бібліотек як комунікативних центрів, які на сьогодні вже є не лише книгозбірнями. Вони надають доступ не лише до своїх фондів, а й до необхідної інформації незалежно від часу та місця знаходження як документа, так і користувача. Бібліотеки, як провідники державної політики, сьогодні мають приділяти першочергову увагу виконанню своєї традиційної функції – інформаційної, відмінною рисою якої є аналіз, оброблення інформації, її оперативне доведення до кожного пересічного громадянина. Її завдання спрямовуються, зокрема, і на надання населенню та органам місцевої влади правової, соціально-побутової інформації.

Шифр НБУВ: Ж70113

72. Ярема Іван. 

Бібліотека нового покоління та її роль як соціального інституту в інформаційну добу [Електронний ресурс] / І. Ярема // Вісник Книжкової палати. - 2021. - № 10. - С. 26-30. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vkp_2021_10_7

У статті з'ясовано місце й роль бібліотеки в суспільному житті в інформаційну добу. Увагу зосереджено на основних засобах комунікації та отримання інформації в інформаційному суспільстві; наголошено на потребі трансформації бібліотечних установ у науково-інформаційні центри, здатні повною мірою забезпечити потреби сучасних користувачів.

Шифр НБУВ: Ж15184

73. ЯрошенкоТетяна.
Роль цифрової гуманітаристики у модернізації сучасного бібліотекознавства / Т. Ярошенко, С. Чуканова // Український журнал з бібліотекознавства та інформаційних наук. - 2018. - Вип. 1. - С. 10-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujlis_2018_1_3

У цьому дослідженні представлено деякі аспекти впливу цифрової гуманітаристики (Digital Humanities) на сучасне бібліотекознавство. Метою статті є показати, що сучасне вітчизняне бібліотекознавство розвивається у напрямку цифрової гуманітаристики та встановлює все більш тісні зв’язки з галуззю інформаційних технологій. Проаналізовано основні вітчизняні проекти в цій царині. Визначено подальші напрямки в дослідженнях цифрової гуманітаристики з метою виявлення застосування для сучасного бібліотекознавства зокрема.

Шифр НБУВ: Ж101715

АВТОРЕФЕРАТИ

74. Апшай Марія.

Регіональні бібліотекознавчі дослідження: стан, проблеми, тенденції [Текст] : автореф. дис. ... канд. наук з соц. комунікацій : 27.00.03 / Апшай Марія Василівна ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. - Київ, 2018. - 20 с.

Здійснено теоретичне обґрунтування потреби відокремлення підсистемного рівня регіонального бібліотекознавства. Запропоновано авторські визначення понять регіональний бібліотечний ресурс та регіональне бібліотекознавство. Проведений аналіз дисертаційних робіт, маркованих концептами "регіональний досвід", "регіональний аналіз", "регіональне бібліотекознавство", "регіональний підхід", "регіональний ресурс" засвідчив присутність регіональної специфіки у бібліотекознавчих дисертаційних дослідженнях. Встановлено структуру тематичного поля регіональних досліджень, що проводяться ОУНБ. З’ясовано, що основним завданням розвитку регіональних бібліотекознавчих досліджень в умовах трансформації методологічних засад сучасного бібліотекознавства є вивчення основних засад формування комунікаційних зв’язків між усіма учасниками соціально-комунікаційної сфери регіону; аналіз внутрішньо-системних бібліотечних зв’язків; вивчення інформаційних потреб користувачів; визначення чітких груп інтересів учасників комунікаційного простору регіону, що визначає пріоритетні напрями наукових досліджень у бібліотеках регіонів.

Шифр НБУВ: РА434830

75. Білоусова Роксана.  
Терміни бібліотекознавства та бібліографознавства в українській мові кінця ХХ – початку ХХІ століття (системно-структурна організація).: автореф. дис. ... к. філол. н. : 10.02.01 - Українська мова / Р. З. Білоусова ; Львівський національний університет імені Івана Франка. — 2021 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню термінології українського бібліотеко- та бібліографознавства за попередні 25 років, що дало змогу осмислити її національну специфіку, встановити основні тенденції розвитку, використати надбання провідних спеціалістів галузі та міжнародний досвід, сформулювати методологічні засади унормування цієї термінолексики, визначити ступінь її відповідності реальним професійним потребам. Встановлено, що українська бібліотекознавча та бібліографознавча термінологія початку ХХІ ст. є важливою частиною українського термінофонду і становить розгалужену й чітку систему найменувань (зібрано 2552 одиниці), об'єднаних у тематичні групи лексики, яка переживає як інтенсивне поповнення новими термінами, так і втрату застарілих. Детально проаналізовано гіперо-гіпонімні відношення, а також яскраво виражені лексико-семантичні процеси (синонімію, антонімію, паронімію, полісемію). Розкрито питання структури термінів, проаналізовано основні способи творення. Обґрунтовано думку, що процеси освоєння термінів-новотворів поки що не мають належної критичної лінгвістичної оцінки, об'єктивного вивчення, фахових рекомендацій стосовно потреби та доцільності їх вживання. Через те новітні процеси термінотворення потребують чіткого правописного регламенту.

  Завантажити автореферат

 З матеріалами дисертації можна ознайомитись в НРАТ (Національний репозитарій академічних текстів)

76. Збанацька Оксана.

Документна евристика в системі соціальних комунікацій: бібліотекознавчий аспект [Текст] : автореф. дис. ... д-ра наук із соц. комунікацій : 27.00.03 / Збанацька Оксана Миколаївна ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Київ, 2019. - 27 с.

Шифр НБУВ: РА441274

77. Новальська Тетяна
Вивчення читача в українському бібліотекознавстві (друга половина XIX - початок XXI ст.)
 : автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.08 / Т.В. Новальська ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2007. — 40 с. — укp.

Визначено особливості становлення та розвитку такого напрямку наукових досліджень, як вивчення читача та читання в бібліотеках. Проаналізовано теоретико-методологічні засади читачезнавства. Визначено передумови становлення й охарактеризовано основні етапи розвитку даної галузі бібліотекознавства. Висвітлено вплив Першого Всеросійського бібліотечного з'їзду (1911 р.) на розвиток бібліотекознавства та організацію досліджень з вивчення читача бібліотек. Виявлено особливості вивчення читача в українському бібліотекознавстві наприкінці XIX ст., в 1930 - 1950-х рр., в 1960 - 1980-х рр. Доведено, що знання про читачів і читання бібліотек, одержані в результаті їх дослідження в історичному, теоретичному, психологічному та соціологічному аспектах, становить самостійну галузь бібліотекознавства. Запропоновано новий термін для визначення даної наукової галузі - бібліотечне читачезнавство. Визначено його структуру, предмет та методи дослідження. Розроблено концепцію українського бібліотечного читачезнавства як однієї з галузей спеціального бібліотекознавства, визначено перспективи його подальшого розвитку.

Шифр НБУВ: РА353973

  Завантажити

78. Шевцова Юлія.

Бібліотекознавчі журнали провідних країн Європи як канал професійної комунікації [Текст] : автореф. дис. ... канд. наук із соц. комунікацій (д-ра філософії) : 27.00.03 / Шевцова Юлія Олександрівна ; Харків. держ. акад. культури. - Харків, 2018. - 19 с.

Шифр НБУВ: РА436977

Виставку підготували:

наукова співробітниця відділу теорії та історії бібліотечної справи Інституту бібліотекознавства

С. Масловська

молодша наукова співробітниця відділу теорії та історії бібліотечної справи Інституту бібліотекознавства

Н. Білінець

Контактна інформація

Головний корпус по
просп. Голосіївський 3,
к. 333-335.
Відділ теорії та методології бібліотечної справи
+38 (044) 524-23-14
Відділ з охорони інтелектуальної власності
+38 (044) 524-19-92
Читальний зал: Фонд
+38 (044) 524-35-92