Те, що нас об’єднує і вражає

Поділитися: 
Дата події: 
18-03-2024

«Шорсткою мовою плаката»… Цей вираз класика широко побутував у минулому столітті, адже його тоді вважали вдалою метафорою. Але сьогодні варто подивуватись, бо ця метафора далека від справжньої мови плаката – видовищної, миттєво вражаючої, афористичної й образної.

Щоб у цьому переконатись, варто завітати до історичного корпусу нашої Бібліотеки, що на Володимирській вулиці, 62.

«Те, що нас об’єднує: Україна-Польща». Під такою назвою у вестибюлі 3-го поверху відкрилась виставка, що презентує 39 цифрових друків плакатів української дизайн-групи «Креативний супротив».

Частина плакатів була створена раніше, на початку березня 2022 року, студентами та викладачами Київського національного університету культури та мистецтв. Віроломне військове вторгнення російського сусіда спочатку глибоко їх вразило, а потім викликало хвилю обурення, ненависті, спротиву, що вилилось у мистецьке відтворення почуттів усієї країни. Передати це мовою плаката складніше, ніж іншими образотворчими засобами, і в той же час це більш промовисто і вражаюче, бо така лаконічна форма здатна висловити глибоку думку й сильні почуття.

Окремі з плакатів проєкту «Те, що нас об’єднує...» експонувалися в межах дизайн-проєкту «Рік незламності» у Центральному будинку художника Національної спілки художників України упродовж лютого – березня 2023 року, восени плакатисти презентували також  свою творчість під назвою «На сніданок була війна» у нашій бібліотеці.

Експозиція нинішнього проєкту демонструвалася у жовтні – листопаді 2023 року в Бібліотеці філологічного факультету Яґеллонського університету, і вона мала неабиякий успіх у польської аудиторії.

Співорганізаторами цієї виставкової експозиції в локації НБУВ є Київський національний університет  культури і мистецтв (КНУКІМ)Київська організація Національної спілки художників України (КОНСХУ), Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського. 

Відкриваючи виставку, наукова співробітниця Відділу образотворчих мистецтв Інституту книгознавства НБУВ Людмила Гутник зазначила, що ця виставка підживила нашу бібліотеку своєю  творчою енергією. Бібліотека є не лише місцем локації художніх виставок, вона є ще й освітнім майданчиком, де проводяться практичні заняття як для студентів творчих спеціальностей, так і для документознавців.

У своєму вітальному слові заступник генерального директора НБУВ з наукової роботи Юрій Ковтанюк зазначив, що дуже чудово, що саме молодь створила ці креативні плакати,  і нам дуже приємно, коли бібліотека є значимою й притягальною для молодих людей. «Плакат має свій розмір, графіку, має своє конкретне спрямування. І саме ця виставка спрямована на конкретні людські відчуття», – наголосив Юрій Славович.

Олена Донець, наукова співробітниця відділу образотворчих мистецтв Інституту книгознавства НБУВ розповіла про перші виставки плакатів, що проходили в приватній галереї у Кракові та у залах Яґеллонського університету. Польські колеги були здивовані тим, що у такий складний для країни час студенти не лише опановують техніку плаката, а й активно творять, організовують виставки. Дивлячись на плакати, відчуваєш, що вони створені не за чиїмось замовленням, а від душі. Проєкт «Те, що нас об’єднує...» представляє історичні постаті, спільні для обох народів, пропонує по-новому поглянути на видатні імена, згадати історію, повернути історичну пам’ять, зазначила вона.

Продовжуючи ознайомлення з виставкою, Андрій Будник, доцент кафедри графічного дизайну Київського національного університету  культури і мистецтв, міжнародний куратор, заслужений художник України, зазначив, що український і польський плакати завжди кореспондувалися один із одним. Як, власне, історії двох наших народів і держав. Окремі моменти цього спільного буття і зафіксував цей плакатний проєкт. Представлені роботи створені студентами переважно в межах навчальних дисциплін з графічного дизайну. Тож символічно, що проєкт відбувається силами молоді і на майданчиках одразу двох освітніх закладів – польського та українського університетів.

 Андрій Будник представив світ плакатів – образів цілого сузір’я непересічних особистостей: художників Святослава Гординського, Миколи Бутовича, Казимира Малевича, Ніла Хасевича, Дениса-Лева Іванцева, Роберта Лісовського, Софії Налепинської-Бойчук; графіка і фотографа Романа Цеслевича; скульптора Йогана Георга Пінзеля; архітектора Івана Левинського; фотохудожника Миколи Сеньковського; композиторів Мирослава Скорика, Фредеріка Шопена; оперної співачки Соломії Крушельницької; артистки балету, танцівниці Броніслави Ніжинської;  князя Галицького Ярослава Осмомисла; гетьмана Анджея Потоцького; літераторів Станіслава Лема, Івана Франка;  акторів і режисерів Адама Ганушкевича, Станіслави Висоцької, Богдана Ступки;  лікарки Софії Окуневської; винахідників гасової лампи Ігнатія Лукасевича та Яна Зеха; науковиці Марії Склодовської-Кюрі, вченого, педагога, філософа, астронома і астролога Юрія Дрогобича; істориків Михайла Грушевського, Гната Хоткевича та інших.

Авторами плакатів є Наталія Араменко, Андрій та Оксана Будники, Олександра Гура, Мілана Жарук, Владислав Зінченко, Дар’я Катруха, Інна Кіптіла, Дар’я Кобилинська, Марія Кравець, Олександр Кукушкін, Марія Литвин, Євген Логвіненко, Ольга Ломко, Євген і Тетяна Миронюки, Аліна Наулко, Дар’я Петровська, Дарина Піонткевич, Мар’я Позіна, Руслан Рабенко, Олександр Савчук, Ольга Сімоненко, Михайло Трофимчук, Анастасія Черняк, Катерина Шальнєва.

У день відкриття виставки відвідувачі мали унікальну можливість наживо поспілкуватися з творцями експонованих робіт – талановитими молодими дизайнерками Ольгою Ломко (авторка плаката «Бруно Шульц») та Катериною Шальнєвою (авторка плаката «Ніл Хасевич»), які поділилися історією та власним практичним досвідом процесу творення плакатних образів історичних та культурних діячів, доля й життєвий шлях яких мали тісні перетини з  Україною та Польщею.

Виставка триває, нагадуємо – побачити її можна в корпусі НБУВ

на вулиці Володимирській, 62.

 

Фотоматеріали: