Бібліотека Ісламської Республіки Іран

کتابخانه جمهوری اسلامی ایرانПрапори України та Ісламської Республіки Іран

(کتابخانه ایران)

Бібліотека Ісламської Республіки Іран (ІРІ)
(Іранська бібліотека)

Вхід до БібліотекиПрикладом плідного науково-просвітницького співробітництва між Україною і Ісламською Республікою Іран є Бібліотека Ісламської Республіки Іран (Іранська бібліотека), яка офіційно функціонує в НБУВ з 2003 р. Її було створено за ініціативою голови товариства «Україна–Іран» Генерального директора Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, академіка О. С. Онищенка  та за сприяння Посольства Ісламської Республіки Іран в Україні. Інституція функціонує в рамках відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв’язків НБУВ, є його складовою частиною.

запрошенняМетою створення цієї наукової колекції була необхідність забезпечення українських іраністів, істориків, філософів, мистецтвознавців, студентів літературою з іранської проблематики, творами перських класиків та сучасних авторів мовою оригіналу. Користувачами Бібліотеки ІРІ є, насамперед, студенти, які вивчають перську мову у вищих навчальних закладах України, викладачі, аспіранти, науковці.

Сьогодні Бібліотека ІРІ тісно співпрацює з усіма підрозділами НБУВ, відділами культури українських організацій за кордоном, МЗС, дипломатичними установами та культурними представництвами інших країн. Основний акцент у міжнародній співпраці робиться на фахову інформаційно-бібліотечну діяльність. З січня 2010 р. для якісного обліку фонду та забезпечення інформаційних запитів користувачів Бібліотеки Ісламської Республіки Іран розпочалося впровадження програми ІРБІС, яка дає змогу забезпечувати відкритий доступ до електронного каталогу іранського фонду як у локальній, так і в глобальній  Інтернет-мережі. Система автоматизації бібліотек ІРБІС розглядається фахівцями як програмно-технологічна платформа для започаткування в Україні корпоративної каталогізації поточних надходжень до сукупного бібліотечного фонду й формування його зведеного каталогу.

Основні функції та завдання Бібліотеки Ісламської Республіки Іран

експозиціяОсновними функціями Бібліотеки ІРІ є кумулятивна, що передбачає  збирання, зберігання, класифікацію, організацію збереження документних ресурсів, їх трансляцію;. інформаційна, культурно-просвітницька та ін. Книгозбірня покликана забезпечувати необхідною інформацією науково-дослідні установи України, сприяти  популяризації історії, культури, науки  Ірану, а також всебічно презентувати фонди Іранської бібліотеки. Окрім своєї безпосередньої функції книгозбірня виконує роль іранського культурного центру в Україні, на базі якого проводяться науково-культурні заходи, зокрема семінари, виставки, різноманітні читання та круглі столи із залученням провідних науковців Ісламської Республіки Іран, олімпіади серед знавців мови фарсі, відзначаються знаменні події в житті іранського народу. Щорічно на свято Новрузу (Новий Рік) бібліотека збирає до 400 громадян Ірану, що проживають, навчаються, працюють в Україні.

Напрями діяльності

Сьогодні Бібліотека Ісламської Республіки Іран є одним із структурних підрозділів Відділу міжнародної інформації та зарубіжних зв'язків, спеціалізованою за інформаційним складом через мовну особливість та наукову спрямованість матеріалів, що входять до її складу. На базі Бібліотеки здійснюються  дослідження в галузі історії книги,  книговидання, історії бібліотечної справи Ісламської Республіки Іран, результатами яких є  відповідні наукові статті, дисертації, монографії, посібники. Інші напрями діяльності:

  • збирання, наукова обробка та зберігання інформаційних матеріалів з питань іраністики;
  • бібліотечно-бібліографічне обслуговування читачів інформаційними матеріалами бібліотеки;
  • науково-дослідна робота в галузі популяризації історії, культури, науки Ірану, популяризація фонду Іранської бібліотеки;
  • організація та проведення, разом з Посольством Ісламської Республіки Іран в Україні (м. Київ), вечорів іранської культури, тематичних заходів із залученням провідних фахівців-дослідників Ірану;
  • систематичне проведення виставок нових надходжень;
  • організація тематичних книжкових виставок з метою популяризації фонду.
     

Контактна інформація

+38 (044) 524-4794
9:15 до 18:00 (понеділок - п’ятниця)
субота, неділя – вихідні